Gå til innhold

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Ja, hvor sannsynligvis maksimalt 25 % kommer fra CO2.
  3. ozone

    Elbil-tråden

    Takk for svarene! Jeg er enig! Men flere jeg kjenner selger alltid før første EU for å spare seg for både utgiften og hassle... Har prøvd å si at de vil jo få "gratis" avdekking av evt. garantifeil ved å ta den! ...men til døve ører😑
  4. Vel, vi registrerer en økning av den globale middeltemperaturen, da.
  5. Et sted må det vel stoppe med svartmalingen og gaslightingen? Det kommer klipp og tekster med kontekst - uten tilbakemelding - som modererer holdningene folk har fått på feil grunnlag eller uten hele bildet. Samtidig som den samme gjengen kakler om fascisme, mis- og desinformasjon og magamagamaga. Nå skal han altså i samme bås som nynazister? Det er latterlig å dømme en mann fordi noen med jævlige holdninger støtter han. SV ble omfavnet av salafister før valget nylig. Da må man fordømme SV for alt, ellers er man enig med salafistene? Osama Bin Laden var Arsenal-fan. Bør klubben fordømmes da? Folk må puste ut og roe seg ned litt.
  6. Da ligger forslaget fra EU-kommisjonen på bordet. Den betyr at dagens handelsavtale fryses, og Israel får samme betingelser som ethvert annet and uten handelsavtale (som i praksis er svært få). EU er Israels største handelspartner, så dette kan potensielt ramme Israels økonomi forholdsvis hardt. Det må godkjennes av medlemslandene i henhold til avstemningsreglene (17 medlemsland med 65% av befolkningen). Tyskland og Ungarn stemmer nok imot, ellers er det ganske åpent.
  7. Ja, i en lukket beholder. Ingen vet hvor mye det påvirker atmosfæren.
  8. Iterion

