Gå til innhold

FD ID kort som legitamsjon?


Tmz

Anbefalte innlegg

Skrevet

Når jeg var i forsvaret fikk jeg vite at FD ID kortet liksom skulle være et legitimasjonsbevis på lik linje med pass, og ihvertfall et bedre bevis en blandt annet bankkort. Nå var jeg nettopp på butikken og skulle kjøpe øl, og viste dette som legitimasjon og da fikk jeg beskjed om at de ikke godtar fd id kort. Kan butikken selv bestemme hva de vil godta og ikke, til tross for at det er bilde, navn, fødselsdato osv?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Etter det jeg har hørt er det disse som er gyldig ID kort i butikk:

 

-pass

-førerkort

-bankkort med bilde, navn og fødselsdato

-europeiske ID-kort

Skrevet

Studentkort kan jeg til en viss grad skjønne, da de sikkert er lette å forfalske, men hvorfor FDID ikke er godkjent ID i butikk er for meg en gåte. Du kan bruke det til å komme inn på samtlige norske militærbaser, men å kjøpe øl med, åh nei du!

Skrevet

For å svare på spørsmålet så er det ja. Butikken selv kan bestemme hva som godtas av ID. Er tross alt deres salgsbevilgning som ryker om de ikke er nøye på ID sjekk.

 

Men hvorfor FD ID kort ikke godtas er et annet spørsmål :-p

Skrevet

En jeg var i forsvaret med hadde glemt å fornye passet når han skulle reise tilbake fra London til Norge, men slapp faktisk igjennom når han viste FD-ID, dette var i 2010.

Skrevet

...Du kan bruke det til å komme inn på samtlige norske militærbaser...

 

Det er noen år siden førstegangstjenesten min var over. Jeg har fremdeles det grønne ID-kortet mitt.

Kunne jeg spasere inn i en militærbase med det nå, slik jeg kunne for flere år siden? Det er som sagt noen år siden jeg var militær.

Skrevet

Det tviler jeg på, i tilfelle skal det være en ganske sløkt portvakt du er borti ;)

 

Avhenger kanskje litt av leiren, men der jeg var måtte man ha gyldig adgangskort(ikke FD-ID kort) til leiren for å komme inn.

Dessuten står det nederst på FD-ID kortet tidsperioden du er inne til førstegangstjeneste på.

 

Men for å si det sånn så klarte jeg og noen på troppen å komme oss inn på en nærliggende leir(skal ikke nevne navn) uten å vise noe som helst av ID, itillegg var alle i kledd i sivil.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...