Gå til innhold

Krigen mellom Israel og Hamas


Melding lagt til av Uderzo,

Vennligst ikke post politiske memes, det har kun en negativ effekt på diskursen, gjentagelser kan føre til advarsler.

Anbefalte innlegg

Skrevet

FN utarbeider en liste over selskaper involvert i opprettholdelse av israelske bosettinger på okkupert palestinsk område, og den spanske jernbaneprodusenten CAG risikeres å settes på denne listen. Fram til våren dette året hadde CAF forsørget et infrastrukturprosjekt i Jerusalem knyttet til bybanetrafikk i mange år, som gjør disses involvering kontroversielt - så meget, at dette vekte bekymringer i flere land deriblant byrådet i Oslo, Norge om man burde velge CAF som selger for transportmateriell til egne trikk- og metrotrafikk. Selve kontroversen er om "den grønne linjen" som vil krysse grønnlinjen mellom Jerusalem byområdet og Vestbredden. Den nye trikketraseen som settes i bygging vil går fra nordre del av Vest-Jerusalem til settlerbyen Gilo som ligger mellom Jerusalem og Betlehem. En settlerby som har eksistert siden 1973, og er svært kontroversielt fordi den er kunstig oppbygd fremfor utviklet som en normal by. 

Til tross for kraftige advarsler hadde CAF nektet å trekke seg ut, og fram til mai 2025 hadde de internasjonale reaksjonene latt vente på seg i forhåpning om at det vil bli intet av den grønne linjen-prosjektet eller at konsernledelsen vil realisere den potensielle faren. Det hendt ikke. Fra 21. mai 2025 begynte arbeidet på den grønne linjen mens CAF begynte leveransen av de beordrede 114 Urbos 3 trikker i februar 2025. CAF nekte å trekke seg fra eierskapet av 50 % andelen av prosjektet tross en lang rekke til dels alvorlige advarsler. Dermed havner CAF på svartelisten i september 2025, samtidig som det bli langt mer politisk risikobart enn tidligere. 

Det gjør at Oslo byrådet er satt i en moralsk krise som dels er selvforsynt; siden 2019 hadde det vært kritikk mot å velge CAF - motivert av frykt for at det kan få alvorlige følger som med ordrekansellering og leverandørbrudd. De nye SL 18 trikkene basert på Urbos 3 har så langt vært en suksess sett fra Sporveiens perspektiv, ettersom den spanske leverandøren hadde vært en god samarbeidspartner som klarte å oppfylle de strenge kravene som var stilt i forveien. Samtidige 87 trikk er levert siden 2020, og det er en opsjon på 60 andre trikk i påvent på utvidelse av spornettverket i Oslo for de neste ti årene. Siden ble det besluttet i 2024 - til manges overraskelse - at CAF skulle få den meget luksuriøse ordren for den neste generasjon metrotog, som vil starte med Fornebubanen som skal åpnes i 2029. Den nye generasjonen vil het M4000. 

20 M4000 metrotog har blitt bestilt. Det er en opsjon på 90 metrotog for 2030-årene, som vil oppstykkes i separate ordrer - minst to har blitt prosjektert, 7 i første omgang for Fornebubanen og Grorudbanen, og 17 metrotog fra 2032 for Kolsåsbanen og Lambertseterbanen. En utvidelse av T-banen vil finne sted for de neste ti til femten år, og da må man ha en ny generasjon metrotog for ekstra kapasitet. Mange hadde ventet at Siemens skulle vinne ordren. 

Og ikke bare det... den polske Solario som bygger elbuss, har inngått en kontrakt med Oslo om levering av 183 Urbino 18 leddbuss til Unibuss. Solario eies av CAF. Oslo har i løpet av få år blitt en "CAF-by". Som da betyr at hvis byrådet må stenge ut CAF som fremtidig leverandør - det vites ikke om det vil gjelder elbuss - kan det lede til store utilsiktede problemer i en tid hvor en selger også forsørge oppfølgning, assistanse og kompetanse for kunden som ikke bare-bare kan skifte om, spesielt hvis i større skala. 

Det verst med alt dette er at dette kunne ha blitt forhindret. Og CAFs ledelsen viser en forbausende mangel på selvrefleks, disse fatter ikke at den grønne linjen i seg selv er en rød tråd som ikke burde krysses. Det virker som de har mistet gangsynet og feilbedømte hele situasjonen som hadde oppstått i de siste måneder. Det burde ha gått opp et lys for dem så snart den spanske statsministeren gikk til frontalangrep på Israel i september. Det neste valget i Spania er om to hele år... 

  • Innsiktsfullt 3
Videoannonse
Annonse
Skrevet
Snikpellik skrev (11 timer siden):

De blir ikke behandlet på samme vis som Russland.

Dersom Israel utestenges, er det på grunn av de andre landenes reaksjoner etter rapportene som konkluderer med at de begår folkemord ifølge artiklene. Ikke på grunn av okkupasjonen eller krigen i seg selv, som jo har pågått lenge uten noe flertall for utestengelse.

Vi må ikke for et øyeblikk tro at elitene jobber ut fra empati og omsorg. Folkeopionen i de fleste land er ganske samstemt omkring det som skjer i Gaza. Her er det mange økonomiske interesser på spill. Jeg fornekter ikke det faktum at borgere i ulike land er drevet av empati. Elitene stoler jeg rett og slett ikke på.

  • Liker 1
Skrevet

Trump bekrefter rapportene fra tidligere i uka om at USA ikke vil la Israel annektere Vestbredden.

‘It’s not going to happen’: Trump says he won’t allow Israel to annex West Bank
https://www.timesofisrael.com/its-not-going-to-happen-trump-says-he-wont-allow-israel-to-annex-west-bank/

In his first public comments on the matter, US President Donald Trump announced Thursday that he will not allow Israel to annex the West Bank.

“I will not allow Israel to annex the West Bank. It’s not going to happen,” Trump told reporters in the Oval Office when asked to confirm reports that he assured Arab and Muslim leaders of that stance during a multilateral meeting held Tuesday on the UN General Assembly sidelines.

Trump also stressed that he spoke with Prime Minister Benjamin Netanyahu about the issue.

“I’m not allowing Israel to annex the West Bank,” Trump repeated. “There’s been enough. It’s time to stop now,” he said.

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet (endret)

Italia:

Meloni støtter sanksjoner mot Israel og sier de har gått for langt, at krigføringen bryter med proporsjonalitetsprinsippet og fører til nedslaktning av sivile. Hun sier Italia ser på dette som uakseptabelt. Hun la også til at Hamas har ansvaret for krigens start, og at Israel ikke har rett til å hindre en palestinsk stat. I tillegg sa hun at Italia er klare til å anerkjenne en palestinsk stat når alle gislene er frigjort.

Meloni tells UN Italy will back some EU sanctions on Israel, war has ‘crossed line’
https://www.timesofisrael.com/meloni-tells-un-italy-will-back-some-eu-sanctions-on-israel-war-has-crossed-line/

Italian PM, who is facing growing pressure at home to toughen stance, says Israel’s reaction to Oct. 7 massacre was ‘legitimate’ but war now ‘violating humanitarian norms, causing a slaughter of civilians’.

Italy will back some European Union sanctions against Israel over the war in the Gaza Strip, Prime Minister Giorgia Meloni told the UN General Assembly on Wednesday, saying that Israel’s actions in the Strip had crossed a line “violating humanitarian norms, causing a slaughter of civilians.”

Her comments signaled a further erosion in international support for Israel, this time from a European leader who had been seen as staunchly pro-Israel, amid growing protests in Italy.

Addressing the assembly, Meloni fiercely condemned Hamas’s October 7, 2023, massacre that sparked the war, charging it “took advantage of the weakening architecture” of international law. “The ferocity and brutality of that attack — the hunting down of defenseless civilians — drove Israel to what was, in principle, a legitimate reaction, because every state and every people has the right to defend itself.”

But, she said, Israel had now gone too far.

“However, a reaction to an aggression must always respect the principle of proportionality. This is true for individuals and is all the more true for States. Israel has crossed that line, with a large-scale war that involves the Palestinian civilian population beyond measure,” she told the assembly.

“And it is by crossing that line that the Jewish state has ended up violating humanitarian norms, causing a slaughter of civilians. A choice that Italy has repeatedly described as unacceptable, and one that will lead us to vote in favor of some of the sanctions against Israel proposed by the European Commission,” she said.

Endret av Snikpellik
  • Innsiktsfullt 2
  • Hjerte 1
Skrevet
Sitat

 

– Hamas må overgi seg og slippe fri alle israelske gisler, sier palestinske Ayman Lubbad til VG.

Familiefaren har akkurat flyktet fra den israelske offensiven mot Gaza by, og befinner seg nå sør for byen.

Han kan fortelle mye om Israels dødelige krigshandlinger i Gaza, men nå har han noe på hjertet som han mener verden også må få innblikk i:

En stor del av palestinerne inne i Gaza mener Hamas er medskyldige i den ulykken sivilbefolkningen nå står i.

 

https://www.vg.no/nyheter/i/pP3jRR/i-livsfare-i-gaza-vi-er-ogsaa-gisler

  • Liker 6
  • Innsiktsfullt 3
Skrevet
Sir skrev (19 timer siden):

Organisasjonene du peker på bruker samme kilde. Nesten alt kommer fra samme sted. Redd barna, Amnesty, etc. henter informasjon fra FN (Hovedsaklig UNRWA eller direkte fra uttalelser av personer i FN som jeg har sett). Eller så er vitnebeskrivelsene fra folk som på ingen måte kan være objektive. De må være kritiske til Israel ellers blir de mål for Hamas. Har de sett noen bli skutt så var det selvfølgelig av en israelsk snikskytter(burde ringe noen bjeller når vitner er bestemte på at de har sett en israelsk snikskytter). Så når kilden er det samme blir det ikke mer troverdig bare fordi det gjentas av flere. Det kan føles mer troverdig vel å merke. Det kan også føles mer troverdig fordi du «ser det hver dag». Hva ser du hver dag? Dette punktet har også blitt adressert før i denne tråden relatert til de 500 lastebilene pr dag som fortsatt gjentas som en fasit selv om det er feil. 

Spennende at de mener de har sett en israelsk snikskytter. Noe forskjell er det i opplæring av skarpskyttere, men Israel sine skarpskyttere er langt på vei trent opp som de amerikanske, hvor normen nettopp er å ikke bli sett. 
Når det flyr kuler rundt hodet på deg, så er det de aller færreste  som har tid til å stoppe opp og speide etter en skarpskytter. Det er liksom ikke tiden for å stoppe opp og stå stille, spesielt hvis man mener at denne skarpskytteren er ute etter en selv. 

 

JK22 skrev (12 timer siden):

Folkemordalarmen er for lengst slått på med tanke på at Netanyahu har smadret alle forhåpninger om både palestinsk selvstyre, tostatsløsning og palestinsk eksistens som et egen folk samtidig som han vil ha en jødestat kun for jødetroende og disses undersåtter - som da innbar at den palestinske befolkningen på 5,3 mill. må utslettes - enten gjennom utryddelse eller fordrivelse. Hamaskrigen har så langt kostet 80,000 menneskeliv og 170,000 til 200,000 skadd ut av omlagt 2 mill. mennesker i Gazastripen, ikke medregnet indirekte dødsfall. Mot dette mistet Israel bare 1,000 liv siden 8. oktober - noe som gjør krigen til en av de meste ujevneste i historien. 

Netanyahu må fjernes fra makten og ekstremistpartiene må forbys samtidig som alle planlagte bosetningsplanene må kanselleres, alle nyere bosetninger i de siste tjue år må evakueres og destrueres samtidig som Palestina omgjøres til et protektorat underlagt FN/Internasjonal kontroll med meget streng demilitariseringspraksis, slik at autonome selvstyre kunne aksepteres for å bygge opp en ny stat. Israel må slutte å motta omfattende finansiell støtte fra USA som hadde gjort dem i stand til å føre krig på et helt uhørt skala mer lik en supermakt fremfor en regional makt, det burde arbeides med nedrustningsavtaler for hele Midtøsten som har fått altfor mye våpen i sammenligning med resten av verden. 

Hvis israelerne ikke tar til fornuft, risikere de samme skjebne som korfarerstatene i 1200-tallet. Et stort flertall i det amerikanske folket har vendt seg bort, og tendensen forstørre seg hvis disse realisere at dommedagstilhengere som ønsker å se dem død er all-inn for total støtte til Israel. 

Jeg ser du slenger ut noen tall her og disse vil jeg gjerne se kilder på, da de mest brukte tallene fra uavhengige kilder er langt lavere enn de du oppgir her. Merker meg også at du bevisst starter beregningen din på Israel sin side fra 8. oktober, og da ikke tar hensyn til terrorangrepet utført av Hamas 7. oktober. Vil her også minne om at Hamas fremdeles har gisler, som gjør deres skjebne ekstremt uavklart — sagt litt forsiktig.  

Den moralske påstanden din om at Netanyahu søker å utslette palestinerne er også villedende. Dette er på ingen måte et verifiserbart faktum. 

Dette med proporsjonaliteten i krigen er også en retorikk som for meg virker helt fjern. Krig er krig. Krig har aldri, i løpet av hele verdenshistorien, blitt utkjempet på en sanitær og rolig måte. Dette gjør ikke det som skjer i Gaza noe mindre horribelt, men det ligger i krigens natur at det oppstår uheldige situasjoner. Spesielt mot en motpart som selv begår krigsforbrytelser og blander seg inn i sivilbefolkningen. 

Også må folk slutte å bruke ordet folkemord. Domstolene (ICC og ICJ) har ikke lagt frem en endelig fellende dom. Det korrekte ordet å bruke i situasjonen er massedrap.
Det å vannet ut betydningen av dette ordet er direkte uansvarlig, da jeg mener det burde få beholde sin tyngde til det faktisk skjer et folkemord — noe som ikke er tilfelle her. 

Det at politiske ledere "anerkjenner" Palestina som stat, på vegne av hele Norge, er for meg dypt problematisk. For meg så er ikke et område en stat hvis det ikke har en effektiv regjering som faktisk har kontroll over området og i realiteten kan styre. Det jeg også har fått med meg, er at land i nyere tid har valgt å anerkjenne Palestina som stat. Dette er for meg en handling gjort av empati på grunn av den pågående krigen. Krigen er jo et klassisk eksempel på at det IKKE er en stat, fordi det er to forskjellige grupperinger som hevder å styre (PA og Hamas). For ikke å snakke om at det er gjennomsyret korrupt, helt ned i lilletåen. Korrupsjon mener jeg burde være en del av helhetsbilde, for hvis en stat, eller et land er korrupt, så er det i realiteten også et vitnesbyrd om at regjeringen ikke fungerer slik den skal. Hvis man tenker logisk på dette, så er det jo da ikke regjeringen som styrer — det er pengene som styrer, og hvor politikerne i område har valgt å bukke under for særinteresser. 
Heldigvis er utsagn fra norske politikere kun et politisk virkemiddel, ikke en teknisk juridisk konklusjon. 

  • Liker 7
  • Hjerte 1
Skrevet
Vollen94 skrev (8 minutter siden):

Merker meg også at du bevisst starter beregningen din på Israel sin side fra 8. oktober, og da ikke tar hensyn til terrorangrepet utført av Hamas 7. oktober. Vil her også minne om at Hamas fremdeles har gisler, som gjør deres skjebne ekstremt uavklart — sagt litt forsiktig.  

Å starte 8 oktober er er direkte uredelig, synes jeg. Så er det uansett en svært ujevn krig, det kommer en ikke utenom

  • Liker 3
Skrevet (endret)
UglaSukk skrev (39 minutter siden):

En spørreundersøkelse i Tyskland om Israel begår folkemord i Gaza.

Flertallet av velgerne til alle tyske partier sier ja. Gjennomsnittlig 62 prosent. Lavest blandt velgerne til AFD, med 56 prosent.

https://x.com/RnaudBertrand/status/1970857193663770845

Interessant med en så overveldende majoritet, og flertall blant velgerne av samtlige partier, fordi Tyskland historisk er blant de sterkeste allierte av Israel.

Majority of Germans think Israel is committing genocide in Gaza - poll
https://www.jpost.com/israel-news/article-868560

Kun 17% av de spurte svarte nei på spørsmålet.

Nylige målinger viser også at nær halvparten (og 77% av demokratiske velgere) av befolkningen i USA mener Israel begår folkemord, og en stor majoritet (60%) mener USA bør slutte å støtte Israel militært.

Dette er altså i de to landene i vesten som historisk har stått Israel nærmest både militært og på andre områder. Netanyahu er i ferd med å kjøre landets omdømme i grøfta og ødelegge relasjoner internasjonalt, og med det forringe Israels sikkerhet.

Endret av Snikpellik
  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 2
Skrevet
Vollen94 skrev (24 minutter siden):

Spennende at de mener de har sett en israelsk snikskytter. Noe forskjell er det i opplæring av skarpskyttere, men Israel sine skarpskyttere er langt på vei trent opp som de amerikanske, hvor normen nettopp er å ikke bli sett. 
Når det flyr kuler rundt hodet på deg, så er det de aller færreste  som har tid til å stoppe opp og speide etter en skarpskytter. Det er liksom ikke tiden for å stoppe opp og stå stille, spesielt hvis man mener at denne skarpskytteren er ute etter en selv. 

Er det blitt sagt at de har sett israelske skarpskyttere? Har ikke satt meg så inn i de forskjellige rapportene, men har forstått det slik at de ikke har oppgitt å ha sett selve skarpskytteren.

  • Liker 1
Skrevet
Ballalaika skrev (44 minutter siden):

Er det blitt sagt at de har sett israelske skarpskyttere? Har ikke satt meg så inn i de forskjellige rapportene, men har forstått det slik at de ikke har oppgitt å ha sett selve skarpskytteren.

Har ikke brukt tid på å sette meg inn i rapportene selv, her la jeg kun ved en kommentar til @Sir sitt innlegg. ref: "Har de sett noen bli skutt så var det selvfølgelig av en israelsk snikskytter".

Så kan man jo spørre seg: Hvis de ikke har sett selve skarpskytteren, hvordan vet de da at h*n var israelsk? 

  • Liker 4
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet (endret)
7 minutes ago, Vollen94 said:

Har ikke brukt tid på å sette meg inn i rapportene selv, her la jeg kun ved en kommentar til @Sir sitt innlegg. ref: "Har de sett noen bli skutt så var det selvfølgelig av en israelsk snikskytter".

Så kan man jo spørre seg: Hvis de ikke har sett selve skarpskytteren, hvordan vet de da at h*n var israelsk? 

Hvorfor ikke bare lese rapportene, svarene dere leter etter ligger jo der.

Endret av Atib Azzad
  • Liker 2
Skrevet
Atib Azzad skrev (4 minutter siden):

Hvorfor ikke bare lese rapportene, svarene dere leter etter ligger jo der.

Du kan jo linke til dem og sitere paragrafene hvor spørsmålene blir besvart?

De rapportene er gjerne litt lange, så greit med litt leseveiledning fra noen som allerede har lest dem.

  • Liker 5
  • Hjerte 2
Skrevet
52 minutes ago, Atib Azzad said:

Hvorfor ikke bare lese rapportene, svarene dere leter etter ligger jo der.

Det fordrer at de klarer å lese mer enn en twittermelding før de former meningene sine.

  • Liker 1
  • Hjerte 1
Skrevet
The Very End skrev (Akkurat nå):

Det fordrer at de klarer å lese mer enn en twittermelding før de former meningene sine.

Kan jo gi samme utfordring til deg egentlig 

Ballalaika skrev (46 minutter siden):

Du kan jo linke til dem og sitere paragrafene hvor spørsmålene blir besvart?

De rapportene er gjerne litt lange, så greit med litt leseveiledning fra noen som allerede har lest dem.

 

  • Liker 4
Skrevet (endret)

Israel har plassert ut svære høyttalere i Gaza for å kringkaste Netanyahus tale i FN til befolkningen som del av en psykologisk krigføring, skriver israelske medier. Operasjonen har fått navnet "The Scream".

Etter talen i generalforsamlingen skal Netanyahu ha et møte med amerikanske sosiale medier-influensere.

Netanyahus kontor gikk ut og sa at høyttalerne kun skulle plasseres på israelsk side av grensa, for å minimere risiko for soldatene. Opptak og soldaters beretninger viser dog at dette ikke er tilfelle, da de er blitt plassert dypt inne på Gazastripen. Reservister og gisselfamiliene raser mot dette, da de mener det setter israelske liv i unødvendig fare kun for et politisk stunt.

IDF soldiers confirm speakers placed within Gaza strip, despite PMO announcement
https://www.jpost.com/israel-news/article-868679

Soldiers serving in the Gaza Strip and their parents have accused Prime Minister Benjamin Netanyahu of lying about a controversial plan to broadcast his UN General Assembly speech to Gaza residents. The families say the operation put soldiers in danger and was carried out for political purposes.

According to the parents, their children reported that loudspeakers were placed inside the Gaza Strip, despite official claims that they remained on the Israeli side of the border.

“The prime minister is lying,” said a joint statement from the families. “We know from our children in uniform that the loudspeakers were placed inside Gaza. This action endangers their lives, all for the sake of a so-called public diplomacy campaign to preserve his rule.”

Endret av Snikpellik
  • Liker 2
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet (endret)

En artikkel som skryter av GHF

"I visited Gaza. The food aid surprised me.

The widely criticized Gaza Humanitarian Foundation is doing a good job under dire conditions.

I observed GHF’s relief operations firsthand. What I saw was not a textbook distribution — because no textbook exists for a war zone such as Gaza, where terrorist combatants hide among civilians. Instead, I saw GHF using unconventional means to successfully deliver food to civilians on a staggering scale under nearly impossible circumstances. It wasn’t perfect, but it was good.

Despite the challenges of working in such a dramatically changed landscape, GHF is putting food into the hands of hungry people, noting that it has distributed more than 167 million meals to date, and preventing Hamas from exerting control over the Gaza food supply. Meanwhile, the U.N.’s own statistics show that 82 percent of its trucks entering Gaza in August were “intercepted” — looted — “either peacefully by hungry people or forcefully by armed actors.

Last month, several U.N. representatives met privately with a GHF official to discuss coordinating the Gaza aid effort. This is a promising sign." 

https://www.washingtonpost.com/opinions/2025/09/25/gaza-humanitarian-foundation-food-aid/

Endret av DukeNukem3d
  • Liker 5
  • Innsiktsfullt 3
Skrevet (endret)

Store deler av salen, flere hundre ifølge Times of Israel, forlot generalforsamlingen i protest da Netanyahu skulle begynne sin tale til FN. Norge var et av landene som ble sittende.

Hundreds of diplomats stage walkout from UN General Assembly as Netanyahu enters to speak
https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/hundreds-of-diplomats-stage-walkout-from-un-general-assembly-as-netanyahu-enters-to-speak/

Endret av Snikpellik
  • Liker 2
  • Innsiktsfullt 1
  • Hjerte 1
Skrevet
Snikpellik skrev (5 timer siden):

‘It’s not going to happen’: Trump says he won’t allow Israel to annex West Bank

Says who?? PØH..Denne uregjerlige villbassen har like lite respekt hos Benjamin som hos Vladimir. 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   1 medlem

×
×
  • Opprett ny...