All aktivitet
Denne strømmen auto-oppdateres
- Siste time
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
torbjornen svarte i et emne i Politikk og samfunn
Det bør vel nemnast at artikkelen er frå hausten 2024, medan Biden-administrasjonen framleis hadde regjeringsmakta. -
Må bare kommentere denne en gang til, liker at frelsersarmeen mener opp til 1,1 millioner i inntekt som "middels". Det sier vell egentlig mest om denne spørreundersøkelsen og hvor godt det faktisk går i Norge. Om en ikke tar hensyn til at det er forskjellig mengde mennesker i disse 3 oppdelingene "føler" 37% de som har svart på spørreundersøkelsen at de har fått det verre. Mens 63% har det likt eller bedre. Jeg føler såklart med disse 37%(Som med litt fjerning av følelser sannsynligvis er langt mindre), men igjen viser det at jevnt over har vi ikke fått det verre selv om noen har fått det og noen har fått det bedre.
-
Ok, her er jeg faktisk ganske uenig, i alt annet enn for at den døde så er resultatet det samme. Når det er sagt så ville jo dette grovt forenklet hele vårt rettsvesen, og vi hadde ikke trengt å tatt stilling til om noe er gjort med overlegg eller ikke. Kaldblodige mordere og uheldige sjåfører sidestilles. Et annet problem med den andre problemstillingen, der jeg tildels var enig, så kom jeg på at det der ligger en mulig ulempe. I et tilfelle der du blir ranet av en person med pistol, og vedkommende velger å avfyre denne... Er det da bra eller dårlig, at uansett utfall av skuddet, så får raneren samme straff? For raneren, vil det vel være mer fornuftig å skyte 1 i hodet og 2 brystet, kontra ett skudd i magen? Ved å forsikre seg om at vitnet/offeret er eliminert, minsker faren for å bli tatt. I et slikt tilfelle vil kun ranerens samvittighet bestemme om du har mulighet til å overleve. Ved bruk av kniv, er det det samme om man hogger løs til kreftene tar slutt, eller gir seg på ett stikk, igjen er samvittigheten til raneren ditt eneste håp. Nei, jeg foretrekker et mer komplekst rettsystem, men det er helt klart enkelte strafferammer som må skjerpes, ihvertfall grov kroppskade med eller uten våpen.
-
Ja, de kan overta den i sameie, akkurat som et samboer/ektepar, eller for den del to vilt fremmede kan, og formuesbeskatningen blir naturligvis akkurat tilsvarende som for en bolig i byen hvor hver av samboerene/sameierene (eller søsknene) eier 50% hver. Så lenge begge er barn av arvelater, så vil vel også begge kunne overta (sin ideelle andel) konsesjonsfritt. Det som nok derimot kommer til å bli vanskelig/umulig, avhengig av hvor strengt den aktuelle kommunen praktiserer delingsforbudet i jordloven, er å dele eiendommen i to, hvor hvert barn overtar en separat eiendom med ett hus på. Men å eie hele eiendommen med begge husene i et sameie er uproblematisk. Eierbrøken trenger selvsagt heller ikke nødvendigvis være 50/50.
- 1 svar
-
- landbrukseiendom
- arv
-
(og 2 andre)
Merket med:
-
Overgrep mot barn | Fremskrittspartiet - FrP Fremskrittspartiet vil gi mulighet til kjemisk kastrering av personer som blir dømt for seksuelle overgrep
-
Vel det er jo ikke helt feil å si at vi har/har hatt en kultur der gutter/menn helst ikke skal vise altfor mye umandige følelser, sinne greit, lei seg av uspesifiserte grunner, ja en gang i tiden var det ikke helt utenkelig at man ble fortalt at man skulle manne seg opp eller lignende, noe av det sitter fremdeles igjen, mye vil jeg påstå.
-
Var null kvalme og oppkast på 0,25, og forsåvidt også på høyere dose så lenge en ikke propper i seg for mye fett og sukker. Jeg er for tiden på 1 mg, så høyere enn det vet jeg ikke hvordan symptomene blir for min del.
-
Nei altså, følelsene er der jo uansett, men sosiale rammer gjør jo at man har andre forventninger til gutter / menn enn det man har til jenter / kvinner. Disse "sosiale" forventningene kommer tydeligst frem når noen bryter forventningene. I den senere tid er det blitt fokusert mer på at gutter / menn må snakke om følelser. Det er viktig, bl.a. for å bekjempe selvmord.
-
Godt å vite. "Food noise" greia er den jeg vil bli kvitt, hovedsaklig. Jeg har forstått det slik at kvalme og oppkast er litt mindre av på 0.25 dose?
-
Jeg har lært et nytt Engelsk ord i dag. Men jeg er litt forvirret, fordi der jeg kommer fra, så uttaler vi det uten S Snigger
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
jallajall svarte i et emne i Politikk og samfunn
Det har vært mye reaksjoner på SBUs raid mot NABU/SAPO i går (forøvrig annonserte NABU/SAPO i dag at siktelser kommer kom en annen korrupt SBU offiser). Den største frykten er at NABU og SAPO enten blir lagt ned eller blir underlagt presidenten. Disse uavhengige enhetene ble opprettet etter press spesielt fra USA. Nå som Biden og demokratene er vekk er det ikke lenger noe press fra USAs side om at disse må få operere uavhengig. Trump..has no desire to defend the structures created by the US Democratic Party, nor even Europeans who are afraid to criticize Zelensky, so as not to undermine the support of Ukraine in the West, did not exert any pressure on the Ukrainian authorities. Control or dismantling. What awaits anti-corruption authorities after searches in NABU Ukrainian authorities crack down on anti-corruption agencies as their independence hangs in the balance Allerede for to år siden kom det advarsler mot at å sidestille korrupsjon med forræderi potensielt kan gjøre stor skade på anti-korrupsjonsarbeidet, da SBU tar saken vekk fra SAPO. Two senior officials following the proposal, who were granted anonymity to speak candidly, say concerns are growing within Ukraine’s anti-graft agencies that Zelenskyy’s plan will take top corruption cases away from their oversight and pass them to the Security Service of Ukraine (SBU), which falls under the president’s command. The SBU could, potentially, have the power to bury corruption cases involving top officials. The move, the officials say, could put Ukraine’s anti-corruption infrastructure under threat, and anti-corruption watchdogs are sounding the alarm. I dag har det allerede blitt stemt over et nytt lovforslag i Radaen over det man fryktet. Et forslag som leggerNABU/SAPO basically under (en håndplukket) Riksadvokatens kontor og fratar de uavhengighet. Ukraine moves against independent anti-corruption bodies Ukraine’s parliament has backed a push by Kyiv’s presidential office for greater control over the country’s independent anti-corruption bodies, in a move that critics warn would hand President Volodymyr Zelenskyy’s circle more influence over investigations. Framed as a wartime measure to regulate investigations into missing people, the legislation includes provisions that would place Nabu and Sapo under tighter executive control. An MP close to the president said eliminating agencies supported by Ukraine’s western backers could throw Kyiv into jeopardy at an especially fraught moment, given that “we need money”. Civil society groups including Transparency International warned that the latest actions might be part of a broader effort to weaken institutions established after the 2014 revolution that toppled pro-Russia president Viktor Yanukovych. Western partners said in a joint statement from G7 ambassadors in Kyiv on Monday that they were “closely following” the situation and had raised concerns with Ukrainian government officials. -
Var ikke helt slik jeg tenkte det. Altså handlingen "bryte vikeplikten" har ikke stor sannsynlighet til å føre til død. Men du fikk meg til å tenke på det, så... For den som mister livet er resultatet det samme. Da bør det være det samme for den som forårsaker det. Og hvis du dreper alle 4 i bilen du krasjer med, så vet du at det blir 84 år i fengsel. Enkelt. Forutsigbart.
-
Hoksrud er en horekunde. Han vil sitte på Stortinget og lage lover som vi andre må følge, mens det er valgfritt for ham selv om han vil følge de samme lovene han pålegger oss andre å følge. Klassisk frepper. Nei, alle partiene har ikke sånne svin på skogen. Fordi de aller fleste partiene er fylt opp av mennesker med det moralske kompasset intakt. Frp utmerker seg med flest pedoer, flest svindlere, mest aksept for pedoer, og mest aksept for å svindle fellesskapet. For noen år siden var Frp knallharde mot overgripere, og krevde at de skulle kastreres. Så kom Søviknes-saken, og etter det har ikke Frp nevnt kastrering av overgripere ÉN gang.
-
Eks svigermor og samlivsbrudd
ilpostino svarte på Foslo84 sitt emne i Kjærlighet, relasjoner og dating
ex-svigermoren din høres t som et skikkelig rasshøl for å si det mildt. Driver slikt psykologisk spill med datteren din. Hadde jeg vært deg hadde jeg begrenset tilgangen ex-svigermoren din har med datteren din. Du må verne din datters mentale helse.- 4 svar
-
- 1
-
-
Siden det er 27 grader og ingen som har lyst til å lage avansert mat: dagens middagsmat her: Spekeskinke med 'hjemmelaget' flattbrød og eggerøre til.. Greit nok. 😋😊
-
Da er begrepet tvang - forbud igang igjen..
Vokteren svarte på Sovna sitt emne i Dyrehold og kjæledyr
Politiet bruker skjønn hver eneste dag. Bot for båndtvangovertredelse kommer hvis hunden er til sjenanse for andre eller hvis den tar fuglekyllinger/kalver. Hvis eieren ellers har full kontroll på hunden, vil første reaksjon bli tilsnakk/advarsel. -
Snakker vi om Lost her? Altså om du mener det er en av tidens beste serier så fint for deg, men det blir nok en høyst subjektiv påstand. Og nei Sopranos er ikke enn favoritt, men jeg likte The Wire, men ingen favoritt. Jeg har dog vurdert å gi Lost en ny sjanse da jeg falt av en gang i sesong 2 tror jeg, da de introduserte nok en mystisk greie som var mystisk, men egentlig ikke tilførte en dritt til historien, og samtidig hadde de allerede introdusert tonnevis av mystiske greier som vi ikke hørte noe mer om, jeg gikk lei, alt for mye filler, alt for mye såpe, men som sagt, jeg burde kanskje gi den en ny sjanse se om de faktisk gjør noe med alt dette mystiske.
-
Her er det "The Dark Side of The Moon" som spilles! Først et par runder med 50 års jubeleumsplata i Atmos, og nå er det Roger Waters sin utmerkede plate som spilles, også i Atmos! ☺️
-
Serieprat - Generell diskusjon om/rundt serier. Bruk spoilertags
Sjørøver svarte på Onyx sitt emne i TV-serier og -programmer
Så nettopp en ny krim serie på netflix. Den var ganske bra om noe dårlig slutt. "Serieskaperen av «The Queen's Gambit» lager lekker spenningskrim basert på Jussi Adler-Olsens populære bokserie." https://www.nrk.no/filmpolitiet/anmeldelse_-_dept.-q_-pa-netflix-1.17428309 -
SO2 forurensingen har motarbeidet effekten av klimagassutslipp. Når det blir mindre SO2 får vi dermed en ytterligere oppvarming i tillegg til effekten fra klimagasser. Denne rapporten viser at nedgangen i SO2 de siste 15 årene er konsistent med den økte hastigheten på oppvarmingen i samme periode. Det betyr da nødvendigvis også at Hunga Tonga utbruddet ikke har hatt noen særlig effekt på global temperatur, noe som forøvrig også andre rapporter har vist. https://newsroom.ucla.edu/releases/hunga-volcano-eruption-cooled-southern-hemisphere Den globale temperaturen har gått nedover fordi vi er ute av en El Nino periode, slik at juni 2025 «bare» er den 3. varmeste etter 2023 og 2024.
-
Da er begrepet tvang - forbud igang igjen..
Sjørøver svarte på Sovna sitt emne i Dyrehold og kjæledyr
Problemet er at den store majoriteten har absolutt null kontroll på hunden sin. Hunden er sjefen. Det går en turvei ganske nærme huset mitt. Der er det mange som tar av båndet med en gang de er "for seg selv". Det går sauer på beite 50 meter fra veien. Har sett flere hunder hoppe over gjerdet til sauene. Har også sett at hunder begynner å slåss for begge bare skal ta av bånd så de får lufte seg. Det er båndtvang hele året i min kommune og nabo kommuner, men det er det mange som ikke respektererer. Jeg kunne godt tenkt meg at det var slik overalt, det er for mange dårligere eier uten kontroll.- 45 svar
-
- 1
-
-
Og hvem har Hoksrud forgrepet seg på? Hele diskusjonen her er meningsløs, alle partier har dessverre sine svin på skogen i slike saker. Selv KrF har et tilfelle.
- 110 svar
-
- 1
-
-
Ja, det stemmer bra! Det er nok litt 'salgstriks' fra Novo Nordisk når de på død og liv skal ha folk til å bruke maksdosen, men de fleste tenker vel 'hvorfor ikke' vil jeg tro. Brukeren merker fint lite at det er forskjellige doser og det som er viktig, PRISEN blir jo det samme.. Men som @Olsenhower sier så merker du umiddelbart en vektnedgang allerede etter kort tid på oppstartsdosa. ☺️
-
2000 kroner pr barn er ikke en "flekk på lakenet"(Eller, spørs hvordan du definerer det såklart). Det er nok til å dekke 100% av barnepasset feks. I tillegg har en penger til overs. EDIT: I mitt tilfelle feks når en tar hensyn til NAV sine beregninger så får min datter trygd til å dekke 40% av "kostnadene" sine, legger en til bidraget mitt er 60% dekket. Da trenger bare mor å betale 40% av de reelle kostnadene for barnet. Det er en ganske så god deal.. EDIT 2: Tar en mitt eksempel igjen og bruker sifo og ser på økningen fra person uten barn samt med barn, dekker trygden 82% av økningen.. Da står en igjen med bokostnader på ca 4000 estimer fra NAV. EDIT 3: Måtte gjøre om SIFO eksemplet igjen pga feil med barnehage(for dette får en også støtte til..) og da blir tallet hele 99.7% dekket av NAV! Kjempe dyrt med barn i Norge altså!
- 191 svar
-
- 1
-