    Elbil-tråden

    Samme tenker jeg. Lettere å selge privat da også. Ganske sikker på at det kommer til å dukke opp noe på min Model 3, har EU nå til uka. Hører en ulyd bak fra hjulopphenget, håper det blir tatt på garanti.
  9. Det er vel relativt kjent at MLK hadde sine mørke sider. Han var notorisk utro mot sin kone, og en dårlig familiefar. MLK var en karismatisk leder og talsmann, som sto i bresjen for viktige samfunnsmessige framskritt. Det forandrer ikke hans personlige svakheter, og hans personlige svakheter tar ikke bort viktigheten av hans politiske bidrag. Jeg er for øvrig lite kjent med AZCentral, og hvordan de kontekstualiserer sine nyheter. Det er jo problem med sogar "mainstream media" i dag, at man får karikerte fremstillinger av konservative saker og personer, fordi journalistene lever i en venstreideologisk boble. Charlie Kirk liker disse litt spisse og polemiske debattene på campus, fordi det også er et visst underholdningsaspekt her - som er tross alt viktig for å få suksess og "views". Samtidig tar han opp mange viktige temaer, i en tid hvor kulturrelativisme og moralrelativisme dyrkes av en stadig mer "mainstream" radikal venstreside. Et godt spørsmål er: Når går venstresiden for langt? Jeg tror knapt noen i NRK er i stand til å gi et godt svar, noe vi ser i deres journalistiske dekning hvor "ytre venstre" knapt virker å eksistere i Vesten. For øvrig, er det denne type ting som skal liksom rettferdiggjøre sammelikninnger med en nynazistisk massemorder? Ærlig talt!
  10. Ta kontrollen før man selger, uten tvil. Dukker det opp noe som helst på første EU kontroll bør man velge et annet bilmerke neste gang! (ihvertfall hvis forhandler ikke dekker utbedringen)
  11. Det er helt fair å peke på kulturelle, sosiologiske, og økonomiske faktorer som fører til at mennesker havner der at de dreper andre. Selvsagt dreier det seg om mye mer enn at man har et våpen tilgjengelig. Samtidig som dette er en svært stor og vanskelig diskusjon, jeg tror grunnen til at man i USA har gjort dette til et tema om våpenkontroll, er den samme grunnen til at alle politiske spørsmål simplifiseres ned til to uforenelige dikotomier, og at dette synes som den mest umiddelbare løsningen for å minimere symptomene for alt dette bakenforliggende, altså redusere våpendrap så fort som mulig. [...]Overwhelming evidence shows that firearm ownership and access is associated with increased suicide, homicide, unintentional firearm deaths, and injuries. These injuries and deaths are preventable, through evidence-based solutions.
  12. Om noe så er Norge for tolerant og naivt. Man ser jo ganske tydelig i Europa at det har vært en enorm fiasko å bevege seg vekk fra homogene kulturer. Om man tror det er mye "rasisme" nå, så vil man bli sjokkert i fremtiden.
  13. Det var mange tankevekkende innspill i posten din, men jeg vil gjerne utheve denne halve setningen for å svare på den. Hvorfor er det slik at det automatisk skal være pågrunn av fullstendig feilslått våpenpolitikk at dette skjer? I Sør Afrika er det streng våpenkontroll. Likevel er det mange kriminelle situasjoner og massakrer. Ofte med skytevåpen i bruk, fordi kriminelle er gode til å skaffe seg våpen som regel. I februar 2025 i sverige var det en skoleskyting. Men det er lite skoleskytinger der, og lite/ingen i Norge. Vi har strengere våpenlover en generelt i USA, men det er uansett mulig å skaffe seg skytevåpen med en del innsats vil jeg tro, eller fra kriminelle miljøer som uansett vet å få tak i. Likevel ser vi ikke mange skytinger her omkring. Ihvertfall ikke på skoler heldigvis. Hvis vi ser rundt om i verden, så er massedrap på andre mer vanlig. Selv i land der de ikke har noe tilgang til eller lov til å ha skytevåpen. De bare finner andre verktøy til å utføre sine massakre. Biler og kniver er hyppig brukt. I noen tilfeller også ild. Dette finner sted eksempelvis i England og Kina, og i andre land i verden som har meget strenge våpenlover. Det har vært spekulasjoner og analyser av at massakrer blir utført av individer som har store utfordringer i samfunnet. I kina eksempelvis er det ganske mange av disse. Når bare en liten brøkdel av disse 'mister fatningen', så skjer det mye forferdelig der borte som vanlige folk her i Norge aldri får høre om. De bruker eksempelvis kjøretøyer. Hvis de hadde hatt tilgang til skytevåpen, så ja, da hadde de nok brukt det også. Det skjer mye forferdelig, og man kan ikke skylde på våpenlovgivningen i slike land. Hva heller om vi fokuserer mer på kultur i USA som en skyldig faktor? Der er det mye å ta av. Hva er det som gjør at skoleskytinger skjer der, men ikke i andre land der folk også kan skaffe seg våpen? F.eks Norge. Biler er potensielle verktøy som kan utrette mye skade på folk i Norge. Men jeg har ikke sett noe om at vi må stramme inn billovgivningen vår. Hvorfor ikke? Er det en mulighet for at kulturen vår er bedre enn i USA når det kommer til fiendtligjøring og retorikk og annen negativ oppførsel mellom folk?
  14. 30 979
  15. Jeg antar du er litt sen med denne informasjonen, at de antagelig allerede er kjent med dette, mr. Vokter, så er det heller ikke gitt at arbeidskollegaene dine sympatiserer med Amrit Kaurs personlige syn, som havnet så i konflikt med resten av partiets syn, at hun ble bedt om å trekke seg, det motsatte er vel like, eller mer -sannsynlig.
  16. Duriello

