Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Kan si at nærskolen her bruker mye tid på holdningsskapende arbeid. Sosiallærer er i klassene og jobber med ting som hvordan snakker vi med hverandre, hvordan oppfattes kroppsspråk osv. Dette skjer både i hele klasser og i mindre grupper. I friminuttene har skolen et opplegg der en gruppe elever er "trivselsledere" og har et særskilt ansvar for å dra i gang lek og inkludere alle. Ved større konflikter har de naturligvis voksne å gå til.

Dette, kombinert med målrettet innsats mot enkeltelever, ser ut til å funke ganske bra. Helt perfekt blir det aldri, men jeg vet ærlig talt ikke hvor mye mer man kan kreve av skolen ut i fra de ressursene de har. På et eller annet tidspunkt må foreldrene ta ansvar for podens oppførsel også. 

  • Liker 6
Videoannonse
Annonse
skaftetryne32 skrev (19 minutter siden):

Om lederen forsvinner så vil noen ta steget opp og det vil fortsette som før, det er nærmest garantert for det er faktisk sånn at enten så er man mobberen eller så er man den mobbede på en skole, fjerne den populære eleven som er lederen, vil bare gjøre ting mye verre. 

Hadde de fjernet de 2 ringlederne i klassen min så hadde nok ting blitt någet annerledes i den klassen. Alle gikk godt overens sett bort fra disse 2 som "dro med seg resten".

  • Liker 2
Duriello skrev (2 minutter siden):

Alle gikk godt overens sett bort fra disse 2 som "dro med seg resten".

Du har ingen tro på at noen undersåtter hadde tatt steget opp ? 2 stykk bøllefrø ut, og plutselig er det idyll ? Personlig tviler jeg sterkt, det er ikke sånn psyken vår fungerer. Blir vi kvitt en diktator så står det nesten alltid 2 nye mye verre klare til å ta jobben.

skaftetryne32 skrev (1 minutt siden):

Du har ingen tro på at noen undersåtter hadde tatt steget opp ? 2 stykk bøllefrø ut, og plutselig er det idyll ? Personlig tviler jeg sterkt, det er ikke sånn psyken vår fungerer. Blir vi kvitt en diktator så står det nesten alltid 2 nye mye verre klare til å ta jobben.

De 2 det er snakk om var/er diktator med undersått. 🙂

Mulig noen fra andre klasser hadde fyllt skoene, men ingen fra vår klasse.

skaftetryne32 skrev (2 minutter siden):

Du har ingen tro på at noen undersåtter hadde tatt steget opp ? 2 stykk bøllefrø ut, og plutselig er det idyll ? Personlig tviler jeg sterkt, det er ikke sånn psyken vår fungerer. Blir vi kvitt en diktator så står det nesten alltid 2 nye mye verre klare til å ta jobben.

Akkurat, og problemet er at om man går slutt på aktiv mobbing, så er det utfrysingen, som spesielt jenter står for...

Problemet er at mobberne ofte er de populære. De er ikke svake og på utsiden. De mister ikke venner eller kjærester på grunn av det de driver med. De blir ikke straffet. Det får ikke konsekvenser. Mens de som blir mobbet ofte skiller seg ut på en eller annen måte. Ting man ikke kan flytte fra. De som blir mobbet og som sliter med det resten av livet og føler seg utenfor og som tar det opp i et eller annet fora blir gjerne fortalt at det er deres egen feil. De må ta seg sammen. De må endre tankesettet sitt. For alle har det vanskelig og alle har opplevd noe kjipt. Ser det igjen og igjen. Opplevelsene og skadene det har gjort blir bagatellisert og i stor grad plassert på offeret selv. De kan bare tenke positive tanker, gå ut å gjøre kjekke ting, og så forsvinner all terrorisering og urettferdig behandling de er blitt og gjerne fortsatt blir utsatt for. At folk til slutt finner ut at livet ikke er verdt å leve burde få det til å synke inn, men det ser ikke sånn ut. Det er den menneskelige natur. Det er den iboende måten mennesker underbevisst setter verdi på andre mennesker. Drittsekkene står fritt til å være drittsekker, og de sårbare ender opp med en miserabel tilværelse. Hadde nok folk vært nok interessert i å endre på det, så hadde det endret seg. Det endrer seg ikke. Det sies mange fine ord. Folk går gjerne i fakkeltog ene dagen, og vender ryggen til den neste.

Endret av bo1e
  • Liker 1
  • Hjerte 1

Viktig at mobbing blir teke tak i på skulane, for mobbing som får eskalere over tid fører alt for ofte til sjølvmord. Offer burde og få lære å stå opp mot mobbere og takle motgangen man kan oppleve av personer med mangelfull folkeskikk. Dernest burde først og fremst hovedpersonen bak mobbing være den som måtte flytte til ein anna skule, gjerne ein skule som er tilrettelagt for å lære pøbelfrø normal folkeskikk. Konsekvens og straff er det einaste som stopper mobbere...

  • Liker 3
4 hours ago, skaftetryne32 said:

Det som slår meg mest i denne saken, sånn med unntak av at mobbere tilsynelatende enten "Ikke var med på det" eller tenker at "andre var værre". (og "alltid 2 sider av en sak"...) Er den totale ansvarsfraskrivelsen som gjøres av rektor spesielt, men også andre som egentlig burde bli stillt til ansvar.

  • Liker 4

Det er jo også greit å ha i bakhodet at mobbing til en viss grad speiler en tendens i et større samfunn, det er ikke sikkert det å se mobberne som noen syke kreftceller er det mest effektive perspektivet, men å huske på de er et utrykk for et større vi.

Jeg mener ikke med det å frata mobberne agens, eller ansvar for sine handlinger, men å oppfordre at vi andre også ikke spiller inn í en mobbende diskurs, slik man fks. har snakket om transpersoner den siste tiden, eller retorikken hvor man akker seg over hvordan samfunnet generelt hensynstar andre marginaliserte grupper, eller vektlegger psykisk helse som noe viktig, eller lar barn få definere seg selv, eller problematiserer visse ord som leder til utenforskap, osv.

Slike ting spiller inn i denne stiltiende aksepten jeg nevnte tidligere, som er en av de mest avgjørende forutsetningene for hvorvidt mobbing får eksistere som et utbredt eller mindre fenomen.

Det er fint å bruke tematikken til å også se på egne tanker og handlinger, ikke bare uffe seg over hvor fæle mobbere kan være, selv om de åpenbart kan være det.

 

  • Liker 3
  • Innsiktsfullt 1

Erkjenne at dette er naturlig primitiv adferd godt forankret i evolusjonen. Noen virker overasket når de ser mobbing i en gruppe barn for første gang. Dette er ikke et avvik, det er iboende instinkter som kommer frem i mer eller mindre sofistikerte former.

Dersom det ikke motvirkes vil dette instinktet utfolde seg fritt. Mobbing. Ekskludering. Den sterkestes rett.

Så skal vi overstyre disse instinktene hos oppvoksende småtroll. Oppdragelse, sosialisering og veiledning. Alle former, farger, kulturer og begrensninger skal leke sammen. Ambisiøst.

For noen år siden var det en regjering som skulle utrydde mobbing innen to år. 2 år! Kunnskapsløst. Skulle det ikke fødes flere nye barn da eller!?

Kontinuerlig målrettet innsats fra tidlig alder må til. I tillegg til lærere bør vi ha flere dyktige voksne inn i barneskolen. Som ikke blir nedlesset med andre oppgaver. Voksne med en bevissthet og tilstedeværelse til å se barnas sosiale struktur og roller i en gruppe. Observere samspill, stemning og kjemi mellom elevene. Sette inn tiltak før rollene blir definert. Før offeret blir offer og mobberen blir mobber. 

Signaleffekten fra foreldre og samfunn kan selvsagt ikke overvurderes. Trist å høre barn skrike voksne fornærmelser. Meeen, når de ser det de ser og hører det de hører, er det et under at vi har så mye flott ungdom. 

  • Liker 2
  • 3 måneder senere...

Ikke relatert til Odin saken, og beklageligvis bak betalingsmur.

Her har en tidligere elev gått til sak mot kommunen hen vokste opp i, nok ble ikke gjort for å hindre mobbing osv, typisk gjenganger det..

Hen vant i tingretten. Kommunen anket, og ble frifunnet i lagmansretten.

Kommunen hadde kalt inn vitner, deriblant medelever (les mobberne) som ikke kunne kjenne seg igjen i det som ble fortalt av saksøker. Bare jeg som synes det er litt snedig?

Kommunen krevde 600.000 erstattet i saksomkostninger, retten erkjente 200.000 kr i erstatning som saksøkte nå må betale til kommunen..

Blir litt kvalm her jeg sitter.

 

https://www.bladet.no/nyheter/i/KMAEOo/naa-er-dommen-mellom-kommunen-og-den-tidligere-skoleeleve-klar

Dom for uaktsomt drap ville være en start. Om det kan bevises tekst meldinger av den typen som i saken det ble linket til. 

Jeg er også enig i at man ikke kan bli kvitt mobbing, eller plaging/terrorisering som jeg synes er et bedre ord. Det er en sosial korreks som er nedarvet, som i ytterste konsekvens skal sikre artens overlevelse.

Men det er forskjell på plaging, og på terrorisering. Straffeloven må komme til anvendelse når det er fysisk, og personforfølgelse (forfølgelse kan også være digital)

Jeg har ingen tro på hard straff for barn. Mobbere er allerede utsatt for omsorgssvikt så det er lite samfunnet kan legge til der som vil gjøre inntrykk.

Om det er en generell "mobbekultur" uavhengig av enkelte skadede barn så har det sviktet totalt hos skolen. Barn kan være slemme mot hverandre, men de lar seg også styre. Systematisk holdningsarbeid virker. Barn er påvirkelige.

Litt av motstanden mot å flytte mobbere er kanskje at det virker som man skyver problemet (man underforstått burde klare å løse selv) over på noen andre, men jeg tenker vel at et barn som mobber blir fratatt en del makt ved å plutselig bli "den nye" så jeg tenker at det er noe man i aller høyeste grad burde forsøke mer av.

Men jeg tror det rent praktisk i dag er "enklest" for de som faller utfor og blir utsatt for mobbing å flytte. Dessverre. All erfaring tilsier at om skolen ikke har kunnskapen eller ressursene til å stoppe mobbingen fort er det lite som tyder på at det hjelper å stå på krava.

  • Liker 2

Inntrykket mitt er at hva man gjør eller har gjort betyr langt mindre enn hvem man er. Har man høy verdi så kan man være så drittsekk man vil uten at det får noen negativ reaksjon av betydning. Har man lav verdi så spiller det ingen rolle hva man gjør, man er uansett utenfor og underst. Janteloven og bygdedyret blir noe litt annet enn dette sosiale spillet.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...