Redaksjonen. Skrevet 11. juni 2020 Skrevet 11. juni 2020 Oppsiktsvekkende påstander om kjernekraftens klimaavtrykk
Populært innlegg Bent Inge Johansen Skrevet 11. juni 2020 Populært innlegg Skrevet 11. juni 2020 Bra at du får dette sagt. Jeg mener at du er veldig diplomatisk og moderat i din omtale av Mark Jacobson og TSs kildebruk. TU bør ikke være et talerør for kvasivitenskap. 11
dahln Skrevet 12. juni 2020 Skrevet 12. juni 2020 Det er vel all grunn til å tro at fremtidige kjernekraftverk som bruker flytende salt vil ha et veldig lavt CO2 avtrykk siden man bruker lite sement og ikke har noen kjøletårn.
Kahuna Skrevet 12. juni 2020 Skrevet 12. juni 2020 Om jeg har forstått dette rett så ligger det 'oppsiktsvekkende' i at den ene løsningen har vesentlig kortere leveringstid enn den andre og derfor vil komme tilsvarende raskere i gang med å redusere CO2-utslipp? Jeg kan ikke se annet enn at leveringstid faktisk er et vesentlig poeng, litt som 'mens gresset gror død kua'..
GMWWX8CF Skrevet 12. juni 2020 Skrevet 12. juni 2020 Vindkraft er avhengig av at grunnlast som kjernekraft eller kullkraftverk eksisterer, men ikke det motsatte. Denne avhengigheten bør kunne medtas i klimagassregnskapet for vindkraft.
Frank Drebin Skrevet 12. juni 2020 Skrevet 12. juni 2020 dahln skrev (12 timer siden): Det er vel all grunn til å tro at fremtidige kjernekraftverk som bruker flytende salt vil ha et veldig lavt CO2 avtrykk siden man bruker lite sement og ikke har noen kjøletårn. Trenger man ikke kjøletårn? 1
trikola Skrevet 12. juni 2020 Skrevet 12. juni 2020 Hvis man istedenfor kan varme opp en elv, nei. Om det er en bedre løsning tviler jeg på.
Frank Drebin Skrevet 12. juni 2020 Skrevet 12. juni 2020 Det samme kan man jo si for tradisjonelle kjernekraftverk. Så lenge det er snakk om bruk av dampturbin så trengs det kjøling. Men det skal jo også være en elv/sjø av en viss størrelse for å håndtere f.eks. 100 MW kjøling.
EremittPåTur Skrevet 13. juni 2020 Skrevet 13. juni 2020 (endret) I kombinasjon med fjernvarme er dette bare enda en resurs ved atomkraft på ett lite areal. Her er det bare å forsyne seg med ren energi. Endret 13. juni 2020 av EremittPåTur
Ketill Jacobsen Skrevet 14. juni 2020 Skrevet 14. juni 2020 EremittPåTur skrev (På 13.6.2020 den 10.21): I kombinasjon med fjernvarme er dette bare enda en resurs ved atomkraft på ett lite areal. Her er det bare å forsyne seg med ren energi. Bare 1% av termisk energi utover strømproduksjonen fra atomkraftverk er tatt i bruk. At det er slik, er nok ikke tilfeldig! Det er rett og slett trist at man ikke klarer å utnytte mer av all denne energien. 1
Arthur Ellingsen Skrevet 23. juli 2020 Skrevet 23. juli 2020 Merkelig. Trodde eneste form for utslipp fra kjernekraft er vanndamp. ja og så radioaktiivt avfall.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå