All aktivitet
Denne strømmen auto-oppdateres
- Siste time
-
Disse to eksemplene dine sier vel ikke så mye om hva faktisk daglivare pris nivået i Sveits ligger på. Altså 7,05 CHF for 505g tilsvarer Ca. 175 kr kiloen for blandingskjøttdeig (svin/storfe). På Oda så ligger priser for storfekjøttdeig på 159 kr kiloen Kjøttdeig av svin ligger på 142 kr kiloen Og kjøttdeig av kylling ligger på 107 kr kiloen. Laks til 523 kr kiloen (442 på tilbud) i Sveits tja.. Igjen på Oda får man Laksefile (med skinn) til 187 kr kiloen. Vet ikke blandingsforholdet eller fettinneholdet i kjøtdeigen, kvaliteten på laksen (lakskotelett er med skinn, ryggrad og bein) osv. Men vet ikke om jeg vil si jeg ble oversasket over hvor billige disse varene var der borte basert på prisene du oppga.
-
Frp-politiker måtte møte i retten etter funn av MDMA i bagasjen
Mr.M svarte på Boing_80 sitt emne i Politikk og samfunn
han ble "arrestert" med samme han gikk ut av flyet, -det er vesensforskjell vs. å gå på grønn sone (med for mye) -
Jeg kan ikke den skalaen på intuisjon, så jeg konverterer til hhv 88, 52 og 44 kr. Det høres jo ganske dyrt ut, men er kanskje ikke byens "rema" og kanskje heller ikke de rimeligste variantene? Apropos laks så kjøpte jeg laksekoteletter i går til 79 kr/kg. Overraskende god pris! Lenge siden jeg har sett det så lavt.
-
At det finnes noen mennesker igjen, spesielt i Norge, som støtter den mannen er forbi min fatteevne. Det er for meg 100% uforståelig.
-
Momsfritaket er en egen diskusjon, og har vært det i årtier. Og den handler selvsagt ikke bare om VG og Dagbladet. Hensikten skal visstnok være å vri konkurransen mellom ukeblader og aviser i retning avisenes favør fordi man anså aviser for å være generelt mer seriøse enn ukeblader. Det moralske skillet har blitt stadig mindre og er kanskje vanskelig å se i dag, men det var nå i hvert fall et sterkt argument i 1969. Videre så er pressestøtten delt i to. Momsfritaket er den ene delen, jevnt fordelt utover avisene og i kroner den største av de to pressestøttene. Den andre er den direkte pressestøtten (direkte pengeoverføringer fra statskassa) til utvalgte aviser som har det "riktige" innholdet og lavt opplag. Dette er mer mystisk at dette nokså "trynefaktor"-baserte subsidiet har bestått tidens tann. Det framstår jo ganske korrupt om man ser det utenfra / med friske øyne. Et annet gammelt argument for denne støtten er å støtte opp under lokalaviser for magfoldets del. I dag er det over 350 aviser i landet, til tross for at vi er et relativt lite land med bare 5,6 millioner innbyggere, eller i snitt 16 000 innbyggere per avis. Sett utenfra / med friske øyne så virker dette også temmelig svakt begrunnet. Det er vel få land som har i nærheten så mange aviser i forhold til innbyggertallet. Det hadde ikke akkurat vært noen mediekatastrofe om 20% av avisene "forsvant" i form av å slå seg sammen til litt større redaksjoner og få litt færre redundante administrative stillinger. Vi trenger jo ikke akkurat en avisredaksjon på hvert nes og vik av demokratiske grunner.
-
Frp-politiker måtte møte i retten etter funn av MDMA i bagasjen
wampster svarte på Boing_80 sitt emne i Politikk og samfunn
Så hvis man mener det ikke er ukultur spesifikt i et parti så skal man gjøre det hvordan hvis man ikke kan påpeke at slikt skjer i alle partier og har skjedd i alle partier i flere tiår? Det var spørsmålet mitt? edit: hvilke påstander om "hatpropaganda" sikter du til? Det uttrykket blir slengt rundt så ofte at det kan bety nesten hvasomhelst -
Frp-politiker måtte møte i retten etter funn av MDMA i bagasjen
Snikpellik svarte på Boing_80 sitt emne i Politikk og samfunn
Enig, det er litt for mange ting samtidig som gjør forklaringene mindre troverdig. Mappene beskrives heller ikke av politikeren som identiske, men «forholdsvis like». Hadde de faktisk vært identiske ville det stilt seg annerledes. Hvor like må mappene være for at en forveksling skal være troverdig? -
Ikke bare ofte, det er forbudt med økende provisjonssats med økt kjøpesum. Så du må få samme provisjonssats på hele kjøpesum, eller lavere provisjonssats med høyere kjøpesum. Det siste er det jo ingen som ønsker, så i praksis er det kun provisjon på hele salgssummen som gjelder.
-
Merkelig at han ikkje har fått plass i Trump sin administrasjon med den CVen der 🤔
-
Frp-politiker måtte møte i retten etter funn av MDMA i bagasjen
Snikpellik svarte på Boing_80 sitt emne i Politikk og samfunn
Hvorfor skal man diskutere ukultur relativt til andre partier i en tråd om ukultur i et spesifikt parti? Synes det er bedre å holde seg til saken. I stedet fikk vi påstander om «hatpropaganda» nesten med én gang, og en tråd hvor det nærmest ikke er blitt diskusjon om forhold i det nevnte partiet, som kunne vært en interessant diskusjon. Er bare lei av at alle tråder om politiske partier går over i sånt. -
Ikke at jeg kjenner saken mer enn det som fremkommer av artikkelen, men det slår meg som pussig hvor uheldig man skal være. - Tar med feil mappe. Den riktige mappen skal være gjenlagt. Denne skal ha inneholdt blant annet stortingspass og penger. Han skal dermed ikke ha merket at han la igjen stortingspasset før han var på Gardermoen. - Tilfeldigvis skal noen andre i reisefølge ha identitisk mappe. Vedkommende må ha gjenlagt sin egen mappe uten å merke det (tiltaltes mappe skal jo være gjenglemt i båten). Denne kompisen har heller aldri valgt å hjelpe kompisen ved å erkjenne at det er hans mappe. God kamerat må man si, til tross for at vedkommende er god nok kamerat til å delta på reise til Hellas. - Tiltalte måtte erkjenne at han røykte hasj på båtferien. Han har tydeligvis et avslappet forhold til inntak av ulovlige stoffer, men 0,98 gram MDMA sjokkerer ham. - Han smuglet også inn alkohol i tollen. Men også dette var bare en forglemmelse, fordi han hadde glemt å fordele alkoholen mellom dem som hadde kjøpt det. Veldig glemsk og uheldig kar det her. Han var kanskje påvirket av hasj fortsatt? Og hans tullete argument om at det hadde vært lettere å bare ta boten, men at han ikke kan "betale en bot for noe jeg ikke har gjort", står jo i motstrid til forsvarers argument: Spent på utfallet av denne saken.
-
Snart 30 år uten venner. Hvordan kan man bli en normal person?
Letterboxd publiserte et emne i Sosialt
Jeg trekte meg tilbake på ungdomsskolen og har holdt meg alene selv når jeg studerer på universitet, der jeg hopper over fadderdager og slikt. Hva kan man gjøre hvis man vil forandre seg som person nå og bli mer sosial? Akkurat nå er målet å studere noe i 2026 høst og bli med på så mange fadder ting og sosiale ting som mulig, men eller har dere noen ideer? Føles ekkelt. Har lyst å bli normal. -
Dømt til å få hjerteinfarkt før jul viss dette fortsetter.
-
Jeg har aldri benyttet meg av disse el-sparkesyklene - men antar det brukes en app hvor bruker har signert en rekke vilkår for bruk og parkering av sparkesyklene? Og at i disse vilkårene så står det trolig noe om hvordan de skal parkeres? (Ikke på privat tomt, ikke i rømningsveien på nærmeste kjøpesenter, ikke i havet, ikke som elavfall på miljøstasjoner o.l.) Det vil vel også kunne spores hvem som har benyttet og eventuelt feilparkert dem? (om det er tilfelle) Jeg bare antar at boretslaget har en type ordning hvor ting som er til hindring og ligger i veien i deres fellesområder blir fjernet av vaktmester/styre. Om dette er av sikkerhetsmessige årsaker eller annet. De som leier el-sparkesyklene er ansvarlig for å parkere disse på en forsvarlig måte som ikke er til hinder e.l. Utleier av sparkesyklene har et ansvar om å samle inn el-sparkesyklene. Jeg vet ikke hvordan tap av inntekter vil bli behandlet her. Om foretaket tar det med privatpersonene som har brukt tjenesten som igjen vil ta det med styret i boretslaget siden styret har tatt seg til rette - så blir det en tvistesak der dem i mellom. Eller om kravet blir rettet mot ansvarlig i boretslaget som må ta det selv siden de faktisk har låst de inn så de ikke kan hentes. Det er rimelig spesiell sak som sikkert kommer til å dukke opp flere ganger da parkering av disse doningene kan by på utfordringer på mange offentlige plasser.
-
Kjem det til Switch 2 listar vi opp Nintendo Switch 2 som eigen konsoll.
-
Det er mange gode tilbud nå, men det endrer ikke at det ikke finnes noe fornuftig i hyllene.
-
Frp-politiker måtte møte i retten etter funn av MDMA i bagasjen
wampster svarte på Boing_80 sitt emne i Politikk og samfunn
Vent, så man skal ikke kunne henvise til andre partiers hendelser for å vise til at det ikke er en ukultur spesifikt hos FrP? Hvordan mener du det skal gjøres i så fall? -
Ja jeg opplever egentlig ikke dagligvaren som veldig dyr i Sveits. Tok bilder av noen priser når jeg var der sist: 505G kjøttdeig, blanding av svin og ku. 7.05 CHF Lakse koteletter 4.2 CHF for 100G(var på tilbud til 3.55). Dette var ferskvaredisk. Men billig er det ikke der borte, feks tak over hodet og spise ute(foruten alkohol).
-
Oppfinneren av vanntett fottøy vurderte om navnet skulle være støvelsko eller skostøvler. HAMAS, geitebukk, plukkfisk
-
2 volt (p-p). Ikke 2 millioner volt (megavolt, MV). Og grunnen til at man ofte ikke kunne bruke phono-inngang var at denne hadde en forsterker og et filter for å i prinsippet forsterke bassen og dempe diskanten. Siden LP-plater er mekanisk så kan ikke bassen spilles inn for kraftig siden nåla da vil hoppe. Derfor blir bassen dempet under innspilling/trykking. Motsatt så gir diskanten veldig svakt utslag så den blir forsterket før innspilling/trykking. Når platen skal avspilles må dette reverseres. Kobler man da en CD-spiller til denne inngangen vil ikke bare signalet bli for høyt men frekvensresponsen blir også helt feil. Noen platespillere har også innebygd RIAA-forsterker og gir dermed samme eller nesten samme signalet som en CD-spiller.
-
Frp-politiker måtte møte i retten etter funn av MDMA i bagasjen
Mr.M svarte på Boing_80 sitt emne i Politikk og samfunn
Det er jo ikke engang relevant. tja, det ville vel styrket tiltales versjon (om forveksling) hvis en annen påtok seg å eie stoffet? men da måtte det selvsagt helst ha skjedd der & da, ikke at broren ved besøk i båten lenge etterpå, oppdager fadesen.- 33 svar
-
- 1
-
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Dragavon svarte i et emne i Politikk og samfunn
-
Eg synes i utgangspunktet at burettslaget har eit tynt grunnlag for å ty til sjølvtekt, men no kjenner eg ikkje til styret har forsøkt andre løysingar utover epostutveksling før dei gjekk til steget å begå tjuveri. I fyrste omgong så burde styret regulert slik parkering i ordens- eller parkeringsreglane, og gått etter bebuaren (eller bebuarens gjester) som har parkert elsparkesykkelen. Av natrulege grunnar vil det være vanskeleg når ein ikkje veit kven som har brukt elsparkesykkelen, og eg tek det eigentleg for gitt at Ryde ikkje ønsker å utlevere logg over betalingsinfo til siste brukar for å hjelpe styret i slik sak om parkering. Ei slik intern-regulering burde i det minste være prøvd, med 450 personar i burettslaget så er det også gode muligheiter for at nokon av naboane har sett kven som parkerte om styret hadde etterlyst info om dette. Hadde styret innført og skilta parkeringsforbod for elsparkesyklar på dei områda som er problematiske så kunne dei også tatt inn eit vilkår om at ulovleg parkerte køyretøy kan fjernast for eigars rekning, altså få eit firma til å kome å fjerne elsparkesykkelen på same måte som ein kan gjere med køyretøy som parkerer i strid med vilkåra. Då er det Ryde som er eigar av elsparkesykkelen som får betalingskravet for tenesta som må dekkast for å få tilbake køyreyøyet. Om Ryde vil kreve regress frå brukaren som parkerte ulovleg så blir det ei sak mellom Ryde som utleigar og bebuaren som kunde/leigetakar. Å holde Ryde ansvarleg for all parkering på bakgrunn av at dei då tilbyr forretningsvirksomheit frå burettslagets eigedom er etter mitt syn ein tynn grunn, omtrent på nivå med at dersom ein av bebuarane jobbar som drosjesjåfør og parkerer taxien på fellesparkeringa så er det litt tynt å påstå at det er oppretta taxiholdeplass på fellesarealet til tross for at potensielle kundar i teorien kan stille seg opp og vente til drosjesjåføren kjem ned til bilen for å starte sin arbeidsdag. I kva grad Ryde kan holdast direkte ansvarleg blir fin juss. Det er blant anna ei tynn grense mellom når bebuaren som deleigar av fellesarealet kan benytte dette fellesarealet til å parkere elsparkesykkelen, opp mot når ein kan seie at Ryde driv næringsvirksomheit frå sameigets eigedom ved at elsparkesykkelen står der og er tilgjengeleg for andre kundar. Det er tross alt ganske stor forskjell på ein elsparkesykkel som står på fellesarealet fordi ein bebuar har parkert der, kontra meir klassisk næringsvirksomheit der nokon til dømes parkerer ein Food-Truck og startar sal av mat på privat grunn. Dette til tross, så støttar eg Styret i at Ryde burde gjere enkle tiltak for å etterkomme ønska til grunneigaren i staden for å bruke 4x så mykje tid på nytteslaus krangling. Det å aktivere geo-fence mot at Styret tilrettelegger for hensiktsmessige parkeringsplassar burde være den openbare løysinga som er til det beste for begge partar. Då får Ryde gode vilkår for å tilby sine tenester til buretteslagets bebuarar, og burettslaget får organisert bruk og parkering av elsparkesyklar slik at det ikkje er til hinder og irritasjon for øvirge bebuarar.