-
Innlegg
6 404 -
Ble med
-
Besøkte siden sist
-
Dager vunnet
1
Innholdstype
Profiler
Forum
Hendelser
Blogger
Om forumet
Alt skrevet av qualbeen
-
... og fokus bort fra kjedelige Epstein-saker?
-
Musikk app for Android Auto/Bluetooth som kan styres fra bil skjerm?
qualbeen svarte på AndersT2 sitt emne i Mobiltelefoner
Helt feil. Spotify kan brukes akkurat slik enhver ønsker/forventer: søk etter låt, søk etter liste, søk på mye annet rart, podcasts, bytte sang, spole innad i en sang, +++ Det er ingen forskjell å bruke Spotify over A.Auto/CarPlay som på egen mobil. Riktignok har jeg betalt utgave av Spotify, da. En gratis-variant kan ha begrensninger. Men det skyldes i så fall ikke Android Auto. Det skyldes at man aktivt har valgt gratis (og begrenset) funksjonalitet fra de. -
Ikke umulig. På samme måte som at Midtøsten i stor grad var en avsporing fra fiaskoen med Epstein-filene! 🙃
-
Jeg synes denne tråden er litt på villspor! Mye dritt-kasting, og meningsmotstander tolkes (bevisst eller ubevisst?) hele tiden i verste mening. Roe litt ned? Se ting fra andre siden, prøve å innhente perspektiver? Selvfølgelig er det ikke greit å parkere i en sykkelvei/-felt. Samtidig vet vi at det skjer. Og vi kan her lese om personer som, pga helse, sårt trenger å minimere avstand fra bil til design så mye som mulig. Selv er jeg frisk til beins, men ikke faen om jeg prøver å få gamle tanter på rullator til å vakle seg frem 200 meter ekstra. Er det slik at det rett og slett ikke eksisterer adekvate stoppesteder for HC o.l.? Det ble nevnt at taxier til et hotell også bruker sykkelfeltet mye. Ergo mangler hotellet egen infrastruktur for å løse av-/pålessing! To skritt tilbake: problem og konflikt er identifisert. Løsning: infrastrukturen er ikke god nok! Det er veldig hyggelig med sykkelfelt, men dersom disse fortærer HC-brukere vekk, mener jeg vi er på blindspor. Vi må ha plass til folk som er dårlige til beins, også, ikke bare spreke menn på racersykkel! --- Forøvrig kudos for oppfordring til vintersykling! Det er kanskje ikke helt umulig, bare man legger inn en bitteliten innsats (gode klær!). Hva prisen på førerkort har å gjøre i denne diskusjonen, forstår jeg dog ikke. Den kan ikke regnes inn. Jeg ser det også ble regnet på kostnad ved å kjøpe og drifte en gammel Leaf, men helt ærlig — her er det ett eller annet enkelte bare ikke forestår! De fleste som har en bil, bruker den til langt mer enn kun til/fra jobb. Bil brukes i helger, ferier, oppsøke fjern og nær - også plasser som har dårlig kollektiv-dekke. Kanskje stapper mann inn barn og samboer, og her har et fraktmiddel som faktisk sparer en for tid?! Bil koster mye penger! Riktignok er ikke en eldre Leaf særlig kostbar, men en rekke andre biler medfører høye kostnader. Noen av kostnadene kan knyttes til hver tur, andre er mer statiske, og forekommer uansett om jeg kjører til jobb eller ei. For å finne ut hva som lønner seg for meg, økonomisk, må vi derfor se på mer-kostnadene ved at jeg benytter min allerede innkjøpte bil daglig. Hvor mye hadde jeg spart på å la den stå parkert hjemme på tunet? (Riktignok kjører ikke jeg bil til og fra jobb, men la oss nå si jeg gjorde det, da .. Hvor mye sparer jeg på å sykle hele året? Eller å reise kollektivt vinterhalvåret (som jeg faktisk gjør)?
-
Det her helt sikkert et meget aktuelt, og reelt, problem. Det er dog ikke syklistenes feil. Å ta seg til rette, ved å parkere midt i et sykkelfelt, er ikke veien å gå. Finn heller en sidevei, eller en annen måte å stoppe (ulovlig) på, uten at det er midt i kjørebanen til en annen trafikantgruppe. Ja, også burde man nok uavhengig av dette prøvd å påvirke politikere, dersom det er slik at stopp-lommer er sårt ønsket fra bilistenes side.
-
I Spania opplever jeg at bilister faktisk stopper midt i kjørefeltet. Blokkerer alt og alle bak. Hvorfor? Jo, nei, "skal bare"... 🤯 For meg, sitter det langt inne å blokkere andre. Jeg hater å være i veien for andre. Hvis jeg må blokkere noen, så prøver jeg alltid å være til ulempe for færrest mulig folk. Så derfor kan jeg forstå at noen velger å forulempe syklister i stedet for bilister (det er stort sett færre av de, samt at syklistene kommer seg rundt. Motsatt fall; en bilist kommer seg ikke rundt, om man blokkerer kjørefeltet. Dog; det at jeg forstår, betyr ikke at jeg støtter. Det er ikke tillatt! Og det er grådig irriterende for enhver syklist, samt at det skaper trafikkfarlige situasjoner for den myke trafikant (syklist). Løsning: sykkelfelt og kjørebane burde hatt noen fysiske skiller. Jeg forstår ikke hvorfor vi kun adskiller dette med litt maling. Helt idiotisk!
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
qualbeen svarte i et emne i Politikk og samfunn
He he, ja ja, hva skal man si? Selvfølgelig er det helt korrekt å kritisere enhver nasjon eller aktør, som handlet med Russland. Om det er olje, korn, militæret materiell, eller noe helt annet: det er ikke ok å drive handel med en nasjon som setter i gang langvarig innovasjonskriger, aktive bryter alle krigsregler, og generelt er en tyrannisk kreftpuls ovenfor sine naboland. Men det er jo temmelig ironisk at kritikken skal komme fra Trump; en fyr som stadig vekk gjør vilkårene til Putin enklere. Han trenerer bistand til Ukraina, har helt stoppet donasjon og bistand, samt reversert flere restriksjoner 🤯 Basert på hans faktiske handlinger og gjerninger, er det temmelig dobbeltmoralskt av ham å kritisere India! -
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
qualbeen svarte i et emne i Politikk og samfunn
Hva som skjedde med den ene overfarten vet jeg lite om, men mest sannsynlig har koblingen (synkroniserinen) mellom fly og de systemer Flightradar benytter seg av, hatt noe nedetid. (Kan sikkert være flere årsaker til dette) Det eksakt samme flyet har visstnok landet i St. Petersburg 13:22 i dag. Ergo vil jeg tro flyet er i god behold. Link: https://www.flightradar24.com/data/aircraft/ra-73658#3edf4383 -
Hvor mange ganger har vi ikke sett dette før? Trump sin operandi er å knekke aksjebørsene, verden over, KRAFTIG ned. Det har han makt til i tråd av sitt presidentembete. Hans ord og handlinger får alle verdens børser til å reagere. Dette vet han. (Han er ikke så uintelligent som man innimellom får inntrykk av ) Noen dager/uker senere, ombestemmer apekatten seg tvert, og sender diamentralt motsatte signaler ut på verdensveven. Hva skjer da? Jo, aksjekurser spretter opp til normalen(-ish) igjen. Hva tror du skjedde i mellomtiden? Da kursen var lav?? 😉 Dette er jo godt tidspunkter for Trump og vennene hans å handle i. Det er mange som tjener EKSTREMT godt på at børsene fremstår urolige. Også hjelper det godt å kunne mer eller mindre direkte diktere fremtidig børsutvikling, da! Selv orker jeg ikke å day-trade, og ikke orker jeg å være i forkant av alle utspillene til Trump. Jeg vet jeg burde solgt unna litt, nå som USA kriger mot Iran, for så å kjøpe igjen rett før Trump annonserer at alle konflikter er over, etc. I stedet sitter jeg relativt stille i båten. -- Eksakt det samme har vi skjedd rundt disse latterlige toll-utspillende hans. Og når han truet Danmark og Canada m.fl. med invasjon. Og .. ja, sikkert en drøss med flere eksempler. Kriminelt? Ja, jo, dersom noen andre enn Donald utførte denne form for aksje-manipulasjon, så hadde det nok kunne ført til litt rabalder. Men husk på at Donald er Gud. Han er ufeilbarlig, vet alltid best, har aldri i hele sitt liv tatt en eneste feilaktig avgjørelse, og fortjener enhver pris og hyllest som er mulig å oppdrive!
-
Åh? Skal ikke loven være lik for alle? Selve definisjonen på å statuere eksempel, er jo å idømme en strengere straff enn hva lovbruddet egentlig tilsier. Altså det motsatte av likhet. Hvis "alle sammen" får 2 års fengsel for en tilfeldig tenkt hendelse, så blir det rart at person X plutselig skal få 6 år i buret, før man så går tilbake til å gi 2 år til alle andre, igjen. Jeg vet at slike dommer kan bli avsagt i retten. Jeg er klar over at "å statuere et eksempel" forekommer. Men rettferdighetssansen min har store problemer med dette grepet. Jeg sliter med å akseptere at folk idømmes ekstremt stor avvikende dom, for det eksakt samme tilfellet! 🤯 EDIT: Akkurat når det kommer til sympati ovenfor denne gjerningsmannen (Marius), så er jo den borte for lengst. Han har jo klart å si og gjøre så mye dumt, at jeg vet ikke hvor jeg skal begynne … Sånn sett blir jeg ikke personlig lei meg om han får en grovere dom enn alle andre. Men rent prinsipielt føles det feil! Skal han idømmes strengere straff, bare fordi vi ikke liker ham? Skal straffen vi får, settes etter hvor godt likt vi er? Eller etter hva vi har gjort?!
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
qualbeen svarte i et emne i Politikk og samfunn
Hvilket hull er det du har rotet deg bort i @jallajall? Trenger du hjelp til å komme deg opp, og ut? Ser du ikke at du griper fatt i ethvert lite halmstrå plantet av pro-russiske aktører, for å skape splid og motstand mot Ukrainske styresmakter? 🫣 Landet er i krig. I KRIG! Det kan godt være en nasjon, som står dypt inne i en krig, innimellom må ta noen valg som her i skamtrygge Norge føles overtrampende. Nei vel. Så hadde ikke du (eller jeg, for den del) likt en slik behandling. Men på hvilken måte er det relevant? Står du og ditt folk i krig? Blir sykehus og barnehager bombet? Blir barn bortført og mishandlet i stor skala? Selv om Ukraina opplever angrep, invasjon, vold, drap, overgrep, krigsforbrytelse på krigsforbrytelse, og what not fra de støgge russerne, så må de prøve å styre landet etter regler og normer. Og det er jo det de gjør. De har måtte justert regler for verneplikt et par ganger, men det skulle da bare mange! Det står tusenvis av russerjævler på døra, klar for å dø for Putin, og mot slike barbarer nytter ikke silkehansker. Ukrainerne må få forsvare seg. Og det er ikke noe poeng i å ha hisse seg opp i at de trenger mannskap til å få til dette! I et ideelt scenario, hadde Ukraina hatt uendelig med frivillige stridsdyktige mennesker, klare for å gjøre sin innsats. Samtidig; i et ideelt scenario, hadde det jo ikke vært noen krig. Da hadde det vært fred! Men det er det ikke. Ergo; møter man ikke opp til pålagt verneplikt, så kan det få konsekvenser. (Skulle da bare mangle, gitt omstendighetene!) --- Hadde du brukt 3% av kapasiteten din du har nedlagt i denne saken, på å se litt kritisk på hvordan Putin og Kreml holder på, så hadde jeg blitt takknemlig. Orker du det @jallajall? Ikke fremstå som en nyttig idiot for Putin. Istedenfor: Les om Martin Macharia Mburu, hvordan russisk befal dreper sine egne, bruk noen minutter på å undersøke hva som skjedde i Butsja, og at kanskje så mange som 35 000 barn er bortført, vekk fra sine familier, til streng russifisering, men med dårlige kår og lav rang! (Alle sakene hadde drøssevis av ulike kilder, men det er umenneskelig å lese de alle. Det ble litt forskjellige aktører denne gang. Og det kan jo være greit å motta nyheter fra ulike redaksjoner, bare så man ikke får alt for ensidig vinkling på tvers av sakene. Og det finnes hundrevis av andre saker fra krigen som også fortjener fokus. Som kanskje er langt viktigere og mer alvorlig enn hva jeg lister til her. Dette var litt tilfeldig sammensatt liste, uten noe konkret visjon eller tanke bak. Og det er virkelig ikke noen konkurranse om å finne den værste enkelt-hendelsen som har skjedd i krigen. Det orker jeg nok ikke.. Men du ser ut til å trenge litt nyanser Jallajall, når du velger å henge deg såpass mye opp i [relativt sett] småting.)- 89 423 svar
-
- 22
-
-
-
-
Jeg har flere ganger fått beskjed om god søvn fra Apple Watch, til tross for lite søvn. Men jeg lå rolig i sengen. Time etter time. Fikk bare ikke sove ... Som du er inne på: den vet ikke om jeg faktisk sover. Bare at jeg er relativt rolig og avslappet (lav puls).
