Gå til innhold

AndersT2

Medlemmer
  • Innlegg

    10 656
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av AndersT2

  1. Hvilken type kontroller det er kan være til stor hjelp å vite.
  2. Når du nevner treg ladehastighet så regner jeg med du tenker på hurtiglading. Det er ikke noe å tenke på i det daglige. Når det kommer til langturer, så må man beregne litt ekstra tid, men så lenge man skjønner hvordan bilen fungerer, så tar det kortere tid enn hvis man ikke gjør det. Den har litt skuffende med kun 100kW lading, men starter man med 100% batteri, og over tid finner ut hvor den minsker hastigheten, så er det kjappere å kjøre videre til neste ladestasjon, enn å bli sittende i lang tid på en. Anslått så er det å lade fra 10-50/60% mye raskere for så å lade en ekstra gang, enn å sitte til den er på 80%. Det samme også å ikke gi full gass på motorveiene, men heller å spare litt der man kan så får man legger rekkevidde, men man kan ta det igjen med en ekstra ladestopp og bruke ca samme tid. Har selv Ioniq 5, men hadde Kona i ett par uker når min var på verksted. Det var mindre forskjell i kjøreegenskaper enn jeg hadde trodd. Bilen var veldig god å kjøre. 2 negative ting for min del med Konaen er at ladeporten er i front. Ser veldig mange med det som ikke greier å lukke porten. Og den blir da utsatt for mye møkk i portene hvis man ikke setter i proppene også. Det kan fort bli dyrt å bytte. Det andre var at jeg ikke fant noen måte å få av overvåkningen på at jeg følger med på veien. Den var irriterende. Det var ikke ett krav det året Ioniq 5en min er fra, så har ikke det der. Andre biler så kan man skru det av så vidt jeg har skjønt (Selv om det må gjøres ved hver eneste start, slik som med lane assist osv også) Har en nabo, eldre herremann, som kjøpte seg Kona for ett par år siden når han skulle ha ny bil. Planen var å få testet elbil, og eventuelt kvitte seg med en igjen hvis det ikke funket, og fortsatt få kjøpt ny bensin/diesel bil før det som på den tiden var snakk om at man ikke fikk lov å kjøpe slik mer fra starten av 2025. Han har hatt mye biler opp igjennom årene, og Konaen er den han er mest fornøyd med. Han ble ikke mindre fornøyd når jeg hjalp han å regne ut hvor mye han har spart på drivstoff også, sparte noe over 20.000,- i året
  3. Har en sammenstillings celle, som legger sammen mange celler i ett regne ark. Denne gangen så må jeg fjerne cellen, men ha mulighet til å legge den enkelt inn igjen, men samtidig ha summen. Cellen brukes videre til sammen regning ett annet sted. Hvis jeg bare kopierer den inn 3 seller nedenfor, så blir alle linkene 3 celler lenger ned i regnearket. Så gidder ikke bruke tid på å endre 40 linker 3 opp. Alle alternativene jeg får opp ved å høyreklikke fungerer ikke. Noen som har en ide?
  4. Egne PoE injektorer er noe annet enn PoE. Det er jo egen strømtilførsel til den enkelte enhet. Så de er ikke noe problem får USB C tilførsel, selv om de fleste i dag bruker C13 eller "Mikke Mus" kontakten av de jeg har vært borti. Men syntes USB C vil være litt for løs til slikt, da de sitter dårligere enn andre kontaktene.
  5. Har en kompis som skal bygge om sin uisolerte garasje fra tidlig 80-tallet, til å bli isolert, og ha ett lite arbeidsrom hvor det er tenkte varmekabler. Spørsmålet er hvordan finner man ut om betonggulvet der har isolasjon mot grunn, eller ikke? Siden det skal opp en vegg med 2,4 på betongen, vil det være noen skade hvis det borres ett hull nedover for å se om man treffer isolasjon eller ikke under planken? Det ligger ikke noe vann/kloakk/strøm eller noe slikt under der
  6. Slik jeg leser det de skriver, så gjerder det ikke PoE utstyr. De de nevner rundt nettverk er nok mer rutere osv. Alt gjelder vanlig forbruker utstyr. PoE er mer på proff siden, og kommer som regel inn i vanlige boliger når det kommer til semi-proft utstyr som Ubiquiti osv. Det er ikke noe problem med strømmen for PoE utstyr, men USB-C får ikke gjort noe med nettverks kapasiteten, da må de nok endre en god del på standarden der hvis de skal greier 10GB over 100m sammen med strøm. Samt ikke så enkelt å terminere i en USB C plugg i forhold til en RJ45 plugg. PoE utstyr får som regel også ikke strøm fra ekstern kilde, men fra selve ruteren/switchen. Og det er jo ikke noe problem for en liten PoE switch å få strøm fra USB C. Det er verre med de større switchene, men da er man over på proff utstyr igjen. Og her må man også skille på den vanlige Ola og Kari Nordmann, og ikke entusiasten som kan bruke litt mer proft utstyr også hjemme fordi de ønsker. Fint om all vanlig forbruker elektronikk får strøm fra USB C, det vil gjøre livet enklere for de fleste når man ikke finner igjen strømadapteret etter ett par år i skuffen osv. Det jeg ikke liker er at kontakten i enkelte utstyr ikke sitter godt nok, og virker å sitte litt løst. Aldri likt tilkoblingen på stasjonær PC, hadde her lik at den var litt lenger for enda bedre hold. Men funker veldig bra på Mobil og annet lettere utstyr.
  7. Skulle man spart noe på ordningen, men latt de rikeste måtte betale mer, så burte støtten for hustander ikke vært på mer enn 2500 kWt pr måned. 5000 er latterlig høyt. Det tilsier ett forbruk på 60 tusen kWt i året, mens gjennomsnittet for enebolig i Norge ligger rett over 20 tusen. Så å stoppe på 30 tusen hadde vært mer enn godt nok. Det vil gi bedre strømpris for de med dårligere råd og lavt forbruk, samt gi insentiver til de med veldig dårlige isolerte hus om å gjøre noe med effektiviteten på boligen, i stedet for å ha "billig" strøm for å fyre for kråka. Med 2500 kWt grense pr måned, så får ikke de som har råd til helårs oppvarmet basseng støtte for det, eller oppvarmet vei og annet luksus forbruk.
  8. Den ser ikke så verst ut. Men regner med målene den viser er yttermål, så vil ikke passe med mange av boksene som er 4-5cm tykke. Samt en del er nok noe mindre enn standard LP plate, da ingen av de jeg har er LP-plater. Det meste er det som kalles Earbook for CDer, så de varierer litt i størrelsesforholdene. LP hører jeg aldri på, selv om det følger med i enkelte av boksene. Liker ikke lyden jeg har hørt fra de, selv om det kanskje ikke er bra å si høyt CDene bruker også som regel 1 gang, når de rippes til NAS, så ikke store behoved for å ta de inn og ut, foruten de som har Blu-ray ect med seg, som jeg ikke har rukket å rippe alle ennå.
  9. Har ikke fått kikket så nøye på det ennå, men skal få gjort det. Har du eventuelt noen biler av løsningen? Kikket på det, men de er som regel kun for en enkel vinyl plate med tynt cover, og ikke store bokser med litt tyngde
  10. Jeg har en del limited edition utgaver fra mine favoritt artister som jeg tenkte jeg skulle få montert på veggen slik at de vises litt mer frem enn bare siden av dem. Men jeg har ikke greid å finne noe som jeg liker eller ser ut til å kunne fungere. I høyde og bredde så er de på størrelse med Vinyl plater, da mange av de også har LP plater i seg. Men de varierer fra 1 til 5 cm i dybden. Og de tykke veier en del mer enn en vanlig LP plate også. Samt ønsker at de hviler seg litt mot veggen, slik at det er mindre sjanse for at de faller om. Det er typer som dette: https://www.platekompaniet.no/musikk/cd/metal/golden-age-of-music-super-deluxe-edition-usa-import-cd og dette https://www.platekompaniet.no/musikk/vinyl/metal/metallica-load-limited-super-deluxe-box-set-vinyl-cd-dvd-bok-merchandise-3717521 Metallica'en veier over 5 kilo alene. Noen som har vært borti noe som kanskje kan passe?
  11. Samt det trengs kun tastatur, selv om mus kan gjøre ting kjappere i enkelte tilfeller.
  12. Spørsmålet er vel heller hvorfor brukte de penger på dette bygget i utgangspunktet? Folk kunne vel stått på samme sted og fått samme utsikt uten bygget. Det virker ikke som det er noen fasiliteter der utenom tak over hode og en sitteplass.
  13. Stopper de avtalen, så får man automatisk den gamle strømstøtte ordningen, hvis de ikke også stopper den. Ellers så kan de justere prisen som de vil, da avtalen er inngått. Det vil selvfølgelig ikke skje hvis det ikke er unormalt stor oppgang over lang tid fremover. Men de har muligheten, uten at vi kan si opp avtalen. Den avsluttes automatisk 1 januar 2026, og må manuelt bestilles på nytt etter den tid, da mest sannsynlig med ny bindingstid på 1 år av gangen. (Står også i avtalen angående at den ikke automatisk fornyes) Hvis de har mulighet til å strupe strømkablene, så er det nok det siste de gjør. Ingen norske politikere liker å gjøre EU/Storbritannia sure, da de gjør alt de kan for å bligjøre de på alt mulig. Dessverre er det slik at de fleste i Norge liker å bli annerkjent i det store utland, og da kan vi her hjemme ha de som vi vil. Nevnes Norge på en TV kanal i statene, eller en hvilken som helst president der nevner Norge, så blir det nyhetssak her i Norge. Egentlig ganske tragisk. De gjør nok ikke det. Men hvor ofte gidder egentlig det norske folk å løfte på ræva i store mengder for å klage på noe? Spesielt her på det late østlandet så skjer det aldri. Her samles de kun når det er rosetog. I andre deler av landet så har det vel kun skjedd ved sykehusnedleggelser. Har ikke fulgt de sakene noe særlig (dessverre), men politikerne snur vel da, og finner en annen vei å få igjennom det de ønsker i stedet uansett. Det hjalp vel ingen steder å klage på nedleggelser av skoler. Men vi bør nok bli flinkere til å klage høylytt sammen.
  14. I følge siden dems så har de 3 års garanti. Så bare å bruke den. Den siste kan enkelt og greit være produksjonsfeil, slikt skjer da den type pære er full av elektronikk. De jeg så på siden er ikke dimbare, så kan bli ødelagt med slik som styrer dem. Ellers så kan de være strømvariabler, men det er vanskelig å finne. Ser på siden at den bruker E26 sokkel, mens vanlig sokkel her i Norge er E27, så greit å vite om det er riktig sokkel som passer. Hvis det ikke står E27 på esken da. Er den veldig enkel å skru inn? Da kan det være at det er feil sokkel, og den sitter veldig løst som gir mye spenningsvariabler hvis den rører seg (altså dårligere kontakt enn den skal ha)
  15. Drev å kikket litt på Norgespris avtalen nå. Og det eneste i avtalen som gir litt usikkerhet er punkt 10 10. Justering og opphør av Norgespris av hensyn til kraftsituasjonen Energidepartementet kan gi forskrift om opphør og justering av Norgespris av hensyn til kraftsituasjonen Så Energidepartementet kan når som helst sette opp prisen, og bare skylde på kraftsituasjonen. Ikke noe om at det skal varsles eller noe. Så er vi heldig så ser de at det blir for falt i februar og skrur opp prisen, så sitter man med høyere pris enn man først trodde igjennom sommeren. Regner med at de ikke setter ned noe igjen hvis situasjonen endrer seg.
  16. Enklere å fortsette på eksisterende tråd om dette:
  17. Det ser ikke ut som det er mulig å merke og slette mange, men kun enkelt fil eller hel mappe/album https://support.apple.com/en-us/102344
  18. Uansett så havner den på forsiden hver gang noen svarer. Det er bare å legge til Azure foran i tittelen, så ser også de i sub forumet hva det er om. Det er enormt mye forskjellig ting det kan snakkes om der også. Slik jeg tolker det du har spørsmål mot, så er det for å effektivisere arbeid, og det kan du også vise i emnetittelen ved å ikke kaste bort tid for alle med å ha en bedre tittel. "Azure: Ønsker tilbakemelding på egenutviklet tjeneste" Da har du tittel på tråden som gjør at de som bruker Azure kjeppere blir interisert, også de som ikke normalt gidder å lete etter ting, men kanskje bare er innom for å sjekke egne tråder. Det er ikke så vanskelig.
  19. Hvis du lager en mindre generell overskrift, så får du nok langt bedre treff. Husk alle nye saker havner først på listen på hovedsiden, og der vises kun tittelen, og ikke hvilke underforum den tilhører. Så en slik generell overskrift så får du mye treff i starten av folk som ikke har en eneste ting å mene om dette evnet. Inkludert meg selv.
  20. Hvis du har Elkjøp, Power eller lignende du kan gå til å sjekke, så bruk lommelyktfunksjonen på mobilen, eller ta med en lommelykt. Da kan du sjekke hvordan de forskjellige reflekterer lyset.
  21. Hvorfor skyte de ned og ødelegge beviset? De har egnede måter å slå disse ut slik at de faller ned uten å bli for ødelagt. Det er ikke så lenge siden forsvaret hadde dette som trening i Oslo sentrum.
  22. Tror nok det eneste stedet du får satt en type presidens for dette er hos forbruker rådet eller en rettsak. Kan se begge sider av saken, kjedelig for bruker at gamle kabler ble ødelagt, men vanskelig for firmaet som pigget å vite at de gamle kabelene i ett annet rom er såpass sprø at de ikke tåler vibrasjon. Men er det ett trygt firma, så har de ansvarsforsikring som dette muligens burte gå på, men det kan være mye krangling med forsikringsselskapet dems. Det kan ha gått en sprekk i betongen i det andre rommet som har spukket opp og da ødelagt isolasjonen på. Det er 2 måter å fikse på uten å pigge opp rommet. Det ene er egne firmaer som finner hvor feilen ligger med egnet utstyr, og kan fikse feilen akkurat der den er. Det andre er hvis det er parkett/laminat i rommet er å legge varmefolie neste gang leiligheten er tømt.
  23. Vi benytter Mirosoft sitt Onedrive opplegg på jobben. Og i dag så er det blitt en endring i min Windows utforstker som gjør at jeg ikke ser status på filene slik jeg har gjort frem til nå. Siden Onedrive er tregt som F, så tar det alltid litt tid fra en fil er lukket, til jeg kan sende den på epost. De blå synkronsierings filene må bli borte før filen er korrekt. Greide i dag å sende over ett dokument til en kunde med mye feil i pga. dette. I bildet som heter gammel visning, så var det en egen statuskollonne som viste status på filen, hos meg er denne nå borte, og erstattet med en gul firkant over selve symbolet foran filnavnet (Se bilde ny visning). De uten gult på har jeg åpnet nylig på min PC. Den gamle kolonnene het status, og er borte. Setter jeg inn alle kolonnener som heter status, så er alle blanke. Noen som vet om dette er en ny ting som har blitt endret på. Eller er det endringen av dem som vises i Outlook bildet som gjorde dette? Endret denne på fredag. Men Utforskeren var fortsatt lik som før etter det. (Mulig det kun ble endret etter omstart av maskinen?) Endringen i Outlook ble gjort, da jeg tidvis må vente flere minutter på å hente ut filer fra outlook til Windows utforskeren av en eller annen grunn. Det hender veldig ofte jeg må hente ut eposter og/eller vedlegg og legge de til mapper. (Dette har startet ca den siste måneden). (Har ikke tid å sette tilbake funksjonen og kjøre omstart av PCen før dagen er over, så greit å vite om dette er grunnen eller om det er noe annet)
  24. Takk Hvorfor ble det riktig nå, når jeg testet dette før og fikk feil? Underlig
  25. Enkelt forklart så har Norgespris har ingenting med strømleverandør å gjøre. Du kan velge hvilken som helst av de, og det blir det samme. De fakturerer deg uansett 50 øre pr kWt. Er kWt prisen 20 øre, så betaler de 30 øre til Staten, og kWt prisen 80øre, så får de 30 øre av Staten. Samme som med strømstøtten som har vært. Den har heller ingenting med strømselskapene å gjøre. Norgespris låses til strømmåleren din, og ikke deg ut 2026. Så flytter du så må du bestille det på nytt. Ønsker du ikke Norgespris, og flytter inn ett sted hvor forrige eier hadde det, så blir du ikke kvitt det. Man blir fortsatt ranet på nettleien. Her ser man litt hvorfor vi har fått så høye strømpriser, og hvordan politikerne tenker: https://www.nrk.no/tromsogfinnmark/onsker-seg-dyrere-kraftpriser-i-nord_-vindkraftverk-har-statt-stille-siden-april-1.17577029
×
×
  • Opprett ny...