Gå til innhold

Evil-Duck

Moderatorer
  • Innlegg

    11 861
  • Ble med

  • Dager vunnet

    10

Alt skrevet av Evil-Duck

  1. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Først av de og Tesla med å få ut en elektrisk lastebil som ser ut som de gjør. Var ikke noe dypere enn det i kommentaren
  2. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Uansett hvem som kopierer hvem og hvilken kamper som er eller kommer til bli i retten så var det vertfall temmelig futuristisk å se den doningen der langs veien 😅
  3. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Trodde nesten ikke mine egne øyne når jeg plutselig møtte på noe som jeg henholdvis var bombesikker på var en Tesla lastebil, med fører i senter av kabinen og hele pakka, men nei, det var vist enda en kineser på veien, Windrose heter vist dette merket 😅 Designet her var nesten litt skamløst, Men tydligvis first to market da her i Europa. (ikke mitt eget bilde, men ett bilde jeg klarte å finne når jeg kom hjem for å se hva det faktisk var jeg møtte)
  4. Synes det er fryktelig trist at Gamer.no har tatt dette valget, og at de går i samme retning som Teknisk Ukeblad, som valgte å satse på sitt eget kommentarsystem. Jeg har vært stor fan av Gamer.no i over 20 år. Jeg ble med over til deres egen forumsatsing på slutten av 2000-tallet og begynnelsen av 2010-tallet, og fulgte med tilbake til Diskusjon.no da de la ned sitt eget forum i 2011. Jeg betalte for abonnement i 2018 og ble aksjonær da de åpnet for det i 2023. Så man kan vel trygt si at jeg har vært en lojal støttespiller gjennom mange år. Nettopp derfor synes jeg det er fryktelig leit, og mener det er en helt gal retning de nå har valgt. Ved å erstatte forumtrådene med en egen kommentarmodul, slik vi kjenner fra mange andre nettaviser, bidrar de etter mitt syn til å svekke forum som diskusjonsplattform ytterligere. For meg har noe av styrken med Diskusjon.no nettopp vært at diskusjonene rundt artiklene blir en del av et større fellesskap, i stedet for å være isolerte kommentarfelt under hver enkelt artikkel. Det er en verdi jeg synes både Gamer.no og leserne taper på at man nå beveger seg bort fra. Dette er selvfølgelig kun min personlige mening, helt uavhengig av vervet jeg innehar på dette forumet. Kommentaren representerer ingen andre enn meg selv.
  5. Bor på Vestlandet, helt ytterst i havgapet, hvor det stort sett alltid er salt i luften. Den rue (pulverlakkerte?) overflaten på mine Nimly-låser har holdt seg utrolig mye bedre enn på de Yale låsene jeg har hatt. På Yale Doorman L3S har deler av den glatte lakken flasset av, og metallet under har begynt å korrodere, noe som fører til at mer lakk begynner å slippe. Så rent med tanke på korrosjonsbeskyttelse opplever jeg Nimly-låsene mine som langt bedre enn Yale L3S. Men for de som bor på innlandet eller på mindre værutsatte steder er det selvfølgelig en mindre betydelig faktor. At Nimly har en mekanisk override som er helt uavhengig av elektronikken som en låssmed klarer å åpne ser jeg egentlig på mer som en fordel enn en bakside.
  6. Har faktisk det motsatte problemet! Jeg har en stor, hvit Google Nest Doorbell mot en sort vegg, som til og med lyser opp når noen nærmer seg. Likevel insisterer folk på å trykke på ringeknappen på Doormanen, noe som gjør at ringeklokka inne i huset ikke ringer, og jeg ofte ikke får med meg at det står noen utenfor hvis jeg ikke har mobilen på meg. 😅 Men for å svare på tråden, så er det en god lås. Jeg har selv ikke hatt noen problemer med at WiFi-broen kobler fra. Med iPhone fungerer automatisk opplåsing når man nærmer seg døra fantastisk bra, med Android, som jeg brukte en periode, var det derimot 50/50 om det fungerte eller ikke, så da måtte jeg ofte taste inn koden i stedet. Ellers er det største irritasjonsmomentet mitt med denne låsen at man må ha en WiFi-bro per dørlås. Når jeg har totalt fire dører som trenger smartlås, ble dette et litt for stort irritasjonsmoment for min del. Jeg endte derfor opp med å gå for Nimly på de resterende dørene, siden de kommuniserer over standard Zigbee og ikke krever noen ekstra gatewayer utover Homey Pro-en jeg allerede bruker til å styre resten av smarthuset. Men skal man eksempelvis bare ha smartlås på en dør, er nok dette et mye mindre irritasjonsmoment.
  7. Evil-Duck

    Tesla - kaféen

    Da er det nok ikke som jeg tippet at de bruker NVDB nei, jeg vet bare at det ofte tar lang tid fra en fartsgrense blir endret til de ruller ut de oppdaterte dataene i sine databaser, som er ganske frustrerende når har bil som endrer ACC etter fartsgrense automatisk. I de fleste tilfeller har man skilt som bilen leser og tar utgangpunkt i, men ikke dersom man kommer inn på en vei fra ett kryss uten skilt osv. Så anntok det var det samme irritasjonsmomentet du plages med, men tydligvis ikke da.
  8. Evil-Duck

    Tesla - kaféen

    Jo, men da snakker vi om 2 forskjellige ting. Det vi snakket om var databasen bilen henter fartsgrense informasjonen sin fra uavhengig av skiltgjenkjenning.
  9. Evil-Duck

    Tesla - kaféen

    Jeg antar Tesla henter fartsgrense dataene sine fra samme sted som de fleste andre bilmerker i norge (NVDB) og da er det nok ingen quick fix ettersom vegvesenet er notorisk dårlige på å oppdatere sine egne data med nye fartsgrenser.
  10. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Eier ingen Tesla å har heller ikke satt meg inn i hvilken og hvordan data deles til og fra moderskipet og hva du kan avslå og dele og ikke. Jeg har derimot eid 2 BMWer og har som konsekvens av det satt meg inn i vilkårene og godtatt hvilken data som deles og ikke. Så har en jo ikke noe annet valg enn å velge om en stoler på at de holder seg innenfor europeisk lovgivning eller ikke. Og her velger jeg å stole mer på Tyske BMW enn kineserene. Da reglene førstnevnte må forholde seg til i hjemlandet er langt strengere enn hva kineserne må.
  11. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Joda, men jeg stoler mer på at BMW holder seg innenfor GDPR reglementet enn en vilkårlig kinesisk produsent gjør, da konsekvensene for å bli tatt for å bryte disse ville være en skandale for den tyske bedriften.
  12. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    På de BMWene som har interiør kamera kan du be appen om å ta bilde eller en kort film fra interiøret, da viser det på alle skjermer i bilen at bilde/opptak blir tatt. Kameraet blir og aktivert vist alarmen på bilen blir trigget. Ellers så bedriver de ikke med noen form for skjulte opptak.
  13. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Det skal nevnes at jeg bor noe landlig til, og det kan ha farget synet mitt, så korriger meg gjerne. Men jeg tror ikke nødvendigvis at den eldre generasjonen er så fryktelig merketrofast, men heller mer forhandlertrofast. Jeg opplever i hvert fall her at de typiske Ford, Opel, Citroën og Peugeot forhandlerne osv. har tatt inn mye kinesisk. Som en konsekvens vet jeg om mange som tidligere ble sett på som folk som alltid kjøpte ett spesifikt bilmerke, men som nå for eksempel har kjøpt BYD, MG, Zeekr osv. Det som kanskje bryter litt med dette tankemønsteret mitt, er at Møller Bil og Bertel O. Steen fortsatt ser ut til å ha en kundegruppe. 😅 Tror det ikke er forhandlerene som gjør det der.
  14. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Denne overfokusen på hvilken platformer forskjellige biler er bygd på er ett relativt nytt fenomen og mange missforstår hva begrepet platform i automotive sammenheng betyr, spesielt når det kommer til dagens modulære platformer som skalerer og tilpasses stort sett det en vil og fordi 2 biler deler platform gjør det ikke at de er samme bilen.
  15. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Har ingen problemer med å tro på at et limt glasstak kan øke torsjonsstivheten i konstruksjonen betydelig. Problemet er at denne effekten forsvinner dersom glasset får en punktbelastning og sprekker. Derfor mener jeg det blir feil å betrakte selve glasstaket som en primær sikkerhetsstruktur. Man er uansett avhengig av solide takrammer, tverrbjelker og A-, B- og C-stolper som kan opprettholde kupéens integritet også dersom glasset blir skadet, så den ekstra stivheten man eventuelt får fra å ha ett glasstak må uansett dobles opp ved bruk av andre materialer.
  16. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Pappa hadde og en gammel Sierra når jeg vokste opp, på denne var takluka lekk så du fikk vann rett ned i nakken når du satt i passasjersetet. Løsningen på dette ble sikafleks langs soltaket på utsiden. Pappa var ikke så handy 🤣
  17. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Det er ingen spøk, det er ganske godt dokumentert. Det er bare å ta et søk på navnet hans. Han prøver å få verdensrekorden på 5 millioner km. En betydelig faktor i dette er selvfølgelig at han har gjennomført 13 motorbytter og 4 batteribytter. Det siste batteriet hans har dog vart i 1,25 millioner km, så det får sies å være imponerende
  18. Ocon har vert med i formel 1 sirkuset i 10 år nå, han har blitt slått ned i støvlene av sin mye mindre erfarne lagkamerat både i 2025 og 2026 sesongen. Så det er på tide å la Ocon gå nå og slippe til noen andre.
  19. Ja, jeg kjenner godt til historikken bak Linux sine problemer med Nvidia og driverne deres opp gjennom årene. Men det har heldigvis begynt å bedre seg betydelig. I 2024 ansatte Nvidia Ben Skeggs, som i mange år var en av de sentrale utviklerne og maintainerne av Nouveau driveren for Linux. Gjennom 2025 og 2026 har Nvidia også økt satsingen på Linux og blant annet lyst ut flere stillinger for ingeniører som skal jobbe med Linux, Vulkan og ytelsesoptimalisering opp mot Proton: https://www.gamingonlinux.com/2026/02/nvidia-hiring-linux-driver-engineers-to-help-with-vulkan-proton-and-more/. Så Nvidia er ikke lenger noe man nødvendigvis trenger å styre unna på Linux slik situasjonen var tidligere. Det har også skjedd mye på VKD3D-Proton-fronten, samtidig som Nvidia har gjort en rekke driveroptimaliseringer spesifikt rettet mot Proton og DirectX 12-spill. Ytelsesgapet mot AMD har derfor blitt mye mindre, og i de fleste spill kan Nvidia nå være fullt konkurransedyktige.
  20. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Mener på de har hatt det fra starten av på iX og 7 serien som har disse håndtakene ja
  21. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    Mach-e har backup power i dørene som tillater deg å åpne døren 30 ganger etter de har mistet strømmen https://rts.i-car.com/crn-2000.html . Igjen ett unødvendig problem som har skapt ett behov for en nødvendig løsning.
  22. Med 30 fps uavhengig av plattform blir det en like dårlig opplevelse uansett, i det minste for oss som er følsomme for det, og har skjermer som er følsomme for det (OLED). Så håper virkelig at det kommer en update etterhvert som muliggjør en performance mode som gir 60 eller i det minste noe over 30 fps. Men på release skal det i det minste være 30 fps over hele fjøla.
  23. Evil-Duck

    Elbil-tråden

    BMW iX har en reserveløsning fra utsiden ved at man kan trykke inn et panel ved baksiden av dørhåndtaket og få tilgang til en mekanisk åpner. For eventuelt redningsmannskap eller andre som ikke kjenner bilen, er denne løsningen likevel av begrenset nytte, ettersom den er godt skjult. Jeg ser derfor mer på den som en backup dersom bilen en dag skulle være tom for strøm når man selv skal inn i den. Uavhengig av dette synes jeg hele konseptet med elektronisk åpning av dører fremstår som unødvendig komplisert. Det tilfører kompleksitet til noe som i utgangspunktet kan og bør løses helt mekanisk. Jeg har ikke noe stort behov for å gå bresjen for "mitt bilmerke" så jeg kan uten at det gjør meg noe annerkjenne dette. Det skal likevel sies at BMW bruker den elektroniske åpningen på innsiden til noe nyttig gjennom "Enhanced Exit Warning". Systemet bruker sensorene foran og bak på bilen til å hindre eller advare mot at man åpner døren rett ut foran en bil eller syklist som kommer forbi. Om tesla har tilsvarende system vet jeg ikke, da jeg selv ikke har tesla og derav ikke satt meg inn i hvordan deres system fungerer.
  24. Jeg synes det er noe problematisk å plutselig gjøre det synlig hvem som har gitt ulike reaksjoner, etter at vi i mangfoldige år har hatt en løsning der dette ikke har vært offentlig. Så vidt jeg vet vil en slik endring også få virkning for reaksjoner som allerede er gitt. Da endrer vi i praksis forutsetningene som gjaldt da brukerne ga disse reaksjonene. En bruker kan for eksempel ha ønsket å følge eller delta indirekte i en politisk eller betent diskusjon ved å reagere på enkelte innlegg, uten å ønske at det skulle være offentlig kjent hvilke innlegg vedkommende reagerte på. Det trenger heller ikke bety at en "like" alltid uttrykker full enighet med et innlegg, men brukeren har uansett gitt reaksjonen med en forventning om at identiteten bak den ikke skulle være offentlig synlig. Hvis vi senere gjør denne informasjonen offentlig med tilbakevirkende effekt, kan det derfor oppleves som at vi offentliggjør noe brukerne med rimelighet kunne forvente skulle forbli skjult. For enkelte kan det påvirke hvordan de bruker forumet, og i verste fall gjøre at de ikke lenger ønsker å bruke det. Om reaksjoner burde ha vært offentlige fra starten av, er etter min mening en annen diskusjon. Men etter flere år med dagens løsning mener jeg det er problematisk å bare skru på offentlig visning også for historiske reaksjoner.
  25. Evil-Duck

    Tesla - kaféen

    Det som er mest interessant for meg er V2G/V2H hvor bilen kan være med på å avlaste strømnettet eller fungere som en backup ved strømbrudd for hele huset, litt dumt å ha ett batteri på 100+ kwh stående i garasjen uten at det blir utnyttet. Førstnevnte er selvfølgelig fryktelig lite interessant for de fleste så lenge vi fortsetter med den fantastisk dårlige modellen som er Norgespris, men det er vel heller ikke noe en kan fortsette med ut i det uendelige.
×
×
  • Opprett ny...