-
Dersom samtykket ble gitt i våken tilstand, så finnes det kanskje noen få menn som tror samtykket fremdeles gjelder i sovende tilstand? 🤷 Ikke vet jeg hvordan andre tolker en slik situasjon. Selv håper jeg vitterlig at jeg hadde stoppet opp, dersom min kvinne plutselig skulle sovne. Ikke vært en problemstilling jeg har havnet i til nå. Men jeg anser IKKE et samtykke avgitt i våken tilstand, til å være gyldig i sovende tilstand. Om det så bare var fem minutter siden hun var våken og samtykkende ... -- Det sagt; foreligger det teorier fra forsvarets side om at kvinnene var våkne? At de lyver, når det fremstilles som sovevoldtekt?!
-
Har det vært sådd tvil om at jentene sov? I så fall: beklager! Jeg har i min enkle hjerne (?) vært overbevist om at alle visste/forstod at jentene sov ut en rus, og at dette i bunn og grunn også var mer enn godt nok dokumentert gjennom videoer (..som jeg selvfølgelig ikke har sett selv; slik sett ergerlig ikke aner hva de skildrer!). Dersom det har vært tvil rundt dette, så legger jeg med paddeflat. Pulsklokker kan selvfølgelig brukes til å bygge opp en hypotese om søvn. Jeg trodde bare ikke det var nødvendig. Jeg trodde alle var skjønt enig i at de sov!
-
Apple Watch? Nei, det høres ut som et heller dårlig bevis. Men det er jo video-bevis. Jeg håper - og tror - at videobevisene tildeles mest vekt. Ikke klokker og lignende. At pressen ikke har full oversikt, tror jeg nok kan stemme. Eller. De har vel vært til stede under rettssaken, så sånn sett bør de ha blitt presentert de fleste bevis som er lagt frem. Men pressen er uansett svært partisk i denne sak. De fronter stort sett ofrene sitt syn (som jo er ganske naturlig i akkurat denne saken), men som samtidig bringer et sidetungt syn. Jeg ønsker med dette ikke å forsvare Marius. Han har åpenbart gjort ulovlige handlinger ovenfor flere av jentene. Jeg synes han skal ta sin straff. Men jeg er svært usikker på hva som er fornuftig strafferamme. Heldigvis ikke opp til meg å avgjøre.
-
Nei, kraftkrisen er ikke enkel å løse
qualbeen svarte på inside_997084 sitt emne i Diskuter artikler (Tu.no)
Fint for dere. Håper dere også har rikelig med vann i magasinet neste år. Altså fra den snøen som skal smelte i løpet av våren/sommeren. Problemet med lite snø rammer tross alt ikke nå. Det er fremtidig snøsmelting som blir unormalt lav. Dette kan værgudene kompensere for, med masse våt og deilig nedbør. Kanskje har vi noen ekstra regntunge måneder og år foran oss? Selv setter jeg liten lit til værguder, har aldri lært meg noen regndans, og ikke er jeg flink nok når det kommer til offerlam og slikt … ergo kan jeg jo krysse fingre og tær for at det blir mer enn vått nok. (Og det er jo ikke helt usannsynlig; Norge har mange kraftkommuner som normalt sett mottar rikelig med nedbør.) Men noen garanti ser jeg ikke. Bør jeg ta sorgene på forskudd? Nei! Er det forsvarlig å eksportere alt det rammer og tøy klarer, eller burde vi vurdert tiltak basert på estimert snøsmelting, langt frem i tid, geografisk betinget for det enkelte anlegg? Jeg vet ikke. Kanskje? Er det lov å være litt betenkt? Næringen er ikke helt uregulert. Heldigvis. Dersom reguleringene fungerer som tiltenkt, bør det vel gå bra. Altså gitt at reguleringene er strenge nok, blir fulgt opp av bransjen, osv. Kan vi anta ingen jukser/tøyler regelverket, og at dette fungerer skikkelig? Har vi ikke strengt tatt sett eksempler fra minstevannsføringsdirektiver, som er mer enn gode nok indisier på at hverfall ikke alle aktører er sitt samfunnsansvar bevisst?! -
Er det lov å håpe på begge? 😅
- 10 735 svar
-
- 12
-
-
Russlands invasjon av Ukraina [Ny tråd, les førstepost]
qualbeen svarte i et emne i Politikk og samfunn
Viktig for mektige ledere å ha en krig gående, slik at egen befolkning kan enes. Indre konflikt blir kanskje mindre viktig å røske opp ved roten, når man har ytre fiender? Trump har lettet på russiske sanksjoner, og sammen med økt oljepris, gir dette masse penger inn i Putins krigsmaskineri. Som igjen sikrer at amerikanerne får en langvarig konflikt i Midt-Østen. Kanskje dette er akkurat hva Trump trenger — en langvarig konflikt? Så lenge alle er enige om at presteskapet i Iran ikke fortjente å se dagens lys*, så burde det vel være mulig å legitimere fortsatt krigføring innad i egen befolkning..? 🙃 Dystopisk av meg? Kanskje. Nettopp lest 1984, som jo mer eller mindre blir brukt som manual av Trump og Putin … 🫣 --- *) Iran hadde et forferdelig regime, som har drept og torturert an mass! Slike styreformer og regimer bør tas ut. Ved roten. Ergo ser jeg på krigen som at den hadde et legitimt opphav. Jeg er kanskje usikker på om regime-styrten ble gjort på best mulig måte. Med færrest mulig sivile trefninger og tap. Men noe måtte gjøres. -
Ok, det kan godt være. Jeg aner ikke hvem som er fotograf. (Stengt tatt bryr jeg meg ikke om dette bildet …) Har du selv aldri blitt avfotografert av kompiser i en fleipete setting, som, dersom man analyserer bildet utenfor kameratslig setting, ikke vil se helt bra ut? De fleste har et eller annet tulle-bilde på samvittigheten. Og det er jo bare det; tull og tøys. Spesielt da man var «ung og dum». De fleste har riktignok ikke tatt slike bilder samtidig som man står tiltalt for overgrep og vold. For all del. Jeg ser forskjellen. Men jeg ser også at et bilde alene, tatt i en helt annen setting, ikke nødvendigvis forklarer ham godt og rettferdig. (Men handlingene hans taler for seg. Og det er vitterlig ikke bra!) Basert på det lille jeg har fått med meg av hans reaksjonsmønster, manglende forståelse, etc., skal vi ikke se bort fra at frontallappen ikke er like godt utviklet hos ham, som hos deg og meg. Det skal vi ikke bruke til å mildgjøre gjerningene hans. Absolutt ikke. Han skal uansett stå til ansvar for sine gjerninger. Et fleipete bilde er dog ikke kriminelt, og et fleipete bilde tatt i en kompisgjeng, høres fryktelig normalt og kjedelig ut …! Selv når motivet er kronprinsessens sønn. Vi må dømme kriminelle på rett grunnlag. Ikke på alt mulig tøys.
