Jotun Skrevet 17 timer siden Skrevet 17 timer siden Absolutt. Og da er havvind plutselig det vi skal bygge Magisk
sedsberg Skrevet 17 timer siden Skrevet 17 timer siden Hvorfor ikke gå ett steg videre og lage flyvende platformer med vindmøller så man får de skikkelig høyt opp hvor det er kraftigere vind? Jeg er sikker på at det er fullt mulig med dagens teknologi.
Simen1 Skrevet 16 timer siden Skrevet 16 timer siden (endret) trikola skrev (13 timer siden): Hva i h..... er dette med italia (og denne gangen også Sveits)? Har spurt om dette før, fikk en brukbar forklaring (noe sonene) og nå er det tilbake. Jeg har flere mulige forklaringer som sikkert overlapper: - Fargeskalaen til Startsiden.no er omtrent slik: 0-50 øre grønntoner, 50-70 øre gultoner, over 70 øre rødtoner. Den er altså ganske brutalt rød for alt over 70 øre. Prisen i Italia varierer en hel del mellom 100-150 øre, men variasjonene blir ikke formidlet på grunn av fargeskalaen maler det blodrødt uansett. Prisene i f.eks Tyskland varierer typisk mellom 0 og 250, som da kan bruker hele Startsidens fargeskala. Selv om toppene er høyere enn i Italia så virker Italia som mer konstant rødt. - Italia er et gasskraftland. De har svært mye gasskraft og solkraft, faktisk i en sunn balanse i motsetning til Spania. Regulerbarheten er så god at det aldri blir overskudd av solkraft som kræsjer prisene sånn som i Tyskland. Gasskraft styrer altså prisbildet og siden gass koster en del penger så går det også sjeldent langt under 100 øre/kWh. 90-100 er et sånn ca bunn-nivå på prisene der. - Kraftlinjene til andre land har ikke kapasitet til å forsyne Italia med så mye strøm at lave priser smitter over. Italia blir derfor styrt av sine egne priser på gasskraft. Endret 7 timer siden av Simen1 1
sk0yern Skrevet 3 timer siden Skrevet 3 timer siden https://www.finansavisen.no/energi/2025/09/22/8294742/norden-kan-bli-datasentervinner-varsler-hoyere-strompriser Sitat Bloomberg Intelligence anslår at strømforbruket fra datasentre i Norden kan firedobles innen 2032. Det kan gi betydelig vekst for aktører som Vattenfall, Statkraft, Fortum og Ørsted. "so much winning"
J-Å Skrevet 2 timer siden Skrevet 2 timer siden 14 hours ago, sedsberg said: Hvorfor ikke gå ett steg videre og lage flyvende platformer med vindmøller så man får de skikkelig høyt opp hvor det er kraftigere vind? Jeg er sikker på at det er fullt mulig med dagens teknologi. https://www.nrk.no/sorlandet/nytt-hoydevindsenter-pa-lista-1.13675270
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå