Gå til innhold

Filmer som omhandler skriving/forfattere?


Teknicon

Anbefalte innlegg

Skrevet

Heisann. Don't ask me why, men jeg har litt dilla på filmer som beskriver en forfatter(ere)s liv, og lignende. For å komme med eksempel: Secret Window, Finding Forrester, Reprise, etc. Jeg elsker slike filmer, selv om disse spesifike eksemplene ikke nødvendigvis kan plasseres i én og samme kategori/genre. Har også kikket litt på TV-serien Californication, som jeg synes er utrolig fengende.

 

Er det noen som kan komme med forslag til lignende filmer/serier? Håper dere skjønner hva jeg mener. Knock yourself out! ^^

Videoannonse
Annonse
Skrevet

I Das Leben der Anderen har forfatteren/dramatikeren en sentral rolle. En av år 2006 sine beste filmer, selv om hovedtema er overvåking (hvor da dramatikeren er middelet for å få frem budskapet). Ellers har Eldritch foreslått et par gode filmer :)

Skrevet

Factotum.

 

 

Curb Your Enthusiasm? Muligens jævlig på viddene, men fyren spiller seg selv og han skrev seinfeld og denne serien.

Skrevet
I Das Leben der Anderen har forfatteren/dramatikeren en sentral rolle. En av år 2006 sine beste filmer, selv om hovedtema er overvåking (hvor da dramatikeren er middelet for å få frem budskapet). Ellers har Eldritch foreslått et par gode filmer :)

Slår meg på den, den filmen er knallbra, men er på tysk tough. Er vel uten tvil den beste tyske filmen jeg har sett, men så er det meste annet jeg har sett av tyske filmer litt mer av det tvilsomme slaget :whistle:

Skrevet

Takker for alle forslag. ^^ Var mye bra å hente her, både som jeg hadde hørt om før og ting jeg aldri har hørt om. Flotte greier. ;)

Skrevet

Capote handler om Truman Capote og tilblivelsen av hans bok Med kaldt blod.

 

Boken i seg selv er basert på en sann historie, hvor en hel familie blir skutt og drept, og filmen om boken går på hvordan eksentriske Capote går til verks for å frembringe informasjon og historien fra de mindre ressurssterke drapsmennene.

Likte selv filmen, og den har fått god omtale.

 

Nå har det også kommet en ny film om samme hendelse, nemlig Infamous. (Faktisk kom den omtrent samtidig med overnevnte film, men kom litt i bakkant.)

Den har jeg ikke fått sett enda, men som sagt tar for seg samme bok og hvordan den blir til, men vinkler historiene noe anderledes.

 

Forøvrig dukker også Harper Lee opp i disse filmene, som fungerte som Capotes sekretær.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...