-
Innlegg
105 783 -
Ble med
-
Besøkte siden sist
-
Dager vunnet
375
Innholdstype
Profiler
Forum
Hendelser
Blogger
Om forumet
Alt skrevet av Simen1
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Simen1 svarte i et emne i Politikk og samfunn
Nå pågår det visstnok en stor ukrainsk offensiv i Sørøst. @JK22 snakket om noen av de samme stedene (Komar) for et par dager siden. Nå har rybar oppdatert kart og viser at Ukraina angriper med bred front og frigjør ganske store områder. https://m.youtube.com/watch?v=ioHdbB9oQss -
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Simen1 svarte i et emne i Politikk og samfunn
Ja, jeg ser det kommer fram mer info nå. Menneskelig feil + at tekniske hindringer mot menneskelige feil feilet. Det er tross alt helt ferskt ennå og redningsarbeid er førstepri. -
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Simen1 svarte i et emne i Politikk og samfunn
2024: Russland hovedmistenkt for sabotasje mot Norsk-Svensk jernbane som førte til alvorlig avsporing og store tap for LKAB. - PST advarer mot russisk sabotasje mot jernbaner - NATO advarer mot russisk sabotasje mot jernbaner i hele Europa 2024: Signalsystemet til jernbanen i Paris blir sabotert rett før OL. Offisielt er det ingen mistenkte. 2025: Tyskland opplevde en serie med sabotasjeangrep mot signalsystemene til jernbanen. Offisielt er det ingen mistenkte. 2025: Alt peker mot at russisk etteretning sto bak sabotasje der jernbanen mellom Warszawa og Lublin ble sprengt 2026: Russland anklages for å ha satt fyr på et lokomotiv m.m. i Latvia. 2026: To høyhastighetstog i Spania kolliderer. Det er ingen offisiell uttalelse om mulig årsak ennå. Er det grunnløst stigmatiserende av meg å se kollisjonen i Spania i sammeheng med trusselsituasjonen, før det sies noe offisielt? -
Det avslører hvem som egentlig er alfaen i huset. Bildesensorene har en innebygget signalforsterker (ISO-innstilling) mellom pikslene og ut-signalet. Når det er mørkt ute står denne forsterkeren på høy innstilling og forsterker alle pikslene med samme faktor. F.eks 32x. Når noen piksler har veldig sterkt signal, så går forsterkeren i metning og sender signalet "overload" videre, for de pikslene det gjelder. Det er et bevisst kompromiss. Alternativet som velges bort er å skru ned forsterkningen til f.eks 1x, noe som ville løst problemet med refleksene, men samtidig skapt et annet problem: alt annet blir for svake signaler / svart. Programvaren velger å presentere overload-signalet som "blobs" i stedet for hvitt. Øyne fungerer på en helt annen måte så de får ikke "blobs" eller blendes på samme måte.
-
Javisst! Den tikker alle bokser for meg. - åpen kildekode - ingen bloat eller spionvare, derfor .. - lett (43 MB) - takler alle filformater - tidløst, kjent og enkelt GUI - universal kompatibilitet: Linux, Windows, Android (+ en drøss som er irrelevant for meg) - stabilt og oppdatert, takket være godt utviklermiljø, som er forståelig av ovenstående grunner - god bildekvalitet (jeg forstår ikke hvor påstanden om noe annet kommer fra)
- 25 svar
-
- 4
-
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Simen1 svarte i et emne i Politikk og samfunn
Jeg tipper det er mye som spiller inn. Noe spiller inn synkront på begge grafene, andre ting kun på kjøretøy. - Værforhold (synkront) - Starlink-begrensninger (asynkront) - Omfordeling av droneoperatører / oppdrag (asynkront) - Hvor målrike russerne gjør slagfeltet (asynkront) - Hvor mye transport russerne sender ut på dødsveien den bestemte dagen (asynkront) - Tilfeldigheter (statistisk støy) -
Ordet markedsføring er vel definert i lovverket. Jeg tipper det er noe sånt "kommunikasjon fra eller på vegne av en produsent, leverandør eller selger, til en potensiell kjøper, før kjøpet gjennomføres". Dvs ingen markedsføring eller markedsføringslov når f.eks forumbrukere summerer sammen effektene på den måten, eller når vegvesenet summerer det. Sånn sett er vel forumbrukernes regnestykker helt uten lovforpliktelser. Men vegvesenet bruker vel bare den infoen de har og registrerer. Hvis de ikke har systemer for å registrere maks samlet effekt så har de heller ikke noe beregningsgrunnlag for f.eks effektavgift ved kjøp. De kan jo ikke gjette seg fram til lavere avgift for importøren. Oppgir Tesla i det hele tatt offisiell maks samlet effekt? Hvis de ikke er pålagt det så tviler jeg på de gjør det av egen fri vilje.
