Gå til innhold

Fatninja

Medlemmer
  • Innlegg

    1 038
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

Fatninja sine prestasjoner

2,6k

Nettsamfunnsomdømme

  1. Nja, det er ganske velkjent at produsenter, særlig apple, har en designfilosofi som innebærer at produktene deres er vanskelige å reparere. De involverer f.eks spesialskruer som kun de bruker, direkte feller, som gjør at du ødelegger noe om du åpner produktet "feil". På pcer kan det være at du må f.eks fjerne både tastatur og skjerm for å bytte batteriet, som er limt fast med mere. EU presser på for å få mer reparerabilitet, noe som har ført til at deres nye macbook neo er langt mer reparerbar enn tidligere modeller. Blant annet er batteriet mye lettere å bytte ut.
  2. Integrert batteri betyr egentlig bare at produktet med vilje er laget slik at det skal være vanskelig å reparere. Elkjøp har blitt veldig vanskelige på reklamasjon de siste årene. Jeg har brukt å kjøpe mye der, men etter et par saker har jeg begynt å tenke meg om.
  3. Jeg liker ikke AI og har mislikt det dypt ihvertfall siden 2021. Ja, de negative sidene ved AI ble tydelige før LLM. Google hadde allerede på det tidspunktet erstattet stort sett alt av kundeservice med AI. Nå er tilgangen på AI "demokratisert". Man kan kjøre AI på relativt svak hardware. Da er det eneste fornuftige å fokusere på å bruke det mest mulig konstruktivt og oppbyggende. Jeg vil tro at de mest finansielt suksessfulle AI firmaene på sikt vil være de som fokuserer på millitære, samt de som fokuserer på porno.
  4. Digger iphone 12 pro jeg da. Det eneste jeg har å klage på den er dårlig batteritid. Stress med lightning lading også til tider. Har mistet den i golvet tusenvis av ganger (med cover) og virker perfekt fortsatt og ser helt ny ut omtrent om jeg tar av coveret. Har slitt ut 3 cover. Appropos cover: Biltema har overraskende bra cover og beskyttelsesglass.
  5. Jeg tror dialog / diskusjon med en AI ofte kan være mer ærlig enn med et menneske / mennesker, fordi mye av det sosiale støyet forsvinner. Menneskelige diskusjoner handler ofte ikke bare om ideene, men også om status, prestisje og frykten for virke dum, miste ansikt.
  6. Jeg syns det bør markeres på linje med en helligdag, det bør være en dag som verdsettes høyt og feires. Det å ha stemmerett og leve i et demokrati er overhodet ingen selvfølgelighet og det er et flyktig privilegie vi har. Om folk vil forhåndsstemme, så må de selvfølgelig gjøre det, men å gjøre ekstra stas på denne ekstraordinære dagen mener jeg er på sin plass.
  7. En eller annen offentlig fridag mener jeg bør ofres til fordel for valgdagen. Jeg er imot at det er første mai da.
  8. Jeg syns virkelig synd på de som vokser opp i dag. De riskerer at absolutt alt de sier og gjør, både i det virkelige liv og på sosiale medier blir lagret og delt til evig tid. Det er nesten litt ironisk. Før i tiden mente man at Gud og engler noterte ned alt man sa og gjorde og tenkte til evig tid slik at folk oppførte seg. (Noen gjør det fortsatt, men majoriteten ikke) Nå er det høy oppløsnings kamera over alt som gjør akkurat det, samt SOME, som lagrer både egen produserte tanker og hva alle andre syns om deg pluss bilder og video. Alle som har en smart telefon har et video kamera som utdanker proff kameraer for bare få år siden med høy margin.
  9. Jeg må jo si at jeg har lagt merke til at en del brukere på dette forumet som har virket for å ha "stått fast" over lengre tid og bare mer eller mindre repetert noen få poenger om igjen og om igjen virker for å ha blitt i stand til å tenke bredere etter at de har fått tilgang til og har uttrykt at de har begynt å bruke AI. Jeg syns jo det er positivt og kan tenke meg at det bidrar for mange evnen til å komme seg litt videre og tenke bredere og mer reflektert. Men det er som med en motorsag. Den kan brukes til mye konstruktivt og spare ekstremt mye arbeid, eller ved feilbruk kan den forårsake stor og kanskje permanent skade.
  10. https://polisen.se/om-polisen/polisens-arbete/sprangningar-och-skjutningar/Offisiell statistikk (Brå / Polisen) Dette er utført av minusindivider.
  11. Greia er at rasisme ikke er noe unikt for freppere eller "oss rassister i mellom". Jeg har familie som er blitt systematisk etnisk renset. Både svarte og hvite. Henholdsvis Rwanda, Zimbabwe og Sør Afrika. Felles for dem alle er at de er blitt drept eller ranet for alt og fordrevet ut av landet de har levd i, i generasjoner, av svarte rasister. Det er ingen sanksjoner og boykott nå mot Sør Afrika, på tross av at de nå har flere raselover enn da de hvite styrte. Hele saken er litt ekstra kvalm med tanke på at journalisten som er bak har hatt en langvarig forhold med en av Norges værste rasister, det multikriminelle terrordømte Arfan Bhatti.
  12. Forøvrig mener jeg Arfan Bhatti bør miste det norske statsborgerskapet sitt da det er hjemmel for å gjøre det når noen har begått alvorlig kriminalitet, blant annet terror, og er dobbelt statsborger.
  13. Hva med han NTNU ansatte som uttalte at massakren på fredsaktivister på festival, kvinner barn og sivile var den vakreste dagen i dette århundret? Litt KI her: Bassam Hussein er professor i prosjektledelse ved Institutt for maskinteknikk og produksjon på NTNU (Fakultet for ingeniørvitenskap). Han er født i 1963 i Jabalia-flyktningleiren i Gaza og har bodd i Norge i flere tiår. Den aktuelle saken handler om et utsagn han kom med under et offentlig foredrag/debattmøte 21. april 2026 i Trondheim, arrangert av Sosialistisk Forum i bokkafeen Sellanraa (tilknyttet Litteraturhuset). Han beskrev Hamas-angrepet 7. oktober 2023 (som førte til rundt 1200 drepte israelske sivile, gisler og massevoldtekt) som «den vakreste ting som har skjedd i vårt århundre» (eller «århundrets vakreste ting»).
  14. For å være brutalt ærlig: Innvandring fra enkelte land er langt mindre gunstig for Norge og Europa enn fra andre land. Vi er irrelevante som aktører på verdensbasis og vi er i en prosess med å bli mer og mer irrelevante. Dette er ikke et luksusproblem, det er direkte farlig for oss! Ordet til Europerere og europeiske verdier betyr veldig mye mindre i dag enn for f.eks 10 år siden og vil bety mindre og mindre i årene som kommer. BTW. Afrika har enorme naturressurser og kan fysisk romme både USA og Europa og Kina og ha plass til overs.
  15. Her er noe jeg tenker alle kan ha godt av å tenke over: Det er helt ok å spørre om nær sagt hva som helst. Det er 100% ok å få nei. Det er 100% greit å akseptere at man fikk nei og akseptere det svaret. Da blir det mye mindre skummelt å spørre om noe. Og så: Du har innsett et problem og du vil gjøre noe med det og du gjør aktivt noe med det. Da har du kommet ekstremt langt. Så er det ikke sikkert at løsningen er den beste, men da får du eventuelt prøve noe annet senere. Litt som å få nei til svar. Bare aksepter og prøv noe annet Lykke til! Det er hardt, vondt og vanskelig å være menneske uansett om man er slave eller kronprins! Jeg heier ihvertfall på deg!
×
×
  • Opprett ny...