Gå til innhold

Erna Solberg varsler satsing på hydrogen


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Det nærmer seg bakkekontakt, og glem ikke de delene av jernbanen som ikke er elektrifisert. Og den som enda ikke er bygd til Troms(ø)!

Og finansieringen er jo allerede tilgjengelig ved å konvertere "leterefusjonsordningen" til dette formålet. Den er jo renvasket for betegnelsen "subsidier", og ca. en milliard NOK i måneden burde jo kunne gi raske resultater. Speeding up!!!

Endret av NERVI
Skrevet
Sitat

 

Samtidig vil Høyre ta initiativ til etablering av knutepunkter for hydrogen i Norge.

– Ved disse hydrogenknutepunktene kan det legges til rette for kollektivtrafikk, båtruter, ferjer og industri som bruker hydrogen, sa Solberg.

 

Enda godt det ser ut til at det snur nå, og at vi følger resten av kloden på dette. Det vil skape mange gode og fine arbeidsplasser, og nye eksportmuligheter for landet vårt. 

Lynxman skrev (34 minutter siden):

Noen har brukt mye penger på lobbyisme.

Ja, du tenker at SINTEF er noen skurker som har lobbyert her? ?

  • Liker 3
Skrevet (endret)

Ingen som fokuserer på hva regjeringen isåfall ønsker å gjøre? Det å gjøre hele skandinavia utslippsfritt med mål om å løse Norge-Danmark, og Norge-Sverige ferger utslippsfrie. Det er jo fantastisk i seg selv, om det lar seg gjøre allerede. Uten hydrogen så ville dette vært mulig om X år, og X år kan være aldri om man kun skulle gjort det på batterier alene. 

Endret av oophus3do
  • Liker 2
Skrevet

Jeg har ikke all verden tro på hydrogen selv, men hvis regjeringa vil satse så kan de satse for min del. Både statkraft og equinor jobber med hydrogen og hvis det faktisk blir noe av i Europeisk sammenheng er Norge allerede godt posisjonert.

Kanskje egner ferger seg godt for dette som et slags steg en. Jeg tar for gitt at fergene ikke blir "flytende hindenburger" men risiko osv vet jeg ikke noe om.

Både "blå" og "grønn" hydrogen er noe vi kan produsere mye av i Norge hvis vi vil, ikke minst sammen med CCS.

Det er mye rart vi kan kaste bort milliarder på, og dette er ikke det verste tror/håper jeg.

Skrevet (endret)

Hydrogen er bra, men håper de samtidig er realister. Dersom Norge satser stort på hydrogen og vi får en ulykke av typen Kjørbo, og vi ikke har flaks og unngår tap av menneskeliv, hva da?

Blir det da full stopp? Hydrogen har en innebygget risikofaktor som er vanskelig å komme forbi, så jeg håper vi parallelt satser på sikker bruk av hydrogen. Metanol er en slik løsning, hvor hydrogen inngår som komponent. 0,2 kg hydrogen + 1,3 kg CO2 = 1 liter metanol.

Det blir argumentert med at metanol ikke er en 0-løsning, men klarer vi å redusere dagens CO2-utslipp med 50% på en realistisk måte vil kanskje temperaturen på jorden stabilisere seg. Kanskje bedre å satse på noe som virker fremfor å satse på en 0-løsning som med stor sannsynlighet blir en papirøvelse.

Endret av aanundo
  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet
aanundo skrev (2 minutter siden):

Hydrogen er bra, men håper de samtidig er realister. Dersom Norge satser stort på hydrogen og vi får en ulykke av typen Kjørbo, og vi ikke har flaks og unngår tap av menneskeliv, hva da?

Da gjør man som man alltids gjør med ulykker i f.eks det maritime eller i lufta rundt flyulykker. Når haugevis av firma setter egne rykter på spill for å levere teknologi til dette, så burde man anta at de selvfølgelig ser på risiko og bygger løsninger for å unngå dem. 

Rør-i-rør med inertgass og sensorer vil f.eks gjøre mye her. Det finnes faktisk fordeler som også følger med det å bære energien i en lett gassform. Man kan som sagt dumpe energien uten særlig med dramatikk om uhellet er ute og man f.eks treffer et skjær. Det har aldri tidligere vært mulig og gir et pluss på den andre siden av risikoen innad i sammenligningen. 

