Gå til innhold

Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]


Gjest Slettet-404071

Anbefalte innlegg

Skrevet

Litt mer angående Kina vs Russland. Russernes paranoia om kinesernes forræderske planer og kinesernes reelle nag mot Sovjets annektering av Amur / Ytre Manchuria. Dette gir mer kjøtt på beinet til Vladimir Kara-Murzas sterke budskap i forrige uke: Vesten må ha en plan for hva som skal skje med Russland når Russland smuldrer fra hverandre.

Kina er garantert mer forberedt enn vesten på hva som skal skje med Russland etter dets fall. Som vanlig er Kina forberedt og tenker langsiktig, mens Europa og vesten henger bakpå og "brannslukker" på overtid.

  • Liker 3
  • Innsiktsfullt 2
Videoannonse
Annonse
Skrevet
Dragavon skrev (2 timer siden):

Jeg tviler på at Kina er interessert i invasjon av Russland, i hvert fall ikke områder som de ikke har vært i besittelse av selv i løpet av de siste hundreårene. Kina har interesse av ressurser fra Russland, som i all hovedsak er råvarer, men så lenge de får tilgang til disse gjennom handel, er det ingen grunn til å involvere seg i en ekspansjon inn i Sibir. Kina har selv demografiske utfordringer, og trenger egne innbyggere til egen industri i framtiden.

  • Liker 2
  • Innsiktsfullt 2
Skrevet (endret)
kallisen skrev (17 minutter siden):

Er du villig til å dø og risikere at sivile nordmenn dør for å sikre at russland ikke vinner denne konflikten med ukraina? Det er ikke jeg. Jeg mener vi skal fortsette å støtte dem økonomisk og moralskt men ikke mer enn det, det mener jeg setter landet vårt i en altfor farlig situasjon. Nato Artikkel 5 gjelder ikke om vi går til angrep først. På nåværende tidspunkt er vi trygge, da artikkel 5 vil bli utløst om russland skulle angripe oss slik du skisserer at de vil forsøke seg på.

Akkurat difor trengst det ein koalisjon av villige land som omfattar Norden, Baltikum, Polen, Storbritannia, Tyskland, Frankrike... Helst så mange NATO-land som mogeleg.

Endret av torbjornen
  • Liker 5
Skrevet
Mbappe09 skrev (2 timer siden):

Mitt poeng er at dersom vi har europeiske styrker + den ukrainske staten så har vi langt større sjanse til å knuse russerne enn å la russerne kjøre over og vi blir neste i listen.

flott at du har troen, men det er helt urealistisk scenario at Norge/Europa (Nato-land) sender soldater (som stridende) til Ukraina. Det toget er gått, eller, det har aldri stått ved perrongen.

Faktum er jo at vi (med Trump som president) ikke engang kan være sikre på om Nato-land er trygge mht. Artikkel 5

hvis Putin f.eks. forsøker gå inn i et av de baltiske landene, er da Trump villig til å bruke alle midler (inkl. a-våpen) og stå solidarisk med Europa i krig mot Russland? Det er neimen ikke sikkert, vil nok mange mene. Trump rangerer land etter hvilke som er verdige/verdt å ofre seg for.

Det hele er en begredelig situasjon, som ikke blir bedre før Trump er borte.

  • Liker 3
  • Innsiktsfullt 3
Skrevet
kallisen skrev (32 minutter siden):

Våpen ligger under den økonomiske støtten. Norge er ikke i krig mot Russland og Russland er ikke i krig mot Norge. De er i krig mot Ukraina som de har invadert. Hadde Russland angrepet Norge så ville artikkel 5 i Nato blitt utløst. (Gitt at vi ikke angrep dem først)

Nå er det desverre sånn at vi allerede er i krig mot russland, ifølge russland. Er en grunn for at vi er på såkalt "uvenn liste" hos dem.

  • Liker 4
  • Innsiktsfullt 2
Skrevet (endret)

Det er godt mogeleg at Kina ikkje har territorielle ambisjonar utover Taiwan og nokre øyar i Sør-Kinahavet, men at ein i staden tek sikte på å utøve makt gjennom handel og investeringar. Presset mot Norge i kjølvatnet av fredspristildelinga til ein kinesisk dissident viser korleis slik makt kan (mis)brukast.

Land som USA og Sovjetunionen/Russland har hatt for vane å invadere andre land, og ordet "bananrepublikk" stammar vel frå at USA har gått inn og ut av land på det amerikanske kontinentet. Kommunist-Kina har vel aldri invadert eit naboland, om ein ser vekk frå Tibet?

Endret av torbjornen
  • Liker 1
Skrevet
Sitat

 

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said the Russian truck drivers who transported what would become platforms for Ukraine's large-scale surprise drone attack on Russian warplanes a week ago did so unwittingly.

In the attack, drones used to conduct the attack were hidden in "mobile houses" that had retractable roofs, which were loaded on the trucks and then opened remotely to conduct the operation, a source told ABC News.

"They didn't know anything," Zelenskyy told Martha Raddatz in an exclusive interview.

Watch Martha Raddatz's full interview with Volodymyr Zelenskyy airing Sunday on "This Week with George Stephanopoulos."

"They just did their job," he said.

 

https://abcnews.go.com/Politics/zelenskyy-russian-drivers-didnt-role-audacious-drone-attack/story?id=122587358

  • Liker 5
Skrevet
kallisen skrev (2 timer siden):

Er du villig til å dø og risikere at sivile nordmenn dør for å sikre at russland ikke vinner denne konflikten med ukraina? Det er ikke jeg. Jeg mener vi skal fortsette å støtte dem økonomisk og moralskt men ikke mer enn det, det mener jeg setter landet vårt i en altfor farlig situasjon. Nato Artikkel 5 gjelder ikke om vi går til angrep først. På nåværende tidspunkt er vi trygge, da artikkel 5 vil bli utløst om russland skulle angripe oss slik du skisserer at de vil forsøke seg på.

Hva er det du ikke begriper?

  • Liker 5
Skrevet (endret)
torbjornen skrev (3 timer siden):

Du kan ikkje ha fått med deg mykje dersom du ikkje har registrert at høgrevridde krefter er på frammarsj mange stader i Europa, styrer USA, samt at dei fleste av desse er Putin sine allierte. Eg støttar normale gammaldagse føreseielege politikarar som støttar ein god gammaldags verdsorden der landegrenser er ukrenkelege, men då er eg vel berre "venstrevridd" i likheit med stort sett heile det politiske spekteret i Norge.

(Det var du som drog inn "venstrevridd", noko som eg meiner var unødvendig).

Å gjenta din feiltagelse gjør den ikke sannere.
Norge har to høyrepartier - FrP og Høyre. Disse står for høyere grad av personlig og økonomisk frihet enn venstresiden. Og for nasjonalstaten i motsetning til venstresiden som mener det er en menneskerett å bosette seg i Norge.

Ytterst til venstre befinner SV og Rødt seg. De er ivrige forkjempere for alle totalitære ideologier og vil sågar melde Norge ut av Nato.

Kan du ikke lese ei bok eller noe før du ytrer deg?

Endret av Neptun1
  • Liker 3
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet (endret)
Neptun1 skrev (21 minutter siden):

Å gjenta din feiltagelse gjør den ikke sannere.
Norge har to høyrepartier - FrP og Høyre. Disse står for høyere grad av personlig og økonomisk frihet enn venstresiden.
Ytterst til venstre befinner SV og Rødt seg. De er ivrige forkjempere for alle totalitære ideologier og vil sågar melde Norge ut av Nato.

Kan du ikke lese ei bok eller noe før du ytrer deg?

Kanskje du bør lese ditt eige innlegg ein gong til?

Neptun1 skrev (18 timer siden):
obygda skrev (På 7.6.2025 den 6.03):

Trump er en drittsekk. At Norge og Europa  fortsatt snakker om USA som en alliert når Trump sitter der og snakker om å innføre sanksjoner mot Ukraina er galskap. Selv Kina ville trolig vært en mer stabil fremtidig partner for fred i Europa enn USA er. Jeg blir regelrett dårlig av å se og høre det oransje gresskaret prate.

Men du blir ikke dårlig av europeiske land som har klippet av seg klørne og ikke har noe å stille opp med for et europeisk naboland?

Meget patetisk venstrevridd kommentar.

Norge har 4 borgarlege parti dersom ein tek med Venstre og KrF. (Tek ein med Senterpartiet er det 5). Høgre består av normale politikarar som ein veit kvar ein har, og har fornuftig politikk når det gjeld økonomi, forsvar, innvandring, støttar den norske velferdsstaten osv. Partiet støttar den gamle verdsordenen, og står demokratane i USA nær. Både Høgre og Frp har i motsetnad til Donald Trump (som du beundrar?) og diverse høgreorienterte parti i Europa gitt full støtte til Ukraina sin forsvarskamp mot Russland.

USA er ikkje lenger til å stole på. At europeiske politikarar i mange år har vore altfor naive og bygd ned forsvaret er eg einig i. Slik sett har ein seg sjølv å takke for den krisa som ein har hamna i. Svaret må vere å prioritere forsvarsindustrien og å gjere seg mest mogeleg uavhengig av andre, inkludert USA.

Endret av torbjornen
  • Liker 9
Skrevet
torbjornen skrev (1 minutt siden):

Kanskje du bør lese ditt eige innlegg ein gong til?

Høgre består av normale politikarar som ein veit kvar ein har, og har fornuftig politikk når det gjeld økonomi, forsvar, innvandring, støttar den norske velferdsstaten osv. Partiet støttar den gamle verdsordenen, og står demokratane i USA nær. Både Høgre og Frp har i motsetnad til Donald Trump (som du beundrar?) og diverse høgreorienterte parti i Europa gitt full støtte til Ukraina sin forsvarskamp mot Russland.

USA er ikkje lenger til å stole på. At europeiske politikarar i mange år har vore altfor naive og bygd ned forsvaret er eg einig i. Slik sett har ein seg sjølv å takke for den krisa som ein har hamna i. Svaret må vere å prioritere forsvarsindustrien og å gjere seg mest mogeleg uavhengig av andre, inkludert USA.

Det du som bør lese innlegget en gang til - for om mulig forstå forskjellen på totalitære ideologier og høyresidens verdier.

Hvorfor er dere på venstresiden helt besatte av USA som dere egentlig forakter?
Hvilket ansvar vil du tildele USA angående Ukraina?

"Donald Trump, som jeg beundrer" - her må jeg be deg henvise til kommentarer der dette fremgår.
Ellers blir du stående i skammekroken som simpel løgner.
Jeg venter.

  • Liker 2
Skrevet (endret)

Når du svarar på eit innlegg som kritiserer Trump sin politikk med å skrive "Meget patetisk venstrevridd kommentar" så seier det vel sitt.

Ja, USA burde støtte Ukraina framfor Russland. Fordi det er i USA si interesse å støtte demokrati. Og fordi det er i USA si interesse å støtte ein verdsorden der nasjonale grenser blir respektert.

Neptun1 skrev (19 minutter siden):

Det du som bør lese innlegget en gang til - for om mulig forstå forskjellen på totalitære ideologier og høyresidens verdier.

Kva meiner du det er når politikarar motarbeider mangfald og vil diskriminere kvinner, LHBTI, farga personar, vil kontrollere universitet og forsking, forby forsking på kvinner, mangfald eller klimaendringar, hindre folk i å ytre seg om f.eks. krigen på Gaza osv? Liknar dette på konservativ politikk som i partiet Høgre, eller liknar det meir på totalitære ideologiar som dei du nemner?

Endret av torbjornen
  • Liker 8

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   1 medlem

×
×
  • Opprett ny...