Gå til innhold

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Nye sesongen med one piece var, som med første sesong, overaskende nok ganske underholdende.
  3. Ja, det er selvsagt mulig å lese for mye inn i noe, men det er likevel en forskjell på å være lesekyndig i subtekst, og å påstå at Paul er død. Her tror jeg det er du som leser filmen for platt, det er åpenbart at Coogler mener noe med sine vampyrer, og jeg det er noe de aller fleste er i stand til å se, jeg synes egentlig det er oppsiktsvekkende at det gikk så forbi deg at du er villig til å argumentere for at det ikke ér der. Men det er kanskje også svaret på spørsmålet mitt da? At den ikke er Oscar-materiale fordi du bare så en overfladisk splatter-film? For jeg er enig i at nominerte filmer gjerne har litt mer substans enn å bare tilby gore og splatter, som igjen burde så tvil i antydningen din om at man overtolker filmen dersom man finner subteksten.. At den er nominert, mener jeg. ----- Apropos Sinners, så jeg nylig Singeltons Rosewood, de er ikke helt ulike, både i at begge er prosjekter hvor regissørene finner tilbake til sine røtter i USA's sørstater, og at filmene tar for seg svarte traumer og overgrep på en litt fantastisk måte, Rosewood tar utgangspunkt i Rosewood-massakeren hvor en småby i Florida ble utsatt for uberettiget harme, (ikke helt ulikt den mer kjente Tulsa-massakeren) Singelton finner opp en superhelt som gestaltes i Ving Rhames for å gjøre historien litt mer oppløftende. Det er ikke en perfekt film, men gode prestasjoner, særlig av Cheadle, Voight, Rhames, og Elise Neal, filmen sliter litt med sjangerblandingen, og jeg tar meg selv i å lure på om ikke en direkte gjenfortelling ville vært sterkere, samtidig som Singelton åpenbart prøver å formidle noe om black resilience, og ungå at filmen ender opp som tragedieporno. Historien om hvordan Rosewood-massakeren klarer å komme seg tilbake inn i kollektiv bevissthet etter å ha vært fortiet ignorert og glemt er også en interessant illustrasjon på hvordan traumatiske hendelser ofte behandles, samtidig som det også handler om hvordan svart lidelse ikke var gitt samme plass i historiebøkene i USA før mer nylig.
  4. Dersom man antar en økt diesel pris på 5kr/liter så gir det et forbruk på 40 liter i timen (merkostnad på 200kr). Maskinen går ikke 100% full maskin morgen til kveld, men la oss anta at maskinen er i full aktivitet 50% av tiden det gir 80 liter i timen ved full kraft. Nå vet ikke jeg hvor stor maskin som kommer til deg, men her snakker vi da om forbruk som tilsvarer de aller, aller største anleggsmaskinene. Dette tror jeg er et klassisk eksempel på at entreprenøren ser en pågående krise, og vet at da kan man legge på priser uten protest.
  5. Tror nok ikke EU og Ukraina er helt på linje hva som er et "raskt" EU medlemsskap for Ukraina. Ukraine’s EU entry by 2027 ‘impossible’ says enlargement commissioner “Everybody in this room knows it is impossible Ukraine would become a member of the EU on Jan. 1, 2027,” said Kos. “First you need peace — this is important — then you have to do the reforms … investors will only come, also you know in Ukraine, if they will be first able to earn the money and if their investments will be safe.”
  6. Complexity

    Tesla - kaféen

    Er jo litt det som er problemet da. At bilene slutter å starte og det er 6 måneders ventetid på ny ICCU 😅 Men forhåpentligvis ikke noe problemer om bilen er helt ny og har siste software. Ser folk klager mindre for tiden så de har det litt under kontroll muligens.
  7. Det som er viktig å forstå er at subsidier gjør ikke ting billigere, de bare flytter rundt på hvem som betaler, og med det forvrenger incentivene man har til å reagere på prisendingene. Disse subsidiene slår rett tilbake på skatteseddelen. Om man derimot ikke subsidierer så har de som forbruker mest sterke incentiver til å forbedre driften, noe som godt da kan innebære å elliminere forbruk som ikke lengrre er lønnsomt. I.e. man kutter det som egentlig er tapsprosjekter. Med subsidier forblir tapsprossjektene tapsprosjekter, men kostnadene tas av andre. Den fundamentale realiteten er at energi, særlig i form av olje og gass er blitt mindre tilgjengelig, på ett eller annet vis vil markedet måtte reagere på det. Du kan velge mellom å la de som bruker oljen og gassen (direkte eller indirekte) betale de økte prisene, eller si at også de som alt har gjort sine tiltak for å kutte sin avhengighet ikke skal få noe igjen for det og også måtte betale via økte skatter ved å subsisidere kostnaden. Da forteller du også at det å gjøre besparende tiltak er et tapende grep og alle vil slutte med å ta slike tiltak. På sikt betyr det at prispresset ikke dempes slik det burde og den nye ekvilibriumprisen blir høyere enn om man lot være å subsidiere.
  8. Bjerknez

    Tesla - kaféen

    Det er jo 7 års garanti å jeg regner ikke med at ho har den så lenge, så dette er problemer som evt. må tas fortløpende, uten kostnad for for oss. Dessuten er ikke madammen spesielt opptatt av bil, så jeg tror nok hun er fornøyd bare den starter og går selvsagt
  9. man kan selvsagt alltids mistenke slikt, men vi kommer ikke bort fra at krigen i Ukraina og energisituasjonen i EU er den egentlige årsaken, og Norgespris ble etablert som en buffer mot fullstendig uforutsigbare svingninger i strømmarkedet.
  10. Jeg kom på en ting til om påstanden om smakløshet. Prøv sørlandschips sin originale serie. De er stekt i peanøttolje, som gir en nydelig nøtteaktig distinkt smak på potetgullet. Eller så synes jeg olivenolje har en mild og fin egen smak. Jeg har også en flaske sesamolje på kjøkkenet som jeg har prøvd litt ut på salater. Nydelig rund smak. Og en flaske druekjerneolje som har en skarpere syrlighet og egenart. Sitronolje har jeg ikke smakt ennå, men det skal prøves en gang. Så jeg synes absolutt ikke du treffer på påstanden om smakløs. Noen av spesialoljene er jo heller ikke særlig billige. Jeg tenker at plantebaserte oljer har særegenheter og stor variasjon i både pris og smaksbilde. Man får vel hva man betaler for. Hvis du går konsekvent etter pris og bare kjøper billigste soyaolje så blir vel også smaken deretter. Potet er en klimavennlig rotfrukt og det er fint den kan brukes som snacks også. Også så enkelt som å blande den med noen prosent olje, krydder og jod-holdig salt. Når du først har lest så lagt, så vil jeg linke en video om hvor viktig jod i salt er for helsa og særlig hjernens utvikling i fosterlivet og spedbarnsalderen. Potetgull som er stekt på høy temperatur kan øke risikoen for visse typer kreft, men det betyr ikke at vi bare kan avskrive alle de gode sidene ved potetgull. Potetgull er bra og dårlig på en gang, som veldig mye annet.
  11. Alonso skal ha blitt far. Stiller ikke på torsdag.
  12. Er nå det egentlig konsensus? Jeg tror politikerene hadde blitt sjokkert om det ble folkeavstemning. Jeg har hatt 100% økning på 12 år. Jeg har bestilt gravemaskin til over påske, han ringte nettopp å sa han måtte ta 200kr mer i timen pga dieselprisene. Det skal bli dyrt for vanlige folk. Det var jo energitillegg på betong når eksportkablene åpnet.
  13. Complexity

    Tesla - kaféen

    Ja til 299 er det ikke så dum bil nei. Får bare håpe det ikke blir ICCU problemer da. Virker ikke som de helt har fått bukt med det enda selv om det har blitt bedre.
  14. Det er bare ett ordentlig varehus i Oslo, på Furuset. Butikken i Karl Johan har bare 600 produkter, og det er såvidt jeg vet bare småting. De har selfølgelig ikke spesielt gode parkeringsfasiliteter der heller. Det ligger derimot et stort varehus på Slependen, og det er jo ikke så langt fra Oslo.
  15. Syar-2003

    Elbil-tråden

    Luftmotstand har minimal betydning på forbruk i hastigheter på 90-100 km/t. Så for norske forhold riks/motor a og b veier og fartsgrenser er argumentet ditt litt skjevt. Jeg har også 2 1/2 år bak meg og noen tusen kilometer med helelektisk suv i forrige generasjon ix3. Og snittforbruk pr.år var lavere "for meg" på den kontra i4-M50 med samme kjøremønster . Får bare avslutte med å stadfeste at vi er uenige og stopper der 🙂
  16. Bjerknez

    Elbil-tråden

    Det kan mulig stemme. Men i virkeligheten så skal man på en langtur ha en ganske så høy fart til tider for å oppnå en snittfart på rundt 50km/t hvis man inkluderer ladestopp etc. Så sant man ikke banker 100 mil på Autobahn så klart.
  17. I know. Jeg savner en spoleknapp på rattet.
  18. Kommer muligens denne uken, ifølge kilder.Les hele artikkelen på Tek.no her
  19. Litt usikker på om folk som liker Varg Veum og Beck vil like Harry Hole like mye, fordi det er en litt tøffere og mer voldeligere serie enn jeg så for meg originalt. Men jeg mener også at Harry Hole er bra fordi de også klarer å caste Kinnaman som Tom Waaler, som er en interessant skurke-karakter som Kinnaman kan spille. Men så har du andre små karakterer også her. Pluss litt random med hele casten til Ølhunden Berit kasta inn i politikammeret på serien.
  20. nei, fordi både strømstøtte og eventuell drivstoffstøtte ikke handler om å gjøre energien billigere enn det folk var vant med, men kun å redusere ekstrem-prisen ned mot det nivået som var. Sånn sett burde det fortsatt være samme incitamentet blant folk til både strømsparing og overgang til el-biler.
  21. Simen1

    Elbil-tråden

    Nå inkluderer neppe WLTP sine 46 km/t noe ladestopp, så det blir ikke helt epler vs epler.
  22. Du ser deg litt blind på toppfarten her. Tabellen din viser at snittet for den ekstra høye fartssyklusen er 94 kmt i knappe 5,5 minutter, og for den høye er snittet kun 61 kmt. Å putre rundt med et totalt snitt på 46 kmt utsetter ikke bilen for i nærheten av den samme luftmotstanden som å ligge jevnt og trutt i 100-110 kmt, eller 70-80 kmt for den saks skyld.
  23. Så @Ciaran og Ciara ( Cassidy Tvillingene ) så i går att flere hadde skrive kløe her går det var toppers (nei) for dere 2
  24. Jeg stusser på det sitatet. Som om ikke IKEA allerede er på kanten av hva en mann kan tåle å gå gjennom på en eneste dag. Og da fortjener man i hvert fall et par uker fri fra handleturer. Hvis IKEA Furuset blir dobbelt så stort så må jo det føles som en slags hevetes-prøvelse man skal overleve og da tenker jeg at mange menn ikke en gang gidder å prøve. Oslo har allerede to IKEA varehus i stedet for ett dobbelt så stort, åpenbart for å redusere behovet for kjøring på tvers av byen og dermed øke "dekningsarealet", samtidig som varehusene blir overkommelig å klare seg gjennom. Er det ikke mer rasjonelt for IKEA å bygge de samme kvadratmeterne et helt nytt sted i landet? Et som øker dekningen deres og reduserer folks kjørelengder.
  25. Norges Lastebil forbund sa 26%, og de har ingen grunn til å tone ned tallet. Derfor brukte jeg 26%. Sammenligne maks og min pumpepris gir ikke noe mening, siden drivstoffprisene har vært jojo priser så lenge jeg kan huske..
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...