Gå til innhold

IR-mus til laptop? Finnes det? Hvorfor ikke?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei alle forumister!

 

Mitt spørsmål har sikkert en naturlig forklaring; enten så går det bare ikke, eller så finnes det allerede, men jeg spør likevel... :)

 

Vel, jeg har en laptop med IR (ikke Bluetooth), og vil gjerne slippe en USB-dongle når jeg bruker mus. Tenkte det hadde vært genialt om laptop-produsentene kunne bygge den fordømte dongle-tingen (som alle jo trenger nå for tiden) inn i laptopene, eller lage muser som en kunne bruke med IR-porten.

 

Så, altså. Finnes det noe slikt? Har letete en stund, men har bare funnet Bluetooth-muser, og det hjelper jo ikke meg. Venter spent på svar... Takk! :)

 

Hilsen Hogne3.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tror du skal lete lenge etter noe slikt. Husk at IR porten må se musa for at den skulle virke, hvordan blir så det når de fleste IR porter er på venstre siden av laptopen eller på fremsiden?

Hva skjer når hånden din dekker nesten hele musa?

Nei, det du søker tror jeg rett og slett ikke finnes.

 

Det du kan søke etter, er en trådløs mus med PCMCIA mottaker som er helt skjult i maskinen, har ikke sett dette, men det finnes sikkert. Hvis ikke finnes det bluetooth PCMCIA kort som kan skjules inni porten.

Skrevet

Joda det finnes ir mus. De første trådløse musene var vel ir. Tror at det fortsatt er mulig å få kjøpt. Ikke av Microsoft eller Logitech, men andre billig produsenter.

Men, som sagt, musa må peke mot ir porten på laptopen.

Skrevet

Det første som falt meg inn, var at ir mus må være en utrolig dårlig ide. Som sagt tidligere her så må den har "fri sikt". Det er nok en grunn til at ingen produserer ir mus.

Skrevet

Det finnes:

men "stabiliteten" og brukbarheiten til desse er så på bånn,

Det seier vel ganske mykje at dei gongane eg har sett slike er når dei som har slike skal kjøpe seg ny fordi dei er møkk lei IR-musa.

 

mvh

JanEirik

Skrevet

De fleste trådløse musene som kom var IR ja, men de kom med en dongle som man satte i enten USB eller PS2 porten. Trådstarteren snakker om en mus som kan snakke med IR porten i maskinen hans - altså ingen dongle.

 

Og akkurat det tror jeg ikke finnes - en mus som snakker med en laptop IR port.

Skrevet

En kompis kjøpte en Dell Dimension 8100 (stasjonær pc) splitter ny (2001/2?), og da fulgte det med trådløst tastatur og mus som brukte IR. Senderen sto ved siden av skjermen. Ofte det ble dårlig forbindelse med musen ja, vil ikke anbefale den pakken iallfall.. Merket var vel "Dell" tror jeg (aner ikke om de lagde dem selv).

 

Så det finnes iallfall, men aner ikke hvordan det er til bærbare med IR.

Skrevet

Jeg hadde en sånn IR-mus en gang. Da trådølst var helt nytt gikk jeg for den billigste løsningen. Jeg angret voldsomt på det for det er den dårligste musa og tastaturet jeg har hatt noen gang. Det var alt for vanskelig å få IR-sensoren til å se tastaturet og musa, noe som førte til at mange tastetrykk og musebevegelser og museklikk ikke ble detektert. Jeg returnerte det på angreretten den gang og fikk høre av nettbutikken jeg handlet fra at nesten 50% av dette settet hadde kommet i retur av samme grunn.

 

Forresten så tror jeg trådstarter må belage seg på å enten bruke dongle eller trådmus.

Skrevet
Hei alle forumister!

 

Mitt spørsmål har sikkert en naturlig forklaring; enten så går det bare ikke, eller så finnes det allerede, men jeg spør likevel... :)

 

Vel, jeg har en laptop med IR (ikke Bluetooth), og vil gjerne slippe en USB-dongle når jeg bruker mus. Tenkte det hadde vært genialt om laptop-produsentene kunne bygge den fordømte dongle-tingen (som alle jo trenger nå for tiden) inn i laptopene, eller lage muser som en kunne bruke med IR-porten.

 

Så, altså. Finnes det noe slikt? Har letete en stund, men har bare funnet Bluetooth-muser, og det hjelper jo ikke meg. Venter spent på svar... Takk! :)

 

Hilsen Hogne3.

Mange nye laptop'er har da mulighet til innebygget blåtann kort. Min Inspiron 8600c har innebygget blåtann kort. Du har jo da mulighet til å kjøpe et PCMCIA blåtann kort. De jeg har funnet stikke ikke alt for mye ut av porten.

Skrevet

Takk takk, alle sammen. Har vært borte en stund, men det var veldig koselig å komme hjem til alle svarene deres. :)

 

Vel, dere har vel rett. Tenkte ikke på at IR-porten må 'sees' av musen hele tiden. Det sier jo seg selv at da er det ingen god løsning. Men PCMCIA Bluetooth-kort er jo ingen dum ide, selv om det kanskje kan komme til å bli litt i dyreste laget bare for å slippe en liten dongle. Har ingen erfaringer med Bluetooth, men jeg har fåt inntrykk at Bluetooth-muser fungerer like bra som USB-dongle-muser. Noen som kan bekrefte/avkrefte det? Skal se hva jeg finner, om jeg finner en billig og bra løsning skal jeg poste den her. I'll keep you posted. Takk for hjelpen sålangt.

 

Hilsen Hogne3.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...