Spillredaksjonen Skrevet mandag kl 07:34 Skrevet mandag kl 07:34 The Witcher IV utvikles først og fremst for konsoll – Vi gjør alltid PC først og så prøver å skalere ned, men vi har hatt så mange problemer. Les hele saken på Gamer.no»
Iki Skrevet mandag kl 08:11 Skrevet mandag kl 08:11 Med tanke på tidligere Witcher og Cyberpunk så kan det kanskje være et smartere valg. Nå som konsollene er såpass kraftige, og så like pc hardware, så skulle man tro det går bedre med skalering oppover også. Så lenge de holder seg unna problemet med å låse mekanikker til fps.
vidor Skrevet mandag kl 09:19 Skrevet mandag kl 09:19 Greia er vel helst at spillutvikling er vanskelig og krevende uansett hvordan man ender opp med å gjøre det. Konsollene til Sony og MS har blitt teknisk temmelig brukbare over tid. Konsoller har også mer "rett på jernet" tilgang til utviklerne. Det var for eks dette som gjorde at RAGE på Xbox 360 så ut som et full HD spill der alle de andre så ut som 720p på lavere framerate. Skjønner dog at det er greit å begynne på svakeste hardware og bygge det først heller enn å prøve og downscale en PC-versjon ned til en konsoll. Poenget er at mer optimalisert kode som allerede er laget for x64 er lettere å utvikle for, da en allerede har gjort optimaliseringsjobben. Jeg ser helt klart rasjonale i dette, og tror nok de får effekt ut av dette, men sannsynligvis litt mindre enn dem håper på. Spørsmålet er vel også om dette hadde passet bedre tidligere. Cyberpunk 2077 burde aldri være planlagt for første Xbox One og PS4. Minimum Xbox One X og kanskje PS4 Pro hvis de hadde ønsket litt ekstra utfordring.
Gringorilla Skrevet i går, 07:10 Skrevet i går, 07:10 vidor skrev (21 timer siden): Cyberpunk 2077 burde aldri være planlagt for første Xbox One og PS4. Med tanke på at spillet ble annonsert (og mest sannsynlig påbegynt) i januar 2013, hele 10 måneder FØR PS4 ble sluppet, så ville det vært rart om de utelukkende utviklet det til PS5-generasjonen. Men jeg er enig i at ambisjonene ble for store for de forrige konsollene etterhvert.
vidor Skrevet 18 timer siden Skrevet 18 timer siden 11 hours ago, Gringorilla said: Ja, dette er jo et stort og langvarig prosjekt, så lett å være etterpå-klok. De gikk nok noe vel hardt ut og malte seg inn i et hjørne.
Evil-Duck Skrevet 18 timer siden Skrevet 18 timer siden (endret) Selv er jeg mest skuffet over at CDPR ditcher RED Engine, Cyberpunk er til den dag i dag snart 5 år etter release ett av de absolutt peneste spillene, og har blitt brukt som demo software for 3 generasjoner med hardware. At vi skal ende opp med enda mer Unreal Engine "slop" fra en utvikler som CDPR syns jeg er en trist utvikling, vi trenger flere grafikkmotorer slik ikke alle spill blir like. Har forøvrig enda til overs å spille ett open world UE 4 eller 5 spill med akseptabel ytelse, selv med ganske bokstavelig den beste hardwaren en kan ha til spilling. Endret 18 timer siden av Evil-Duck
BadCat Skrevet 17 timer siden Skrevet 17 timer siden Jeg husker at man for 30 år siden ristet på hodet over construction kits som mekket generiske spill. Ironisk nok har dette blitt standard i dag. Så har de mye mannskap og penger til assets, men rammene for spillproduksjon er i dag så og si ensporet. Utviklingskit har vært vanlig i over 40 år, men ikke monotont som nå. Som regel var det noen få hender som hadde tilgang på de beste verktøyene, med unntak av DP som var en bransjestandard.
Iki Skrevet 17 timer siden Skrevet 17 timer siden Evil-Duck skrev (58 minutter siden): Har forøvrig enda til overs å spille ett open world UE 4 eller 5 spill med akseptabel ytelse, selv med ganske bokstavelig den beste hardwaren en kan ha til spilling. Eneste grunnen til dette er at utviklerne ikke forstår seg på engine, så dem tar ikke i bruk funksjonene den gir for å optimalisere spillene. Noe som igjen gjør at de ikke får god nok ytelse til å ha bedre grafikk. Man skulle tro, gitt demoen de viste frem, at dem har forstått eller fått hjelp til dette nå.
vidor Skrevet 17 timer siden Skrevet 17 timer siden (endret) Tipper CDPR er såpass fornøyd med basen i UE5 at de ønsker å flikke på den heller enn noe annet. UE5 er nok programmert for lettredigerbar tilpassninger selv om dette krever mye i grunndesignet. Som programmerer selv vet jeg at å lage ting akademisk korrekt gir komplett motsatt av effektiv og optimalisert kode, så en må vri hjernen litt for å oppnå begge deler. Ting har en tendens til å bli superkomplekst over tid uten en en uttalt plan i bunnen. Endret 16 timer siden av vidor
Evil-Duck Skrevet 17 timer siden Skrevet 17 timer siden (endret) Det har blitt sakt i 3 år nå at det er utviklernes feil, for dårlig optimalisering, utviklerne er for late, de bruker ikke funksjonene, de forstår seg ikke på motoren osv. osv. Men hver gang ett UE5 spill slippes så er det bare antatt at det kommer til å kjøre dårlig, og stort sett hver gang er det og tilfelle, om så det er spill fra erfarne studio som obsidian, GSC, Focus Entertainment eller Bethesda eller mindre studioer så har de stort sett de samme problemene, transversal stutters (som og er et enormt problem i de fleste UE4 spill og) og generelt dårlig performance. Om det er slik at ingen klarer å bruke motoren slik den er ment, så er det kanskje ett problem med motoren likevel? Endret 17 timer siden av Evil-Duck
BadCat Skrevet 16 timer siden Skrevet 16 timer siden Till og med de nyeste variantene av R-Type bruker Unreal Engine of det er til frustrasjon for en som har spilt R-Type siden 1987.
MrL Skrevet 16 timer siden Skrevet 16 timer siden (endret) Evil-Duck skrev (2 timer siden): Selv er jeg mest skuffet over at CDPR ditcher RED Engine, Cyberpunk er til den dag i dag snart 5 år etter release ett av de absolutt peneste spillene, og har blitt brukt som demo software for 3 generasjoner med hardware. At vi skal ende opp med enda mer Unreal Engine "slop" fra en utvikler som CDPR syns jeg er en trist utvikling, vi trenger flere grafikkmotorer slik ikke alle spill blir like. Har forøvrig enda til overs å spille ett open world UE 4 eller 5 spill med akseptabel ytelse, selv med ganske bokstavelig den beste hardwaren en kan ha til spilling. Jeg synes ikke spill blir like fordi de bruker samme motor. Både Black Myth, nye Mafia og Witcher ser kjempe bra ut - og helt forskjellig ut. Hvordan ytelsen blir gjenstår å se, men nå jobber de jo tett med Epic og snakket om hvor mye ekstra ytelse de hadde fått med siste oppdatering under UE presentasjonen som muliggjorde den åpne verden i W4. Selvom de har utviklet en bra motor selv må det nok mye tilpasninger til for det, man så jo bare i demoen til UE5 hvordan de i W4 kunne ha en hest med de beste animasjonene jeg noensinne har sett, detaljnivå som ikke er mulig i andre motorer, bruk av metahuman, fysikkteknologi++. Ikke vanskelig å skjønne hvorfor de byttet, dette ser mye bedre ut på alle områder. Endret 16 timer siden av MrL
vidor Skrevet 16 timer siden Skrevet 16 timer siden Tviler ikke på at folkene i Epic er over snittet smarte og egnet til å lage spillmotorer, men dette er uansett som å balansere på en knivegg der alt må være riktig for at folk skal bli fornøyde. Det som normalt skjer er at konsept lanseres, deretter implementeres halvveis ok, deretter optimaliseres/reimplementeres til det blir bra nok. Om en optimaliserer ting så klarer en seg med mindre hardware, men slik industrien fungerer nå så vil dem heller outsource motoren heller en å gjøre dette selv da det krever optimalisering over flere plattformer. CDPR har bra folk, så tviler ikke på at de leverer uansett til slutt, men håper bare ikke er et stunt for å blidgjøre masete nedsnødde investorer, noe jeg har en mistanke om. CDPR satset stort og fikk betale prisen, men de fikk betalt til slutt.
Evil-Duck Skrevet 15 timer siden Skrevet 15 timer siden Jeg håper virkelig som en massiv CDPR og Witcher fan at de får det til på Unreal Engine 5 altså, det er bare ekstremt vanskelig å ignorere samtlige erfaringen en har hatt med spill som er bygd på den motoren. Spesielt siden UE4 og hadde de samme problemene gjennom hele sin levetid, Jedi Survivor er ett eksempel på det, ett spill som etter over 2 år og 10 patcher fortsatt sliter med uakseptabel ytelse.
Username88 Skrevet 4 timer siden Skrevet 4 timer siden Det vil komme for seint og gi for lite. Spikern i kista for CDPR. For det andre er folk interessert i Geralt sine eventyr når det kommer til Witcher. Ciri er ingen dårlig karakter, men hun er ikke hovedkarakter materiale.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå