Gå til innhold

ilpostino

Moderatorer
  • Innlegg

    22 354
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    3

Alt skrevet av ilpostino

  1. Gjensidige er sterk på kundeservice og skadeoppgjør. Ofte litt dyrere, men stabil kvalitet. De har gode dekninger for ulykkesskader, ID-tyveri, utvidet ansvar og gir store rabatter hvis du er fagorganisert (f.eks. NITO, LO, YS, Akademikerne). Fremtind (Sparebank 1 + DNB) er ofte billigere enn Gjensidige. Dekker mye av det samme, men enkelte ting er mer standardisert. Veldig god digital skadebehandling, og har mindre personlig kundebehandling enn Gjensidige. De har gode fordeler hvis du er bankkunde i DNB eller Sparebank 1.
  2. Det er noen mindre forskjeller. Er du fagorganisert bør du sjekke hva fagforeningen din har av avtaler. Det gjør at du kan få ganske mye bedre pris.
  3. Jeg har funnet noen spillelister i Tidal som påstås å væe royalty free, men streamene blir like fult ut tagget av YouTube.
  4. Norge, Liechtenstein og Island er vel landene som var en del av EFTA som fremdeles er utenfor EU. EFTA-avtalen gir langt på vei tilgang til Eu sitt indre market uten at landet kan stemme over hva som faktisk bestemmes.
  5. Plausibel forklaring, men rart hvis det stemmer på grunn av avtalen Norge har ed EU.
  6. Hehe, det var vel litt sprek farve, men de hadde bare den og grønn inne, å da valgte jeg den. De skulle få inn mer i dag, men når jeg først var i butikken ville jeg legge mine klamme lanker rundt den før jeg gikk ut. Jeg er en ganske fornøyd mann.
  7. I dag fikk jeg dratt ut den berømmelige fingeren. Vurderte Px8 S2, men ser var så liten forskjell i lydkvaliteten at jeg synes ikke dobbel pris var verdt det.
  8. Mye sannhet i det utsagnet. Jeg synes det jeg har testet av Sennheiser er for platt, lite nyansert lyd og for mye diskant. De siste Sony-hodetelefonene som jeg har testet flere ganger likte jeg heller ikke lyden på. Førstnevnte er et merke som har blitt veldig positivt omtalt her inne, mens sistnevnte selger som hakka møkk. Smakken er virkelig som baken. Noen liker tydeligvis moren, mens andre liker datteren. Jeg har 3 par med B&W høyttalere hjemme, men har egentlig aldri testet hodetelefonene deres. Ble veldig positivt overrasket da jeg testet de i dag.
  9. Jeg har egentlig aldri fulgt noe særlig med på Bowers & Wilkins på den type produkter så har ikke peiling-
  10. Se innom Hifi klubben og testet B&W PX7 og PX8. Elsker lyden og muligheten til å endre lyden i equaliseren i appen. Vet ikke om lyden er såpass mye bedre at det forsvarer dobbel pris på PX8.
  11. Ukjent med den tjenesten, skal sjekke. Kan være et alternativ. Prøvde meg på det på begynnelsen av 2000-tallet, men tror ikke genrene jeg prøvde å lage musikk innen er så veldig mainstream. 🤣 Takk, skal sjekke.
  12. Jeg har et strømmestudio som jeg bruker til å strømme at jeg enten bygger ting i Lego eller at jeg lager ting i skinn og lær. Jeg kan koble til telefonen og spille musikk fra Tidal, men ettersom disse sangene er beskyttes av opphavsrett kan dette sette begrensninger på hva jeg kan tjene på reklameinntekter på disse videoene. Noen tips til artister eller steder som legger ut copyright-free musikk som jeg kan bruke? Gjerne litt ambient eller stille musikk.
  13. Jeg tror jeg begynte å reise mye i 2007 eller 2008, rett før broren min døde i september 2009. Tror jeg har besøkt cirka 35 land frem til nå, men dette fikk seg en knekk da jeg ble dødssyk i august for tre år siden og var innlagt 8 måneder på 2 forskjellige sykehus. Nå har jeg fått gnisten og energien til å besøke nye steder igjen.
  14. Hva med noe ala dette? eller prøve å lage noe tilsvarende selv?
  15. Jeg that siklet litt på Sony sine hodetelefoner XM6. Vært innom Elkjøp to ganger og tester, men er litt bob bob til lysbilde på den. Jeg har en spilleliste kun laget for å teste nye høyttalere, hodetelefoner++ og synes det er lier lite punch i lyden. Jeg synes nesten mine Jabra Elite 10 høres bedre ut. De ble bedre da jeg brukte equaliseren i Sound Connect, men usikker.
  16. Nå har jeg bestilt reise til Dublin i november. Er inne i en flyt nå og planlagt en tur i måneden. Skal også reise til litt nye steder. Gleder meg.
  17. Jeg testet et par med Sony WH-1000XM6 på Elkjøp, men jeg synes lyden kanskje var litt flat. Finnes det noen mulighet til å justere lydprofilen til den?
  18. Du tenker på Android Auto og Apple Car? Android Auto og Apple CarPlay er to systemer som lar deg bruke telefonen din trygt og enkelt i bilen via bilens skjerm og kontroller. De gjør egentlig det samme, men for hver sin plattform; Android Auto → for Android‑telefoner og Apple CarPlay → for iPhone. Begge er laget for å gi deg navigasjon, musikk, meldinger og samtaler uten at du må ta i telefonen. Begge systemene gir deg navigasjon (kart, trafikk, ETA), musikk og podkaster, hands‑free samtaler, taleassistent (Siri/Google Assistant), meldinger lest opp høyt, stemmestyrt svar og enkel tilgang til apper uten å ta i telefonen. De er laget for at du skal slippe å fikle med mobilen mens du kjører.
  19. Du har veldig mange gode poeng. I dette oppsettet er planen å streame når jeg bygger Lego eller lager ting i lær.Det streames rett til YoutTube og kanskje Twitch. Det er antageligvis veldig smal interesse for dette, så jeg er ikke så veldig opptatt av hvor fårlig oppløsningen måtte oppfattes som om 10 eller 20 år. Jeg har lisens til Blackmagic resolve studio og redigerer noe video. Den stasjonære maskinen min er bygget for å kunne redigere foto og video. Når du drar frem evergreen er kanskje det mer viktig med kvaliteten på hva som tas opp der. Per i dag har jeg flere speilrefleks som brukes til opptak, men jeg vurderer Blackmagic Design Pocket Cinema Camera 6K Pro eller Blackmagic Design PYXIS 6K for å heve kvaliteten på opptakene. Med den opløsningen bør jeg antageligvis gjøre enkelte oppgraderinger på den stasjonære maskinen min, men det får jeg komme tilbake til.
  20. Som andre her har nevnt synes jeg du skal stole på magefølelsen. Starter du med en dårlig magefølelse vedder jeg en is på at det ikke blir bedre. 2 uker oppsigelse i prøvetiden er normalt, men det kan hende du klarer å snakke deg ut av det.
  21. Jeg bor riktignok i Bærum, men har brukt SpotOn flere ganger og har vært veldig fornøyde med de.
  22. Jeg har hørt fra flere at KLM kan være veldig rigide hvis det først har skjedd kanseleringer eller lignende. Så jeg holder meg unna det selskapet selv. Håper det løser seg for deg.
  23. Vet, men det er now jeg kan leve med. Med tanke på alle kameraene BlackMagic har laget er det rart de ikke har kommet med en variant av Mini iso Pro som støtter 4K eller 6K. Jeg følger med på de årlige produktlanseringene deres og de lager veldig mye sexy produksjonsutstyr. Jeg har siklet litt på Blackmagic Micro Studio Camera 4K G2 sammen med vidvinkel objektiv, men avventer litt. Jeg vurderte både OBS og Twitch Studio, men de krever vel begge kontrollerkort i tilleg til en pc. Jeg ville ha det enklest mulig og havnet på Mini Iso Pro. Man trenger kun en kablet internett og tilkoblede kameraer og mikrofoner så er man i gang. edit: jeg spurte Copilot om oppgradering til 4K og fikk denne beskrivelsen: Per juni 2026 finnes det ingen offisiell kunngjøring fra Blackmagic Design om en oppdatert ATEM Mini Pro ISO med støtte for 4K eller 6K. De nyeste lanseringene viser at Blackmagic fokuserer på større 4K‑ og 100G‑baserte switchere, ikke en ny Mini‑modell. ATEM Mini Extreme ISO G2 ble oppdatert (2025/2026), men fortsatt kun 1080p, ikke 4K. Blackmagic har lansert ATEM 4 M/E Constellation 4K Plus, som er en full 4K‑switcher. Men den koster nesten 170.000 kronasjer og er en helt annen klasse enn Mini‑serien. Blackmagic har fokus på 100G SMPTE‑2110 IP‑infrastruktur og high‑end live‑produksjon (URSA Cine 12K, 100G‑encoder osv). Historisk har Blackmagic gjort dette mønsteret: ATEM Mini‑serien = 1080p (alle modeller siden 2019). ATEM Television Studio HD8/4K8 = 4K. ATEM Constellation = 4K/8K. Det finnes altså en tydelig segmentering: Mini = 1080p, større switchere = 4K/8K.
  24. Nå fikk jeg lagt ut to videoer til, så nå vet jeg det funker.
  25. Jeg får også opp de videoene, men har strømmet iallefall tre ganger til sammen i går og forigårs uten at jeg finner de videoene noe sted. Istedenfor å irritere meg sånn over dette vurderer jeg å bare avskrive de som borte i det sorte hullet på verdensveven. Alt er uansett tatt opp så kan sikkert laste de opp manuelt i ettertid. Fordelen med å bruke Blackmagic Mini pro iso er at den kan lagre inntil fire videokilder samtidig så jeg bør ha de på den eksterne harddisken som er koblet til.
×
×
  • Opprett ny...