-
Jeg klarer egentlig ikke å få noe ut av det bildet. Det sier ingenting om ham. Alle hans andre utsagn og handlinger, derimot; de sier MYE om ham. Ikke dette bildet. Vi var ikke der. Vi har ikke kontekst. Vi vet ikke hva fotografen sa. Kanskje han oppfordret Marius til å smile og vise finger? At han holder noen øl i hånden, kan lett være respons på at fotograf har spurt «Jasså, du skal på vors? Kan jeg bli med?», eller noe annet flåsete, som skaper løs stemning og en øl i været. Dette er tross alt bare et bilde, dratt ut av kontekst, plassert inn i en annen diskusjon og en annen setting, hvor han på ingen måte var, da bildet ble tatt. Merk: vi har mer enn nok av andre GODE holdepunkter mot fyren. Ikke heng oss opp i irrelevante bagateller! Se i stedet på hva han faktisk har gjort!
-
Nei, kraftkrisen er ikke enkel å løse
qualbeen svarte på inside_997084 sitt emne i Diskuter artikler (Tu.no)
Det er ganske vanlig at produsert energi, også blir til forbrukt energi. Det er ikke lurt å produsere masse energi, hvis ingen står klar i andre enden til å forbruke den.. Det beste for miljøet er såklart at minst mulig energi benyttes, men at dersom energi må benyttes, bør den være produsert på en mest mulig miljøvennlig måte. Et sertifikat endrer i praksis ingenting. -
Nei, kraftkrisen er ikke enkel å løse
qualbeen svarte på inside_997084 sitt emne i Diskuter artikler (Tu.no)
Men reklame-effekten er jo nettopp den som er villedende. Om butikken jeg kjøper ost og melk betaler for dette sertifikatet eller ei, endrer i praksis ikke mengden vannkraft ført inn på nettet. Ikke påvirker det import/eksport heller. Du prøvde deg på noen morsomme tanke-eksperiment tidligere Simen, og jeg må innrømme: jeg er svak for morsomme eksperimenter. La meg derfor komme med et til: Tenk om vi alle sammen begynte å betale grønne sertifikater. 100% av befolkningen. For at dette skulle gå opp, kunne vi aldri ha importert noen europeisk mix.🙃 (Nå tilbys det sikkert ikke fullt så mange sertifikater at alle kan kjøpe det. Men selv i et scenario hvor alle tilgjengelige sertifikater er solgt unna, så kan det jo bli spennende å aktivt måle om produsentene holder ord i tidsrom meg negativ pris fra utland. Vi hadde jo valgt å importere så mye som mulig, selv over lengre tid, hvis muligheten bar seg.) -
Det er avdekket svært mange tråder og linker mellom Epstein og Israel. Akkurat hvilken rolle han hadde for Israel, er vanskelig å si sikkert. Men at mannen innimellom utførte en eller annen form for arbeid, som begunstiget den israelske stat, er ikke en veldig drøy påstand. Tvert imot; det er etterhvert blitt vrient å bortforklare alle linkene og trådene som rene tilfeldigheter. Hvorfor Oslo-avtalen landet der den gjorde, vet jeg lite om. Heldigvis later det til at en drøss med dokumenter omsider er funnet og skal gjennomgås her på berget også. Kanskje vil det gi innsikt? 🤷
-
Javel. Betaling for noe annet, da? (Hva, i så tilfelle?) En form for betaling er du vel enig i at det fremstår som? Eller skal vi komme med andre teorier, som at vi her var vitne til Epstein sin generøse velvilje, og at pengene kun var gave? Ren vel-vilje? 😵💫
-
Nei, kraftkrisen er ikke enkel å løse
qualbeen svarte på inside_997084 sitt emne i Diskuter artikler (Tu.no)
^ Glemte å ta det med; men fysikken er grunn til at jeg har null tillit til opprinnelsesgaranti-sertifikater. Det er juks og bedrag. Ingen ekstra-avgift på strøm, kan sikre at jeg mottar ren vannkraft. Det eneste sertifikatet forteller, er at noen lover å mate en viss mengde ren energi inn på nettet ett eller annet sted. Men om dette finner veien hjem til deg, i stedet for til naboen din, er en umulighet å kontrollere. Så ikke betal ekstra for "ren strøm"-klistremerket enkelte aktører tilbyr. Det er ren juks og bedrag!
