Gå til innhold

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Ingen fare for at rør fryser og slikt så ville forsøkt å slå av hovedsikringen i ditt skap 24t og se om huseier kommer og klager på noe som ikke virker hos hen. (Fryser i garasje/bod, utelys, annet) Varmtvannsbereder kan bruke endel strøm og er den gammel så vil den bruke mer strøm enn nyere (den står jo på hele tiden) (Balansert) Ventilasjon kan bruke mer enn normalt om det er noe som er dårlig vedlikeholdt. Evt stikk ute eller i garasje kan bruke strøm med tilkoblet utstyr. Varme i gulv med infrarød gulvvarme-sensor som bruker batteri ? - det må skiftes med noen års mellomrom. Ellers går gulvvarmen i modus med endel påslag uansett temp. Noen strømmålere (med to grønne knapper under display) kan den venstre av knappene trykkes 4 ggr for å vise øyeblikksforbruk i watt (går tilbake til å vise totalforbruk etter 2 min)
  3. Ok, la oss bruke din definisjon på argumenter. Da kommer mitt «argument» : Hvorfor hindrer en allvitende skaper et menneske å ha fri vilje?
  4. Det høres ut som en intensiv og litt ... stereotypisk tur.
  5. Forskjellen i virkningsgrad på LED-gatelys og gamle LPS-gatelys er veldig liten. Fordelene til LED er hovesaklig bedre fargespekter, kan retningsbestemmes bedre (mindre lys/strøm tapt i opplysning av himmelen og andre irrelevante retninger) og at de kan dimmes eller slukkes og tennes veldig raskt. Liten, delvis oppsummering av Al:
  6. Seddeltrykkeriet stanses ikke etter Biden gikk hjem fra det hvite huset, men han hadde vært i stand til å snu utviklingen og sørge for at USA var den raskeste voksende nasjonaløkonomien over hele verden i 2024, inflasjonen var på vei nedover etter Putin sjokkerte hele verden i 2022, og var aktuelt svært lavt i det første halvåret i 2025 før Trumps politikk begynte å få virkning. En lysning hadde oppstått, USA var på vei ut av krisestemningen og gjeldsveksten hadde falt slik at den kunne kontrolleres - i kontrast til Trump under begge presidentperioder. Biden og Obama var dypt bekymret over gjeldssaken siden Bush junior skapt et stort rot da republikanerne innbilte seg om en kommende krise som utebli. Obama hadde sett seg tvunget til å investere betydelige summer for å avverge finanskrisen fra å komme i krakktilstand - slik at dette måtte bearbeides, som to av tre presidenter siden 2009 tok på alvor. Trump gjør det aldri. Hele 11,5 tri. dollar i gjeld oppstå i all den tid han var president... Gjeldssituasjonen i USA skyldes republikansk politikk siden Reagan kom til makten i 1981, Clinton, Obama og Biden hadde stått for mye mer ansvarlig økonomipolitikk selv om de også tillatt ukontrollert frihandel, overdrevne seddeltrykking og statlig inngrep som fulgt til gjeldsbyrd som da finanskrisen måtte stanses tidsnok. Det er ikke mulig sette ansvaret for dette på de demokratiske presidentene som alltid reagert postaktiv når disse måtte håndtere kriser og dilemmaer mens republikanerne simpelt ikke bryr seg om ansvarsbevisst økonomipolitikk ved å være for radikalt. Demokratene hadde kunne håndtere gjelden fordi de hadde høy tillit - det samme kan ikke sies om Trump. Spesielt etter å ha klarte noe som er umulig; å snu en suksesshistorie hvor USA var på stø kurs ut av uføret etter pandemien og økonomisjokkene i kontrast til resten av verden, fremdeles på førsteplassen, om til en skikkelig nedtur hvor Kina tok førsteplassen og amerikanske finanstilstand har forverret seg tross plassen som verdens kostbareste land med tanke på pengeøkonomiske realiteter. De meget upopulære tollsatsene, ekstravagante presidentgodser som nå koste titalls mrd. dollar utenfor budsjettrammer, en kostbar krig og uansvarlig håndtering av statsfinansene samt en katastrofal "skattelov" som Trump kaller "den vakre loven" med en språk som er direkte forvirrende - og i slutten tolltilbakebetaling som svikende handelsinntekter og halt i arbeidsmarkedet... alt dette skyldes en enkel mann. Det er på tid å finne ut hva hadde egentlig hendt i 1980-årene, for det som er sett, har for sterke likhetstegn med det som hendt den gang da Trump gikk berserk og endt opp i gjentatte konkurs gang på gang.
  7. Buss er et svært dårlig alternativ for pendling Asker-Oslo. Tog velges fordi det tross alt er mulig å sitte mer komfortabelt og med en laptop/pad og jobbe litt. På buss er det mindre plass til slikt ift sidemann/seterad foran og stadige sideveis bevegelser når bussen svinger, skifter felt og ellers varierer mye mer opp og ned i fart. Buss tillater ikke elsykler i det hele tatt (akutelt som transport til ferieturer) og noe som buss-for-tog ikke har noen løsning for. @ilpostino En annen kritikk av Norske Tog er at dialogen med publikum er helt fraværende. Det er null dialog med publikum eller brukerundersøkelser i forhold til innredningen, antall seter osv i nye tog. Ser at nye togsett dropper 3-er rader til fordel for bare 2 og 2 sitteplasser. 3-er rader har fordelen ved mindre belegg at det blir god avstand til sidemann. Videre er dagens tog allerede snaue ift benplass for ungdom med lange ben og liten info om dette blir noe bedre (?) Det samme for setebredde... regner med det blir snaut for str XL og XXL, akkurat som dagens tog. OG blir det noe bedre plass til sykler ?? Høyst aktuelt med utviklingen i salg av elsykler.
  8. 1. De er helt vanlige mennesker av kjøtt og blod de også. 2. Du ville antagelig knapt få si hei til de før sikkerhets-folka og politiet hadde tatt over saken, ikke sikkert de hadde stoppet engang om det ikke var en veldig stor skade. De har alltid med seg flere biler og folk..
  9. Som syklist er det en mager trøst å ha loven på sin side når man ligger i grøfta med brukket kragebein. Som syklist må man ta høyde for at bilister ikke overholder vikeplikten eller forventer at det kommer noen raskere enn gange på GS.
  10. Jeg blir ærlig talt mer frastøtt av den der teite visuelle stilen som alle prøver å kopiere, enn det faktum at det var live-service. Tror utviklere virkelig at det var det visuelle som gjorde Fortnite til en så stor suksess?
  11. Bysentra burde planlegges på en helt annen måte. Motoriserte kjøretøy bør forvises til "kjellerplanet" og så bør det bygges et eget plan for gående og syklende. Biler i kulverter, parkeringsgarasjer osv. Gående og syklende oppe på gateplan i friluft. Det vil sikkert ta 100 år å gjennomføre, men det ser jeg ikke på som et problem. Dette bør ikke tvinges gjennom for enhver kostnad men bygges ut i naturlig tempo etter hvert som bygg har gjort sin jobb og erstattes med nye bygg. I randsonene av bysentra vil det bli en overgang mellom dette to-plan opplegget og ett plan. Når bysentra vokser vil to-plan opplegget følge utvidelsen.
  12. Kan bli utålmodig med pek og klikk i lengden, men you had me at "Theropods er ikkje lange spelet"
  13. Det där stämmer helt enkelt ikke. Det enda undantaget är det som er utkjörslar men det kan ofta vara vansklig at veta vad som är vad. Nu har man i fler och fler kryss begynt at gi syklister företrädde genom egna skilter (två syklister som syklar mot varandra).
  14. Hva i alle dager er det du tror vi kan lære av youtubevideoer?
  15. Du trenger å begrunne påstandene dine med reell statistikk. (Ikke reklamestatistikk) Jeg har ikke sett noen myndigheter som har hevded at FSD er noe som de anbefaler. Å tillate noe er ikke det samme som å anbefale det. Hvordan forventer du at man skal kunne gjøre noen statistisk analyse den reelle risikoprofilen til de som bruker FSD? Hva slags metodikk er det du legger til grunn som skal kunne vise dette på bare noen uker? Om tesla hadde samarbeidet kunne man kanskje kunne kommet til noen resultater etter noen år, men siden tesla i all hovedsak skjuler og obfuskerer tall så vil det ta lang tid før vi ser hva de egentlige konsekvensene er. Ikke minst fordi vi ikke har noe innsyn i hvor mye dette egentlig brukes.
  16. Ja jeg synes det her helt sinnsykt, jeg tipper også at han bare flytter innover i Frp når stormen har lagt seg. Dette virker å være dagligdags i Frp miljøet, og de evner ikke å se problemet verken i form av maktbruk, skjenking av folk under lovlig alder osv. Hun var jo arisk, det er vell det viktigste
  17. https://www.dagbladet.no/video/trosser-det-hvite-hus/AzqWmDXX
  18. Enig med deg @Nedward. Det er derfor det må påbys ved lov. En annen ting jeg vil til livs er time-tilbud og andre Temu-tilstander med pushing av impulskjøp. Det bør forbys prisendringer ved andre klokkeslett enn midnatt.
  19. Det er veldig mange moment som er med i vurderinga om gate- og veglys. Ein ting er at ledlys dreg lite straum og at ved å la lysa stå på heile natta så kan ein spare investeringa i lysmålingsutstyr og heller la lysa bli styrt av eit tidsur. Eit anna moment er at sjølv om det aldri blir heilt mørkt om sommaren så varierer lysstyrken alt etter kor tett skydekket er, kontinuerleg veglys sikrar forutsigbare lysforhold heile døgnet. Kunstig belysning gjennom heile natta gjer det også lettare å sjå folk og dyr som ellers hadde vært vanskelege å sjå i skumring/skygge. Det er også eit spørsmål om opplevd tryggheit der mange synes det er ubehagleg å gå langs gater utan belysning sjølv om det ikkje er så mørkt at det er fare for å snuble. Det er likevel også mange negative sider med å ha på lysa heile tida, blant anna dette med lysforureining som gjer at i tettbygde strøk er sjeldan ein kan sjå stjernehimmelen forutan dei mest lyssterke stjernene. Det er også bevist at lys om natta forstyrrer døgnrytmen til insekta, så det har vært forsøksordningar med nattslukking av veglysa for hjelpe insekta. Det er også eit stort spørsmål rundt nødvendigheita av veglys. Nye Vegar presenterte for nokre år sidan statistikk som viser at det ikkje blir fleire ulykker av å bygge vegar utan veglys ettersom bilistane tilpassar farta og køyrer etter forholda når dei berre ser det som frontlysa lyser opp. Eg er einig i at i bygg utan folk så kan ein med fordel spare meir på straumen. Mitt klare inntrykk er likevel at dei fleste nybygg er påkosta med system for både lyssparing og nattsenking av temperatur. Eg er likevel litt usikker på kor god økonomi det er i å påkoste bygget avanserte styresystem som treng både kontroll og vedlikehald av spesialisert personell. Sjølv med dyr straum så er straumen fortsatt relativt billig sett opp mot lønnskostnadane ved å drifte eit slikt system. Eit døme på slik innsparing er for kontroll med at veglysa fungerer. Det er fort mykje billegare å betale for straumkostnaden ved å ha veglys også om dagen slik at vegvesenet kan køyre rundt å sjå etter slukka lyktestolper i kontortida, kontra å berre ha på lysa om natta og betale nokon overtidsbetaling for å gjere den same jobben på kvelden.
  20. Veldig bra at de spilleer inn Kratos sine scener på nytt. Hater når de bare bytter ut skuespilleren mellom episoder. Irriterte vettet av meg flere ganger i Gamme of Thrones.
  21. Det er også et spørsmål hvor autonome de egentlig er. Det er påfallende hvor få kjøretøy de opererer noe som kan tyde på en flaskehals på operasjonssiden. I.e. de trenger vesentlige mengder mennesker utenfor bilen. Både waymo og tesla må ha mennesker på operasjonell side for å fjernoperere kjøretøyene når de får problemer, noe som gjør at ingen av løsningene kan skaleres til noe som kan tilbys private brukere.
  22. https://x.com/FrakMAGA2022/status/2090536752511345104
  23. https://x.com/JayinKyiv/status/2090681293361102947
  24. Trump har ikkje berre alternative fakta, men sin heilt eigen alternative verkelegheit 🤡 https://x.com/mjfree/status/2090627454033371169
  25. Når det gjelder digital kvittering, API osv. så har jo kjedene gjort seg vanskelig. Det er absolutt ikke et problem å bare gi en generell åpning. De hevder at det er så vanskelig og må gjøres riktig osv. Det eneste kjedene ønsker er å tåkelegge prisdannelsen mest mulig. I det sekundet at kundene begynner å sammenligne priser før handleturen har startet, så har kjedene tapt. Dette vet dem og dette kommer dem ikke til å la skje frivillig. Jeg tør å spå at minst en av kjedene kommer til å dra selskapet bak appen SeSum med på en lang og dyr tur igjennom rettsvesenet på tynt grunnlag. Slike apper er en eksistensiell trussel for Rema, Norgesgruppen og Coop.
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...