Gå til innhold

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Hei! Jeg har en bensindreven bil som ble kjøpt i 2014 og som jeg fremdeles kjører nå (Kia Rio). Imidlertid har jeg fått opp øynene for elbil og er usikker på om det lønner seg å kjøpe en nå. Kan dere som har kjennskap til elbiler si noe om det - argumenter for og mot? Jeg har ikke tenkt å kjøre langt, men innenfor Innlandet kommune. Elverum, Hamar, Gjøvik. Noen få ganger blir det tur til Oslo. Det er bare jeg som vil bruke den og trenger ikke mye plass til ting. Favorittmerket mitt er BMW Håper problemstillingen min er tydelig.
  3. Zeph

    Elbil-tråden

    Må så høgt altså. Trur eg kan få ein Easee til same prisen. Har hatt ladekabelen som fulgte med TMY på ladaren.
  4. Ah, "the statistics of One". Jeg tenker nå at dette er et godt eksempel på "like barn leker best". Det er jo ikke sånn at mannen liksom "vant" kvinnen her, og hun liksom ble erobret haha. Det går fint an å være litt nedlatende noen ganger og andre ganger være normal nok til at man opplever at det er rimelig tvil om skitpraten er seriøst ment eller bare manglende sosiale antenner/mangel på selvtillit og ditto behov for å dra andre ned. At noen i tråden mener dette handler om en "selvsikker" mann er finurlig, all den tid selvsikre menn ikke prater skit til kvinner.
  5. Samsung har ikke DV.
  6. Skjønner ikke helt maset om å få delt disse dokumentene. er jo ikke sånn at vi får sannheten uansett. blir velidig overasket om vi plutselig får se en lettkledd Donald.
  7. Hva er det med bildene som er så grusomt? Jeg ser det omtales på denne måten overalt...men jeg ser bare noen rom med møbler og bilder av en hage osv..
  8. Inge Rognmo

    Erstatningsrett

    Svært få (men altså noen) krav til elektriske anlegg, eller bygningstekniske krav generelt, er gitt tilbakevirkende kraft. Både DLE og NEK400-kontroller forholder seg til normene som gjaldt da anlegget ble bygget, og gir ikke avvik på det som er i henhold til de normene.(Så kommer riktignok dette med at anlegget skal være "egnet/tilpasset til bruken", dvs tilstrekkelig mange faste stikk i nærheten av utstyret som brukes, og få/ingen skjøteledninger og forgrenere, og her er det naturlig å tenke at det vil ha blitt gjort endel i løpet av de 115 årene siden 1910. (en annen sak er at levetiden på 1910-anlegget forlengst er utgått, så det bør ha blitt utskiftet endel siden da...) Forsikringsselskap dekker normalt merutgifter med å følge nye byggeforskrifter ved gjenoppbygging etter totalskade, med ett unntak, nemlig forhold som på branntidspunktet uansett skulle vært endret/bygd om (eller som det står i sitatet; "påbud som myndighetene hadde hjemmel for å gi selv om skaden ikke hadde inntruffet") for å være lovlig. Om man kan kreve tilsvarende dekning av merutgifter i erstatning fra en skadevolder er et annet spørsmål. Og kanskje blir svaret her forskjellig avhengig av om skaden er gjort forsettlig (hærverk), grovt uaktsomt eller uaktsomt? 🤔 Hvis en tilsvarende maskin, altså en 10 år gammel brukt maskin med tilsvarende egenskaper, koster 8000 å kjøpe nå, så er det det du bør få erstattet (også selv om din maskin kanskje bare kostet deg 4000 for 10 år siden...). Om det derimot er en NY maskin med tilsvarende egenskaper du velger å kjøpe for 8000kr, så er det på ingen måte rimelig at du får erstattet det. På lik linje med forsikringsskade på bil (enten det er kaskoskade, eller motparten som har skyld og skal erstatte din bil); du får erstattet verdien (taksten) på den kondemnerte 30 år gamle bilen, ikke hva det koster deg å kjøpe en "tilsvarende" 2025-modell. Får du totalskadet (selv om motparten har skylda) en bruktbil, så må du pent finne deg i å lete etter en tilsvarende bruktbil av samme alder og kjørelengde, du kan ikke gå i bilbutikken og kjøpe deg en ny ubrukt 2025-modell med like mange hjul, seter og hestekrefter, og sende hele regninga til motparten eller hans forsikringsselskap. Det hender jeg skulle ønske at det var forsikringsselskapets (eller skadevolders) ansvar å fremskaffe den "tilsvarende" erstatningsgjenstanden, enten det er bil eller vaskemaskin, og erstatte skadet bil med tilsvarende bruktbil, i stedet for å kjøpe seg fri med penger, men sånn er det altså normalt ikke.
  9. Staten stepper inn med 90% av prisen over 75 øre så toppene kappes jo effektivt ned fra ~160 til ~83 øre. Besparelsen er altså liten. Men jeg har en alt for full vedbod med knusktørr ved etter forrige vinter med billig strøm så motivasjonen til å fyre er ikke besparelse, men å frigjøre plass i vedboden + at det er koselig med flammelys og knitring.
  10. https://www.tv2.no/nyheter/utenriks/nye-bilder-fra-epsteins-oy-opprivende/18349416/ Det vil nok være mye av denne sensureringen hvis dokumentene noensinne blir offentligjort.
  11. Det lukter skikkelig dritt i bilen @Tussi de myke og lysløse lukter best 😀 jeg feis utenfor Meny butikken 😀
  12. Nå har jeg kjøpt mat som jeg blir dårlig av så nå skal jeg fise masse @Tussi 😀
  13. Må heller ikke glemme at slike sterke kvinner fantaserer om å bli seksuelt dominert av mannen hun er i lag med. BDSM etc. er vanlig hos slike typer kvinner. Gjelder også for menn, men det er jo ikke tema i denne tråden. Nevner det så jeg ikke erter på meg alle feministene
  14. At Saka benkes sier litt om bredden vi begynner å få i troppen.
  15. Det var dette jeg fant: https://finndel.no/bildeler.aspx?type=fabrnr&qry=292C06WK2A
  16. Tror du leter på feil plass? Her er første treff hos meg..
  17. Tenk om det er profetier du leser som er gjort så dunkel at bare de/den boken er ment for, gis innsikt? Som eks. 2.Tim.3.16-17: Hvert skrift er innblåst av Gud og nyttig til opplæring, tilrettevisning, veiledning og oppdragelse i rettferd, så det mennesket som tilhører Gud, kan være fullt utrustet til all god gjerning. - Altså Kristus - For Gud er én og én mellommann er det mellom Gud og mennesker, mennesket Kristus Jesus (1.Tim.2.5)
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...