Gå til innhold

Nedward

Medlemmer
  • Innlegg

    6 648
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Om Nedward

  • Bursdag 17. juli 1988

Profile Information

  • Kjønn
    Mann

Nylige profilbesøk

29 311 profilvisninger

Nedward sine prestasjoner

3,5k

Nettsamfunnsomdømme

9

Hjelpsomme svar

  1. Njæ. Blir du uføretrygdet er det lov. Det samme gjelder hvis du ikke har nok. Det skal være utbetaling på minst 0,2G årlig. Så beløpet oppjusteres dersom det ikke er mulig å få 0,2G til du er 80.
  2. Tar markedet feil så ofte da?
  3. Kjøper andre fond. SMB/Small cap, emerging markets, aktivt forvaltet "Norge-fond", div. rentefond osv. Alternativ 2 er å stå i det. Fondene folk flest investerer i er markedsvektet og følgelig vil en eventuell boble som sprekker omrokkere indeks og følgelig vektingen i de enkelte selskapene. Mulighetene er mange, men det spørs jo hva målet ditt er og hvilken risiko du godtar. Hvis det er risikojustert avkastning du vil ha, så har du mer enn bare global indeks og kun aksjer. Godtar du mer volatilitet og jakter absolutt avkastning - så er heller ikke kun global indeks det du burde hatt det siste 10-året.
  4. Strengt tatt burde det komme en lovendring som tilsier at ALL lønnsinntekt skal telles mot pensjon. Det er samme greia i private innskuddsordninger - du får ikke pensjonsopptjening for overtid.
  5. Da etter fratrekk. Laseren viser 3 km/t mindre enn faktisk hastighet som sikkerhetsmargin. Hvis speedometeret ditt var iht. gjeldne regler (ECE R-39) ville det vist nærmere 80 km/t da du ble målt.
  6. Kanskje dette er det Trump egentlig ønsker. Sterkere forsvar på Grønland. Mener å erindre at han har snakket om det i forhold til plassering i forhold til mulige rakettbaner over Nordpolen. Dog er det helst rakettskjold han vil ha der i så fall.
  7. Send en mail til megler og spør. Skriver han ja eller nei, er det svaret du forholder deg til.
  8. Det fungerer bra når det er få kjøpere. Da kan du ta tiden til hjelp. Når det blir rift om boligen du vil ha, så kan du glemme motbud og muligheten til å by samme sum tre ganger. Men prinsipielt er jeg enig med deg, det er ingen grunn til å overby seg selv dersom budet ditt er fornuftig. Selger vet også veldig godt hva det koster å eie boligen et par måneder måned ekstra, og da kan den ekstra hundretusenlappen fort ende opp med å koste noen titalls tusen.
  9. På arbeidsplassen min er det ikke bare "plast" som skal sorteres. Det er type plast, så PE skal i egen kontainer og PP i sin egen. En skikkelig hodepine. Dog får vi heldigvis betalt for PE på grunn av høy kvalitet/lite forurensning. Det er positivt. På hjemmebane i samme kommune har vi fått et arsenal av dunker til ulike fraksjoner. Det er helt håpløst. 3 ulike tømmefrekvenser å forholde seg til. I tillegg er det ikke faste dager (hver 2. onsdag f.eks.). Passer fint for renovatøren, som fritt kan forsere tømming i forbindelse med påske og jul. Jeg klaget faktisk, fordi at kommunen har laget en forskrift som sier tømming minst hver 14. dag. Hva er konsekvensen av brudd på forskriften? Ingenting. Man blir ikke tatt seriøst engang når man klager. Jeg forstår grunnen, angivelig har dem endret arbeidstiden slik at mannskapet for fri med lønn, dermed jobber dem ikke inn avspaseringstid til enkelte fridag. Flott! Jeg støtter det. Men man må jo lure på hvorfor kommunen bruker resurser på å få snekret sammen en forskrift som publiseres på Lovdata når den ikke er bindene og den ene parten bare tar seg til rette. Forøvrig er det et spill for galleriet. Når man uansett ikke kan bruke mat, plast og rest til noe annet enn energibærer - så er det unødvendig å lage et helt regime som ingen andre enn avfallselskapet vil ha.
  10. Selvfølgelig avhenger det av takvinkelen du sammenligner med! Er taket vendt bort fra solen får du sikkert enda mer enn 70% økning i utbyttet. Men du har jo bestemt deg for å ikke ha det på taket. Så da utgår det. Sammenlignet med et statisk stativ på bakken, som du etter alle solemerker kommer til å plassere i optimal vinkel, så vil en tracker "bare" gi deg ca. 20-40% ekstra utbytte. Sjekk forøvrig ut: https://pvgis.com/en da får du en veldig god pekepinn på hva du kan forvente med ulike forutsetninger.
  11. Nokia blir ikke bra i 2025 av å kaste penger på liket. Kulturen er borte, talentene må gjenskaffes, merkevare må bygges på nytt. It's dead and gone. Hva gjelder Apple, så er det ikke bleeding edge på alt av maskinvare. De er forbikjørt på skjermer eksempelvis. Det er dog åpenbart ikke behov for noe bedre enn bra nok. De har halve markedet alene i USA. Situasjonen er lik i flere andre land. Samsung & Co må konkurrere med noe.
  12. Janei.. Jeg kan ikke så mye om Homey, spesifikt. Slo meg bare at det kunne være sensoren din. Er det noen mulighet for debug? Liksom se hva som egentlig skjer?
  13. Du kan jo sjekke innstillingene på sensoren din. Det kan hende at den oppfører jeg "feil" ift. hva du ønsker å oppnå. Litt usikker på nøyaktig hvilken du har, men det ser ut til at det er en del innstillinger du kan gjøre for å øke sensitiviteten. https://manuals.fibaro.com/wp-content/uploads/2024/10/FGMS-001-EN-T-v2.3_02.10.24-1.pdf Dog ville jeg generelt ha hatt MYE lengre tid enn 30 sekunder med lys på. 10 minutter minst. Det er vanvittig irriterende at lyset slukker fordi man driver på med noe i en blindsone.
  14. Spørs hvor enkelt det egentlig er for Belarus å vende seg bort fra Russland, når Kreml er som en aggressiv metastasisk kreftart som har infiltrert hele samfunnet i Belarus. Lukasjenko har jo sett hva som skjer i Ukraina og skjønner at det samme kommer til å skje der også hvis dem prøver seg på noe av betydning. Skal Belarus ha noen fornuftig sjanse til å vende seg bort fra Russland, må Russland først i knestående. Noe annet vil utvilsomt resultere i krig.
  15. Usikker på om peak bil var mens Pimp my ride fortsatt gikk på MTV eller da askebeger og sigarettener ble ekstrautstyr. Det er i alle fall en stund siden for min del. Mye nytt og spennende som kommer nå også, men det føles liksom ikke banebrytende lengre.
×
×
  • Opprett ny...