Gå til innhold

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Salgbar ja. Andeler: Nei unoterte bedrifter selges i sin helhet eller ikke i hele tatt med veldig få unntak. Små bedrifter har ikke resurser til å drive medinvestorrelasjoner. Det som er salgbart er eiendommer, maskiner og varelager. Men som sagt relasjonen mellom oppnåelig salgsverdi og ligningsverdi er svak i beste fall. En verkstedshall er kanskje ikke verdt så mye om bedriften på stedet er i ferd med å legges ned. Dette er kanskje ett av de mest fundamentale problemene med skatter på urealiserte verdier. Så om du har en løsning så vanker det mye publisitet og heder (om ikke riktig en nobelpris siden det ikke er en ting i økonomi) Hvis du ikke har noen konkret løsning kan du droppe å håndveive bort at dette er et vesentlig problem. Dette blir litt som å si at om det er et problem med energiproduksjon så burde noen bare lage et fusjonskraftverk. Dette er ikke gjørbart hverken juridisk eller praktisk. Andeler i unoterrte bedrifter er typisk omfattet av aksjonæravtaler som forbyr salg/overdragelse uten godkjenning av generalforsamlingen. Man har også strukturer med ulike aksjeklasser som gjør en slik mekanisme noe som veldig lett kan utnyttes ved å lage en konstruksjon som i praksis nuller ut den konfiskerte andelen.
  3. Lenvar

    Elbil-tråden

    Jeg spurte AI, og konklusjonen er vel at alu-ion er en spennende teknologi, da alu-ion er har en veldig rimelig råvare, ekstremt lang levetid (som i antall oppladninger), tåler "røff bruk", ikke brennbart, miljøvennlig og mulig å lade ekstremt raskt. Men den har mye lavere energitetthet enn faststoffbatterier, som gjør det uegnet å bruke i elektiske personbiler.
  4. Her er en liten liste over minst 30 kvinner som har blitt drept i Nord-Irland siden 2020. https://www.bbc.com/news/articles/cp8memlgdrgo Med unntak av en fyr med somalisk opphav, var de aller fleste gjerningsmennene vestlige, noen i verste fall østeuropeiske. Men folk gir faen. For dette hendler egentlig ikke om hvilken folkegruppe som begår mest kriminalitet. Det handler om hvilken folkegruppe som får mest opptakskrav til aksept i samfunnet. Hvilken folkegruppe medias øyne er rettet mot. Shit4brains-apologister hevder ofte at vesten utøver noe kalt "de lave forventningers rasisme". Altså at ikke-hvite innvandrere og flyktninger får lettere slippe unna med uakseptabel oppførsel o.l. av samfunnet p.g.a. deres innvandrerstatus. Men de har (bevisst) snudd det på hodet. Ikke-hvite, spesielt fra Afrika, må være perfekte. De har null slingringsmonn. En hel nassehær på nettet, mobilisert av oligarker, står klare til å fange opp og dokumentere ethvert nys i gal retning begått av såkalte MENA-mennesker, for så å spre det utover hele nyhetsbildet og oversvømme enhver debatt. De samme gruppene som står på standbymodus for å finne ethvert svertende eksempel på andre grupper, som f.eks en fyr i en hundemaske i en Pride-parade, eller en feminist med blått hår. Mens drap og annen kriminalitet begått av vestlige hvite, som drapene nevnt ovenfor, slipper lettere unna radaren. Altså, gjerningsmennene slipper ikke unna domstolene, men deres etnisitet blir aldri tatt opp som faktor over deres handlinger, i motsetning til andre grupper. Majoritetsgruppa kan være så farlige de bare kan, uten at de slipper å bli stemplet som farlige. Det vil aldri påvirke deres opptakskrav til aksept i samfunnet.
  5. Quisling var også landssviker. Han reddet også mange liv gjennom Nansenhjelpen. Hva så?
  6. https://www.dagsavisen.no/kommentar/statskupp-i-usa/10404071
  7. Ja, det synes jeg. De setter ikke barna i "en sånn situasjon", de fjerner barna fra en situasjon de burde slippe å være en del av i utgangspunktet. Så hvis de bruker den tiden på noe hyggelig sammen som en familie eller barnet får litt velfortjent fri, så støtter jeg det 100% og vil gjøre nøyaktig det samme for mitt barn når den tid kommer. 👍
  8. Mye feil i innlegget ditt. Det blir helt feil å gi en regjering (uavhengig av hvilken) all skylden for inflasjon og svakere kronekurs. Inflasjonen har rammet hele Europa, ikke bare Norge. At Russland invaderte Ukraina har mye av skylden for dette, da det førte til høyere matvarepriser, og ustabil økonomi globalt. Det igjen har ført til at kronekursen har blitt svak, som også gjør import dyrere. Strømprisene påvirkes av europeiske kraftmarkeder, gasspriser i Europa, værforhold, fyllingsgrad i vannmagasiner, og kraftutvekslingen med utlandet. Og det er ikke bare AP som har "skylden" i denne kraftutvekslingen, det har vel alle regjeringer vært med på å drive frem, og det er også en sikkerhet for Norge om vi plutselig skulle få kraftmangel. Drivstoffprisene påvirkes i hovedsak av den globale oljeprisen (tilbud og etterspørsel) og raffineringskapasitet. Før avgiftene ble redusert hadde Norge nesten lik pris på drivstoff som for eksempel Sverige. Etter avgiftskuttet har vi lavere pris. Kronekursen påvirkes blant annet av internasjonale renter, risikovilje blant investorer, oljepris (ettersom Norge er så avhengig av å selge olje), og internasjonale kapitalstrømmer. AP var så uheldig at de fikk makten rett etter en pandemi som gjorde verden litt mer sårbar, og måtte i tillegg hanskes med en ustabil verden og verdensøkonomi etter at Russland invaderte Ukraina. De har faktisk styrt Norge på en gode måte, tatt i betraktning at verden ser helt annerledes ut nå, enn da Høyreregjeringen hadde makten i årene før. Veldig mye av det vi misliker i dagens Norge, økonomisk sett, kan spores tilbake til Russlands invasjon av Ukraina, og i det siste at Trump trodde han skulle klare å rydde opp i Iran.
  9. Kan være noen som har en livsstil med gaming, chatting eller TV-sport, som har fått beskjed av ektefellen å begrense seg. Eller foreldrene har gitt tenåringen beskjed om å skjerpe seg. Så er det også skjermavhengige som ikke kan skjerpe seg. Det ble lagd en film om en ung mann som skapte seg et liv i en spillverden. Da han døde ung, møtte det opp gamervenner i begravelsen. Har også selv chattet med gamere som det viste seg hadde alvorlige sykdommer. Som gjorde at de ikke kunne være så aktive i det virkelige liv. En kan også føle seg mobbet eller tilsidesatt i det virkelige liv. Eller samtalene i det virkelige liv er ikke like interessante som samtalene på nett.
  10. https://www.tv2.no/nyheter/ble-tvangsflyttet-til-russland-na-avslorer-de-putins-kyniske-spill/18954450/
  11. 51 og 53-54
  12. Ok. Så du arvet ikke gjeld da, slik du ga uttrykk for. Forstått
  13. I dag
  14. I hate It! ...og sommeren har akkurat begynt.
  15. Uffda, det så ikke fint ut
  16. Jeg tror megler har rett. Det handler om at det lettere å selge ferskt enn gammel nyhet. Når den legges ut vil interesserte ta kontakt. Om de får beskjed om å vente, mister mange interessen og kommer ikke tilbake.
  17. Israel har atomvåpen...
  18. Til syvende og sist er jo ikke innvandringen til Norge basert på kompetanse og kvalifikasjoner i det hele tatt.
  19. Kapasiteten i helsevesenet holdt rett og slett ikke tritt med den ekstreme befolkningsveksten, og dette er mye av grunnen til at vi fikk samhandlingsreformen da sykehusene rett og slett ble stappfulle. Men det har ikke blitt noe bedre. Det er bare det at terskelen for å få behandling og undersøkelse har blitt høyere, og folk skal skrives ut raskest mulig. Hvis det er slik at en massiv innvandring gir et bedre helsevesen, burde vi vel hatt et langt bedre tilbud og kortere ventetider her i Norge, kontra land med en strengere innvandringspolitikk, som Danmark. Vel, det kan man trygt si at ikke er tilfelle.
  20. Hypotetisk spørsmål: Hva hadde skjedd hvis maga regimet sier at de ikke beskytter Izrael lenger og hva som skjer med dem er deres eget ansvar? Kommer arabiske land til å igangsette full militærangrep mot Izrael?
  21. For hver ny oppdatering og aktivering av Spenn er det selvsagt nye firesifrede koder som skal tastes inn. Fant ut at en kan tjene ca 1 kr i mnd automatisk, ved å koble sitt One Call-abonnement til Spenn. Juhu, det blir 12 kr på ett år. Litt vondt å forholde seg til alle disse teknologiske greiene og appene.
  22. Jeg tenkte i utgangspunktet bare å poste på en lokal populær Facebook gruppe (husrom til leie/salg) at boligen kommer til salgs juli/aug med enkel beskrivelse og 3-5 bilder. Ser mange andre gjør dette og får mye interesse.
  23. Jo, kjære vene. Gnuradio har DAB-modul, så med passande SDR er det smal sak å hive opp DAB-radio, og antakeleg billigere enn tilsvarande FM-sender i 1980... Synkronisering er kun nødvendig om du vil ha eit nasjonalt nett, med dei fordelane det medfører. Du er ikkje avhengig av det for å sette opp frittståande stasjon. Samkøyringa hadde du forøvrig før DAB; FM-nettet og var sentralmata og koordinert. Det er ingenting i vegen for å ha frittståande DAB-stasjon med kun ein sender. Meh, FM og var sentralisert. Signalet vart mata inn i FM-nettet frå Marienlyst. Det var, som med DAB, redundans, slik at enkelt feil ikkje ville tatt ned alt, men det var definitivt ikkje uavhengige sendere. Forøvrig så kan DAB utmerka fint brukast standalone.
  24. https://www.nrk.no/nyheter/storbritannia-1.11961064
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...