Gå til innhold

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Timing har veldig mye å si i boligmarkedet, men er utrolig vanskelig å kontrollere.
  3. Attraktiviteten med å disponere hytte ved sjøen er fallende i takt med økende kostnader, kommunens grådighet, reguleringer og forbud. Hva skjer hvis jeg brenner ned hele rønna ? Vil eiendomsskatten og formuesverdien gå mot null ?
  4. Det finnes da en link for å kontakte selger uansett. Har aldri opplevd at jeg ikke kan sende melding til selger med eventuelle spørsmål.
  5. Satellittbilder etter det forrige angrepet mot oljeanlegget i Fujairah, UAE som også ble angrepet på nytt i dag. Fujairah er som nevnt i innlegget over en svært viktig terminal, som håndterer hele 1% av det globale oljeforbruket. Flere bilder: Kilde: https://soaratlas.com/maps/asia-united-arab-emirates-drone-strikes-at-fujairah-oil-terminal-uae-mar-14-2026-140938?pos=25.20905270717066%2C56.347531667179766%2C16&basemap=Google+Satellite
  6. Er ikke du heldig da? De fleste gutter er jo høyere enn deg.
  7. Det er begått mange tabber i grønnvaskingens navn. Vi må få mye lavere aksept for denne typen hodeløse politiske beslutninger.
  8. Hvilke stimulanser? Men hvordan er det EUs skyld at Norge har valgt å ikke ha beredskapslager? Dette er nå noe vi har valgt selv
  9. Fordi indie-selskaper lager spill de brenner for . Ingen konsernledelse som ødelegger kreativiten dems . Ofte avhengige av å lage et spill som fenger for å overleve .
  10. Tøv Aktive eller passive stimulanser for å hindre land i å bygge beredskapslagere, er to sider av samme sak. Resultatet er uansett at Norge pr i dag ikke har drivstofflagere ihht IEAs anbefalinger.
  11. våken @Maskinfører
  12. Er heilt einig i det. Det er ikkje like enkelt å hevde suverenitet på Svalbard når alt vi bruker øya til er turisme, særleg når Svalbardtraktaten gjer det mogleg for alle nasjonar å berre møte opp på Svalbard for å starte med guida snøskuterturar. Kullgruvene var ein fysisk og stedbunden aktivitet som fungerte godt som påskot for at Norge måtte ha ei busetting på øya. I tillegg er momentet med sjølvforsyning viktig, og sjølv om kull er sterkt forurensande så har dagens behov for import av drivstoff også store miljømessige konsekvensar, for om eit tankskip går på grunn utanfor Svalbard så vil det være ei naturkatastrofe i ordets rette forstand for det skjøre dyrelivet på øya. Nedlegginga av all (norsk) gruvedrift var ei tabbe som berre vil føre til at vi mister suvereniteten på Svalbard, og mister vi den så vil nok gruvedrifta starte opp igjen uansett, berre av andre nasjonar som truleg vil ha enda mindre fokus på miljøet enn det vi er i Norge. Til dømes så har den norske gruvedrifta vært prega av eit mål om at gruvene skal miljøsanerast og ryddast når drifta er ferdig. Russland har til samanlikning lite fokus på miljøet i sin gruvedrift. Trikset med beredskapslager enten det er drivstoff eller hermetikkbokser er å sette beredskapslageret i sirkulasjon. At dieselen vi fyller har stått 3 måneder på lagertank speler ingen rolle når dieselen blir forbrent i løpet av komande veke uansett.
  13. Marklin ho 39089 CLASS 1189 ELECTRIC LOCOMOTIVE crocodile
  14. God morgen 😀
  15. Fin og god natt 🥱🥱💤💤😴😴
  16. I mellomtiden i den virkelige verden: https://futurism.com/artificial-intelligence/survey-ceos-ai-workplace
  17. Hvordan var det her igjen, de økte strømprisene gikk UTELUKKENDE til velferd, eller er det jeg som husker feil?
  18. Kan ikke sammenlignes overhodet. Det er omstendighetene, ikke høy oljepris i seg selv som utgjør en krise. Det er mange faktorer som gjorde at relativt høy oljepris noen perioder i 2012 og 2013 (inflasjonsjustert på toppen rundt 180 dollar fatet) ikke ble sett på som noen krise. Verdensbanken beskriver faktisk perioden frem til 2014 som relativt stabil. Den gangen ble det sett mest på som en midlertidig vekstbrems, oppfattet mer som vedvarende høy pris enn som en helt ny, sjokkerende prisvekst. Det var en kostnadsbelastning for importører, men ikke noen oljekrise, fordi markedet ikke hadde en vedvarende fysisk mangel. Det har vi derimot nå. Sanksjoner mot Russland og et de facto stengt Hormuz-stred, beredskapslagrene blir tatt i bruk, samt militære angrep mot oljeinfrastrukturen i de oljeproduserende landene i Midtøsten. En totalt annerledes situasjon. Bare i dag ble det meldt om angrep på terminalen i Fujairah, som nå står i brann. Den terminalen håndterer rundt 1% av det globale oljeforbruket. Så nå er det definitivt krise.
  19. EU nekter ingen å ha beredskapslager. Så det du skriver her er som vanlig bare tull.
  20. Interessant og kreativ triksing med klimakvoter med hjelp av frihandel. https://frifagbevegelse.no/arbeidsmanden/norsk-industri-kjoper-over-en-halv-million-tonn-blodkull-6.469.1174492.6b3da5a67c Kullproduksjonen på Svalbard slo nok veldig negativt ut på norske klimakvoter. Transportkostnader fra Colombia og tilhørende utslipp havner nok heller ikke i Norge.
  21. Men hvorfor var ikke raffinering i Norge konkurransedyktig?
  22. Da må du nok forklare meg forskjellen på det disse 2. For meg er arbeid og yrke det samme, men slik jeg skjønner det så blir det vel hvor vi definerer at arbeidet starter? Vi har kontor på sted A, og arbeidsplassen er B som er lenger unna enn våre normale arbeidsplasser. Normalt så møter folk direkte på arbeidsstedet, men siden det er ugunstig her for enkelte, så skal de møte på kontoret, så kjøre opp til arbeidsplassen som en del av jobben. EDIT: Leste litt bedre Arbeidsreise er hjemmeifra til jobb, og yrkes reise internt i arbeid. Så de blir vel hvor skattemyndigheten anser hvor arbeidsstedet er til slutt vil jeg tro. Men som nevnt over hvis vi definerer at det er på kontoret, så burte turen opp være yrkesreise og ikke skattbar.
  23. Tror det er et par ting du ikke har fått med deg her. I det offentlige har 'alle' rett til å mene noe om beslutninger. Det fører til at du ikke bare får saklig kritikk men også usaklig kritikk. Den usaklige kritikken har over tid fått innvirkning på beslutningsprosesser. Det umuliggjør raske beslutninger siden du blir tvunget til å involvere de som bare vil sabotere prosessen Du ender opp med en masse krav som verken er saklige eller produktive. Det er selvfølgelig en solid dose politikk i dette. Et parti vil gjerne sabotere prosessen for senere å kunne kritisere resultatet. Mens de insisterer på at sabotasjen ikke er sabotasje men en viktig del av prosessen.
  24. Ser Guy Ritchie står bak denne serien, da må jeg sjekke den ut også
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...