ilpostino Skrevet 6. mai Forfatter Skrevet 6. mai Komplett har ikke fått den inn, men ble obs på at Samsung 9100 Pro har kommet nå. Ganske ville overføringshastigheter. Blir en slik som sytemdisk på den neste maskinen jeg skal bygge.
backtoback Skrevet 6. mai Skrevet 6. mai (endret) WD Black SN8100 (M.2 PCIe 5.0) er også rett rundt hjørne, med sekvensiell lese- og skrivehastighet = 14.9 GB/s og 14.0 GB/s. Dette er visst etterfølgeren til WD Black SN850X (M.2 PCIe 4.0). https://www.tomshardware.com/pc-components/ssds/amazon-lists-the-unannounced-wd-black-sn8100-with-14-9-gb-s-reads-for-usd225-1tb EDIT: Ekstra info Spoiler TBW = Terabytes Written (consumer grade SSD) DWPD = Drive Writes Per Day (enterprise grade SSD) To convert TBW to DWPD, use the following formula: DWPD = TBW / (365 * Warranty (Years) * Capacity (TB) ) Samsung 9100 Pro 4 TB kr 5698 (https://www.prisjakt.no/product.php?p=14532021) https://www.techpowerup.com/ssd-specs/samsung-9100-pro-4-tb.d2320 Endurance: 2400 TBW Warranty (Years): 5 Capacity (TB): 4 Endurance DWPD = 2400 / (365 * 5 * 4) = 0,329 DWPD Kingston Fury Renegade G5 4 TB kr 7790 (https://www.prisjakt.no/product.php?p=14618460) https://www.techpowerup.com/ssd-specs/kingston-fury-renegade-g5-4-tb.d2364 https://www.kingston.com/en/ssd/gaming/kingston-fury-renegade-g5-nvme-m2-ssd?partnum=sfyr2s%2F4t0 Endurance: 4000 TBW Warranty (Years): 5 Capacity (TB): 4 Endurance DWPD = 4000 / (365 * 5 * 4) = 0,548 DWPD Endret 7. mai av backtoback ekstra info 1
ilpostino Skrevet 6. mai Forfatter Skrevet 6. mai backtoback skrev (20 minutter siden): WD Black SN8100 (M.2 PCIe 5.0) er også rett rundt hjørne Jeg har litt dårlig erfaring med SSD*er som blir "slitt ut" høvelig fort. Er WD Black en bra serie?
vidor Skrevet 6. mai Skrevet 6. mai (endret) 4 hours ago, ilpostino said: Jeg har litt dårlig erfaring med SSD*er som blir "slitt ut" høvelig fort. Er WD Black en bra serie? Hør med siDDis om råd til brukte entreprise-SSDer fra eBay. Det burde løse wear-utfordringene dine. Endret 6. mai av vidor
siDDis Skrevet 6. mai Skrevet 6. mai (endret) Jepp, er masse billige enterprise SSD'er med så og si uendelig skrivekapasitet. Betydelig raskere er de også. Bruker flere modeller til Apache Pulsar cluster på jobb. Det er bare skriving og atter skriving av tiddserier og hendelser. Flere TB til dagen. Trenger du 1, 3, 5, 10 eller 25 DWPD? Endret 6. mai av siDDis
Presley Skrevet mandag kl 19:18 Skrevet mandag kl 19:18 Jeg står foran oppgradering av lagring, det jeg ser etter er en ok 2TB m.2 PCIe Gen3x4, en eller to 2,5" SSD'er rundt 2TB, samt en HDD rundt 12TB for å legge til medieserverbiten. m.2 disken tenker jeg å bruke til software, jeg har en Samsung 970 EVO Plus 1TB som brukes som systemdisk og tenker at en ok 2TB som kan kjøre sammen med den for å ta seg av software er kanskje fornuftig? 2.5" SSD'ene tenker jeg til arbeidsdisker for videoredigering og CAD, de jeg har i dag er eldre OCZ disker på 250GB og 500GB, så to stk 2TB'ere der vil være en bra oppgradering tror jeg. Så, er det noen som kan gi noen gode tips til hvilke disker som er fornuftig å kjøpe? Vil gjerne ha det så billig som mulig men uten å kaste kvalitet og trygghet rett i søpla heller, de diskene jeg har pr nå er gamle og har virkelig stått seg godt mtp driftstimer og skrivesykluser.
PaladinNO Skrevet onsdag kl 08:39 Skrevet onsdag kl 08:39 (endret) Presley skrev (På 15.9.2025 den 21.18): Så, er det noen som kan gi noen gode tips til hvilke disker som er fornuftig å kjøpe? Er i samme båt akkurat nå, og jeg finner stadig tilbake til WD Black SN850X som det mest fornuftige alternativet. Kommer i diverse størrelser. https://www.proshop.no/?s=WD+Black+SN850X Som harddisk sverger jeg selv nå kun til Seagate Exos. https://www.proshop.no/?s=seagate+exos Har fortsatt plenty med plass i hjemmeserveren min, men skulle jeg kjøpt noe nå ville jeg gått for Exos X24 16 TB (marginal prisforskjell mellom 12 TB og 16 TB): https://www.proshop.no/Harddisk/Seagate-Exos-X24-16TB-Harddisk-ST16000NM002H-SATA-600-35/3214449 EDIT: Typo Endret onsdag kl 08:51 av PaladinNO 1
ilpostino Skrevet onsdag kl 08:47 Forfatter Skrevet onsdag kl 08:47 PaladinNO skrev (7 minutter siden): Har fortsatt plenty med plass i hjemmeserveren min, men skulle jeg kjøpt noe nå ville jeg gått for Exos X24 16 TB (marginal prisforskjell mellom 12 TB of 16 TB): Veldig risky, men per i dag har jeg hele Plex-kartoteket mitt på en harddisk. Tar notis i denne i et fremtidig bygg.
PaladinNO Skrevet onsdag kl 09:06 Skrevet onsdag kl 09:06 ilpostino skrev (4 minutter siden): Veldig risky, men per i dag har jeg hele Plex-kartoteket mitt på en harddisk. Tar notis i denne i et fremtidig bygg. Jeg ville ikke risikert alt på én harddisk. Da heller en tilsvarende eller mindre harddisk (f.eks. 4-8 TB) nummer 2 til å legge det man mest ønsker å ha en kopi av. Det er slik jeg gjør det (specs i profilen). Min hjemmeserver er en vanlig Windows 10 PC, med flere harddisker i JBOD hvor jeg manuelt kopierer data jeg ønsker å bevare ett ekstra sted. Har satt av en 10 TB og en 8 TB disk som "backup" disker. Også grunnen til at jeg angrer på at jeg kjøpte både en 18 TB og en 20 TB Exos disk. Gode disker, for all del, og har hatt 0 problemer med dem, men...det er mye data som vil ryke hvis noe skulle skje. Jeg skulle heller kjøpt 2 stk. 16 TB, da prisen er bedre og det er mer overkommelig å ta en 1:1 sikkerhetskopi hvis ønskelig (hvis man skulle ha 16 TB data man ønsker å ha 2 stk. av - noe jeg ikke har). Det skal sies at 1 stk. 10 TB Exos disk har takket for seg, men det skjedde under en større filoverføring og strømmen gikk. Jeg hadde UPS på hoved PC-en, den som sendte dataene til serveren, men serveren sloknet. Og disken jeg skrev til (og kun den) fikk plutselig permanent "12314 ms ventetid" og "100 % bruk" ved "250 KBps overføringshastighet" etter neste oppstart.
ilpostino Skrevet onsdag kl 09:40 Forfatter Skrevet onsdag kl 09:40 Jeg har flere kopier av bilder, dokumenter og slikt. Det er i og for seg kun alt som ligger i Plex jeg ikke har backup av. Kanskje jeg skal få ut den berømmelige fingeren og sette opp to disker i RAID 1 frem til jeg får opp serveren jeg har hatt planer om leeeeenge? Som for å redde fremtidige meg fra hodebry.
Simen1 Skrevet 9 timer siden Skrevet 9 timer siden Seagate Barracuda 24 TB til 3600 kr - er den ok til masselagring/backup? 1
vidor Skrevet 8 timer siden Skrevet 8 timer siden 44 minutes ago, Simen1 said: Seagate Barracuda 24 TB til 3600 kr - er den ok til masselagring/backup? Generelt er disker fra Seagate ok, men husk at denne disken mest sannsynlig er SMR siden prisen er forholdsvis lav for størrelsen. SMR er mest et problem hvis disken begynner å bli full og den må benytte staging-området heftig p.g.a rearrangering. Enten det eller at en vil bruke den til RAID. Tenk over om du vil ha SMR eller CMR disk. Seagate tilbyr også garanterte CMR-disker, men da blir også prisen deretter. Til backup og enkel masselagring er SMR som regel helt greie valg.
ilpostino Skrevet 8 timer siden Forfatter Skrevet 8 timer siden En må vel ha ganske mye data før 24TB begynner å bli fullle. Jeg har en 10TB-disk som begynner å bli full. Brukes blant annet til Plex, bilder og lignende. Er litt på jakt etter to (rimelige) disker som kan settes opp i RAID 1.
vidor Skrevet 5 timer siden Skrevet 5 timer siden Har 5TB som går full ofte, og SMR er derfor veldig irriterende når den gir 250 kilobyte/s ytelse.
siDDis Skrevet 5 timer siden Skrevet 5 timer siden vidor skrev (3 timer siden): Generelt er disker fra Seagate ok, men husk at denne disken mest sannsynlig er SMR siden prisen er forholdsvis lav for størrelsen. SMR er mest et problem hvis disken begynner å bli full og den må benytte staging-området heftig p.g.a rearrangering. Enten det eller at en vil bruke den til RAID. Tenk over om du vil ha SMR eller CMR disk. Seagate tilbyr også garanterte CMR-disker, men da blir også prisen deretter. Til backup og enkel masselagring er SMR som regel helt greie valg. Nei den er ikke SMR. Seagate har forskjellige batches, med forskjellige firmware. EXOS er premium med høyest kvalitet, og høyest toleransenivå. Stort sett all bedrifter/cloud leverandører velger EXOS serien. Barracuda er bittelitt tregere, og større sannsynligheit for feil, men fremdeles en ok harddisk. EXOS tåler også vibrasjoner bedre så fungerer bedre i raid setup med mange vibrerende harddisker. For vanlig bruk hjemme, så er Barracuda helt fint. Fungerer også fint til raid. Er prisforskjellen mindre enn 10% mellom EXOS og Barracuda per TB, så ville jeg valgt EXOS. 1
vidor Skrevet 5 timer siden Skrevet 5 timer siden Har lest at Barracuda ikke er garantert CMR og at en kan få SMR. Dette er ikke offisielt, men erfaringer som folk gjør seg. Enig i å velge EXOS om det er ok prismessig.
siDDis Skrevet 5 timer siden Skrevet 5 timer siden Nei, det var WD som tullet for mange år tilbake. Seagate tilbyr å velge mellom SMR eller CMR ved å justere firmwaren på noen harddisker. Usikker på hvilke modeller det var.
tingo Skrevet 4 timer siden Skrevet 4 timer siden Seagate har en liste over hvilke modeller som har CMR og SMR https://www.seagate.com/products/cmr-smr-list/
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå