Gå til innhold

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Kurt Nilsen - Bucket List
  3. Forskjellen er enkel: Bolsonaro brukte systemstøtte fra militæret og forsøkte å få institusjoner med seg, mens Trump sto igjen med kaos uten maktapparatet i ryggen, derfor var det et kuppforsøk i Brasil, men bare et stunt i USA.
  4. Vann er et fantastisk hinder mot kuler, særlig når kulene kommer inn fra en lav vinkel. Så jeg forstår ikke hvorfor de ikke bygger de om til fjernstyrte ubåter med snorkel. En snorkel med kamera og satelittantenne på så det blir mye vanskeligere å både oppdage og treffe. De kan til og med ha en tank med komprimert luft som kan forsyne luft for kanskje 10-30 sekunder sånn at farkosten kan dykke den siste biten mot målet. Man trenger ikke atomreaktor eller kjempetykt skrog for å dykke 2 meter under kuleregnet og kjøre stealth siste biten mot mål.
  5. Sensasjonisme er kanskje den største sykdommen i dagens debattklima. Ord brukes for å skape temperatur og tiltrekke oppmerksomhet, ikke for å informere nøkternt. Trump-dekningen er et godt eksempel, hele medieindustrien har gjort det til butikk å piske opp frykt og drama. Problemet er at dette utvanner språk vi trenger å ta på alvor. Når begreper som "kupp", "fascisme" eller "hat" brukes om alt man misliker, mister de sin tyngde. Da blir det propaganda, uansett om det kommer fra høyre eller venstre. Woke-ideologien har gjort dette til sitt fremste verktøy. Med løfter om "årvåkenhet" har den vokst voldsomt, men ikke på logiske premisser, snarere på å male motstandere som farlige og umenneskelige. Jeg tror det var nettopp denne mekanismen Charlie Kirk reagerte så sterkt på. Mye av retorikken til republikanerne er et svar på at venstresiden har pisket opp språkbruken i årevis. Men det er verdt å merke seg at Trumps ordvalg konsekvent tolkes på den mest ekstreme måten av venstresiden. Vi ser det i Norge også, hvor til og med "stem FRP" er blitt beskyldt for å fremme hat. Begge sider har sine utskeielser, men forskjellen er at venstresiden i stor grad har akademia i ryggen og dermed styrer språket. Det gjør at ordene deres ofte oppfattes som "analytiske", mens høyresidens ord automatisk tolkes som "ekstreme". Og denne tråden er et godt eksempel: vi ser hvordan begreper kastes rundt, hvordan "stunt" blir til "kupp", og hvordan alle tolker hverandres ord på verst mulig måte. Det viser at problemet ikke er teorier i en bok, men realitet i debatten her og nå.
  6. Første kikk på enspillerkampanjen for Battlefield 6 Les hele saken på Gamer.no»
  7. Slike pensjonsforlik får man ikke gjennom uten flertall, så da må det ha vært andre partier som var enig. Og når jeg leser artikkelen så kunne du likesågodt fremhevet SV Stoltenberg bestemte vel heller ikke alene at det skulle være en underregulering på 0,75 %? AP, SV og SP fremmet forslag om å fjerne underreguleringen i 2018, men ble nedstemt. Pensjonistforbundet mener Frp tar feil og bryter valgløfte Pensjonist-topp: – Opposisjonen forsøker å få pensjonsreformen på skinner | ABC Nyheter
  8. Nye MiG29 i DCS er awesome 8mb.video-hnE-0JmzFoAZ.mp4
  9. Det er vel hovedsaklig Orban og Fico som driter i Europa? Edit: Jeg ser det er mange flere. Denne utfasinga går alt for tregt! Ukraina må bare bidra mer til å kutte denne handelen.
  10. Mener du seriøst at det som hendte i 2015 er årsaken til det som skjer nå i Norge og Sverige? Og ikke kall meg "dere" jeg er ikke medlem av noe politisk parti.
  11. Det må da være en form for forvarming på en slik bil? Her ville jeg tatt turen til forhandleren og spurt om hva som alt er i bilen, evt hva som må til for å få dette installert. Bilen er garantert forberedt for en forvarmer, godt mulig klargjort for både elektrisk og drivstoff.
  12. Men f. eks. fikk pensjonister det bedre, gifte og reg, samboere fikk 10% mer i pensjoner.(økning fra 85% til 90% samordnet) Og de fjernet Stoltenbergs underregulering av pensjoner 0,75% for hvert år. https://frifagbevegelse.no/nyheter/enighet-pa-stortinget-om-ny-regulering-av-pensjon-6.158.767266.311ec80360 Osv. Men tilbake til topic..
