Gå til innhold

Mentos2

Medlemmer
  • Innlegg

    97
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av Mentos2

  1. Nå vet ts sikkert ikke alt om de som f.eks. har settere,hva du ser og hva som er virkelighet er ikke nødvendigvis det samme. Mange er flinke til å løpe i skogen med hundene sine og er med i hundeklubber med hyppige treninger,uten at det kringkastes i nabolaget. Hunder som bare står bundet i en kjetting til et hundehus dag ut og dag inn og tydeligvis ikke har det bra bør meldes til mattilsynet eller politiet (vi burde hatt et effektivt dyretilsyn eller dyrepoliti i stedet). Men,da skal man være sikker i sin sak, ikke bare være en nabo som flyr rundt og synser (mange som ikke har peiling på hunder,ofte hundehatere, tror de er "verdensmestere i hundehold", jeg har en hundehaternabo,og de er like "sjarmerende" som kattehatere, og jeg har hatt to av dem 😄). Har folk noe å utsette på andres dyrehold, så prøv å komme i snakk med eierne eller meld fra til mattilsynet eller politiet. Det er ikke noe bedre med Retrievere,som mange tror bare er en sofabikkje.Faktum er at de fleste hunderaser ble oppdrettet til nytteformål,f.eks. er Retrievere apporterende fuglehunder og egentlig oppdrettet til å hente f.eks. ender i vann som jegeren har skutt. Man bør sette seg litt inn i hunderasene/blanding av hunderasene når man skal ha hund. Jeg har samojedhund (polarhund) fordi jeg tiltrekkes av den rasen og er veldig interessert i trekkhundsport.Er man kuldeskjær eller synes at det holder å gå 15 min. tur med bikkja,så bør man ikke ha polarhund i det hele tatt,uansett hvor pen bikkja er. De krever en del tid til aktivisering og sosialisering. Mange misforstår små hunder også,små hunder er ikke porselenshunder som må bæres eller kjøres i vogn ! De er heller ikke for små til å bli skikkelig oppdratt og sosialisert (vi møter utrolig mange miniatyrhunder som bjeffer,knurrer,snerrer og gjør utfall,og eierne later som ingenting). Så er det individuelle forskjeller også,to hunder av samme rase og kjønn kan være forskjellige og ha forskjellige behov. Man kan ofte se litt tegn til hvordan en hund kan bli når vi besøker den hos oppdretter, personligheta kommer ofte ganske tidlig frem. Jeg var ganske sikker på at jeg kom til å velge en bestemt valp ut i fra bilder og videoer vi som skulle ha valp fikk tilsendt på sosiale medier,men da jeg besøkte valpene første gang da de var 5 uker gamle,så var det en annen valp som på uforklarlig vis smøg seg inn i hjertet og hodet mitt.Det var x-faktoren som slo til,og jeg endte opp med henne som betyr alt for meg 🥰 Man kan si mye om hundehold,men de fleste gjør sitt beste for at det skal gå bra,men det er ikke alltid at ting blir som man tror og håper.
  2. Det skjedde nok mye oftere i mine yngre dager hvis jeg skulle lære sanger utenatt og det ikke fulgte med tekst til sangene på LP-plater eller kassetter (jeg følte meg litt snytt,på en måte). Sjelden jeg gadd å skrive av sangene mens jeg hørte på dem (å lære tekst og melodier falt meg lett siden jeg sang i kor). I dag skjer det ikke så ofte at jeg hører på samme sang mer enn to ganger etter hverandre,men unntaket gjelder en julesang,den kan jeg høre om og om og om igjen når jula kommer. Jeg får den samme gode følelsen hver gang jeg hører denne sangen i jula.
  3. Jeg hadde en sånn sjef for mange år siden,jeg slutta etter 3 måneder,jeg orka ikke å ha det sånn. I en stor bedrift jeg jobba i, så hadde en annen avdeling en sånn avdelingsleder som ts beskriver, han skapte frykt hos de ansatte. Flere ansatte på andre avdelinger anbefalte de ansatte på psykopatens avd. å gå til tillitsmannen og videre oppover i systemet hvis ikke tillitsmannen tok skikkelig tak i det. Jeg vil anbefale å ta opptak av psykopaten og så gå videre med saken i håp om å få ham fjernet fra stillingen,alternativt å slutte i jobben. Ingen skal behøve å føle frykt på arbeidsplassen,bli trakassert,osv.
  4. Enkle sparetips for eneboere/par. -Matbutikkene har som regel halv pris på dagsferske bakervarer etter kl. 22 på hverdager og kl. 20 på lørdager. Alt fra billigste brød til grovt brød,boller,rundstykker,osv. kan man finne der. Jeg kjøper gjerne for en uke eller to av gangen. Skjær i skiver og legg i fryseren,ta ut det du/dere trenger for en dag eller to. Om mulig,dusj,vask klær,kjør oppvaskmaskin osv. etter kl. 22 på hverdager og i helger når nettleia er lavere. Og,bor man på f.eks. Østlandet,så skal det mye til for at Norgespris på strøm ikke lønner seg - Lag mest mulig mat fra bunnen av, kjøp poteter,gulrøtter,osv. på tilbud,frosne grønnsaker kan være billige på tilbud. Kjøp gjerne sesongvarer når de skal ut av butikkene ( f.eks. julemat) og frys ned,ofte er det lenge til de går ut på dato,så mye kan oppbevares i kjøleskap en stund.Jeg har mye julemat som jeg har kjøpt for en billig penge og som kan brukes i supper,lapskaus,omelett,pizza, spises som den er som pålegg eller til middag, osv. Jeg har mat helt til påske,for å si det sånn 😄 Om sommeren eller på høsten, plukk Bringebær,blåbær, tyttebær,sopp,multer,osv.Mange annonserer at epler,rips,solbær,rabarbra, osv. gis bort mot at folk plukker selv.Bær,rabarbra osv. kan fryses,mange typer epler holder lenge i kjølig rom. Her kan man lage desserter og kaker/paier som fryses ned og tas frem når man har lyst på noe godt eller får gjester. Små tomater, urter (f.eks. gressløk) kan dyrkes i egen hage eller på balkong. Lån bøker på biblioteket om dyrking av mat i hage eller på balkong. Kjenner man f.eks. elgjegere,så hør om man kan få kjøpt kjøtt for en rimelig penge. Tilbudsavisene er verdt å sjekke,jeg sjekker også datovarer i butikkene. Bruk ryggsekk eller handlenett til å ha varer i. Bruk beina eller en billig sykkel for å komme deg frem på korte avstander.
  5. Mulig det er dette du tenker på ? Høyre ønska ikke at vanlige folk skulle sitte hjemme i sofaen og sjekke hvilken butikk som hadde lavest pris på dagligvarer. I stedet må vi fly fra butikk til butikk i nærområdet for å sjekke. https://www.vg.no/forbruker/i/P7KQp/regjeringen-stopper-pris-app-for-dagligvarer
  6. Det blir kjøttkaker på bikkja og meg i dag,blander kjøttdeig,egg,litt vann,salt og potetmel i en bolle og tar av til bikkja før jeg tilsetter krydder og evnt. løk. Mye bedre enn det man får kjøpt i butikken. Pleier å kjøpe kjøttdeig på Bunnpris,fastpris 50 kr. for 400 g. "Lavpris"-butikkene har mye høyere priser.
  7. Feirer rolig jul med denne snuppa her 🥰 Gå turer, spise god mat og bare slappe av og ha det hyggelig sammen. Hun får gaver selvsagt, men tror hun aller helst ønsker seg en kjekk hannhund på besøk siden hun har løpetid 😄 God jul til alle to-og firbente.
  8. Hadde det ikke vært for at bikkja sover,så skulle jeg tatt en dans til minne om Chris Rea😄
  9. Fikk et boliglån som jeg trengte,som andre banker avslo. Fikk til og med beholde ca 100 000 kr. av egenkapitalen i tilfelle jeg trengte noen oppgraderinger (hus bygd i 1991 i god stand), brukte en del av pengene på å innstallere vedovn,osv. Jeg fikk en personlig rådgiver som gikk gjennom inntekt, utgifter,lån, sparing (det la de merke til),osv. Har siden bare tatt kontakt for å få lavere rente,regner med at de vil ha kunder som er flinke til å spare i stedet for å ta opp forbrukslån når de trenger noe. Har også brukt supertilbudene på Mastercard noen ganger. Har også sparekonto i en annen bank. Jeg vurderte å gå over til S Banken,men droppa det da de kutta ut nettbanken (jeg vil ha både app og nettbank). Regner med å flytte til våren/sommeren, så får se hvem som gir meg det boliglånet jeg trenger da 😄
  10. Er mest kattemenneske, har hatt 3, men har hund nå ( på grunn av en hunderase som jeg liker så godt). Liker å gå turer med bikkja, den har nylig fyllt ett år og jeg ser frem til mange fine år og turer med hunden min🥰 Skal ha katt igjen når/hvis jeg blir gammel og ikke lenger orker å gå tur med hund. Katter er enklere å ha selv om de krever litt de også.
  11. Ser knapt på NRK,kan gå lang tid før jeg gidder å slenge innom Dagsrevyen,selv om jeg har prøvd litt oftere de siste par ukene 😉 Er ikke interessert i sport (de som vil ha det kan betale for det), Debatten har jeg prøvd å se på et par ganger, men jeg savner en litt mer hardtslående debattleder (ikke nå skal vi ha det koselig-Fredrik). På tide med programledere i nyhetsprogrammene og evnt. i debatter som tør å sette politikere til veggs, som tør å utfordre politikera på hvorfor samfunnet forfaller (veier, skoler,sykehus,sykehjem,osv.) når pengebingen i Norge er såpass stor at vi burde hatt ting på stell...i stedet har juks-og fanteripolitikera bare latt ting forfalle i tiår etter tiår. NRK bør bli abonnementskanal der man kan velge om man vil ha det eller ei. NRK kaster bort mye penger på å ha 3 tvkanaler, Sverige med dobbelt så mange innbyggere som i Norge har 2 statskanaler (svt1 og svt2), hva forsvarer at NRK har 3 ? Skal jeg først se på tv, så blir det helst Nasjonal Geographic, noen ganger Animal planet eller en film (bare dritt og repriser på det man får tilbudt i kanalpakkene til f.eks. Altibox, så filmer må man kjøpe eller leie selv uansett). Orker ikke å se på alt rælet som sendes på tv for tiden, tvpakkene bør skrotes så kan folk heller kjøpe det de selv vil ha av tvkanaler og streamingtjenester. Er glad jeg har bikkja som tar mye av tiden min, hun bruker labben til å slå på tlf. eller på hånda jeg holder tlf. i når hun synes det er for mye tlf.bruk, og hun inviteter opp til lek eller kos, eller henter skoa mine når hun synes det er nok skjermbruk 😄
  12. Da blir det slutt på en del impulsshopping, og butikkene kan bare glemme at jeg står i kø for å kjøpe 4-5 varer og lar is smelte. Post i butikk er et annet irritasjonsmoment der de som sitter i kassa også har ansvaret for betjening av post og tipping. Det finnes mange dårlige post i butikkløsninger, og jeg gidder ikke å stå med varer jeg ikke får betalt fordi noen skal hente pakka si. Da er det kjekt å ty til selvscanningskassene. Det vil alltid være noen som prøver seg på manglende scanning og jeg har ikke noe i mot flere kontroller eller at hver vare blir satt på alarm så det piper hvis man ikke har betalt for varen når man passerer porten. Jeg vil bare ha en enklere og kjappere handlehverdag 🙂 Og, siden jeg hverken røyker eller snuser , så slipper jeg å oppta plass og forårsake lenger kø foran kassene for de som skal ha røyk eller snus. Jeg kan bli ganske gretten på Remabutikken der de liker å se køen blir lengre og lengre mens noen butikkansatte fyller varer i hyller som det er nok av fra før av. "Kundene først" lærte jeg da jeg jobba i matbutikk (og av en far som var salgssjef i alt fra biler, matvarer til bad- og kjøkkeninnredninger,osv.). Med selvbetjeningskassene kan man også selv finne feilprisa varer, det skulle ikke vært mulig å ha avvik mellom elektronisk prisetikett på hyllene og kassapris ( og, Coop Extra er verstingen når det gjelder manglende prising eller feilprising).