-
Det er lite trafikk sent på kvelden og utover natta. Problemet da er mørke og utpå morgentimene dis. Det er også den delen av døgnet det er høyest risiko for å møte rådyr. Så etter min mening ikke verdt risikoen eller det å snu døgnet bare for å banke ned flest mulig km per time. Enig angående drivstoffkostnaden. Jeg kjørte en bil med gratis superlading ut levetida og kjørte vel 8000 km på en av Europa-feriene. Sparte sikkert en del på drivstoff. PS. I sammenligningen med fly så bør du ta med i regnestykket hvor mange som reiser. 5 flybilletter t/r Kroatia blir fort mer enn 13 500 kr.
-
La meg få dette rett: Noen andre skraper opp din bil - gjerningspersonen er kjent - det blir ditt problem? Hvorfor? Hadde det vært din kones bil og du hadde skrapt opp hennes, så ville det selvsagt blitt gjerningspersonens problem. Er det ikke bare rett og rimelig å være mann og be kona ordne opp? Hvorfor er norsk likestilling så dysfunksjonell at mannen ofte blir den som må ordne opp i problemer som damene skaper?
-
Hemmeligheten er vel at antall hester i stallen ikke har noen sammenheng med topphastighet. Topphastigheten er ikke begrenset av antall hester, men elektronisk begrenset på grunn av bremsekalipere, felg og dekk. LR har mindre bremsekalipere og er ikke beregnet for oppbremsing fra topphastigheten til P. Jeg antar de kan bli farlig varme og svikte hvis man hadde fjernet den elektroniske hastighetsbegrensningen og prøvd seg fram etter metoden "hva kan gå galt liksom?" I tillegg så kan man vel kjøpe billigere dekk, med lavere hastighetskode til LR. Fjerner man den elektroniske begrensningen så risikerer man livet om man ikke manuelt holder seg innenfor dekkenes hastighetsbegrensninger. "Hva kan gå alt liksom?". - Enkelt svar på det: Dekkene kan revne. Resten kan man bare tenke seg til.
-
Tesla-Skam, reelt eller blåst ut av alle proporsjoner?
Simen1 svarte på Auto Asmodeus sitt emne i Politikk og samfunn
https://www.aljazeera.com/news/2026/10/27/tracking-the-money-the-biggest-donors-in-the-2026-us-midterm-elections Hvor er egentlig Audi-sjefen Gernot Doellner i denne grafikken? .. og hvorfor har egentlig USA en slik grafikk i det hele tatt? Er ikke poenget med demokrati at folket skal stemme sin genuint egne stemme? I motsetning til at oligarker skal kjøpe fram kandidater med massiv medie-påvirkning nesten som en gjeterhund gjeter en flokk med sauer. For all del, Audi fortjener kritikk for å stille på en scene sammen med Trump en uke før valget og atpåtil annonsere en håndfull nye arbeidsplasser som hjelper Trumps retorikk, selv om det er bagatellmessig plaster på såret for alle de arbeidsplassene Trump og Musk har slettet via DOGE og handelskrig mot allierte. Men poenget er jo at MAGA ikke er spesielt smarte så de biter lett på agnet om "flere arbeidsplasser". Men tilbake til poenget her: Musk er i en helt annen liga enn Doellner. -
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Simen1 svarte i et emne i Politikk og samfunn
https://www.nettavisen.no/norsk-debatt/trump-vil-ikke-presse-putin-na-star-nord-europa-og-ukraina-alene/o/80-95-194829 Unødvendig skepsis fra Dalhaug. Det enkle svaret er: For å etablere en kommunikasjonskanal som ikke fantes før. Det kan komme godt med senere selv om det ikke ble oppnådd noe som helst konkret i første telefonmøte. Denne kommunikasjonskanalen er åpenbart bedre enn Trumps korrupte, grådige og inkompetente utsendinger. Disse idiotene må fases ut. -
