Gå til innhold

Gaming PC 15-20k


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Hallais! Jeg tenker å kjøpe en gaming pc.

Jeg er ganske uvitende på alt av pc-specs, har stort sett brukt pc til å jobbe på og spilt wow litt av-og-på gjennom årene. Nå sitter jeg på en pc som har dette:
 

  • CPU: Intel Core i5-7600K @ 3.80 GHz
  • GPU: Nvidia GeForce GTX 1060 6 GB
  • RAM: 16 GB DDR4-2133 (2 av 4 spor i bruk)
  • Hovedkort: ASUS Prime Z270-P

Så den begynner jo å bli noen år gammel. Lastet ned betaen til WoW:Forever, og det var sjokkerende å se fps nede på 30-tallet på medium grafikkinnstillinger (5/10).

Har hele veien tenkt å oppgradere til GTA (forhåpentligvis neste år!) lansering, men nå som WoW:Forever kommer brått på så blir planene fremskyndet :) 

Tips og tanker? Har lest litt tester her og der, og brukt ChatGPT flittig. Den er ganske bastant på at Elkjøp sin PCSpesialist Prime 10 er det beste kjøpet til under 20.000. Liker ikke å stole helt på det, så søker litt hjelp herfra. Setter pris på alle svar!

Her er forøvrig den chatgpt mener er best i den prisklassen:
 https://www.elkjop.no/product/pc-datautstyr-og-kontor/pc/stasjonar-pc/pcspecialist-prime-10-r7-7x3d161tb9070xt-stasjonar-gaming-pc/1105858?utm_source=chatgpt.com

 

PS: I utgangspunktet interessert i ferdigbygde pcer.

Endret av Montema
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ryzen 7800X3D, RX 9070 XT, 16GB RAM, 1TB SSD er trolig det beste en klarer å nå i for 20000.

Tek hadde vel en test på PCer til 20000 der en fra Elkjøp var med.

Skrevet (endret)

Husker det var en gang da du fikk en middels til god Gaming-PC til 8-12k. 

I dag får en knapt noe godkjent til under 20 lapper... men slik er det å bli "gammel"...

Endret av HeHauken
Skrevet
Montema skrev (2 timer siden):


Her er forøvrig den chatgpt mener er best i den prisklassen:

Syns egentlig den der ser fin ut. når hardware verden blir normal igjen kan du sette inn mere ram og oppgradere lagring. 

Det er også veldig oppgraderings vennlig. så om 4 år kan du antagelig sette inn en bedre prosessor. 

Skrevet
leifeinar skrev (26 minutter siden):

Syns egentlig den der ser fin ut. når hardware verden blir normal igjen kan du sette inn mere ram og oppgradere lagring. 

Det er også veldig oppgraderings vennlig. så om 4 år kan du antagelig sette inn en bedre prosessor. 

Takker for alle svar!

 

Har jeg forstått det rett om jeg kan kjøpe en ny identisk 16gb brikke som medfølger pcen og sette den i slik at det blir 2x 16gb?

Skrevet

i teorien skal det gå ja. Tok det faktisk forgitt at det var 2x8gb og ikke 1 x16gb. man bør helst ha 2 rambrikker usikker på hva det har å si for ytelen med 1 vs 2

Skrevet (endret)
Montema skrev (1 time siden):

Takker for alle svar!

 

Har jeg forstått det rett om jeg kan kjøpe en ny identisk 16gb brikke som medfølger pcen og sette den i slik at det blir 2x 16gb?

I teorien ja. Er minnet samme hastighet (mhz) og timings (cl) så skal det i teorien virke ut av boksen uten at man trenger å justere brikkene. Kjøper du identisk så vil det funke i 10 av 10 tilfeller.

leifeinar skrev (46 minutter siden):

i teorien skal det gå ja. Tok det faktisk forgitt at det var 2x8gb og ikke 1 x16gb. man bør helst ha 2 rambrikker usikker på hva det har å si for ytelen med 1 vs 2

2x8 gjør at minnet kjører dual channel til CPU, som doblet båndbredde.

I de fleste spill vil man ikke merke store forskjellen, iværtfall ikke med et 9070 XT kort.  Mange spill som ikke drar nytte av dual eller quad channel, da snakker vi om et ytelseshopp på rundt 2-3%

Det er stort sett CPU intensive spill som drar nytte av dual channel, i spill som Fortnite, Lost Ark, Red Dead Redemption 2, Watch Dogs serien, så vil du kunne se et ytelseshopp på mellom 10-15% med 2x8GB vs 1x16GB. 

Om du ikke spiller CPU tunge spill, så vil singel channel funke greit. GTA VI vil nok falle under CPU tungt når det kommer på PC, og vil nok få uttelling for dual channel på ytelsen, så da kan du alltids oppgradere RAM om et års tid, når GTA VI skulle kommer.

Endret av Gengar_Geng
Skrevet

Hvis du kjører med bare 1 brikke før du ikke dual channel, og mister en del RAM-båndbredde. Var litt oppstyr om dette fordi Steam Machine gjorde dette. Sikkert greit om det bare er til du har råd til å oppgradere litt senere.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...