  13. Skatteetaten og evnt. tingretten. https://www.skatteetaten.no/person/folkeregister/dodsfall/oversikt/
  14. Hei. Jeg vil bare si at jeg synes det er synd å lese om situasjonen dere har kommet i, og jeg reagerer litt på bankens rådgivning i denne saken her, spesielt at de ikke var mer edruelige når det gjaldt verdivurderingen av boligen dere skulle selge og ikke tatt høyde for at det kan ta tid å selge boliger etter renteøkningene. Jeg vil si at dere nesten er blitt litt lurt av banken, de er den profesjonelle parten her og jeg synes de burde tatt mer ansvar tidligere. Men, nå snakker jeg fra hjertet, ikke fra en kynisk bankholdning. Jeg ville samla sammen dokumentasjon og skriftlig kommunikasjon mellom banken og dere og hørt med en advokat om banken har trådd over streken her (en kunderådgiver som har gitt råd som ikke burde vært gitt?). Mulig det går an å få litt juridisk veiledning av advokat i HL om dette eller om du tar opp saken med en gratis time hos advokat eller jurist (jurist er som regel litt rimeligere) bare for å høre hvordan det ligger an? Ikke påta dere høye advokatutgifter i denne saken her, det høres ut som at dere har det ille nok fra før av. Jeg synes ikke du skal være flau over situasjonen dere har havna i, jeg har vanligvis liten medlidenhet med folk som setter seg i gjeld pga. forbrukslån eller kredittgjeld (forbruksbasert lån) eller folk som bevisst har lånt til over pipa, men her synes jeg banken har svikta dere og fått dere inn i en situasjon dere ikke burde vært i (f.eks. ikke ta høyde for at verdivurderinga kan ha vært for høy, bankene vet jo gjerne hva boliger selges for i nærområdene sine, og det kan raskt sjekkes opp med statistikker, osv.). Jeg håper dere kommer best mulig ut av dette, ikke minst på grunn av at dere har barn som rammes av dette.
  15. Hvorfor vil du ikke høre med advokaten skriftlig om du kan få bekreftelse på testamentet, eller be tanten din eller vergen hennes om å sende inn testamentet til tingretten til oppbevaring, og be om kvittering på det? Det koster ca en tusenlapp å få testamentet oppbevart hos tingretten, men da er man til gjengjeld sikker på at ikke testamentet "forsvinner" på ett eller annet vis. Dog, din tante kan endre testamentet eller trekke det tilbake uten å måtte informere deg om det, eller gi noen begrunnelse om hvorfor det er trekt tilbake, uansett om det oppbevares hos tingretten eller ei. Er tanten din såpass svekka av f.eks. demens ,psykisk sykdom, e.l. at det påvirker hennes evne til å ta stilling til det hun har skrevet under på (med tanke på at hun har verge), så kan det hende at statsforvalteren har satt foten ned. Det samme hvis du har utøvd utilbørlig press (jeg vet ikke hvor nært du står din tante, familieforhold til din tante, osv.). Er det andre arvinger som kan tenkes å kunne protestere på testamentet, f.eks. hvis hun sitter i uskiftet bo? Det beste du kan gjøre er å ta kontakt med advokaten skriftlig,og evnt. statsforvalteten hvis tanten din har fått oppnevnt verge pga. langtkommen demenssykdom, psykisk sykdom, psykisk utviklingshemming,e.l.