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 2
Skrevet

Regjeringen har ventet altfor lenge. Det har vært lenge klart at hydrogen har en viktig fremtid og Norge kunne ha fått et solid forsprang. Forhåpentligvis går det unna nå.

  • Liker 1
Skrevet
NTB - digi skrev (2 timer siden):

Dama er stressa fordi oljen er i ferd med å renne ut, for å si det slik:

"Hydrogen byr på spennende muligheter for Norge, både som energinasjon og teknologinasjon."

Det er altså ikke det at hydrogen egentlig har noe for seg, men regjeringen ønsker desperat at det skal det. Trist.

  • Liker 6
Skrevet
hekomo skrev (2 minutter siden):

Det er altså ikke det at hydrogen egentlig har noe for seg, men regjeringen ønsker desperat at det skal det. Trist.

Tvert om. Det er resten av kloden som viser regjeringen at de er sent ut og må agere nå. 

  • Liker 3
Skrevet (endret)

Trøste og bære - Solberg-regjeringens nye månelanding. Har det gått av moden å lære av andres feil? At politikere skal vedta hvordan nullutslipp i transportsektoren skal løses gir bare enorm fallhøyde for at det var feil teknologivalg. Nærmest politisk russisk rullett. Det kunne sikkert Stoltenberg visket Solberg i øret.

Endret av Simen1
  • Liker 2
Skrevet

"Høyre vil identifisere transportruter hvor det kan være aktuelt med tungtransport på hydrogen"

"Hydrogenvegen" mellom Oslo og Stavanger ble vel planlagt for, tja 20 år siden???

Å "identifisere transportruter", er ikke akkurat rocket-sience. Man kan eksempelvis bruke akkurat de samme planene man hadde for el-ladestasjoner for 5 år siden.

Dette virket litt desperat, her har vi hatt muligheter i mange år. -Håper de får noen båter eller tog over på H2 etterhvert. Trenger litt fart i dette om det skal bli noe av...

  • Liker 2
Skrevet
MrAHB skrev (2 minutter siden):

Å "identifisere transportruter", er ikke akkurat rocket-sience. Man kan eksempelvis bruke akkurat de samme planene man hadde for el-ladestasjoner for 5 år siden.

Problemet må nok linkes opp til andre ting, slik at stasjonene på ruten starter å gå i overskudd så kjapt ruten åpner pga nok etterspørsel for hydrogenet. Det var hovedproblemet sist gang man skulle lage en transportrute. Man hadde jo ikke produkter å kjøpe, og firma som ville prøve måtte isåfall spesialbestille slikt. Idag så er situasjonen litt annerledes, siden det er flere OEM's som kan levere noe. Hyundai er nok lengst fremme og står klare for ordre. 

  • Liker 1
Skrevet

Etter min mening er det bare en type ferger som egner seg for hydrogendrift. Det er romferger. Så kanskje du kan få Elon Musk til å anlegge en stor rombase på Andøya, Erna?

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 2
Skrevet
oophus3do skrev (1 time siden):

Enda godt det ser ut til at det snur nå, og at vi følger resten av kloden på dette. Det vil skape mange gode og fine arbeidsplasser, og nye eksportmuligheter for landet vårt. 

Ja, du tenker at SINTEF er noen skurker som har lobbyert her? ?

Man behøver ikke lobbyister så lenge det er de fundamentale fysiske faktorene og kunnskapen som peker ut retningen. Da er det bare et tidsspørsmål før en løsning vinner frem.

  • Innsiktsfullt 1
Skrevet
Lynxman skrev (2 timer siden):

Noen har brukt mye penger på lobbyisme.

Oljelobbyen er den sterkeste, så her er det vel kunnskapen som har vunnet av egen kraft.

Skrevet
NERVI skrev (5 minutter siden):

Oljelobbyen er den sterkeste, så her er det vel kunnskapen som har vunnet av egen kraft.

Det er vanskelig å se hvor i gråsonen skillelinjene går.

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...