Gå til innhold

kremt

Medlemmer
  • Innlegg

    24 410
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    6

kremt vant dagen sist 30. januar 2021

kremt hadde mest likt innhold!

3 følgere

Profile Information

  • Kjønn
    Mann

Nylige profilbesøk

49 831 profilvisninger

kremt sine prestasjoner

14,3k

Nettsamfunnsomdømme

10

Hjelpsomme svar

  1. Men da klarer man jo ikke å skape en kunstig mangel på strøm. Kraftbransjen ønsker dette mer enn velkommen. Bygging av ny kraft kan ta 20 år. Bygging av nytt forbruk 1-2 år.
  2. Man bør ikke tjene på at huset brenner ned. Likevel er det nok mange som gjør nettopp dette. Alt forskjømt vedlikehold fordufter. Energikostnader halveres. Bedre planløsning. Lave kostnader til vedlikehold i flere tiår. Det er mange som har urealistiske forhåpninger om verdien på huset sitt. De har kanskje sett på noe finansnettside at et sånn og sånn hus har blitt solgt for x mill over takst. Men boligmarkedet er stort og varierer mye rundt om i landet med attraktivitet og områder. Jeg ser flere hus i området som har stått til salgs i f.eks 2 til 3 år. Folk har helt urealistiske forventninger til verdi. Slik er det nok også ved brann i bolig. Det er trolig få personer som klarer å forholde seg saklig og objektiv i slike saker. Følelser og minner tar overhånd.
  3. 10 av 100 var visstnok uten bygningsforsikring og/eller innboforsikring. Man burde heller droppe innbo og reise hvis man virkelig må prioritere så hardt. Det høres mye ut at 1 av 10 mangler bygningsforsikring. Men det skal sies at denne situasjonen er ekstraordinært spesiell. Frekvensen slike hendelser skjer er helt usannsynlig lav. Man kan jo sammenligne med kjøretøy forsikring og si at hvis du ikke har forsikring og blir påkjørt er det din egen skyld. Ingen velger å få huset sitt nedbrent i en massebrann der man selv har null skyld. Huset som startet det hele burde blitt ansvarlig. Men jeg mistenker at hvert selskap står for sine kunder her og i veldig liten grad krever noe fra andre eller betaler noe til andre uten tungtveiende grunner til det.
  4. kremt

    Elbil-tråden

    Du kan muligens klare deg med kun lading på Uno-X. De har kort terminal.
  5. Hele systemet virker unødig komplisert. Ved å legge inn reise på norwegian appen og bruke det som billett blir det ikke registrert på kontoen som reise. Man må manuelt gå inn og registrere hver enkelt reise, så blir det sendt inn som en søknad som skal ta 2 uker. Utrolig at det går an. Hos sas går det omtrent av seg selv, men vet ikke om noen av disse fordelsprogrammene er noe særlig bra lengre. Hvor mye spenn får man av en vanlig innlandsreise f.eks, et par hundre?
  6. Hvis de går rett til riksmedia første eller andre dagen etter hendelsen for å regelrett tigge penger da får de nesten ta både penger og hat med samme sinn. Forventer de kun penger, sympati og donasjoner bør de kanskje lære litt mer om hvordan verden fungerer.
  7. Det heter seg at standardheving skal fratrekkes i oppgjøret. For veldig mange, trolig alle, vil det jo bli en kraftig standardheving. For at prisen ikke skal gå opp for mye vil de jo måtte redusere arealet betydelig. Høyere standard og samme areal som før vil trolig medføre at de må spytte inn 1-2 mill ekstra i forhold til oppgjøret de får. Vanlig byggekost for rekkehus på omtrent 120 m2 er trolig i området 5-6 mill, hvertfall ut fra hva jeg kan se her i området. Da er det uten tomtekost, kun bygging. Når vanlig pris på rekkehus i området er omtrent 3.5 mill, gammel standard, sier det jo litt om kjøpekraften til de som kjøper i området, standarden etc.
  8. Teoretisk sett så kan jo huset som startet brannen være uten forsikring. Da snakker man virkelig store beløp. Men dette blir nok vanskelig å bevise og ingen kan betale tilbake slike summer og selskaper vil nok heller ikke gå til søksmål. Et hus som var linket her var priset til 3.5 mill. Rekkehus på 100-120 m2 over 4 halvplan, festet tomt. Veldig upraktisk planløsning men det var halvveis populært en periode på 80 tallet. Det ser ikke ut som dette var et spesielt bra strøk eller hadde hus av noe særlig kvalitet. Jeg ser nye rekkehus her i området selges for ca 5.5 mill. 90 m2, svært liten tomt, liten carport. De fleste som bodde her vil nok få et vesentlig bedre hus enn de hadde. Det er gjerne mye forskjøvet vedlikehold og forfall på slike hus. Nå får man alt nytt, trolig godt planlagt, effektiv planløsning, moderne isolering etc. De fleste vinner på dette. Det tok ikke lang tid før de første gikk ut i riksmedia og begynte i praksis å tigge. 2 kvinner med hvert sitt barn var vel de første, delvis nye i landet. Klart det er mye å sette seg inn i. Klarer de ikke dette bør de kanskje leie bolig. Det blir spennende å se hva som skjer med dette området. Jeg tyder det slik at en del av husene stod på festet tomt. Da får jo tomteeierne veldig stor makt i en slik sak. Vil noen store utbyggere gå inn og kjøpe hele området for så å bygge det ut. Rart hvis ikke gribbene allerede sirkler over dette området. Aldri la en god krise gå til spille.
  9. Jeg ser ennå mer triksing med tall og magasinfylling samt rekordeksport feies under teppet.
  10. Det fremstilles alltid som en sensasjon i slike saker. Minner meg om en podcast jeg hørte om en finans-berte som visstnok hadde blitt pensjonist i 30-årene. Sannheten var at hun tok ett års fri og nå jobbet en vanlig jobb. Til vanlig levde hun helt ekstremt sparsomt og hadde totalt ca 3 mill i fond. Så det er egentlig ingenting spesielt. Svaret ligger der ute for alle sammen. Når de lager saker om folk som pensjonerer seg sent i 20-årene er det som regel en blanding av ren løgn, vridning av sannheten eller ønske om å selge abonnement, kurs etc. En boliginvestor på sørlandet selger visstnok kurs for 60 tusen kroner om hvordan du kan bli en boliginvestor. Finanspresses skriver om denne fyren hele tiden. Typiske artikler er "Fra null til 100 utleieboliger på fem år! Slik kan du også gjøre det" Det ligger mye mer bak enn hva overskriftene sier.
  11. Snapdragon ser ut til å være på krabbe-stadiet enda, det holder nok ikke for meg. Må nok vurdere noe slikt istedet når støtten er omtrent fraværende.
  12. Britiske rike ønsker at staten innfører formueskatt. Men det er kun for RIKE. Formueskatt i Norge rammer vanlige arbeidere/ansatte som har spart litt. Grensen på 1.9 mill i netto formue er svært lavt. I praksis kan man omtrent være fattig og bli belastet formueskatt i Norge. Staten krever betalt hele tiden og man får ingenting tilbake. Kanskje på tide at staten lærer seg å bli økonomisk ansvarlige. Evnt at de investerer pengene og lar avkastning gå til å dekke ting som formueskatt nå gjør. Men nei, ennå mer penger inn betyr at de kan ansette flere og sløse stadig mer. Ansette flere som kan finne på skatter og avgifter. Den norske staten er i ferd med, og har blitt, et regelrett monster som skal ha kloa i alt folk driver med.
×
×
  • Opprett ny...