  16. Håper katten din begynner å spise igjen av seg selv, hvis ikke må man få sjekka det. Problemet med dyr er jo at de ikke kan si hva som plager dem, f.eks. hvis de har vondt i halsen, munnen, magen, osv. Jeg pleide å gi kattene mine mat fra finger/hånd hvis de ikke ville spise når de var syke, f.eks. når de var forkjøla. Valgte da leverpostei (grov type) eller kattemat på boks (de typene de pleide å spise). Får bare håpe at katten ikke ble utsatt for noe ute som har gjort at den har mista lysten til å spise.
  17. Har skyllet ørene en sjelden gang når det er mye gruff inni der, som regel hvis jeg har hatt vondt i halsen og ørene i forbindelse med forkjølelse. Har da brukt middel som jeg har kjøpt på apoteket og skyllt med ballong. Hvis det er mange som skyller ørene ofte, så kan det være like mye misbruk av det som å skylle nesa med Otrivin, som medfører at folk blir mer plaga. Selv får jeg følelsen av å være tett i øra hvis jeg bruker ørepropper, så jeg lar være å bruke det. Ble "støvsugd" i det ene øret på ØNH for mange år siden. Måtte ha mange behandlinger siden jeg hadde en ørebetennelse som ikke ga seg. Tok 3 måneder før det forsvant, det danna seg eksem i øret pga. betennelsen og verken som rant. Det ble mange runder med lokal antibiotika og lokal kortisonbehandling. Har ikke hatt det siden. Folk som plages mye med ørene må få det sjekka og ikke pirke seg i ørene med q-tips eller lignende.
  18. Hadde ribbeinsbrudd for 4 år siden, husker at det tok tid før jeg var helt bra. Det var jeg som var skyld i det, leste på mobilen da jeg gikk og snubla i en fortauskant på bussholdeplassen...Litt flaut 😄
  19. Uten godkjenning fra Statens vegvesen så kan han ikke drive bilverksted. Regner med at han har alt i orden når det gjelder innbetaling av skatt, avgifter,håndtering av avfall, osv.? https://www.handlehvitt.no/bil/bilverksted/
  20. Vil man ha oppmerksomhet, så er det bare å skyve en tom kurv under bommen, så piper det, fant jeg ut for en stund siden 😉 Jeg bruker selvbetjeningskassene en del, har blitt tatt ut i kontroll noen ganger, som regel går det kjapt. Har bare fått vennlig påpek en gang, jeg så ikke at de hadde satt opp en plakat der det sto Max 15 varer, jeg hadde 32 småvarer 🙂 Det morsomste jeg har sett i selvbetjeningskassene var en småbarnsfamilie på 4 som hadde med en barnevogn og en full handlevogn, kan trygt si at det ble trangt der 😄 Håper de ble tatt ut i kontroll, jeg hadde ikke tid til å følge med "showet" videre 🙂
  21. Jeg skifta ut 5 vinduer (vanlige husmorvinduer fra Natre) + 1 verandadør +1 ytterdør i fjor vår, det kosta ca 100 000 kr., med 4 lufteluker i vegger. Et firma gjorde alt, tok 2 dager for 2 menn å gjøre jobben. De rydda fint opp etter seg og jobben med vinduer og dører ble fint gjort🙂
  22. Jeg har ingen aning om hva det kan koste, derfor håpa jeg at noen har erfaring med det selv og kan gi en viss pekepinn. Det blir ikke gjort noe før sommeren uansett, så mulig noen med erfaring har en viss peiling svarer 🙂 Har snakka med en nabo som er ute etter det samme, så mulig vi får med flere ( 6 til er realistiskt) og kan gå sammen og få tilbud fra tak-blikkenslagere 🙂
  23. Er det noen som har en viss aning om hva det vil koster å montere snøfanger( ca 6 meter) + takstige på Østlandet ? En etasjes hus, og det er ikke veldig bratt. Det raser som helsike fra taket over terrassen og fikk montert vedovn sist høst, så tenker på å ta begge tingene samtidig. Hører gjerne fra noen som har fått montert det (om ikke samla).
