Gå til innhold

likferd

Medlemmer
  • Innlegg

    6 068
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    1

Alt skrevet av likferd

  1. Om jeg forstår deg riktig så kjører hun 18 timer uten å overnatte på veien? Dette er jo direkte farlig selv for en ungdom. Jeg tror ikke det hjelper å gå rundt grøten her, den i familien hun respekterer mest må ringe på tomannshånd og si ifra hvor bekymret de er over at noe skal skje på veien, både for henne og andre. Neste besøk kan dere evt avtale fly og hente henne på gardermoen. Sørg for at noe er bindende. Enten avtalen der dere henter, eller at billettene blir kjøpt på forhånd. Hun kan jo åpenbart kjøre bil, og i nærmiljøet er det jo greit å kjøre litt seint, men motorvei er virkelig ikke stedet å være med nedsatt reaksjonsevne eller syn.
  2. Om du blir sjøsjuk vil jeg tippe det heller har noe med FoV (field of view) å gjøre enn spillmotoren. For lav FoV har en lei tendens til å gjøre enkelte sjøsjuke. Etter det jeg finner har Subnautica en standard FoV på 60 grader, noe som er veldig lavt.
  3. Å bli tunget til å sjekke inn håndbagasje har jeg aldri opplevd, men de tilbyr å sjekke den inn gratis titt og ofte. Jeg tviler sterkt på at de kan tvinge noen til å sjekke inn håndbagasje, da dette ofte er pc og andre ting du ikke vil ha lempet rundt.
  4. Pcen ordner alt dette for deg, men den er jo selvsagt ikke laget for å bruke mange muser på en gang, så jeg kan anbefale gratisprogrammet "EitherMouse" som lar deg individuelt stille inn musene med tanke på sensitivitet og andre ting. Du kan også flippe musepekeren og bytte om på rekkefølgen på museknappene, om du ønsker å bruke en mus med venstre hånd.
  5. "Et godt eksempel på hva som faktisk er nøytralt og kjønnsinkluderende, finner vi hos fagsenteret Sex og samfunn, en av flere bidragsytere til skolens kjønns- og seksualitetsundervisning. I en av deres informasjonsfilmer knyttet til kampanjen «Movember» omskrives «menns helse» til «personer med penis og pung sin helse»." Det kan nå være dette "Sex og Samfunn" ikke er en offentlig instans, men når de lager informasjonsfilmer som benyttes i undervisningsøyemed, har staten likefullt det fulle og hele ansvaret her. Ytringsfriheten har ingenting med det å gjøre.
  6. Om du har vondt i kuken går man selvsagt til legen og sier akkurat det. Men det er ikke det jeg siterte eller det som står i artikkelen. Det var snakk om en opplysningskampanje rettet mot barn og ungdommer, der kampanjen "menns helse" var oversatt til "personer med penis og pung sin helse". Menn er altså redusert til noen med penis og pung, fremfor et faktisk kjønn. Kanskje om jeg på spøk forslår å endre navn på kvinnedagen til "mennesker med bryster og vagina sin dag" så sjønner du problemstillingen.
  7. Jeg vet ikke om jeg forstår deg rett her, men mener du at penis og pung er eneste som skiller kvinner og menn? Så om du som et eksempel tar en mann som har amputert kjønnsorganene, så er ikke det en mann? Det er MANGE biologiske og helsemessige forskjeller på kvinner og menn som ikke er definert av kjønnsorgan. Både fysisk og psykisk. Så om du bytter ut "mannlig helse" med "helsen til mennesker med pung og penis", er du etter beste mening ekstremt upresis, etter verste mening på god vei til medisinsk feilbehandling. For hva er egentlig meningen bak dette? Skal transpersoner som ikke lenger har pung og penis ikke møte til prostatasjekk? Eller skal noen født kvinne som nå har penis og pung, ikke lenger trenge bry seg om eventuelle krefttyper i eggstokker eller brystkjertler? Om man absolutt skal slette ordet "mann" som følge av en eller annen sprø ideologi, må man i det minste være presis. For eksempel "menneske med XY kromosom".
  8. Hahaha, er de seriøse? Forsøker de å slette konseptet mann? Hvor er det disse ekstremistene kommer fra egentlig?
  9. Fengsel i 8 til 10 år for eksempel? Det er ingenting i straffeloven som forbyr at 15-åringer blir dømt og soner i fengsel i alvorlige saker som drap.
  10. Det er rimelig åpenbart for meg at om du ringer til et verksted for å bytte 12v batteri, vindusviskere, motorolje, oljefilter og andre slike ting som de sjekket i artikkelen, så har verkstedene skyhøye påslag, rett og slett fordi de som vet hva dette egentlig koster, som regel bare bytter olje, batteri eller viskere selv, og de som ikke orker gjøre en halvtimers småjobb selv, har "høy betalingsvilje". Til dyrere bil, til høyere betalingsvilje.
  11. Kan ikke finne noe om dette nei. Søkte litt selv, og det kan se ut som Skruvat resultatet er et sponset resultat, dvs at Skruvat har betalt Google for å vise sitt treff når du søker stikkordet "Thansen bildeler". Men de har tabbet seg ut og limt inn "Thansen bildeler" i selve tittelen på det sponsete resultatet også. Om du søker med f.eks Bing eller DuckDuckGo finner man ikke noe slikt, så det ligger ikke på selve sidene til Skruvat. Bare en teori selvsagt, men virker sannsynlig 😂.
  12. Det er hull rett gjennom kanalen, og den er nok langt verre innvendig enn det du ser. Det positive er at den gikk gjennom EU kontroll nylig (mirakel?), så du kan bruke den frem til den feiler neste EU kontroll. Det er ikke farlig å kjøre den slik den er.
  13. Ikke noe vits å bytte ting på måfå nei. EGR feil vil ligge som feilkoder i bilen du kan lese ut med en billig ODB2 diagnosescanner du får for noen hundrelapper.
  14. Ja selvsagt var Euro 5 kravet bakteppet, men det var godt kjent i bransjen når biler med DPF kom på markedet, at DPF bare fungerte som tenkt under veldig spesifike omstendigheter, og at under bykjøring eller i kaldt klima vil ikke DPF regene korrekt. De valgte å holde tyst om dette, fremfor å kommunisere til kundene begrensingene i teknologien.
  15. Om du har hatt en dyse som har lekket, er det nok en god sjanse for at det har tettet filteret med sot ja. Jeg tviler på du kan "kjøre det rent" om det har gått så langt du får varsellampe. Dette er egentlig noe man gjør prevantivt, om du vanligvis småkjører og ikke når høy nok temperatur til å brenne soten ut av filteret. Siden du sier du ofte kjører lange turer, er ikke det dette som er problemet. Filteret har en "honeycomb" struktur, omtrent som du tok en haug sugerør og teipet de sammen. Det som skjer er at flere og flere av disse "sugerørene" blir helt tett av sot, og ikke lenger har noen flyt gjennom. Når nok av de er tettet, trigger en sensor som måler "back pressure", altså hvor mye motoren må jobbe ekstra for å dytte eksosen gjennom, og varsellampen din lyser. På dette stadiet må det antagelig mekanisk renses eller filteret må byttes. Det er ikke uten grunn "DPF delete" er rimelig populært.. Hele prinsippet med DPF var spekulering fra bilbransjen sin side, om å selge denne umodne teknologien til kundene, selvfølgelig uten å si fra at det var en tikkende utgiftsbombe som detonerte en gang etter garantien var utløpt. Den samme bransjen sørget jo også selvsagt for at DPF gjerne ble montert som en lukket enhet som ikke kan services, på et sted som krever 15 verkstedtimer for å nå til.
  16. Om Rema 1000 var så og si eneste butikken som fantes i landet, og avslaget i praksis gjorde at buttplugger ble forbudt, så er det helt andre lover og hensyn som slår inn.
