Jeg har kjøpt en bil og en motorsykkel ved to forskjellige tilfeller som hadde høyere lån enn det jeg skulle kjøpe de for.
Begge tilfeller så ringte jeg opp långiveren på høyttaler sammen med selger, og ble enige om hvordan oppgjøret skulle skje for at lånet ble slettet. Ene tilfellet, så krevde långiveren at selger skulle overføre det overskytende først, og så kunne de gi meg betalingsdetaljer.
Jeg overførte så rett til långiver.
Andre tilfellet, så konverterte de det overskytende til et forbrukslån som de satt på selger, og så ga meg betalingsinstrukser på å få slettet lånet. Jeg tok opp lån i samme finansinstitusjon, slik at de bare ordnet opp i alt.
(Merk at man som kjøper av noe som er pantsatt ALLTID betaler rett til långiver. Ikke til bilforhandler, ikke til selger. Mange som har blitt svindlet på det måten.)