  13. Vi trenger faktisk ikke å gå lenger tilbake i tid enn denne måneden, hvor Bolsonaro ble dømt for forsøk på statskupp. USAs president Donald Trump uttrykker overraskelse og misnøye over dommen. Trump har tidligere kalt saken mot Bolsonaro en «heksejakt». Som en reaksjon på rettsprosessen har USA under Trumps ledelse innført straffetiltak mot Brasil. USA har i tillegg innført sanksjoner mot høyesterettsdommer Alexandre de Moraes, som har ført saken mot Bolsonaro. Bolsonaro dømt til 27 år fengsel for kuppforsøk Å ikke innse at det Trump holder på med per dags dato ved å ta fra Kongressen og Domstolene makt, er et forsøk på statskupp fra innsiden er direkte skremmende. Han sender i tillegg militæret ut i gatene, og dikterer universitetene. Grunnlovsfedrene laget dette maktfordelingsprinsippet nettopp fordi de ville unngå at noen president opphøyet seg til konge i USA. "Nå er Donald Trump i ferd med å bli denne kongen, og det er et statskupp vi ser utfolde seg – slik også den kjente historikeren Timothy Snyder sier i dette intervjuet: «Selvfølgelig er det et kupp. Et kupp som skjer nå. Og hvis vi ikke erkjenner det for hva det er, kommer det til å lykkes.» Donald Trump, Elon Musk | Statskupp i USA: Elon Musk står i ledelsen
  14. Kristenkonservative ønsker å sensurere, og begrense folks frihet, og de er en gift. Påstandene om demonisering kan du stikke opp der solen skinner, sammen med unnskyldningene dine av kristenfascistene i USA.
  15. Jeg tror vi må lese påstander av typen ‘svenske tilstander skyldes narkotikalovene’ som en avledning heller enn et innspill vi egentlig bør vie så mye oppmerksomhet. Det er samme stemmer som later som æresdrap og -vold ikke har noe med innvandring å gjøre og later som de ikke vet hva norsk kultur er hvis kulturelle utfordringer diskuteres. De har avsporet debatten og feid problemene under teppet i tiår mens utfordringene har fått vokse. Vi kan ikke kaste bort mer tid og energi på dem.
  16. Japansk er en kombinasjon da begge er minimalistiske.
  17. Jeg tenkte på det funksjonelle. Rene flater og ryddig. Hytter er litt interessant for det var vel slik at man tok med ting man hadde til overs på hytta, slik at man hadde bestikk fra mange forskjellige sett
  18. Insomniacs Wolverine-spill blir en blodig affære Kommer neste høst. Les hele saken på Gamer.no»
  19. Problemet med denne rapporten(eller det som er bra med den avhengig av hvem som leser) er at den i hovedsak støtter seg på de samme kildene som FN selv har støttet seg på i sine tidligere utsagn. Den gjør en analyse av dette på nytt, og kommer naturlig nok til samme konklusjon igjen. Den uavhengige rapporten tar frem lite nytt. De fleste kildene er tidligere FN-uttalelser. Hvis man gidder så kan man følge kildene frem og tilbake mellom forskjellige rapporter. Jeg fant ganske raskt ut at de ikke har gjort en grundig nok jobb her, for en av kildene pekte til slutt på en tekst som ikke hadde noe med påstanden å gjøre. En av kildene er til og med en Al Jazeera-link. En svakhet er at det trekkes brede konklusjoner om intent, basert på et par(ja 2-3 saker er det de underbygger et av de sentrale poengene med) anekdoter fra påståtte øyenvitner, og bilder eller video av «noen som skyter» eller «et eller annet som har eksplodert». Dette til tross for at de selv advarer i sin egen rapport om å trekke konklusjoner basert på anekdoter. Det er altså ikke noe nytt. Hadde det vært det hadde vi nok sett videoene og bildene på nyhetene allerede. som de selv skriver så må genocidal intent være den eneste forklaringen på israels handlinger, for at dette juridisk kan tolkes som folkemord av Israel. Det kan ikke være noen andre rimelige forklaringer.
  20. Dette er hinsides barnslig! Trump har nå fjernet det offisielle portrettet av Joe Biden fra Det hvite hus. Presidentportrettene henger vanligvis i en av bygningens korridorer. På plassen der Bidens portrett skulle ha hengt, er det nå plassert en kulepenn. Dette fremgår av et innlegg fra Det hvite hus på X. https://www.nettavisen.no/nyheter/donald-trump-med-voldsomt-stikk-fjernet-bilde-av-biden-i-det-hvite-hus/s/5-95-2636731
  21. Dette er siste gang jeg svarer på dette. Forskjellen er at et mordforsøk er fysisk mulig å lykkes med, selv om det mislykkes. Det samme kan ikke sies om 6. januar: uten plan, uten legitimitet og uten støtte i systemet var det aldri i nærheten av å kunne lykkes. Da blir "kuppforsøk" en overdrivelse, mens "stunt" beskriver det presist. Intensjon alene gjør ikke et politisk spill til et kupp. Hvis vi først skal bruke ordet kupp, så bør vi se til faktiske kupp i nyere tid, som i Chile i 1973 da Pinochet tok makten med militærmakt, bomber, vold og reell avsettelse av en valgt regjering. Eller flere kupp i Sør-Amerika på 60–80-tallet hvor militæret tok kontroll over hele statsapparatet. 6.januar manglet alt dette. Ingen militær støtte, ingen kontroll over institusjonene, ingen reell maktovertakelse. Det var kaotisk og alvorlig, men et stunt, ikke et kupp. Når du bruker ordet "forsøk" på noe som aldri hadde noen sjanse til å lykkes, mister det all mening. Jeg har forklart forskjellen flere ganger nå, så jeg lar det ligge her.
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...