Gå til innhold

Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]


Gjest Slettet-404071

Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet
Brother Ursus skrev (2 timer siden):

Russland har vel nå egentlig bare én sjanse igjen til å vinne denne krigen - og da på veldig lang sikt. For selv om all støtte til Ukraina skulle rakne vil ukrainerne fortsette å motsette seg. Men krigen ville ligne på noe fra Syria. Russerne er nødt til å senke intensiteten på krigen, fryse linjene, og jobbe politisk.

Russlands siste sjans er å få valgt Donald Trump til president og skape kaos i NATO. Det kan kun skje med en enorm provokasjon som undergraver NATO fullstendig. Samtidig må ikke provokasjonen være slik at det fører til automatisk respons. Altså antagelig ikke med atomvåpen. Det må være slik at NATO *bør* reagere, men ikke ønsker å gjøre det. Og nå synser jeg, men det bør være slik at det trigger kraftige følelser i f.eks polakkene eller noen andre, som kan få dem til å reagere irrasjonelt, utenfor NATO.

Igjen, pur synsing fra min side, men om jeg var russer ville det være slik jeg ville tenkt. Hvilke provokasjoner kan Russland komme med? Sabotere et atomkraftverk? "Ved ulykke" angripe et mål i Polen eller et annet NATO-land? Mer sabotasje? Angrep på NATO-baser eller militærbaser i Vesten fra "ukjente aktører"?

Min spekulasjon. Men et slikt scenario kan være at Russland tar Svalbard i en blitz, parkerer atomubåtene sine der og erklærer at ethvert angrep på eller i nærheten av atomflåten vil besvares med atomvåpen. Da står NATO der og må velge mellom Svalbard eller atomvinter. Vil NATO gå til angrep på en selverklært del av Russland, isolert og øde, etter at "kampen" er over? Hva sier Trump, Tyskland, Tyrkia, Spania, Ungarn, Slovakia+++?

- Svalbard er demilitarisert og lett mål sånn sett. Det kan gå lynraskt.

- Det krever hovedsakelig bruk av marine. Resurser som uansett er avskåret fra å delta i Ukraina, og sånn sett er ledig kapasitet for Russland.

  • Innsiktsfullt 4
Skrevet (endret)

Svalbard er heller ikke del av det norske fastlandet, har en liten befolkning, men er av strategisk interesse for NATO og Norge. Det spørs om de hadde vært villige til å utkjempe en fullskala krig for det dog. I det øyeblikket andre land i NATO oppdager at "hver tomme av NATO territorie" faktisk ikke beskyttes av bla. USA (via Trump), så kan alliansen de facto være over, og Norge kan måtte apellere til f.eks EU, som vi ikke er medlem av.

 

Endret av Brother Ursus
  • Liker 4
Skrevet
Brother Ursus skrev (4 timer siden):

I Venezuela har Maduro erklært seier - noe som helt åpenbart er tullerusk da han var historisk upopulær og antagelig bare fikk rundt 40%.

Paramilitære sosialistiske motorsykkelgjenger og militæret "patruljerer" gatene. Det vil si, banker og dreper opposisjonelle.

Da kan det gå mot borgerkrig på litt sikt.



EDIT:
En av opposisjonslederne, María Corina Machado, sier exit-polls viser at de vant hver eneste stat i landet. USAs utenriksminister sier de har "alvorlige bekymringer" rundt valgresultatet. Den reelle presidenten i Venezuela heter altså da antagelig Edmundo González Urrutia.

https://x.com/visegrad24/status/1817843753584918562
https://x.com/YWNReporter/status/1817786647435497909

" - Da kan det gå mot borgerkrig på litt sikt - "

Maduro hadde valgt å ignorere velmente råd om å gi fra seg makten fordi vanstellet hadde gått for langt samtidig som det er klart at folk flest hadde fått nok, venstreekstremister som kommunister hadde nemlig gått lei av situasjonen - de brøt med ham fordi folkeopinionen hadde vendt seg mot ham. Tidligere hadde Maduro lykte med å tviholde på makten fordi opposisjonen hadde valgt å ikke bruke vold og fordi folk flest var lite stemt for vold. Da flere rebeller prøvd å få folk til å slutte seg til et væpnet opprør - flere ganger - står de bare og så på uten å bry seg. Dette toppet seg da den kjente Óscar Alberto Pérez ble drept i trefninger i El Junquito i januar 2018. De gjort ingenting da den kjente eksskuespilleren ble drept av Maduros soldater. De heller gjort ingenting hver gang opposisjonelle prøvd å få dem til å slutte med å være passiv. De har egentlig seg selv å takke for ulykkene som har rammet dem, og for at Maduro hadde kunne tro han kan bedriv valgjuks i stor skala uten konsekvenser i juli 2024. 

Det venezuelanske folket orker ikke mer, men den uforklarlige passiviteten hadde i et tiår gjort enorme skader på disses troverdighet fordi de bare så på når byfolk, ungdommer, indianerfolk og fattige sloss helt forgjeves med rundt 300 døde og 20,000 skadde og når Maduros folk - chavister - gang på gang angrep uskyldige folk og opprettholde vanstellet - så når mange i dag marsjere ut fordi de hadde gått lei av løgnene og vanstyret etter å ha bidratt med sin passivitet - eller sin støtte - mange i dag er eks-chavister med stygge forbrytelser på samvittigheten - fortjener de ikke sympati. De har seg selv å takke. Så hvis de omsider går ut i borgerkrig, er alle fremtidige lidelser deres egne skyld, for de må i slutten gjøre det som må gjøres når man ikke har mer å gå på. 

Jeg har ingen sympati med det venezuelanske folket som hadde sløst bort et tiår på tull og tøys. Absolutt ingenting. 

  • Liker 3
  • Hjerte 1
Skrevet
Quote

USA gir ny militærstøtte til Ukraina

 

Pakken med militær støtte er verdt 1,7 milliarder dollar, omtrent 19 milliarder norske kroner. Det skriver AFP. Inkludert i pakken er flere typer ammunisjon til luftvern, artilleri og antistridsvogn-våpen.

 

Nice!

  • Liker 5
  • Hjerte 4
Skrevet (endret)
Sitat

Den russiske tankbåten «Vladimir Rusanov» lå lenge i ro vest for Måløymed fri sikt mot Forsvarets radar på Kvalheimsfjellet. Nå er det på vei nordover.

Vaktleder Trond Langemyr ved trafikksentralen i Vardø bekrefter overfor avisen Fjordenes Tidende at tankbåten som har ligget utenfor radaren på Kvalheim store deler av mandagen, er på vei nordover.

 

https://www.bt.no/nyheter/direkte/i/BR649v/nyheter-direkte?pinnedEntry=293340

 

EDIT: innser nå at @Dragavon omtalte dette tidligere. Sry!

Endret av qualbeen
  • Liker 2
Skrevet (endret)
17 minutes ago, oddeh said:

sjukt, skulle akkurat trykke send når du postet dette. Her er to gode supplementerende artikler:

great minds osv. De artiklene utfylte meget godt. 

HIMARS og NASAMS skyts er viktig. Og også utstyr for jamming aka EW equipment. Men Ukraina trenger naturligvis alt dette og mer til. Viktig vesten nå klarer å holde en jevn gang i leveringen av støtte slik at Ukraina kan fortsette i den trenden som nå har pågått over flere måneder allerede. 

 

Her er hele listen:

Quote

The capabilities in this announcement include:

  • Munitions for National Advanced Surface-to-Air Missile Systems (NASAMS);
  • Short- and medium-range air defense munitions;
  • RIM-7 missiles for air defense;
  • Electronic Warfare equipment;
  • Ammunition for High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS);
  • 155mm and 105mm artillery rounds;
  • 120mm mortar rounds;
  • Precision aerial munitions;
  • Tube-Launched, Optically-Tracked, Wire-Guided (TOW) missiles;
  • Javelin and AT-4 anti-armor systems;
  • Small arms;
  • Explosives material and demolitions equipment and munitions;
  • Secure communications systems;
  • Commercial satellite imagery services; and
  • Spare parts, maintenance and sustainment support, and other ancillary equipment.
Endret av bojangles
  • Liker 4
  • Hjerte 1
Skrevet

 

Sammendrag chatgpt:

Spoiler

Sammendrag av videoen

Tittel: Den siste oppdateringen fra Ukraina

Innledning: Videoen gir en omfattende oppdatering om den nåværende situasjonen på frontlinjene i Ukraina og analyserer de russiske styrkenes bevegelser og strategier.

Hovedpunkter:

  1. Russiske Fremrykninger:

    • Den russiske hæren har gjort betydelige fremskritt i den ukrainske forsvarslinjen, spesielt fra De Kat-området mot byen Pakros.
    • Russiske styrker er nå nærmere den viktige byen Pakros, mindre enn 20 km fra kampsonen.
  2. Strategiske Hindringer:

    • Russiske styrker må krysse flere vannhindringer, noe som kompliserer deres fremrykning.
    • Ukrainske styrker har sendt forsterkninger til kritiske områder for å styrke forsvarslinjene.
  3. Russisk Taktikk og Mål:

    • Russland har flyttet sitt fokus fra å kontrollere veier til å målrette større byer som Pakros.
    • Russiske styrker bruker glidende bomber fra fly og har påført betydelige skader på ukrainske stillinger.
  4. Ukrainsk Forsvar og Utfordringer:

    • Ukrainas forsvarslinjer er under tungt press, og det er behov for rask bygging av nye forsvarsverk.
    • Mangel på forsyninger og logistikkproblemer har gjort det utfordrende for Ukraina å motstå de russiske angrepene effektivt.
  5. Mulig Fremtidig Scenario:

    • Putin forventer mulige forhandlinger etter presidentvalget i USA, og han ønsker å beholde kontrollen over så mye territorium som mulig før dette.
    • Den russiske strategien er å tvinge Ukraina til forhandlinger ved å vise fremgang på bakken.

Konklusjon: Videoen avsluttes med en refleksjon over nødvendigheten av å støtte Ukraina med våpen og ressurser for å motstå russisk aggresjon. Det påpekes også at en eventuell fredsavtale må være gunstig for Ukraina, ellers vil Russland bruke det som et springbrett for videre aggresjon.

 

  • Liker 2
Skrevet

 

Sammendrag chatgpt:

Spoiler

Sammendrag av videoen

Tittel: Den siste oppdateringen fra Ukraina - Kurakhove-retningen

Innledning: Videoen gir en detaljert oppdatering om en nylig storstilt russisk mekanisert offensiv mot den ukrainske byen Kostyantynivka, og hvordan de ukrainske styrkene effektivt avverget dette angrepet.

Hovedpunkter:

  1. Russisk Mekanisert Angrep:

    • Etter flere mislykkede forsøk på å finne et svakt punkt rundt Kostyantynivka, forberedte de russiske styrkene en av de største mekaniserte offensivene siden krigen startet.
    • Angrepsstyrken besto av nesten 70 kjøretøy, inkludert 11 stridsvogner, 46 pansrede kampkjøretøy, 12 motorsykler og 200 soldater.
  2. Russisk Taktikk og Strategi:

    • Angrepsgruppen ble delt inn i flere undergrupper, hver ledet av en stridsvogn og fulgt av pansrede kjøretøy og motorsykler.
    • Målet var å trenge gjennom forsvarslinjene og etablere posisjoner i Kostyantynivka fra sør.
  3. Ukrainsk Forsvar:

    • Det ukrainske forsvaret var underlagt den 79. luftangrepsbrigaden, en av de mest elite og velutstyrte enhetene i Ukraina.
    • Ukrainske droneoperatører oppdaget den store russiske kolonnen på avstand og varslet alle relevante enheter.
  4. Forsvarstaktikker:

    • Ukrainske styrker brukte omfattende minefelt og deployerte alle tilgjengelige våpen, inkludert artilleri og kamikazedroner.
    • Fokus var på å ødelegge ledekjøretøyene i hver kolonne for å immobilisere resten og gjøre dem lettere mål for artilleri og droner.
  5. Resultater:

    • Den ukrainske strategien var vellykket, med 6 av 11 stridsvogner ødelagt, 10 av 46 pansrede kjøretøy tatt ut, alle 12 motorsykler ødelagt, og betydelige tap av russiske tropper (40 drept, 37 såret).

Konklusjon: Videoen avsluttes med en refleksjon over effektiviteten til det ukrainske forsvaret og hvordan denne suksessen gir dem tid til å forberede bedre forsvarsposisjoner. Det påpekes også at slike mislykkede russiske angrep har langsiktige negative konsekvenser for deres offensive evner og krigsøkonomi.

 

  • Liker 2

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...