ToyotaBil Skrevet 1 time siden Skrevet 1 time siden Hei! Bilen jeg har er en Toyota Hiace 2009 4wd. Bilen ble kjøpt pga firehjulsdriften. I nærheten av der jeg bor er det en bakke på ca. 50m og 20 grader bratt. Uten snø kommer bilen opp bakken uten problem, men nå når der er 20cm snø, er det ingen bevegelse i bilen de siste 10 meterne. Den stopper opp og glir ned igjen. Jeg har kjørt fremover, bakover, med piggdekk. I tillegg satt på kjetting på alle fire hjula, til ingen nytte. Jeg har hørt med et toyota verksted, som tenkte det kunne være clutch som måtte byttes. Jeg synes jeg luktet en svidd lukt da jeg kjempet meg opp bakken. Hva kan det være? Er det clutchen som må byttes eller er det firehjulstrekken som ikke fungerer på alle hjula. Jeg er ikke godt kjent med snøføre eller firehjulstrekk. Burde bilen klare denne bakken? I tillegg har jeg kjøpt bilen brukt nylig, fra privat enkeltmannsforetak på finn.no, med garanti på inntil 3mnd og 3000km. Jeg har hatt den i 2mnd og 1800km. I kontrakten krysset selger av "nei" for "selges som den er". Burde jeg ta opp dette med selger? Takk for alle tilbakemeldinger!
MailMan13 Skrevet 45 minutter siden Skrevet 45 minutter siden Om clutch slipper er best å kjenne etter på godt føre. Full aksellerasjon over turtallsområdet motoren har mest dreiemoment 2500-3000 kanskje. Øker turtallet på motoren uten at hastigheten øker da så har du et problem med clutch som slurer. Firehjulstrekk betyr ikke at man automatisk kommer frem overalt under alle forhold heller da.
Dubious Skrevet 24 minutter siden Skrevet 24 minutter siden Har du koblet inn 4wd? Regner med at det er manuell innkobling på Hiace, lik som på Hilux.
oddeh Skrevet 18 minutter siden Skrevet 18 minutter siden Piggdekk er best på is; ikke snø. Vurdert å prøve piggfrie dekk?
freedomseeker Skrevet 11 minutter siden Skrevet 11 minutter siden På Mitsubishi blinker indikatoren mens den kobler inn 4wd, og lyser fast når den er klar. Det er kanskje noe tilsvarende på Toyota? Eller så kan du bare rulle ned vinduet for å se om forhjulene spinner.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå