Gå til innhold

Alvorlig feil på elbil - hvor vanlig er det?


Mercruiser

Anbefalte innlegg

Skrevet
2 minutes ago, agvg said:

Hvis du skal ha redundans og sikkerhet så må du ha tre sensorer, med tre kan du sammenligne verdiene og den med avvik fra de to andre kan ignoreres.

Du har fortsatt redundans med to uavhengige datapunkter. Du kan bare ikke avgjøre hvilken er riktig om de er uenige. Det er ikke nødvendigvis  noe problem om man kan feile sikkert. F.eks om gasspedalsensorene er uenige så fjern alt pådrag fra motoren. 

  • Innsiktsfullt 1
Videoannonse
Annonse
Skrevet
agvg skrev (4 minutter siden):

Hvis du skal ha redundans og sikkerhet så må du ha tre sensorer, med tre kan du sammenligne verdiene og den med avvik fra de to andre kan ignoreres.

Så hvis man har 2 sensorer, så har man ikke redundans i forhold til en enkelt sensor?

Skrevet
agvg skrev (18 minutter siden):

Hvis du skal ha redundans og sikkerhet så må du ha tre sensorer, med tre kan du sammenligne verdiene og den med avvik fra de to andre kan ignoreres.

I et fly som er helt avhengig av sensoren vil det være svært viktig. Men på en bil? Det holder å vite at noe er galt.

  • Innsiktsfullt 1
Skrevet
11 hours ago, Svein M said:

Jeg ser at opplegget er å sette bilen i "P". Og det aktiverer også parkeringsbrems. Og at en da for å kunne kjøre igjen setter bilen i "R" eller "D" (mens en holder på bremsen). Det virker å være et greit opplegg.

Det går greit til P-knappen blir llitt slarkete.
Litt som at på noen automatkasser så er det veldig fort gjort å sette bilen i N når du skal ha den i R. Men du klarer omtrent ikke å feilgire på resten av girvelgern, og P sin plassering er gjerne godt utformet på disse.

Altså: Så er du i situasjonen hvor du bør presse ned bremsen for å få den til hold, trykke inn P for å sette den i Park, for å så holde inne P til du fører Parkbremsen går på ekstra.
Er heller ikke mektig imponert over den runde i f.eks Leafen heller.

Skrevet

Min opplevelse av el bil er jo det stikk motsatte, alt må gjøres i en bestemt rekkefølge ellers starter ikke bilen en gang.  Tukler du med navigasjonen sier bilen min "nei"  stå i ro før du for lov til det.  Skal du starte opp, trykk på bremsepedalen først ellers kan du bare glemme det ! Fosil bil ? Du vrir om tenningen og den står i gir, så gjør den et hopp rett inn i veggen foran deg der du står parkert :) Det skjer aldri med en el bil er min opplevelse. Fordi det er lagt inn "oppmerksomhet varsler" der du faktisk må tenke litt før du får starte.  Irriterer meg av og til, men det er jo sikkerhet i det. Kan det svikte teknisk ? Helt sikkert, det kan alt som er elektrisk og mekanisk. 

Skrevet

Innlegget var jo helt klart farget av diskusjonen av om Volvo og VW først og fremst, har hatt hendelser med uventet akselerasjon, og om dette bare er førerfeil eller om det kan skyldes tekniske feil som de ikke har klart å fange opp i overvåkningen av hendelsene.

Fukt kan antydes å være sterkt medvirkende, både pga tilbakekallinger på Volvo, men og fordi de fleste/alle hendelsene har skjedd etter regnvær eller etter bilvask. Er å vidt jeg har fått med meg ingen hendelser som har skjedd uten at fukt har vært nevnt. Med forbehold om at jeg ikke har oversett noen slike hendelser som på den måten "avviker".

Skrevet (endret)
52 minutes ago, 23:4 said:

 Fosil bil ? Du vrir om tenningen og den står i gir, så gjør den et hopp rett inn i veggen foran deg der du står parkert :) 

Kanskje for 15 år siden. Om man forsøker å starte en VAG fra ca 2009 og fremover piper det bare, og man får beskjed om å trykke inn clutch i displayet.

Endret av MailMan13

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...