Gå til innhold

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Sitat fra linken du henviser til: Men Frp er vel så bekymret for de mange illegale migrantene som i år har fått amnesti av den spanske regjeringen. 1,2 millioner har søkt, og til nå har over 600 000 fått oppholds- og arbeidstillatelse. Dermed vil disse også kunne bevege seg fritt innenfor Schengen.
  3. Kjipt for de som faktisk kjøper fysiske spill. Men det har jeg sluttet med for lenge siden, så jeg kommer ikke til å boikotte noe.
  4. Vanskelig å spå, men når flere tiår med statistikk gir klare indikasjoner om at magasinene nærmer seg minimum, må det gjøres noe mer enn å la markedskreftene råde. Hvis det blir skyhøye priser eller rasjonering i Norge, vil regjeringen få massive reaksjoner fra folk flest. Regjeringen kunne forklare og midlertidig redde situasjonen forrige gang med krig i Ukraina og Norgespris. Nå peker årsakene mot politiske beslutninger rundt krafteksport, datasentere og mangelfulle investeringer.
  5. @Ciaran og Ciara ( Cassidy Tvillingene ) Trykk Lightning McQueen trykk i rc CC
  6. Jeg tror det er der vi skiller lag. Du ser ut til å ha et behov for å måle andres liv opp mot dine egne verdier og mål. Fordi du mener noe annet er mer meningsfullt, konkluderer du med at personen går glipp av noe. Jeg mener den konklusjonen blir ganske arrogant. At du finner mening i å bidra til lokalsamfunnet, oppdra barn eller hjelpe andre er flott. Andre finner mening i helt andre ting. Ingen av oss sitter med en objektiv fasit på hva et godt eller meningsfullt liv er. Det er derfor jeg reagerer på formuleringen om at du er "trist på hans vegne". Du kjenner ikke personen. Du vet ikke hva han har opplevd, hva han verdsetter eller hvilke mål han har satt seg. Likevel konkluderer du med at livet hans er fattigere enn ditt. Når noen forteller at de er stolte av en prestasjon, ser jeg ingen grunn til å måle den mot mine egne mål. Jeg kan bare glede meg over at de har oppnådd noe som betyr mye for dem.
  7. Hjemmebakt brød med egg og bacon. 😻😻😻
  8. Hehe! Jeg må ta med en historie fra lokalavisa her i nord, fra iFinnmark og Nordlys. Ei standhaftig finnmarks-dame (68) mener det er en menneskerett å røyke i inngangspartiet til splitter nye Hammerfest sykehus og fortviler over hvor hun skal gjøre av seg når hun får tilsnakk av ansatte for å utøve sin menneskerett. Lungekreftpasientene som går inn og ut av inngangen eller befinner seg inne fortviler over røykedama og flere andre røykere som ikke står fram i avisa. Røykerene fortviler over at ikke sykehuset stiller opp med finansiering og bygging av røykeskur med askebeger til de som bare vil utøve sin menneskerett. I mangel på askebeger fyller de opp blomsterbed, grøftekanter og ikke minst søppelkasser med rykende sneiper som blandes inn med annet avfall så det oppstår brannfarlige situasjoner. Jeg har en magefølelse for at vi har en del sånne standhaftige "Karens" rundt i landet som mener det er en menneskerett å ha råd til hyppige indrefilet-middager med minstepensjonen sin. For ordens skyld, sånne "Karens" trenger ikke hete Karen eller være kvinne. De kan også hete f.eks Steinar Homme.
  9. Han sier jo bokstavelig talt at "Dette vil for alltid være min stolteste bragd". Jeg vet ingenting om hans verdier og hobbyer, og har aldri påstått det heller. La oss holde oss til saken her. Igjen, ikke putt ord i munnen på meg. Jeg har aldri påstått dette ikke er en bragd. Faktisk har jeg ikke en påstand i det hele tatt. Jeg uttrykker min tristhet over at ambisjonene hans for livet ikke strekker seg lenger enn til at dette "for alltid" skal være hans største bragd. For det første var det bare et eksempel. For det andre: Bragden i et slikt tilfelle er verken selve reproduksjonen eller ØNSKET om å gjøre det beste for andre, men følelsen av å LYKKES i å gjøre det. Og forøvrig var "livet generelt" det mest betydningsfulle i eksempelet mitt. Jeg bidrar eksempelvis stort i lokalsamfunnet og har stor omsorg for de rundt meg, samtidig som jeg forsøker å oppnå personlige mål. Men personlige mål er til syvende og sist meningsløse. Jeg sier ikke at alle må gjøre de tingene jeg gjør, men at enkelte som titulerer en speedrun som sin (eller noen andres) største bragd i livet bør løfte blikket litt. Som jeg sier er jeg, og har alltid vært, en ihuga gamer, så jeg har både forståelse for prestasjonen (for det er en stor prestasjon) og for kjærligheten for hobbyen, men enkelte er litt for dypt inne i sine egne ekkokammer og bør få et litt bredere perspektiv på hva livet handler om. Og igjen, dette handler om at jeg er trist på vegne av vedkommende, på samme måte som man kan være trist på vegne av blinde eller døve. Det er ikke kritikk, men en sorg over hva de går glipp av.
  10. Er det virkelig det? Ser på de jeg "kjenner" som er på minstepensjon nå får en lav utbetaling av NAV det er lite til ingen tillegstjenester fra det private. I dag har folk privat sparing i fra arbeidsgiver, ofte ganske aggressivt som jeg har nevnt tidligere regner jeg med å ha 1mio utbetalt i dagens penger fra det private de første 10 årene. I tillegg har folk ofte en masse gode forsikringer igjennom arbeidsgiver som kan gi tillegg til uføre osv. Jeg tenker vi er langt bedre stilt.
  11. Deler ikke hans bekymring i det hele tatt. De som har fått amnesti i Spania har i hovedsak bodd der i årevis, og må ha vært i jobb der for å få midlertidig oppholds- og arbeidstillatelse. Dersom de prøver å flytte på seg til andre land, mister de disse tillatelsene. Tillatelsen gir bare rett til å bo og jobbe i Spania, men ikke i andre EU- eller EØS-land. De vil ha lov til å reise hit, men ikke bo eller jobbe her - og eventuelle søknader om opphold her vil avvises av Norge ettersom de allerede har opphold i Spania.
  12. Vi har også netto import fra Sverige på 2,1TWh. NO1,2,3,5 som det fokuseres på av blant annet @kremt har også importert en del kraft fra NO4. Enig med deg Wampster om at vi bare må bli enige om å være uenige om språkbruken her. Det viktigste er at vi forstår hverandre.
  13. Det har ikke noe med hudfarge eller rasisme å gjøre, men at det ble bråk rundt hvem som skulle tale. Var noen som forsøkte å lage en markering for henne i Oslo med fokus på varslede partnerdrap. Så ble det bråk fordi noen særdeles splittende personer fra det ytterliggående nettstedet Document ønsket å tale der om annen tematikk. Jeg skjønner ikke helt hva en "journalist" som Teigen har å gjøre på talerstolen, og jeg skjønner også godt alle som ikke ønsker å dele scene med en svindeldømt som jobber for et pro-russisk konspinettsted og konstant bruker splittelse. Litt av greia med en minnemarkering er jo å stå sammen. https://www.aftenposten.no/norge/i/oE1mp0/fjernet-documentno-journalist-fra-programmet-til-minnemarkering-for-drepte-maren-soemme-naa-er-markeringen-avlyst?utm_source=sdrn%3Avg%3Aarticle%3Ak0KGJQ Ellers er det jo ikke så rart det blir mer oppmerksomhet rundt en terrorsak enn et partnerdrap.
  14. Så er det også verdt å nevne at hyperaktiviteten ofte går over til en mer indre uro i voksen alder.
  15. https://www.dagbladet.no/nyheter/frykter-flyktningstrom-til-norge/84972256
  16. I dag
  17. Alle kan få bekrefte koblingen mellom ditt nye og gamle navn, om man først mistenker det og kan identifisere deg entydig. Altså: Har man ditt gamle navn og fødselsdato, kan man finne ditt nye navn. Har man ditt nye navn og fødselsdato, kan man få opplyst ditt gamle navn. Denne informasjonen kan man få utlevert fra folkeregisteret. Det er upraktisk å få tak i den (jeg tror i praksis man må ringe), men det er mulig. Du skal varsles ved oppslag. Se folkeregisterloven § 10-1 og § 9-1. Enkeltpersonsforetaket ditt må bytte navn om du bytter etternavn, fordi navnet på et enkeltpersonsforetak alltid skal inneholde etternavnet til innehaveren (og enhetsregisteret skal inneholde hele navnet og fødselsdatoen til innehaveren). Dette navnebyttet skal registreres i enhetsregisteret. Dette skjer ikke automatisk. I praksis tror jeg man gjennom oppslag i enhetsregisteret vil kunne få se ditt gamle navn (som innehaver i dag) og ditt nye navn (som innehaver i fremtiden), men jeg er ikke sikker. Om man vet at org nr. X er enkeltpersonsforetaket ditt, så kan man ved senere oppslag på samme enkeltpersonforetak finne ditt nye navn.
  18. Nå kommer regjeringen diltende etter: https://www.nettavisen.no/nyheter/kan-fa-600-000-uten-jobb-hoyre-advarer-mot-nav-ytelser/s/5-95-3179215
  19. Se på serien RISK som går på NRK: https://tv.nrk.no/serie/risk/sesong/1/episode/KOID75004226 ADHD slik jeg forstår det er et indre overskudd av energi som gjør det vanskelig å sitte stille i en vanlig A4-skolehverdag, som for slike individer kan fortone seg som et "slow motion" miljø. Det kan resultere i dårlige karakterer og evt "drop out", men kanaliseres det rett og de får litt starthjelp kan det bli stor suksess Malin i første episode jobber ekstremt mye og hardt med kafé-drift og før det oppussing av falleferdig rønne (tidligere brukt som klokkergård og sist møkkakjeller før det stod tomt i 50 år) som ble til kafeen. Men hun sprudler over av godt humør og sier at hun ikke kunne hatt det bedre. Tross dårlige karakterer har hun nå ansatte og 30 000 årlige besøkende til kafeen sin(!) https://www.klokkergaarden.no/ Stress er overhodet ikke en faktor og det er heller ikke slik at denne typen hyperaktivitet alltid bør medisineres eller sykeliggjøres.
  20. Det finnes en riktig grov form for rasisme i Norge - mot hvite mennesker fra anti-hvite på venstresiden (flest), delvis Sentrum samt det ikke-fungerende rettsvesenet. Les denne kommentaren fra FB skrevet av utlending i Norge: "For ca. en uke siden delte jeg min reaksjon på Jirde Alis anklager mot Norge som et rasistisk land. Basert på egne erfaringer med en tilværelse som utlending i Norge, sa jeg at jeg ikke finner rasismen alle krenkokratene snakker om. Men kanskje jeg var litt rask der? For hva annet enn hudfargen (til ofrene og gjerningsmennene) kan forklare den enorme forskjellen i hvordan vi som samfunn har reagert på drapene på Tamima Nibras Juhar og Maren Sømme? Begge drapene er særdeles tragiske. Begge disse kvinnene hadde vært i live i dag hvis systemet / samfunnet hadde tatt farene de ble utsatt for på alvor. Drapet på Tamima medførte at norske aviser (og feeden min her på facebook) ble full av stløtteerklæringer og krav om politisk oppvask i flere uker etter. Drapet på Maren er allerede glemt. Titals tusen møtte opp og marsjerte i minnemarkeringen for Tamima. Minnemarkeringen til Maren ble avlyst. Om noe, burde drapet på Maren engasjert oss mer, gitt de groteske detaljene som er avslørt hva gjelder hva hun gikk gjennom før hun ble myrdet. Betyr hudfarge likevel alt i dette landet? Del gjerne hvis dere har en annen god forklaring på den enorme forskjellen i hva disse tragiske drapene har avstedkommet når det gjelder avsky og reaksjon"
  21. Ja, den nye kontakten er noe ordentlig drit. Samme hvor hardt jeg kopler den opp så hører jeg aldri noe "klikk", så da blir det til at jeg går og venter på at kabelen plutselig skal smelte.
  22. Eg har endå ikkje forstått formålet til TS. Kva hjelper det med batteridrift dersom det er støy han er bekymra for? Er det ikkje vanleg med kjøleskap i bobil? I campingvogna mi var det eit gasskjøleskap som var litt bob-bob å få fyr på. Etter litt måling og studering på kjøleskap i handelen fant eg eit Electrolux kjøleskap med nesten (🤣) passande mål. Så kort oppsummert, eg har eit vanleg huskjøleskap i vogna på 230v. Skrur det på om våren og av på hausten. Solcellepanela drifta det heile sommaren. Ellers så har eg en sånn kompressorkjøleboks som blir lite brukt. Men den gjerne en fantastisk jobb og fiksa ned til -22 grader. Eg brukar den når eg handla is på butikken. Hata is som har vore temp.svingningar på.
  23. Tenker nok at spillene har ulik brukerbase. Særlig nå i en tid der konsollene er blitt uhorvelig dyre gjør nok at man holder seg til den konsollen man har. For andelen som har begge konsoller så tenker jeg at hypen gjør at disse vil nok velge å få begge. Fra et salgsperspektiv er jo jul der man kan forvente at man får solgt mye som gaver, dog om det er strategisk lurt å lansere spillene samtidig kan ekspertene mener mer om. Jeg selv lener meg litt på at det er kanskje lurest å unngå samme kvartal eller i alle fall måned for å spre hypen/salgene for å sikre at kjøperne har penger til det?
  24. Jepp. Years and Years blir bare mer og mer relevant også. Tenkte jeg skulle ta å sjekke ut Furious på Disney+ når jeg har del 2 av sommerferien neste uke. Ny serie fra Elizabeth Meriwether som kanskje er best kjent som serieskaperen av New Girl, men som også har lagd noen gode mer dramatiske miniserier som The Dropout og Dying For Sex de siste årene. Liker Emmy Rossum og Scoot McNairy, og plottet med en kvinnelig seriemorder i fokus virker brukbart. Fått en del gode anmeldelser.
  25. Hvis du skal bruke en drone med en slukkekapasitet som monner, snakker vi heller om helikopter. Vann veier fortsatt 1 kg pr liter…. PS nødetatene bruker allerede droner, men mest for å filme/skaffe seg oversikt. Gode kameraer veier lite…
  26. Da kan man spille Ocarina of time mens man venter på at GTA6 skal gi etter og komme med en fysisk kopi
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...