Gå til innhold

Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]


Gjest Slettet-404071

Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet
Dovreekspressen skrev (27 minutter siden):

Begynner det å merkes i storbyene også nå? @engavif skrev for en stund tilbake at dette bare gjaldt langt øst. Ser du noen endring?

 

 

Bensin.png

 

Jeg var like ved en nokså stor by, I Tatarstan, kom hjem i går kveld. Som nevnt er det ikke noe forskjell på prisene her. Dem har ligget på omtrent det samme dem siste årene. Pluss minus 1-3 rubler literen.

Men prisene i Moskva nå skal jeg ikke si noe om, da jeg ikke vet. 

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet

Mine kunnskaper om regioner og raffinerier i Russland er mildt sagt sparsommelige, så jeg spurte Grok om dette. Den påstår at Tatarstan ikke er rammet fordi de har mye egen raffineringskapasitet som så langt ikke er rammet. Så det er antagelig store variasjoner innad i landet.

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet
25 minutes ago, Dovreekspressen said:

Mine kunnskaper om regioner og raffinerier i Russland er mildt sagt sparsommelige, så jeg spurte Grok om dette. Den påstår at Tatarstan ikke er rammet fordi de har mye egen raffineringskapasitet som så langt ikke er rammet. Så det er antagelig store variasjoner innad i landet.

Her har også kanskje litt mer info;
Can Russia Weather a Fuel Crisis Caused by Ukrainian Drone Attacks?
 

Skrevet (endret)
Dovreekspressen skrev (34 minutter siden):

Mine kunnskaper om regioner og raffinerier i Russland er mildt sagt sparsommelige, så jeg spurte Grok om dette. Den påstår at Tatarstan ikke er rammet fordi de har mye egen raffineringskapasitet som så langt ikke er rammet. Så det er antagelig store variasjoner innad i landet.

Er ikke feil det. Så har helt sikkert noe med stabile prisen. Bensinstasjoner der heter Татнефть eller Tatneft som det også står på mange stasjoner. Dem har så og si sin egen som tydeligvis ikke har blitt berørt av droner eller diverse.

Presidenten i Tatarstan Rustam Minnikhanov er forøvrig en god venn av Putin. Har tidligere vært spørsmål om Tatarstan skulle ut av selve Russland etter det jeg har hørt fra folk som bor der. Men det vil ikke skje med Rustam som presidenten, og putin selv ser byen Kazan som ekstremt viktig. Er hovedstaden i Tatarstan, men går også som å være hovedstad for sportsbegivenheter. 

Samt ett sted der BRICS også blir holdt.

Endret av engavif
Mer info
  • Innsiktsfullt 4
Skrevet

 UK has directed $1.3 billion from russia's frozen assets at arms for Ukraine

Money raised from immobilised Russian assets has paid for more than £1 billion of weapons and military support, purchased by the UK on behalf of Ukraine.. UK support provided in the last 50 days includes: 

4.7 million rounds of small arms ammunition for Ukraine’s soldiers 
60,000 artillery shells, rockets, and missiles 
More than 2,500 drones 
More than 200 electronic warfare systems 
100 light weapons 
30 vehicles 
Additional counter-drone and air defence equipment 


Paid by Russia.
 

  • Liker 4
  • Hjerte 4
Skrevet
Sitat

 

Germany is planning to finance a massive expansion of the Ukrainian air force as it seeks to turn the embattled country into a “porcupine” that Russia would be too scared to touch.

Friedrich Merz, the German chancellor, will lay out specific plans on security guarantees at a meeting of the Coalition of the Willing on Thursday that will include a commitment to arm five new brigades.

 

https://www.telegraph.co.uk/world-news/2025/09/04/germany-expansion-ukraine-air-force-trump/

  • Liker 4
  • Hjerte 3
Skrevet (endret)

Åpner for norske styrker til Ukraina
https://www.forsvaretsforum.no/miljopartiet-de-gronne-politikk-stortinget/apner-for-norske-styrker-til-ukraina/453487

Norge bør bidra fremfor å stå på sidelinjen, mener Rasmus Hansson i Miljøpartiet de Grønne.

– Hva er den viktigste forsvarssaken for ditt parti?

– Det er å bygge et totalforsvar som sikrer det norske demokratiet mot krig og hybridkrig. En del av dette er å øke støtten til Ukrainas frihetskamp. MDG har ment at Norge har gjort for lite så langt, og nå får Europa kanskje hele ansvaret ettersom USA bakker ut. Norge er det landet som kan øke bidraget mest. 

– Norge må være i stand til å hjelpe andre allierte å forsvare Europa. Europa, det vil si EU, er det mest anstendige politiske prosjektet i verden for tida, og det er sterkt i Norges interesse at det prosjektet består.

– Hva blir de mest avgjørende faktorene for norsk sikkerhet i løpet av de neste ti årene?

– Vi må finne en ny balanse der vi er mindre avhengige av USA, men der vi holder på Nato og har døra åpen for at USA finner tilbake til ansvarlig samarbeidspolitikk. Vi blir nødt til å styrke samarbeidet med naboland og EU kraftig, og samordne og standardisere materiell og organisering så Europa kan bli en troverdig samlet styrke. 

– Når vi greier å reflektere den egentlige styrken til enkeltlandene i Europa, vil Europa være en troverdig avskrekking mot Russland og andre trusler. Vi må frigjøre oss fra verdikjeder der vi dag er avhengige av land som Kina. Hvordan Russland utvikler seg vil være avgjørende for vår egen og Europas framtid. 

– Det kommer stadig nye initiativer om et tettere europeisk forsvarssamarbeid. Hvilken retning bør Norge bevege seg når det kommer til nære samarbeidspartnere de kommende årene?

– MDG vil inn i EU, og dette er en av mange årsaker. EU integrerer nå forsvarssektoren. Vi må nærme oss EU, både innenfor produksjon av forsvarsmateriell, og integrering av forsvar. MDG støtter Nato, men det kan hende Nato-garantien svekkes, og vi har som første parti vedtatt at vi vil jobbe for en europeisk forsvarsallianse om Nato-garantien svekkes betydelig.

– Bør Norge sende fredsbevarende styrker til Ukraina dersom en fredsavtale kommer på plass?

– MDG har åpnet for dette siden det er et ønske fra Ukraina, og noe flere europeiske allierte er positive til. Da bør også Norge bør bidra fremfor å stå på sidelinjen. Samtidig erkjenner MDG at dette vil være komplisert og risikabelt. Det forutsetter grundig avklaring av forutsetningene, og bred enighet i norsk politikk.

– Langtidsplanen for Forsvaret 2024–2036 ble vedtatt av et samlet storting. Hvilke endringer vil ditt parti gjøre på planen allerede nå?

– Forsvarets fagfolk er best egnet til å avklare konkrete behov og tilpasninger innenfor det forsvarsforliket som er vedtatt. Men MDG har påpekt spesielt nødvendigheten av en så rask og tydelig satsing på droneteknologi at den står i forhold til hvor enormt viktige dronene er blitt i Ukraina. Her starter jo Norge på null, så det er viktig at fokuset på tradisjonelle forsvarsgrener til sjøs og på land, der det allerede er besluttet tunge nyinvesteringer, ikke fortrenger den svært store nye oppbyggingen som drone-feltet kvever. 

– Både kort- og langtrekkende luftvern har også spesielt store mangler i dag. Det er viktig for MDG at vi kan dekke langt mer av landet og særlig tettbebygde områder. Vi ser hvor avgjørende luftvernet er for Ukraina.

– Av Natos nye femprosentmål skal 1,5 av dem gå til sivile formål. Hva konkret bør det brukes på?

– Alt fra jernbane og matberedskap til utbedring av strømnettet og annen infrastruktur. Forsvaret er avhengig av samfunnet. All beredskap er koblet til forsvarssektoren. Et totalforsvar er avhengig av at sivil infrastruktur fungerer i krise og krig.

Endret av Snikpellik
  • Liker 5
  • Innsiktsfullt 4
Skrevet

https://www.nrk.no/nyheter/usa-trapper-ned-militaer-stotte-til-land-med-grense-til-russland-1.17556163

Quote

 

USA trapper ned militær støtte til land med grense til Russland
Nedtrappingen av støtte er ledd i USAs ambisjon om å presse Europa til å betale mer for sin egen sikkerhet, skriver Financial Times.
Pentagon informerte europeiske diplomater i forrige uke om at USA ikke lenger skal finansiere trening og utstyr til østeuropeiske land som ville befinne seg ved fronten i tilfelle konflikt med Russland.

Bevilgninger til programmet må vedtas i Kongressen. Men Trump-administrasjonen har ikke bedt om mer penger, og støtten tar slutt når penger som allerede er bevilget, er brukt opp neste høst.

 

 

  • Innsiktsfullt 5
Skrevet

China moves away from heavy tank armadas

"Oh my", se hva en russer sa i denne artikkelen om kinesernes doktrineskift: 

The previous tank fleet was designed primarily for battles in the steppes of Mongolia and breakthroughs in Siberia. Today, Russia has become a vassal critically dependent on China. If Beijing wanted to reclaim the territories that Russia seized in the 17th to 19th centuries, it could do so simply by providing Moscow with a massive loan for war—one that Russia would be unable to repay. In that case, repayment would come in the form of territory. This scheme has its risks, but they are far smaller than conducting a full-scale armored campaign.”

I disse dager ser vi nå konturer av en militær teknologirevolusjon som NATO burde sluttet seg til. Kineserne har valgt å oppgi den tunge hovedstridsvognen til fordel for middels eller lettvektet stridsvogn "medium" eller "light" stridsvogner på mellom 30 og 40 tonn. Det blir dermed "quality, adaptability, and mission-specific design" - dvs. en adoptering av den russisk-ukrainske småskala taktiske all-tech enheter gjennom tilpasning, kvalitet i teknologi/utstyr og oppdragsfokus på bestemte kriterier. Det kunne endog sees i bruk av stormpanservogner, før hadde de åtte menn per kjøretøy, nå tre menn.  

Digitaliseringsteknologien har muliggjort en miniatyriseringsprosess gjennom drone, samband, assistanse og våpenbruk - slik at en enslig soldat eller et team på få menn som kan samarbeide med like store team på et vidt område, nå har samme stridskapasitet og betydelighet som en pelotong som del av et sterkt autonomt miljø med droner som hjelpemiddel i nærmest alt - og fra Sør-Korea kom det ut at alle militære skal trenes i dronebruk. Med droner er det nærmest umulig å ikke bli oppdaget, nå er det mulig for en droneoperatør å finne en soldat på mange kilometer hold, og større styrkesamling er nærmest umulig i møte med taktiske bombedroner, angrepsdroner og tungt artilleri som kortavstands artilleri. 

Dessuten er det besparende for krigførende parter, selv i den fatalistiske Russland virker det som man har nådd bristepunktet ved å nærmere seg 250,000-tallet over de døde. Det er ikke bare i vestlige land man er overfølsomt for gravende tap under en militær konflikt. 

  • Liker 1
  • Innsiktsfullt 8

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...