Gå til innhold

Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]


Gjest Slettet-404071

Anbefalte innlegg

Skrevet

Håper dette stemmer:
https://www.businessinsider.com/russia-friendship-north-korea-backfired-south-military-troops-weapons-ukraine-2024-10
Russia's friendship with North Korea may have backfired

  • South Korea says North Korean troops are being trained by Russia to fight in Ukraine.
  • The Kremlin said the cooperation between the two was "within the framework of international law."
  • Russia is worried that South Korea will send weapons to help Ukraine, a US think tank says.
     
  • Liker 5
  • Hjerte 4
Videoannonse
Annonse
Skrevet
Mannen med ljåen skrev (3 timer siden):

Russland har større forutsetning for å klare seg som eremittstat, enn for eksempel Nord-Korea. Og de klarer det jo i mange tiår.

De har naturressurser, korn, atomkraft, hjernevasket befolkning og er ikke bundet av krav om nullutslipp. Begge kan handle med Kina, som skaffer det meste.

Økonomer på YouTube poster daglig videoer som "Russian economy collapsing", "It is over" osv, der de håndplukker eksempler på ting som ikke er perfekte. Men selv om de har kollapset hver dag i to år, holder de på enda.

Nordkorea er ikke involvert i en krig som krever $190Mrd i året. 

Så, russland kan fint klare seg som eremittstat men ikke mens de fortsetter krigen med denne intensiteten.

  • Liker 3
Skrevet (endret)

En del av utfordringen er at vi blir fortalt at Russland har en økonomi på størrelse med Italia osv.

Realiteten er at det er den største økonomien i Europa og sentral Asia når man måler det i kjøpekraft. Derfor vil det være veldig vanskelig å påføre økonomien en skade som gjør at befolkningen blir misfornøyde med Kreml. 

En annen ting er at økonomer er overraskende dårlige til å forutse endringer. Eksempler som den svake kronen og boligmarkedet viser spådommer i begge retninger samtidig og resultatet er alltid noe annet. 
En annen ting som er nevnt i tidligere innlegg at Russlands landområde er like stort som USA og Kina slått sammen, med de påfølgende naturressursene det medbringer. 

 

Jeg tror dette blir en veldig lang konfrontasjon hvor vi må holde på sanksjonene og aldri kjøpe russisk gass igjen. Putin vil jo veldig gjerne selge til Europa selvsagt.

For russerne så er global oppvarming positivt for økonomien, det vil frigjøre handelsruter og naturressurser i Arktis og de investerer mye på dette feltet.
De har en vanvittig vekst i vente, men forhåpentligvis så vil kunstig intelligens og fornybar energi endre verden på uventet vis og knuse Russlands drømmer. 

Endret av Homba
  • Liker 1
Skrevet
Homba skrev (8 minutter siden):

En del av utfordringen er at vi blir fortalt at Russland har en økonomi på størrelse med Italia osv.

Realiteten er at det er den største økonomien i Europa og sentral Asia når man måler det i kjøpekraft. Derfor vil det være veldig vanskelig å påføre økonomien en skade som gjør at befolkningen blir misfornøyde med Kreml. 

En annen ting er at økonomer er overraskende dårlige til å forutse endringer. Eksempler som den svake kronen og boligmarkedet viser spådommer i begge retninger samtidig og resultatet er alltid noe annet. 
 

En annen ting som er nevnt i tidligere innlegg at Russlands landområde er like stort som USA og Kina slått sammen, med de påfølgende naturressursene det medbringer. 

Russland er den største økonomien i eu? Herre fred tror du selv på det du skriver?

  • Liker 4
  • Innsiktsfullt 3
Skrevet
Homba skrev (9 minutter siden):

Realiteten er at det er den største økonomien i Europa og sentral Asia når man måler det i kjøpekraft.

Enig i det du sier, unntatt sitatet over. De kan da umulig være størst i kjøpekraft? Hvordan regner du da - samlet kjøpekraft eller per capita? Kilde?

Uansett, økonomer fra vesten bruker vestlig målestokk og vestlige forutsetninger. Vi tror et halvkommunistisk diktatur vil bukke under av litt lav-konjuktur?! 😂 

Det er dessverre helt feil å bruke vår egen målestokk. Vi må ikke glemme at vi snakker om et diktatur, i praksis med en despot på topp! 

Her er det ikke mye fintføleri for den generelle befolkning. Kreml gjør som Kreml vil. Uten å hensynta egen befolknings ve og vel. Og selvfølgelig relativt greit uten konsekvenser. 

En og annen opposisjonell politiker som måtte prøve seg, snubler alltid i trappa og ramler ut vinduet. Skjer om igjen og om igjen. 

Økonomiske sanksjoner har ikke rammet så hardt som vi ønsket. Ikke i nærheten. Og fremdeles har vi en drøss av internasjonale, vestlige, ja selv hel-norske selskaper som driver business inne i Russland -- som om ingenting hadde skjedd 🤯

 

  • Innsiktsfullt 1
Skrevet

https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Europe

Europe's largest national economies by nominal GDP over US$1.0 trillion are: Germany ($4.43 trillion), United Kingdom ($3.33 trillion), France ($3.05 trillion), Italy ($2.19 trillion), Russia ($1.86 trillion), Spain ($1.58 trillion), Netherlands ($1.09 trillion).[17]

In the International Comparison Program 2021, the Commonwealth of Independent States (CIS) region was linked through the standard global core list approach, unlike in ICP 2017. Based on the results, the World Bank announced that in 2021 Russia was the world's 4th largest economy (int$5.7 trillion and 3.8 percent of the world) and the largest economy in Europe and Central Asia when measured in PPP terms (15 percent of the regional total), followed by Germany (13 percent of the regional economy)

At vi har helt korrekte tall fra Kreml tviler jeg på, men det går ikke så bra med vestlig økonomi og da spesielt Tyskland. 

  • Innsiktsfullt 1
Skrevet
superrhino skrev (12 timer siden):

https://thedocs.worldbank.org/en/doc/f43fb9163f5e4704740c30b614a9ad59-0050012024/related/GEP-June-2024-Analysis-ECA.pdf

Interessant fra Verdensbankgruppen om den russiske økonomien.

Nøkkeldriveren for vekst i Russland ser ikke ut til å skyldes det militærindustrielle komplekset men heller forbruk og lån. Det er på tide med en mer nyansert tone i debatten, først handlet det om at Russland ville kollapse i 2022. Nå skrives det stadig om den mytiske "militære økonomien" i Russland, som også vel må sies å være en overdrivelse. 

Hoveddriverne for vekst i Russland fra 2023 til midten av 2024 ser derimot ut til å være:

1. Stimulering av innenlandsk effektiv etterspørsel gjennom sosialpolitikk.

2. Investeringsimpulser og etterspørselsimpulser fra befolkningen.

3. Rimelige boliglån.

4. Effekten av at innenlandsk virksomhet erstatter det økonomiske rommet etter utenlandsk virksomhet. Legg også til at utenlandsbaserte oligarker har returnert hjem. Londongrad-gjengen er et eksempel.

5. Dynamisk utvikling av ikke-olje- og gasssektoren og overføringen av olje- og gassinntekter til andre ssektorer.

Tidligere ble disse pengene trukket ut av landet i form av kapitalutstrømning eller kjøp av import, nå går alle disse pengene til utvikling av ikke-ressursøkonomi.

Leste vi samme dokument? Du skriver at det militærindistruelle komplekset ikke har vær en pådriver, men dette er jo en av de aller første tingene som nevnes. Og du tar ikke med at dette beskriver veksten frem til 2023. Tar jeg et utdrag spesifikt for Russland får jeg følgende fem nøkkelunkter som har skapt økonomisk vekst.

Olje- og gassinntekter: Russland har store reserver av olje og gass, og inntektene fra eksport av disse ressursene har vært en betydelig drivkraft for økonomisk vekst.

Offentlig forbruk: Høyt offentlig forbruk, spesielt innen forsvarssektoren, har stimulert økonomien. Dette inkluderer store investeringer i militæret og krigsrelaterte utgifter, aka krigsøkonomi.

Råvarepriser: Stigende priser på råvarer har hjulpet Russland med å opprettholde inntektene til tross for internasjonale sanksjoner.

Fleksibel økonomi: Russlands evne til å tilpasse seg og omgå sanksjoner har gjort det mulig for mange bedrifter å fortsette driften, noe som har bidratt til økonomisk stabilitet.

Finanspolitisk stimulering: Kreml har implementert omfattende finanspolitiske tiltak for å støtte økonomien, inkludert stimulering knyttet til krigsutgifter.

Det er riktig at det også har vært en økning i privatøkonomien, men dette er et direkte resultat av punkt 2 og et presset og stadig varmere arbeidsmarked. Det er også riktig at det har vært en betydelig økning i maskinivestering for industriell bruk, men mye av dette er også knyttet til krigsøkonomien og/eller for å demne opp for resultatet av å ha innført denne, også kjent som brannslukking.

Du hopper også over at det beskrives en forventet og betydelig nedgang i den Russiske økonomien fra 2023 til 2024, altså det siste året som gjerne har vært det som har blitt diskutert det siste året, med fortsatt forventet tilbakegang gjennom 2025.

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 7
Skrevet
Mannen med ljåen skrev (12 timer siden):

Russland har større forutsetning for å klare seg som eremittstat, enn for eksempel Nord-Korea. Og de klarer det jo i mange tiår.

De har naturressurser, korn, atomkraft, hjernevasket befolkning og er ikke bundet av krav om nullutslipp. Begge kan handle med Kina, som skaffer det meste.

Økonomer på YouTube poster daglig videoer som "Russian economy collapsing", "It is over" osv, der de håndplukker eksempler på ting som ikke er perfekte. Men selv om de har kollapset hver dag i to år, holder de på enda.

Nordkorea har ikke vært i full krig gjennom disse tiårene, og NK er ikke akkurat en nasjon av velstand og framgang. Ingen sier at Russland ikke vil kunne eksistere, målet er at den Russiske økonomien ikke lenger skal kunne støtte krigsmaskinen.

  • Liker 5
Skrevet
Mbappe09 skrev (12 timer siden):

Tyskland må ikke stoles på. Opprustningen har vært en skam og troverdigheten til tyskerne har aldri vært lavere

Kan du utdype? 

 

Personlig så tror jeg Russland vil falle, og at flere fylker vil bryte ut. 

  • Hjerte 3
Skrevet (endret)
Skrevet
Homba skrev (8 timer siden):

https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Europe

Europe's largest national economies by nominal GDP over US$1.0 trillion are: Germany ($4.43 trillion), United Kingdom ($3.33 trillion), France ($3.05 trillion), Italy ($2.19 trillion), Russia ($1.86 trillion), Spain ($1.58 trillion), Netherlands ($1.09 trillion).[17]

In the International Comparison Program 2021, the Commonwealth of Independent States (CIS) region was linked through the standard global core list approach, unlike in ICP 2017. Based on the results, the World Bank announced that in 2021 Russia was the world's 4th largest economy (int$5.7 trillion and 3.8 percent of the world) and the largest economy in Europe and Central Asia when measured in PPP terms (15 percent of the regional total), followed by Germany (13 percent of the regional economy)

At vi har helt korrekte tall fra Kreml tviler jeg på, men det går ikke så bra med vestlig økonomi og da spesielt Tyskland. 

Takk for link. Interessant! Så .. Russland er ikke DEN største da. Enig?

Dog -- de er fryktelig langt oppe, det er de. Og det forsvarer godt ditt poeng; den russiske økonomi var relativt sterk før krigen, og våre sanksjoner er langt fra harde nok, hvilket gjør at landet virkelig ikke står foran noen snarlig økonomisk kollaps. 

Folk flest merker ikke store forskjeller: Soldater henter Putin fra fengsler, bygdesamfunn og utland. De vestlige selskapene som har forlatt landet, erstattes av lokale kopier. Mye vestlige varer selges fremdeles. Enten direkte, ved vår tilstedeværelse, eller via gråimport. 😑

  • Liker 2
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet
Jobs skrev (2 timer siden):

Jeg undres på Putin sine kalkyler her. Dette har han garantert tatt høyde for.

  • Liker 2
Skrevet
Sjørøver skrev (2 timer siden):

Kan du utdype? 

 

Personlig så tror jeg Russland vil falle, og at flere fylker vil bryte ut. 

Det finnes noe som heter det tyske problem, i tillegg har du problemet at halve landet var besatt av Sovjet i 40 år, man kan jo bare tenke seg de kulturelle, personlige, historiske bindingene dette har skapt. Det bor masse russere i Tyskland. 

Uten å kjenne det indre liv i Tyskland så tror jeg vi skal være forsiktige med å sette vår lit den veien.

 

UK, Polen, Baltikum, Skandinavia(med Finland) og Benelux - denne blokken kan fungere

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 3
  • Hjerte 1
Skrevet
Sjørøver skrev (2 timer siden):

Personlig så tror jeg Russland vil falle, og at flere fylker vil bryte ut. 

Russland har definitivt potensiale til å bli et nytt Jugoslavia, dvs at landet sprekker opp i nye stater basert på både etniske, religiøse og kulturelle skillelinjer.

Hvorvidt det vil være bra om det skjer avhenger av hvordan "rest"-Russland håndterer en slik eventuell oppstykking mht. atomvåpen. Det er på ingen måte noen automatikk i at en ny nasjon uten demokratiske tradisjoner velger nettopp frihet og fordragelighet når nasjonen skal sementeres. Det enkleste, og på kort sikt billigste trikset i boken er jo å mane frem en ytre fiende som samler folket til felles kamp mot denne nye trusselen, da gjerne fundamentert i nettopp etniske, religiøse og/eller kulturelle forskjeller. Xenofobi har gode vekstvilkår i slike nasjoner. Om disse nasjonene da i tillegg sitter på forekomster av etterlatte MØV går verden en usikker tid i møte.

Slik sett kan det være til gavn for oss alle om Russland består, men da i en mer sivilisert form enn dagens imperialistiske herrefolk-tapping som Putins regime dyrker. 

  • Innsiktsfullt 3

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...