    Elbil-tråden

    Da bør man vurdere det samme ovenfor amerikanske også da. Og japanske. Google 'japan ww2 unit xxx (husker ikke eksakt tall her)' Og korea, de var jo ganske kjipe mot "uønskede elementer" frem mot OL de arrangerte. Osv.. Og samtlige tyske produsenter.
  17. Det betyr også at det blir rom for å gi folk fast jobb i store stillingsprosentar som igjen gjer at dei på varig basis blir uavhengige av NAV støtte. Dei som er ganske fattige vil i liten grad være mykje betre stilte om dei får ein tjene seg litt lommepengar innimellom utan nokon form for stabilitet eller garantiar for at det også finnes jobb og lønn neste veke. Det er sjølvsagt heilt greit å jobbe som frilanser, men i det ordinære arbeidslivet så vil frilansere ofte kreve høgare betaling for å kompensere for manglande forutsigbar inntekt. App arbeidarane er låste til kva appens algoritmer fastsetter at selskapet vil tilby arbeidaren.
  18. Godt å se at folk med innvandrerbakgrunn deler andre nordmenns indignasjon og forakt for ekteparets signaler: https://www.vg.no/nyheter/i/rPoqRA/shazia-majid-om-durek-verretts-kritikk-av-av-kongeparet Det smarteste Durek og Martha kan gjøre nå er å forsvinne til Dureks hjemland USA, hvor denne typen «fesjå» og svindel er er mer utbredt. Tipper at saken kommer til å smuldre opp hvis all PR forsvinner
  19. Med mindre plasten skal varmegjenvinnast gjennom brenning så er det nødvendig å sorte ut ulike typar plast for å kunne bruke plasten på nytt. For dei få renovasjonsselskapa som sender plast til gjenbruk så blir denne sorteringa av ulike plasttypar gjort på renovasjonsanlegget, ofte som manuelt arbeid. Reint praktisk så medfører det at det er berre dei store plastgjenstandane av enkelt identifiserbar plasttype som blir plukka ut, mesteparten av plastavfallet vil gå til forbrenning då det er ulønnsomt å sortere dei midre bitane. Det mest effektive med tanke på miljøvern hadde vært om ein hadde plastinnsamling berre for PE plast (PET og HDPE) og at all anna plast (samt småbitar) gjekk i restavfallet som burde vært oppdelt i brennbart og ubrennbart avfall. Om folk i dag er så pliktoppfyllande at dei sorterer ut plastpinnen på q-tips eller plukker ut "vinduet" i vinduskonvolutter så er det heilt vekkasta, for det er ingen som klarer å nyttegjere seg av slike smådelar uansett.
  20. Minner om at man skal diskutere sak og ikke person. Tråden er ryddet for flere innlegg, samt ett innlegg som hadde skjermbilde av undersøkelser uten lenke til hvor de kom fra. Forumansvarlig
  21. Tenker man har flere elementer enn noen få som har en reaksjonær debatt mot Kirk. Deriblant som jeg biter meg merke i er hans kommentar om f.eks: Martin Luter King Jr. var en forferdelig og dårlig person. Kritikken Kirk prøvde på var å kommentere dette med at USA har blitt fargeblind og fokusert på raser. Argumentene til Krik er at Civil Rights Act fra 1960 tallet undergraver hans personlige frihet fra statlig innblanding ettersom han mener at stat ikke bør sikre like rettigheter og motvirke diskriminering. Fra norsk perspektiv høres dette nok merkelig ut, så her tror jeg han mener at staten har feilet og må avslutte enn hver form for frihetsberøvelse slik at Kirks egen frihet (som i hans syn er viktigere enn andres frihet fra undertrykkelse) er hensyntatt. Videre så kan vi trekke hans egen kommentar at svarte hadde det bedre i 1940 fordi det var innrapporterte mindre kriminalitet enn i dag: Kun denne kommentaren alene viser at han interpolerer noe fryktelig når han siterer statistikk. Slik han gjør her er han bevist på at hans reduksjonistiske gir løse invalide argumenter distraherer hovedtemaet, og bevist flytter over skyldspørsmål. Her alene tenker jeg at man ikke kan sammenligne samfunnstruktur apartheid og nå, og kalle ting mer fredfylt ettersom man like gjerne kan si at under diktatur er samfunnet mer fredelig pga. mindre demonstrasjoner, en argumentative falitt om man skjønner forskjell mellom statlig terror og det at man undertrykker hardt enn hver motstand mot diktatur. Å kalle apartheid/segregasjonstiden mer fredfylt er å ignorere den institusjonaliserte volden millioner levde under. Videre er han flink med å "cherry picking" deler av noe historisk data uten å se det i sammenheng mellom sosial mobilitet og struktur man har nå. Ettersom Kirk ikke har til hensikt å lære noe fra disse debattene, så kommer man heller ikke til en konsensus. Man kan fint kritisere at "X" utfører mer kriminalitet, men man må i samme setting trekke inn sosioøkonomiske årsaker på hvorfor og samtidig finne kritikk på f.eks. skole og utdanning, hvorfor har man dårligere skoledistrikter og hva kan man gjøre for å løfte alle opp av fattigdom ettersom man vet det er en korrelasjon mellom fattigdom (manglende muligheter) og kriminalitet (miks mellom opportunistisk kort gevinst som følge av blant annet sult, gjeld, manglende jobbtilbud etc). Dog som jeg prøver å trekke frem her, så er Kirk mer enn villig til å forenkle et større tema til at "Martin Luther King er dum", og at det er et feilgrep å ha statlig insentiv for likestilling ettersom "min versjon av frihet er viktigere". Vider nå med f.eks. hans historiefordumming gir det miks av mye dårlig meningsytring fra Kirk.
  22. I år er det ikke bare-bare å vite hvilken iPhone man bør velge. Les hele artikkelen på Tek.no her
  23. Det er riktig. Det handler å avdekke og kritisere mekanismer og holdninger som gjør at folk blir syke. At det i tillegg bidrar til å få kontroll på trygdeutbetalinger og får flere i jobb, er en bonus.
  24. Fin og god onsdag ❤️❤️
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...