  24. TS Jeg lurer på hva du har studert, og hvorfor har du bare deltidsjobb ? Den eneste måten å komme seg ut av dette på er selvsagt mer inntekter. Du kan ta kontakt med inkassoselskapet og evnt. de du skylder penger, men det hjelper lite om du ikke gjør noe selv for å komme ut av det. Ta det du kan få, jobb i butikk eller på bensinstasjon, barnehage, renholdsarbeider, budsjåfør,ja, hva som helst. Du har ikke lov til å være kresen. Det er helt rett av NAV å ikke gi deg lån eller penger for at du skal komme deg ut av situasjonen, men NAV kan muligens hjelpe deg med å få heltidsjobb eller en deltidsjobb til (hvis du trives der du jobber nå, det er ingen mulighet for at du kan få mer jobb der?). Gjelda di er som den er, den er ikke urovekkende stor, men det er bra at du tar tak i det. Økt inntekt så du får nedbetalt gjelden din er det eneste som kan få deg ut av situasjonen din.
  25. Du har ikke vurdert å be om hjelp av advokat til å skrive testamente og svare på spørsmål som du har da ? Skriver du ned spørsmålene og hvem du vil skal arve deg (gjerne også prosentandel hvis det er flere), så bruker du tiden mer effektivt. Advokater har ofte en fastpris på bistand til å skrive testament (varierer mellom 3000-6000). Da er du sikkert på at formkravet er riktig og du slipper å bekymre deg for at noen skal bestride testamentet når du er borte. Det er i såfall de som må bevise hvorfor testamentet ikke er gyldig og betale omkostningene for det. Hvis du har en nær venn eller kjenner til en advokat du vil skal ta seg av dødsboet ditt, så kan du i testamentet be om at en av de blir oppnevnt som bobestyrer. Du kan sikkert be tingretten oppnevne bobestyrer for deg (tingretten oppnevner advokater) i testamentet. Jeg vet ikke hvor mange organisasjoner du har tenkt å donere penger til, men er det en eller større organisasjoner, så har de som regel egen advokat som tar seg av boet etter at de har fått melding fra tingretten om at du har etterlatt et testament der de er begunstiget. Det tar alltid litt tid før man blir ferdig med et skifte, men innen 1-2 uker etter dødsfallet får den/de som er nevnt i testamentet brev fra tingretten, og da må den/de sende en tilbakemelding til tingretten om man påtar seg ansvaret som bobestyrer (fristen til å svare var 6 uker da min mor gikk bort i 2019). Bobestyrer vil sjekke om det er mer verdier enn gjeld (er det mer gjeld enn verdier så kan de si nei takk til arven). Det vil bli utstedt proklama der de som har et økonomisk krav mot deg må melde inn det innen 6 uker. Har du bare penger i banken som skal doneres, så blir man fortere ferdig med skiftet enn om det er en bolig som skal selges). Jeg vet ikke hvorfor du er så redd for at noen skal bestride testamentet, men siden du åpenbart frykter det, så få hjelp av en advokat til å skrive testamentet. Selv har jeg bare fulgt noen formkrav som jeg vet holder mål, og jeg har testamentert alt jeg etterlater meg til en organisasjon som har egen advokat, så jeg regner med at advokaten deres ordner opp i det som må ordnes opp i og ivaretar organisasjonens interesser. Når jeg er død, så er det ingenting å krangle om (som jeg vet om pr. i dag) 🙂 Søsken, forelder som er i live, osv. vet at jeg har levert testamente i tingretten og hvilken organisasjon jeg har donert alt av verdier til. Jeg har inntrykk av at du er ganske ung, husk at arveloven går foran testamentet hvis du gifter deg, får biologiske barn eller adopterer barn. Du kan endre testamentet senere, men da må du betale et nytt gebyr. Det koster ikke noe å bare trekke tilbake testamentet.
×
×
  • Opprett ny...