Gå til innhold

Heradon

Medlemmer
  • Innlegg

    3 277
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Om Heradon

  • Bursdag 07. aug. 1989

Profile Information

  • Kjønn
    Mann

Nylige profilbesøk

26 094 profilvisninger

Heradon sine prestasjoner

2k

Nettsamfunnsomdømme

  1. Før i tiden hadde folk både mindre kunnskap om og dårligere tilgang til prevensjon. Dessuten var det større økonomiske fordeler ved å få barn. Barna bidro til familiens økonomi og fungerte som en form for forsikring for alderdommen, ettersom de ofte måtte ta ansvar for sine eldre foreldre. Derfor ble det flere barn. I dag er situasjonen nærmest snudd på hodet. Det å få barn innebærer betydelige økonomiske kostnader, mens de som velger å ikke få barn, kan nyte godt av velferdssamfunnet som neste generasjon skal opprettholde. Barnløse høster fruktene av tiden, pengene og innsatsen andre har investert i å oppdra barn. Ett enkelt barn har en anslått kostnad på 1,3–1,6mil, i tillegg må vi inkludere redusert lønnsutvikling, større bolig, mindre penger å sparing og mindre avkastning.
  2. Jeg får faen meg ikke ordentlig makrell i tomat lenger, så jeg er ikke veldig optimistisk til at Norge skal klare å brødfø en kraftig større befolkning under en framtidig global klimakrise. Vi er allerede svært avhengige av importert mat. Norge har bare 2–3% dyrkbar jord, og været blir mer ekstremt. I sommer stod store deler av Europa i brann. Så lykke til med å brødfø en langt større befolkning når andre land begynner å prioritere egen matsikkerhet. Dere kan jo alltids prøve fiskelykken i Oslofjorden.
  3. Folk levde sammen fordi det var nødvendig for å overleve. Forskere tar ikke feil om at vi er sosiale dyr. Vi føler ensomhet, og mangel på sosial kontakt er til og med en risikofaktor for demens. Nå som vi er mer selvstendige, har vi blitt mer lykkelige? Mennesker er strengt tatt et dyr (Homo Sapiens).
  4. Hvorfor er det to knapper for samme utfall? Hva med å støtte Ukrainia?
  5. Flere av disse barna du snakker om burde være voksne nå etter å ha spilt WoW i 20 år.
  6. Nynorsk er ikke noe for meg, og ligger veldig langt fra den lokale dialekten vi har i Tønsberg-området. "Jæ veit itte åssen hu har tenkt å komma sæ over ælva uten pælar, men jæ skakke blande mæ borti det." På nynorsk blir det vel noe sånt: "Eg veit ikkje korleis ho har tenkt å kome seg over elva utan gummistøvlar, men eg skal ikkje blande meg borti det." Nynorsk er selvfølgelig ikke en dialekt, men når argumentet er at nynorsk best representerer mangfoldet i norske talemål, synes jeg dette illustrerer ganske godt at det ikke nødvendigvis gjelder for oss på Østlandet.
  7. Det stemmer at barn i dag er vant til skjermer, men ironisk nok har mange ganske liten forståelse for teknologien de bruker. Jeg tror mye av grunnen er at teknologien i dag er så mye enklere og mer intuitiv. Mange ungdommer klarer ikke engang å navigere seg rundt i mapper på PC-en eller legge mods manuelt inn i en spillmappe. Det meste de bruker i dag lastes bare ned fra App Store, Google Play eller en launcher, og resten ordner seg selv. Det krever egentlig veldig lite eller ingen teknisk kompetanse. Da jeg var ung, måtte man finne ut av mye mer selv. På tidlig 2000-tall var nettet ræva, og det fantes langt færre ferdige løsninger. Spill måtte patches manuelt, mods måtte legges i riktige mapper, og programmer måtte lastes ned og installeres fra forskjellige steder. Vi brant CD'r, pakket ut ZIP- og RAR-filer, mounte spill og måtte faktisk vite hvor filene skulle ligge for at ting skulle fungere. Flere spill hadde heller ikke støtte for nettspill eller at tjenester som Gamespy var borte, vi brukte Hamachi for å simulere LAN over nettet. DC++ brukte vi til fildeling. Selv det å kommunisere generelt, skjedde igjennom IRC og mIRC krevde at man lærte seg servere, kanaler og kommandoer. Det var hele tiden et eller annet som måtte konfigureres, fikses eller omgås. Når noe ikke fungerte, måtte man feilsøke, lete på nettet, rote rundt i mapper og prøve seg fram til man fikk det til. Det var ikke nødvendigvis fordi vi var mer teknisk anlagt enn ungdommen er i dag. Vi ble rett og slett tvunget til å lære mer om hvordan PC-er, nettverk og teknologien faktisk fungerte, fordi det var nødvendig for å få gjort det vi hadde lyst til. Ellers enig at skjermbruk ikke nødvendigvis bare er skjermbruk. Men problemet er at barn og ungdom i dag sitter å ser på for mye brainrot.
  8. De la ned raffineriet på Slagentangen rett etter at de hadde gjort oppgraderinger på anlegget...
  9. Jeg tror mye av fryktkjøret rundt AI kan være drevet av økonomiske incentiver. Samtidig tror jeg absolutt AI vil gi oss en del utfordringer fremover.
  10. Ikke sikkert at en trenger å bygge robotene en gang... .
  11. Skjønner godt at de ikke orker å lese en biografi om Xi Jinping.
  12. Nice! Zelda kommer 5 november 2 uker før GTA6 Ble forhåndskjøp av Switch 2 Zelda Edition gitt 😅 “A Nintendo Switch 2 specially designed for The Legend of Zelda 40th Anniversary is coming October 29, 2026!
×
×
  • Opprett ny...