Gå til innhold

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Påståtte terrorister av IDF som lyver rutinemessig - det er en ganske stor forskjell, spesielt når Israel, IDF og fengselsvesenet i Israel setter palestinere i fengsel uten noen rettssak. Og vi vet da faktisk at uskyldige - ihvertfall i betydningen helsearbeidere, leger og ikke-stridende har blitt torturert til døde i fengslene. Utover det så brukes de fenglsede i forhandlinger ved fangeutvekslinger - i prinsipp er ikke dette en vesentlig forskjell i bruk fra bruken av gisler. En forskjell fra gislene som generelt er behandlet OK, er at det er systematisk bruk av tortur i Israelske fengsler. https://en.wikipedia.org/wiki/Sde_Teiman_detention_camp Den logiske grunnen er at IDF vil ha raskest mulig folkemord - og da er helsevesen og leger en brysom forsinkelse...
  3. Syar-2003

    Tesla - kaféen

    Det er og synes mye bedre og crispy uten polaroid solbriller. Bruker du solbriller foran PCen eller på Kino eller merker du ingen forskjell ?
  4. Å caste en nær historisk korrekt film, med en svart person som Hitler hadde nok skapt litt blest og vært en sjakktrekk for å skaffe PR om filmen. Det samme ville skjedd dersom man castet en hvit Nelson Mandela. Kommentarfeltene rundt disse filmene ville vært særdeles spennende lesning, for å si det mildt.
  5. Complexity

    Tesla - kaféen

    Det forklarer jo ikke hvorfor HUD må ha vertikal polarisering. Hvorfor kan ikke HUD ha vertikal eller skråstilt polarisering som skjermer har? Eller som Kia har på sin HUD? Synes det virker merkelig hele greia
  6. Jotun

    Tesla - kaféen

    Some vehicles, like those with iDrive, have a rotation feature for the HUD, which can help align the projection with your viewing angle. Da er jo problemet løst. Så kan man jo stille spm med hvorfor man ikke bare har den fungerende vinklingen som standard 🤷
  7. Jeg har hatt en pågående reklamasjonssak i over 7mnd med bilforhandleren Trygg Bilmegling AS i Kolbotn. Jeg kjøpte en brukt Ford Focus 2012-modell med nylig utført girkasseservice og 2 nye EU-godkjente år. Bare noen få måneder etter overtakelsen fikk jeg feilmeldinger på girkassen. Viste seg at turtallsføler og oljetrykksføler i kassen er defekte. Det ble også sjekket oljenivå i girkassen. Å joda, der manglet det 1,8liter olje, og ingen funn av lekkasjer rundt girkasse eller bunndekslet under. Alt dette ble dokumentert og sendt til selger, men neida de avviste de. Hvorfor? Nei si det du. Måneder går med flere mailer frem og tilbake. Nå den siste måneden, kommer selger med påstanden at bilen hadde kjørt 10.000km siden feilen ble funnet. Hvor kommer den påstanden fra? Bilen ble kjøpt med 120.713km på seg og feilmeldingene kom rundt 125-126.000km. Bilen har nå stått stille og urørt i snart 3mnd med ca 130.km på seg. Bilen ble kjøp for 99.000kr og dette er en bildel som skal vare vesentlig lengre enn dette, særlig når alt av vedlikehold og servicer er fulgt. Forbrukerrådet, bilforhandleren jeg jobber hos, og bekjente synes det er sykt at en så soleklar sak blir avvist sånn og varer så lenge. Er det noen andre der ute som har hatt like situasjoner med reklamasjon? Ikke nødvendigvis hos Trygg Bilmegling. Hva tenker dere om dette? Er det noen tips noen av dere kan komme med eller info så blir det tatt imot med stor TAKK! UANSETT!! STYR UNNA DENNE FORHANDLEREN!
  8. Er ganske enig, men vi kan jo dele LITT på godene? Gi de som elsker snø litt minusgrader på fjellet et par måneder med minus 5 grader og snø rundt jul? 😁
  9. Planen lagt bort? Får se om dette stemmer: "An Israeli plan to build what Tel Aviv calls a “humanitarian city” for Palestinians in southern Gaza fell through amid opposition from the military, local media said on Monday, Anadolu reports. (...) According to Israeli Channel 12, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu held a tense Cabinet meeting on Sunday night during which he “threw out” the plan. “I asked for a realistic plan,” Netanyahu told Chief of Staff Eyal Zamir, calling for preparing a “cheaper and faster alternative” by tomorrow." https://www.middleeastmonitor.com/20250714-netanyahus-plan-for-gazas-humanitarian-city-falters-amid-opposition-from-israeli-army/
  10. Kan ikke begge deler være sant? At de både er opptatt av kulturkrigen og at de vil at en historisk film skal være noenlunde historisk korrekt. Noen er sånn ja. Andre irritererer seg så grønne over feilene i Braveheart at de lager en video om det som får 4 millioner views. https://www.youtube.com/watch?v=ojBwASARAzo&t=353s På Bravehearts tid var det lettere å slippe unna selv med grove feil, fordi folk ikke kunne gå på nettet og faktasjekke historien etterpå. Jeg tror nøkkelen til å lage en populær historisk film i dag er å både gjøre den underholdende og prøve å være korrekt som mulig. Lettere sagt, enn gjort, så klart, men hvis man gjør researchen sin skikkelig slipper man å få de woke og anti-wokerne og historienerdene på nakken.
  11. Reint vatn er mangelvare i Mykolajiv: https://www.nrk.no/urix/den-ukrainske-byen-mykolajiv-overlever-ikke-uten-sanne-som-rajisa-1.17480813
  12. Store europeiske og norske selskaper har gjerne egne folk for QA (quality assurance) for å verne om merkevaren sin og bygge kundelojalitet. Det er jo en trend at selskaper som Amazon pumper ut all mulig møkk på markedet p.g.a hastigheten de opererer med, men selskaper som f.eks Ellos og Clas Ohlson legger mye i å filtrere ut for dårlig kvalitet for kundene. Temu har betydelig mye mer "ræl" fordi dem slipper unna med det, noe som ikke gir dem incentiver nok til å kutte i fortjenesten. Akkurat det samme skjer man f.eks i legemiddelindustrien. En kalkulerer inn risikoen inn i regnestykket og regner med så så mange søksmål som en tar med i utgiftene, men man går i overskudd hvis en beregner godt. Dette er bare moderne business som en ender opp med når lønnsomhet trumfer grunnleggende moral som nordmenn bl.a regner med. Det er alltid en hel haug med ting som står opp mot hverandre, og alt har sin kostnad. Spørsmålet er bare om det kommer til å gå alt for langt før folk fleste begynner å våkne opp. Det er i alle fall massevis av folk som gjør det de kan for å holde folk uvitende og få folk til å fortsette som før, selv om de utmerket godt forstår hva konsekvensen kommer til å bli. Vi mennesker er rett og slett for teite til å være så smarte som vi er.
  13. Det nærmer seg slutten av vervekampanjen til Talkmore. Send en pm så ordner jeg verving hvor begge parter får kr. 1000,-
  14. Det er et godt råd å være skeptisk til det man blir servert på det store lerrettet, men jeg tror ikke mange kommer til eller vil høre på det. Folk ser film fordi de vil føle følelser. Historiske filmer produserer andre, og ofte dypere følelser, enn de som åpenbart er fiksjon, fordi de sier til publikum at dette skjedde. Jeg tror feks. ikke The Zone of Interest ville truffet meg like hardt, hvis det viste seg at det bare var ren diktning fra filmskaperne at Rudolf Höss bodde med familien sin rett ved siden av Auschwitz.
  15. Holder til paa Soer vestlandet og har veldig god erfaring, med helaarsdekk. Takker for tipset om de Goodyear dekkene der, de ser bra ut. 🙂👍
  16. The Old Guard 2 var tragisk dårlig. Trist at de får så lite ut av legender som Charlize Theron og Uma Thurman. Det hjelper vel ikke at hele filmen var en eneste stor cliffhanger.
  17. Ja jeg er klar over det, men de som er fryktelig opptatt av dette påstår at dette handler om å gjøre filmene historisk korrekte, men det stemmer åpenbart ikke. For meg er det bare viktig at filmene er litt underholdende. Hvis jeg blir interessert i historien bak, pleier jeg lese litt om hva som egentlig skjedde og hvor mye/lite av filmen som egentlig var sant. Jeg klarer feks fint å bli underholdt av Braveheart selv om historien de presenterer inneholder svært mye feil.
  18. Syar-2003

    Tesla - kaféen

    AI-oversikt Heads-Up Displays (HUDs) often don't work well with polarized sunglasses because the light projected by the HUD is also polarized, and polarized sunglasses block light that is polarized at a specific angle, usually the same angle as the HUD's projected light. This causes the light from the HUD to be filtered out, making it difficult or impossible to see. Why polarized sunglasses affect HUDs: Polarized light: Both the HUD and polarized sunglasses utilize polarized light. The HUD uses a polarizing filter as the last step in its light path to create the display image. Polarization angle: Polarized sunglasses are designed to block light waves that are predominantly oriented horizontally, which is typically how reflected light off surfaces like roads becomes polarized. The HUD's projected light, when reflected off the windshield, often aligns with this same horizontal polarization. Cancellation: When you wear polarized sunglasses, they effectively cancel out the polarized light emitted by the HUD because the polarization angles are similar, or the sunglasses block the specific plane of polarization the HUD is projecting. Potential solutions and considerations: Tilt your head: Slightly tilting your head can change the angle of the polarized light, potentially making the HUD visible again. Adjust HUD height: Some HUDs offer height adjustment settings, which might also help find a visible angle. Non-polarized sunglasses: Using non-polarized sunglasses will allow you to see the HUD clearly, as they don't filter out polarized light in the same way. Specialized glasses: Some manufacturers offer specialized glasses designed to work with HUDs, sometimes with different polarization angles. Rotate the HUD display: Some vehicles, like those with iDrive, have a rotation feature for the HUD, which can help align the projection with your viewing angle.
  19. Den norske rehabiliteringspolitikken er det mange inkludert tidligere kriminelle som er glade i ja, siden så mange faktisk rehabiliteres så betyr det faktisk at det er ganske mange som ikke blir utsatt for ny kriminalitet, i motsetning til samfunn der rehabilitering ikke er blant våpnene mot kriminalitet, jeg tror ikke problemet med norsk kriminalomsorg er naivitet, for den fungerer faktisk ganske bra, mange har dog et ideologisk problem med denne politikken, og det er greit nok, men norsk kriminalomsorg er relativt produktiv. Jeg kan lett fortelle deg akkurat det motsatte, forskjellige folk har forskjellige erfaringer og opplevelser.
  20. Trulss

    Hel års dekk.

    Har kjørt på helårsdekk de siste 20 årene, og det skal sies det merkes på glatt føre så man må avpasse farten. Kunne aldri tenkt meg å bytte tilbake til sesongdekk.
  21. Det er ikke noen grunn eller historisk tradisjon som gjør det smart å anta at Hollywood fremstiller en noenlunde riktig versjon av historiske hendelser, man gjør seg veldig sårbar for å ha en veldig dårlig forståelse for historie dersom man skal se film med en slik antagelse. Det finnes selvsagt filmer som legger innsats i å gjengi en historisk hendelse noenlunde riktig, men det er mye mer unikt enn motsatt. Jeg vet ikke hva annet jeg kan si; Ikke se på film (eller dokumentarer) generelt som noe sannferdig. Dersom du er ute etter en god forståelse bør en lese bøker, og mange av dem. Gjør man det, vil man som en bonus; få innsikt i hvor fabel-aktig underholdningsfilm ér (selv om den tar utgangspunkt i en historisk hendelse). Bare så det er sagt, er jeg glad i film, også Hollywood-film, men jeg mener det er utrolig viktig å være bevisst at det i beste fall bare er underholdning, og i verste fall propaganda, ellers risikerer man å bli offer for disinformasjon.
  22. Moto 60 Edge Pro kommer parfymert. Men smaker det like mye som det lukter?Les hele artikkelen på Tek.no her
  23. Noen produsenter har fornøydhetsgaranti slik at du kan levere de tilbake å få igjen pengene. Jlab er en av de som praktiserer dette.
  24. Så vidt jeg har sett så er det ingen i tråden som har argumentert for at filmer skal være 100% historisk korrekte. Det er jo åpenbart ikke mulig å få til, selv for den mest researchede og velfinansierte film. Når det kommer til hudfarge går det rett inn på woke/anti-woke debatten. I mange tiår var det vanlig i Hollywood å hvitvaske ulike historiske skikkelser, som John Wayne som Djenghis Khan. Mange minoriteter følte at deres historie ble feilrepresentert eller latterliggjort, og at de mistet tilgang til roller som burde være deres. Aktivister støttet deres kamp, og dette ble mindre og mindre vanlig. Så, i senere tid, har det oppstått en ny trend hvor historisk lyse karakterer nå innimellom blir gitt til mennesker med andre hudfarger. Plutselig er Cleopatra, Anne Boleyn og enkelte vikinger svarte, og da blir mange på den andre siden sure, fordi de føler at det foregår en form for dobbeltmoral hos aktivistene.
  25. Teknisk sett kanskje, men man må rapportere inn det man jobber når man er sykemeldt, så jobber man 100% får man ikke sykepenger Litt på samme måte som jeg er 100% ufør hos NAV men ikke får noe utbetalt fordi jeg jobber 85%
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...