lada1 Skrevet 1. november Skrevet 1. november Er det noen som har undersøkt hvor mye gratis og bedre kollektiv-transport kan påvirke boligpriser ved store byer?
kremt Skrevet 1. november Skrevet 1. november Godt spørsmål. Tid er vel også en kostnad som man ikke får gjort noe med. Det tar alltid en del tid å gå til bussen, vente, bytte buss, vente litt mer, buss er forsinket så du mister den bussen du skal gå over til. Det er mange ting som gjør det problematisk. Å gjøre seg avhengig av transport over til dels store avstander hver dag hele året har definitivt sin pris både tids og kostnadsmessig. Likevel syns jeg offentlig transport har blitt veldig bra, for det meste, samt ganske rimelig.
Camlon Skrevet 2. november Skrevet 2. november 19 hours ago, lada1 said: Er det noen som har undersøkt hvor mye gratis og bedre kollektiv-transport kan påvirke boligpriser ved store byer? Dessverre så vil det øke boligprisene. Det vil føre til at flere flytter til byene fordi der kan de reise rundt gratis. Og for pendlere så er tid en større begrensing enn pendkerkostnader. 2
lada1 Skrevet 3. november Forfatter Skrevet 3. november 20 hours ago, Camlon said: Dessverre så vil det øke boligprisene. Det vil føre til at flere flytter til byene fordi der kan de reise rundt gratis. Og for pendlere så er tid en større begrensing enn pendkerkostnader. OK, men gratis/bedre kollektiv-traksport til og fra og utafor byene da?
bzzlink Skrevet onsdag kl 09:02 Skrevet onsdag kl 09:02 Tror dessverre at det er flere som jobber for at kollektivtransport skal bli dyrere, enn at den skal bli billigere. https://www.rb.no/kan-bli-dyrere-a-reise-i-rushtida/s/5-43-2608378 – Hovedmålene med rushtidsprising er å redusere antall som bruker kollektivtransport på de mest belastede tidspunktene.
MrL Skrevet onsdag kl 09:15 Skrevet onsdag kl 09:15 bzzlink skrev (10 minutter siden): Tror dessverre at det er flere som jobber for at kollektivtransport skal bli dyrere, enn at den skal bli billigere. https://www.rb.no/kan-bli-dyrere-a-reise-i-rushtida/s/5-43-2608378 – Hovedmålene med rushtidsprising er å redusere antall som bruker kollektivtransport på de mest belastede tidspunktene. Slutte å ta kollektiv i rush.. skal folk bare slutte å jobbe kanskje. Dette går først og fremst utover de som ikke har noe fleksibilitet i jobben sin, gjerne fattigere mennesker. Idioti på høyt nivå.
Pop Skrevet onsdag kl 09:49 Skrevet onsdag kl 09:49 Det er kanskje umulig å svare på, og kanskje man ikke får en effekt som uansett kan knyttes direkte til utgangspunktet (gratis kollektivtilbud -> lavere boligpris). På den ene siden kan et knakende bra kollektivtilbud gjøre at flere ser det positivt å bo et stykka unna sentrum, dermed stiger prisene også i ytre bydeler og utkant. På den andre siden kan en tjeneste som nesten hele landet benytter seg av daglig som blir gratis, senke inflasjon. Og lavere inflasjon har gjerne tidligere gitt lavere boligpriser. Sier tidligere, for vi har også sett at samme virkemiddel gir en annen effekt ved neste forsøk i forhold til det første forsøket. Det viktigste er kanskje å se på hva ens egentlige mål er. Er det å ha gratis kollektivtilbud, eller lavere boligpriser. Så finner man faktorer som enklere kan knyttes til det målet en vil prioritere.
Karltorbj Skrevet onsdag kl 10:06 Skrevet onsdag kl 10:06 (endret) lada1 skrev (På 3.11.2025 den 5.54): OK, men gratis/bedre kollektiv-traksport til og fra og utafor byene da? Er i aller hoeyeste grad et poeng, det vil utvide passersirkelen paa kartet for mange. Mange er ogsaa villige til aa betale / utholde en ekstra busstur, for aa komme hjem til fjordutsikt, med baatplass, freks. Bodde i et slikt "paradis", men gaaturen hjem , 4 km i stup moerke, etter aa ha tatt den siste hurtigbaaten, var ikke saa kjekk. Med et bedre kollektivtilbud, flere ankomstplasser i rutebaat tabellen freks, saa hadde jeg sluppet aa flytte til byen, naar jeg fikk jobb. Det vil ikke bare paavirke prisene. Valgmulighetene, vil ogsaa oeke for dem som oensker aa bo slik, men blir forhindret av daarlig tilkomst. Prisene i byen, vil kanskje roe seg, men prisene der tilkomsten bedrer seg vil oeke. Endret onsdag kl 10:15 av Karltorbj
lada1 Skrevet 21 timer siden Forfatter Skrevet 21 timer siden (endret) On 11/12/2025 at 11:06 AM, Karltorbj said: Er i aller hoeyeste grad et poeng, det vil utvide passersirkelen paa kartet for mange. Mange er ogsaa villige til aa betale / utholde en ekstra busstur, for aa komme hjem til fjordutsikt, med baatplass, freks. Bodde i et slikt "paradis", men gaaturen hjem , 4 km i stup moerke, etter aa ha tatt den siste hurtigbaaten, var ikke saa kjekk. Med et bedre kollektivtilbud, flere ankomstplasser i rutebaat tabellen freks, saa hadde jeg sluppet aa flytte til byen, naar jeg fikk jobb. Det vil ikke bare paavirke prisene. Valgmulighetene, vil ogsaa oeke for dem som oensker aa bo slik, men blir forhindret av daarlig tilkomst. Prisene i byen, vil kanskje roe seg, men prisene der tilkomsten bedrer seg vil oeke. Og så har vi fått flere muligheter til hjemmekontor og video-konferanser. Dette kan for mange svekke behovet for å pendle til byen hver dag. Enkelte bygder har også prøvd å organisere lokale "kontor-hubber" der folk kan jobbe i perioder og ha arbeidsro og sosiale stimulanser. Dette kan også spare kontor-leie i byene. En kan ansette 100 men bare ha kontorplass til 50 🙂 Det er dog en usikkerhet angående fremtiden for "hjemmekontor". Mange slik jobbtyper vil forsvinne via KI? Dette er dog ikke helt sikkert siden konseptet "hjemmekontor" legger forholdene til rette for mer jobbkontakt over avstander. Det lokale kontor-miljøet kan forvitre til fordel for større nettverk som er mindre knyttet til geografi. En kan ha flere video-møter før lunsj uten å reise. Endret 21 timer siden av lada1
bzzlink Skrevet 17 timer siden Skrevet 17 timer siden 3 hours ago, lada1 said: Og så har vi fått flere muligheter til hjemmekontor og video-konferanser. Dette kan for mange svekke behovet for å pendle til byen hver dag. Enkelte bygder har også prøvd å organisere lokale "kontor-hubber" der folk kan jobbe i perioder og ha arbeidsro og sosiale stimulanser. Dette kan også spare kontor-leie i byene. En kan ansette 100 men bare ha kontorplass til 50 🙂 Det er dog en usikkerhet angående fremtiden for "hjemmekontor". Mange slik jobbtyper vil forsvinne via KI? Dette er dog ikke helt sikkert siden konseptet "hjemmekontor" legger forholdene til rette for mer jobbkontakt over avstander. Det lokale kontor-miljøet kan forvitre til fordel for større nettverk som er mindre knyttet til geografi. En kan ha flere video-møter før lunsj uten å reise. Tror ikke det er noe forskjell på å erstatte en akademisk jobb som blir løst over video, enn å erstatte en akademisk jobb som blir løst med reising. Største trusselen mot hjemmekontor er at bedrifter ser at det blir mye mindre naturlig avgang når man tilbyr hjemmekontor. Og store bedrifter liker at det slutter masse folk, da blir det billigere å skalere ned og opp når det trengs. Jeg jobber nesten helt remote, på kun video. Jeg er på kontoret 1 dag i uka stort sett, egentlig bare for å se litt folk, for kollegaene i min avdeling jobber bare på video.
Jarmo Skrevet 15 timer siden Skrevet 15 timer siden https://frifagbevegelse.no/nyheter/kutt-i-kollektivtilbudet--ser-ut-som-alle-blir-rammet-6.158.1175520.145dd1b2d6
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå