Jump to content
Mr.M

Ta av skalet på bananene før man går til kassa?

Recommended Posts

27 minutes ago, Mr.M said:

det greier du nesten ikke heller, så lenge den er dypfrossen.

men kan jo ta med meisel & klubbe i butikken da :D

Æ villa brukt sprængstoff ...

Share this post


Link to post

I følge et kjapt Google-søk, utgjør skallet 36% av en banan.

Bananer koster rundt 25 kr,- pr kilo inklusive skall. 
Eller 34 kr,- eksklusive skall. 

Men butikken må også ta høyde for avfallshåndtering. Eller skal man ta med skallet hjem? Og av hygieniske årsaker når banan uten skall skal veies, så er det en utfordring. Løsning er jo det allsidige produktet plastforpakning som er veldig populært i bransjen. Så bananpris uten skall ligger nok tett opp mot 40 kr,- tipper jeg. 

Alternativt kan jo butikken selge bananskall og bananer hver for seg. Slik at totalprisen uansett blir 25 kr,- pr kilo.

I så fall blir jo bananprisen uten skall MINUS 36% av full bananpris. Hele 9 kroner rimeligere. Så da blir bananprisen UTEN skall 14 kroner !!! I tillegg kan man kjøpe skall til 9 kr,- kiloen. GENIALT !!! 

Men, på 1 kilo skall tilsvarer det ca 3 kg bananer. 9 kr,- + 14 kr,- + 14 kr, + 14 kr,- 

Altså, 51 kr,- for 4 kg banan totalt.

DET ER 12,75 KR,- PR KILO.

Utrolig.... men ved å selge bananer og bananskall hver for seg  - så halveres prisen i matbutikkene!

OMG! Ring Trygve. Jeg har løst matvareinflasjonskrisen. 

image.png.bf13db55c38b5f07491a92ef237bef06.png


 

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ved selvutsjekk hvor man veier bananene i fruktavdelingen så kan du veie 3 bananer, så legge de tilbake og feste etikketten på 4 bananer.
Da har du i praksis betalt for 4 bananer uten skall.

Share this post


Link to post
Mr.M skrev (41 minutter siden):

det greier du nesten ikke heller, så lenge den er dypfrossen.

men kan jo ta med meisel & klubbe i butikken da :D

Er det dessertgenerasjonen vi prater om her? 

Share this post


Link to post
Dubious skrev (2 minutter siden):

Ved selvutsjekk hvor man veier bananene i fruktavdelingen så kan du veie 3 bananer, så legge de tilbake og feste etikketten på 4 bananer.
Da har du i praksis betalt for 4 bananer uten skall.

Men ved en kontroll har du et forklaringsproblem.. JASSÅ? Stjålet en banan ja... 

Share this post


Link to post
Dubious skrev (3 minutter siden):

Ved selvutsjekk hvor man veier bananene i fruktavdelingen så kan du veie 3 bananer, så legge de tilbake og feste etikketten på 4 bananer.
Da har du i praksis betalt for 4 bananer uten skall.

Nei. Da har du stjålet en banan. Punktum.

Prisen for en vare er ALLTID inkludert forpakning. Det går ikke an å kjøpe banen uten skall. Ei heller kan du kjøpe brus uten flaske, eller melk uten kartong.

Tilogmed for smågodt må man betale (noen øre) for det papirposen veier. 

For alle varer, også de man plukker selv, er emballasje en del av prisen. Butikken har utgifter på varen inkl. emballasje. Skulle vi som forbruker sluppet å betale for emballasje (og altså bananskall), må enhetsprisen opp, slik at butikken ikke går i minus på salget. 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Å fjerne så mye som mulig av overflødig skall må vel være lov? Feks deler av stilken? Avhengig av hvor enormt forbruk man har av bananer så kan det være mye penger å spare her

Share this post


Link to post
Baranladion skrev (3 minutter siden):

Å fjerne så mye som mulig av overflødig skall må vel være lov? Feks deler av stilken? Avhengig av hvor enormt forbruk man har av bananer så kan det være mye penger å spare her

Takk til alle som bidrar her. Vi trenger nåkkka å flir av. :-))

  • Like 1

Share this post


Link to post
qualbeen skrev (6 minutter siden):

Nei. Da har du stjålet en banan. Punktum.

Blir det samme om du fjerner skallet før du veier bananen. 

Share this post


Link to post
daffy64 skrev (5 minutter siden):

Takk til alle som bidrar her. Vi trenger nåkkka å flir av. :-))

Er egentlig mye man kan gjøre dette på, man kan pelle av druene fra stilken og la den ligge igjen, litt jobb, men verdt det i lengden og man slipper å gjøre det når man kommer hjem.
Det grønne på gulrøttene kan man skyve under disken de står i, og sølvpapiret på bakepotetene fjerner man og krøller til en liten ball og putter i lomma. Denne tar man på igjen når man skal bake poteten. 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Hei. Har man begynt og true folk til å kjøpe Bannan nå, hvis man ikke vil ha Bannan?

Forøvrig. Blir ikke Bannanen klissete hvis man tar av skallet i butikken og tar den med til kassen? Enda mer klisseete blir den vel hvis man putter den i en påsa også tar den med til kassen.

En annen ting. Hvis du tar av skallet av Bannen da og tar den med til kassen. Da må jo hun/han ta på Bannanen og det er jo uhygienisk. Nei. Kjøp Bannene dine med skallet på, så kan du skrelle den før du spiser den. Eller la være hvis du vil.

Det hadde nok sett litt rart ut hvis alle kundene begynte og ta ut maten av emballasjen før de kjøper det og vannvittig mye søppel.

Edited by wil
  • Like 1

Share this post


Link to post

Hvis flere hadde gjort dette så hadde nok butikkene ganske kjapt sett et marked for bananer uten skall og tatt på seg denne jobben selv, altså solgt ferdig skrelte bananer innpakket i plast tilsatt diverse holdbarthetsforbedrende tilsetningsstoffer og solgt det for dobbel pris. Når du da hadde kommet til kassen med skrelte bananer så hadde du blitt anklaget for å ta bananbitene ut av plastemballasjen og blitt avkrevd full betaling.

  • Innsiktsfullt 1

Share this post


Link to post

Arbeidstilsynet vil stoppe salg av mange varer om man får åpne det i butikken.

Skader fra meisel, håndsag, batteridrevet vinkelsliper og hva nå folk vil ta med seg. Kokosnøtter som spretter rundt eller splintres når de åpnes osv. Folk vil ha all verdens metoder for å åpne varen. 

Derfor er varen i din naturlige eller lagde emballasje.

 

Share this post


Link to post

Det er ofte mulig å kjøpe frossen smoothie mix med bl.a. ferdig skrellet banan. Jeg tviler på at det er noe billigere.

Når noen sammenligner med melk så bommer de litt. Vi veier ikke ut en kartong melk, men betaler for volumet inni kartongen. Hvis en produsent laget en kartong som veiet dobbelt så mye så betyr ikke det noe for en kunde som betaler liter-pris.

 

Jeg har kjøpt artisjokk et par ganger. En spennende klump på 300g som man koker og så skraper av litt spiselig på hvert «blad» og kaster det meste.

-k

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nå renner det i hu at REKER, DET er dyrt det! Jada, du kan få kjøpt ferdig-'skrellede', men si nå at du vil ha FERSKE reker da.. Der betaler du faktisk en drøy sum for skall, hode, rogn osv.. 
Skal se at denne tråden fører til at du etterhvert får kjøpt ferske ny skrellede reker? 
Noen som kan gi et tips på kilos-pris da???  🙂

  • Like 1

Share this post


Link to post
knutinh skrev (2 minutter siden):

Når noen sammenligner med melk så bommer de litt. Vi veier ikke ut en kartong melk, men betaler for volumet inni kartongen. Hvis en produsent laget en kartong som veiet dobbelt så mye så betyr ikke det noe for en kunde som betaler liter-pris.

Beklager, du tror altså fortsatt at melkekartongen er gratis? At du kun betaler for melka?  🙂 Tenk deg om!

  • Like 3

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...