  17. Jeg har sett mye rart, men å prøve debunke at Norge fanger mye havfisk med å linke en artikkel om nedgang i laksefiske i norske elver, den var ny. https://www.seafood.no/aktuelt/nyheter/2024-ble-tidenes-beste-ar-for-norsk-sjomateksport/ Som det, står, 52% av volumet er fra fiskeri, altså hav og kystfiske. Dette er da 1,5 million tonn fisk, eller rundt regnet 270kg fisk per nordmann i året.
  18. Norske staten har måttet innføre nødstøtte for at folk skal kunne betale strømregninga, i form av strømstøtte og nå sist subsidiert fastpris, etter sosial uro skapt av høye priser. For bedrifter, som ikke har samme muligheter, har strømprisen skapt til dels store økokomiske problemer i sørnorge med konkurser og nedbemanning som resultat. Miljømessig har strømprisene ført til økt forbruk av miljøskadelig alternativ oppvarming som vedfyring, og kraftig bremset opp elektrifisering og dermed det grønne skiftet. Du kan jo gjerne mene disse sosiale, økokomiske og miljømessige problemene er mindre alvorlig enn at ferrolegeringer er for billige, men da må vi bare være enig i å være uenig.
  19. Det er fullstendig åpenbart at ingen EU land har alvorlige økonomiske, sosiale eller miljøproblemer på grunn av for billige ferrolegeringer. For å si det sånn, om dette er alt som skal til for å tilsidesette EØS avtalen, kunne jo Norge gjort det for LENGE siden og innført beskyttelsestiltak i energisektoren, siden vi faktisk har og har hatt alvorlige økonomiske, sosiale og miljøproblemer på grunn av høye energi og strømpriser. Men dette påstår regjeringingen hardnakket vi ikke har mulighet til.
  20. To dyser blir ikke spontantødelagt av seg selv uten at motoren har kjørt mens du bytter regreim. Sjansen for det er mikroskopisk. Gikk motoren før du byttet reim, og den ikke går etter du har byttet reim, er det overveldende sikkert at timingen er feil, eller noe annet relatert til byttet av reim. Dobbel og trippelsjekk.
  21. Etter det jeg finner er dette et problem med Safari. Om du bruker Safari må du må inn i innstillinger og fjerne valget for "søkemotoranbefalinger". Eller du må bruke en annen søkemotor. Jeg har forøvrig ikke sett dette problemet hverken i Chrome eller Firefox på min telefon.
  22. Hvilke EU land har alvorlige økonomiske, sosiale eller miljøproblemer på grunn av import av ferrolegeringer? Det er snakk om færre arbeidsplasser i hele EU, enn vi har i næringe bare i Norge.. Nei, dette er komplett misbruk av klausuler i beste Donald Trump stil. Om dette er innafor EØS avtalen, er alt innafor, og den er ikke verdt papiret den er printet på.
  23. Er det egentlig spesielt mange bedrifter som har behov for en arbeidspickup som har omtrent tilsvarende nyttelast (700kg) og lovlig hengervekt (1600kg) som en gammel VW Passat med dieselmotor, og rekkevidden som en gammel Nissan Leaf (240km)? Til sammenligning har dieselversjonen av Hilux 1000kg nyttelast og opp til 3500kg hengervekt. Her må rett og slett Toyota gjøre en bedre jobb.
  24. Nei, det er ikke nødvendig å pusse tennene på katten din. Tenk deg om litt nå. Det er en million katter i dette landet som lever helt lykkelig uten tannpuss. Gi den helt vanlig tørrfor og friskt vann så ordner dette seg selv.
  25. Om visning er analog eller ikke har ingenting med nøyaktigheten. Det går utelukkende på estetikk. Det er mange år siden speedometer var direkte drevet gjennom wire. Det er ganske normalt at biler har både analogt speedometer og digitalt speedometer, og begge får data fra samme kilde. Om spørsmålet egentlig er hvorfor bilene viser feil hastighet, så er dette på grunn av EU. EU krav gjør at produsentene kan få bøter om bilene viser for lav hastiget, men de kan vise oppmot 10% for høyt. Dette gjør at de fleste legger seg midt i mellom, og viser rundt 5% for høyt.
×
×
  • Opprett ny...