201-261 km på en time er slitsomt for øyne og hode. Forsåvidt helt greit med en pause da. Gøy å ha prøvd en gang i livet og krysse den boksen. Men hvor mye tid sparer man på å kjøre i for eksempel 200 sammenlignet med 160? Medregnet høyere forbruk og dermed flere ladepauser så sparer man lite tid. Det er først og fremst for å "krysse boksen" man gidder å gjøre noe sånt. Evt. tøffe seg for passasjeren eller noe sånt. Den praktiske nytten er lav og i mine øyne ikke verdt risikoen mer enn for å kunne si at man har prøvd det. For ordens skyld. Jeg har prøvd jeg også, men nøyde meg med noen minutter i 200. Det ble 140-160 resten av turen. Veldig kjekt at ruteplanleggeren er så smart at den forteller om gjenværende % ved ankomst neste ladestasjon og hvis man demper farta så justerer %-en seg opp til et punkt der den finner ut at man like gjerne kan hoppe over den ladestasjonen og ta neste i stedet for. Sånn finner man jo fort ut at kjempehøy hastighet ikke nødvendigvis sparer så mye tid. Ladekurven i hvert fall på den model S-en jeg kjørte har jo mye høyere effekt på ved lav SOC enn ved høy så man sparer også litt ladetid på å utnytte den nedre delen av ladekurven godt. Ankommer man med 30% så vil jo gjennomsnittlig ladehastighet bli tregere enn om man kjører til en ladestasjon lengre framme og ankommer med 7%. Ser man at tallet 7% kryper nedover og begynner å få rekkeviddeangst er det superenkelt å hente seg inn igjen ved å være lettere på pedalen. Mitt enkle tips for jevn, trygg, behagelig og passe rask ferd på autobahn er å følge trafikken i felt nr 2 fra venstre.
-
Dagsferske tall fra USA. Dieselprisen holder seg skyhøy. 7 dager til mellomvalget. https://www.eia.gov/petroleum/gasdiesel/
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Simen1 svarte i et emne i Politikk og samfunn
56 minutter med 60 minutter med Trumps oligarker er litt for mye for min del. Kan du skriv en liten oppsummering? -
Tesla-Skam, reelt eller blåst ut av alle proporsjoner?
Simen1 svarte på Auto Asmodeus sitt emne i Politikk og samfunn
Trump, Witkoff og Kushner er også kjempeglad i blodpenger. Over andres lik. F.eks disse to: Er det feil av meg å se ned på nordmenn som velger starlink bare fordi Musk vipper bryteren av og på for å presse Ukraina til å betale for "et dyrere abonnement"? "Betal mer eller så lar vi terrorister drepe sivile" -
👇 Du valgte å trekke fram operativsystem, selv om det åpenbart ikke har noe med saken å gjøre. Så velger du å trekke fram generasjon, selv om det har lite med saken å gjøre. Sensitiv finelektronikk som skal brettes mekanisk er og vil forbli et problem som man ikke finner igjen i ikke brettbare telefoner. Brettingen er og forblir en ekstra feilkilde.
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Simen1 svarte i et emne i Politikk og samfunn
De skal bare fortsette selv om vi vet at mye av det bare er et spill om ord og retorikk. Det fører i hvert fall til at vi vet mer hvor vi har hverandre, selv om vi er rykende uenige. Det viktiste er at vi er på rett side av moral og rett, så får historien dømme de som ikke er det. Pratet eller "spillet" gir også medieoppmerksomhet på begge sider som gjør at kanskje noen som står på feil side av moral og rett tar til orde mot eget land, eller i det minste forstår hvorfor Putin må tape denne krigen. -
Du vil ikke ligge på så høyt turtall hele dagen.. Enig med deg Complexity. På den andre siden så kan det være kjekt å ha litt krefter i forbindelse med forbikjøringer og aksellerasjon inn på motorveier og sånt. Og 200 hester på en 1,4 tonn fossilbil gir jo røffly like mye dytt i sånne situasjoner som 300 hester på en 2,1 tonn elbil. Men ja, den reklamen er rar hvis den er ny. Er den gammel? 90-tallet?
-
Jeg hater den norske innvandringspolitikken!!!
Simen1 svarte på freedomseeker sitt emne i Politikk og samfunn
Det negative stigmaet rundt MSM bygger opp en skepsis til etablerte journalistiske miljøer, deriblant aviser med over 100 års erfaring og tradisjon for gode prinsipper i arbeidet og ledelse som tar redaktørplakaten på alvor. Samtidigi som det bygges opp skepsis til veletablerte medier så legges det også grobunn for såkalte alternative medier, eller alternativer til medier som jeg liker å kalle det. Sosiale medier som er nesten helt uten kontroll av redaktører og journalistiske prinsipper og yrkesstolthet. Samt blodferske "aviser" ofte kontroversielle med høy intern turbulens og kort omløpstid på bidragsytere som sjeldent har en ekte journalist-utdannelse. "Aviser" som kan minne mer om propagandabyrå enn avis. Hvordan havnet vi der? Det er noe som heter "follow the money", men hva med å følge hvem som kan ha nytte av å forme narrativene? Hvilke store krefter i verden i dag har nytte av å forme narrativet for nordmenn? Kan vi se sammenfallende trender i andre land og tenke at det er de samme kreftene som påvirker der også? Hvem tjener på å så tvil om stabile tradisjonelle mediehus og hvem tjener på at det popper opp "alternative" medier? Hvor mange vil fornekte at noen står bak og trekker i trådene, og hvor mange tør å tenke tanken på at de selv kan ha gått på limpinnen og blitt en nyttig idiot for noen som forsøker å ødelegge våre Europeiske samfunn med disinformasjon, splittelse, bensin på bål med påfølgende hat mot saker eller personer? Digresjon: Vi har også legevitenskapelig medisin og såkalt alternativ medisin, eller alternativer til medisin som jeg liker å kalle det. -
Jeg hater den norske innvandringspolitikken!!!
Simen1 svarte på freedomseeker sitt emne i Politikk og samfunn
Dessverre rettighetsmur, så jeg får bare lest tittel og første avsnitt. Men jeg kan kommentere det jeg leser. Men Putin møter seg selv i døra når han mener at Russland ikke skal ha tilgang til Internett samtidig som Internett er bærebjelken for russisk nettsvindel-aktivitet, og trollfabrikkene som jobber på høygir for tida. Kanskje Ukraina kan hjelpe han å oppnå målet? Alt som trengs er god etteretning om viktige knutepunkt + droner eller ballistiske missiler. -
Jeg er 100% sikker på at programvaresystemet har null og niks å gjøre med denne mekaniske svakheten. Brettbare telefoner har definitivt en utfordring som ikke brettbare telefoner har, selv av samme merke eller samme programvareplattform.
- 27 svar
-
- 1
-
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Simen1 svarte i et emne i Politikk og samfunn
Det der er bare "snakk til langefingeren min". Det er ingen vits å gå rett på et komplett fastlåst tema. Det burde heller forhandles fra uventede vinkler om ting som Putin potensielt kan bry seg om for å brekkstange fram f.eks lovnader om å stoppe hybrid krigføring mot Europa. Så får man heller komme tilbake til det fastlåste når Russland er mer i knestående, eller ligger i støvet. -
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
Simen1 svarte i et emne i Politikk og samfunn
En svært god kronikk i Nord-Norsk debatt, skrevet av Kari Aga Myklebost, professor i russisk historie, UiT Russlands informasjonskrig krever en norsk satsing, særlig i nord I møte med et mer selvhevdende Russland må Norge ikke bare kunne forsvare territoriet. Vi må også styrke våre kapasiteter mot trusler i informasjonsdomenet, som særlig rammer nordområdene. -
En svært god kronikk i Nord-Norsk debatt, skrevet av Kari Aga Myklebost, professor i russisk historie, UiT Russlands informasjonskrig krever en norsk satsing, særlig i nord I møte med et mer selvhevdende Russland må Norge ikke bare kunne forsvare territoriet. Vi må også styrke våre kapasiteter mot trusler i informasjonsdomenet, som særlig rammer nordområdene.
- 76 svar
-
- 3
-
-
