volvobærte Skrevet 6. juni Skrevet 6. juni Hei jeg vurderer kjøpe en Chevrolet suburban med bensin, eller en ford excursion med bensin kule biler. I et forum så var det en norsk mann som skrev, at han eide en ford excursion med bensin. Den brukte 4 til 4,5 L bensin på kortkjøring, det tenker jeg er og ta i litt for mye så mye bruker den ikke. Det var flere som skrev at det var tullball, en annen skrev at hans brukte 2 til 2,3 L på kortkjøring. Har hørt at CS har et bedre understell enn FE, altså at CS er bedre på dårlige norske veier enn FE. Men FE er jo større og har bedre lagringsplass, antar at man også sitter høyere i en slik enn i en CS. Men har også hørt at FE har dyrere deler enn en CS. Så jeg ønsker at noen kan svare meg på hvorfor, jeg burde velge en FE og hvorfor den er bedre enn CS.
Duriello Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni Som mobile sier, drivstoffprisene er varslet å øke kraftig. Det sagt.. Jeg er usikker på hvordan det ligger an for Suburban, men nært samtlige Excursions ligger tett opp til 3500kg's grensa, så du må opp en førerkortklasse. (Tror jeg)
NoBo Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni Vi Menn omtalte en gang Ford Excursion som «noe så sjeldent som en genuin møkkabil». Modellen hadde også en kort levetid, visstnok mye pga. høyt drivstofforbruk, dårlig komfort og kvalitet. Spesielt 6 liter turbodiesel motoren ser ut til å være befengt med mye rart. Siden bilen vel var basert på Ford F-250 Super Heavy Duty, kan det være greit å sjekke hva som er vanlige problemer med disse bilene og motorene fra samme periode (1999-2005). Enig med de andre her, med mindre du har dype lommer, mye tid og grei tilgang til verksted, er det greit å styre unna både Excursion og ‘burban…
Hollabaloo Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni mobile999 skrev (8 timer siden): Snart dobles drivstoffprisene. Hva er kilden for denne påstanden?
mobile999 Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni Det er flere uker siden jeg leste om. Tviler på at det er lett å finne igjen. Kanskje noen av de andre som har skrevet det samme over har noe?
Duriello Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni Hollabaloo skrev (37 minutter siden): Hva er kilden for denne påstanden? Eksempel. 1
toralfb Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni Har forståelse av det var vanlig å bygge om disse større bensin bilene til propangass? Ved at bilene er store er det plass til egnet gasstank. Motoren starter på bensin, bytter over til gass når motoren er varm. Økende gasspriser har endret forutsetningene og gjør det mindre aktuelt?
Hollabaloo Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni (endret) @mobile999 hevder "snart dobles bensinprisene". Med "snart" så må man vel forstå innen noen få år. En dobling av bensinprisene vil bety at prisen går fra dagens omtrentlige 20 kr til 40 kr pr liter. I VG-artikkelen @Duriello linker til, så er det snakk om en økning på inntil ca. 7 kr innen 2030. Dette er i tillegg et worst-case beregningsscenario. Dersom det er dette som er bakgrunnen for å slå i bordet med at "snart dobles bensinprisene", så er det for å være veldig snill grovt upresist. Men for all del, spre gjerne skrekkinformasjon om bensinpriser til så mange som mulig, så kanskje bensin- og diesel-biler blir billigere på bruktmarkedet for oss som fortsatt liker slike biler Endret 7. juni av Hollabaloo
Duriello Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni Hollabaloo skrev (4 minutter siden): @mobile999 hevder "snart dobles bensinprisene". Med "snart" så må man vel forstå innen noen få år. En dobling av bensinprisene vil bety at prisen går fra dagens omtrentlige 20 kr til 40 kr pr liter. I VG-artikkelen @Duriello linker til, så er det snakk om en økning på inntil ca. 7 kr innen 2030. Dette er i tillegg et worst-case beregningsscenario. Dersom det er dette som er bakgrunnen for å slå i bordet med at "snart dobles bensinprisene", så er det for å være veldig snill grovt upresist. Men for all del, spre gjerne skrekkinformasjon om bensinpriser til så mange som mulig, så kanskje bensin- og diesel-biler blir billigere på bruktmarkedet for oss som fortsatt liker slike biler Skal påpeke at jeg kun skummleste hva mobile skrev. 😅 Og resten baserte jeg kun på overskrifter jeg har sett. Eneste jeg vet sikkert er at de kommer til å øke. Hvor drastiskt? Det gjennstår å se.
Deechon Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni Kan ingenting on excursion, men svarer om suburban. Foreldrene mine har hatt Suburban LT sammenhengende siden 1999. De kan kjøres på B førerkort, men er i praksis egentlig en lett lastebil. Så du må påberegne en del drivstoff og bomkostnader. Mekanisk sett er det en enkel bil, ikke noe dill som lett går i stykker, så driftsikker er den. Har også ekstremt mye plass selvfølgelig. Største faremomentet på gamle suburbans er rust, sjekk dette nøye. Her er en graf jeg fant om utstyrsnivå. LS er lavest,LT er i midten circa, Premier er mest luksus. Når man kjøpte disse nye kunne man nesten skreddersy akkurat hvilken bil du ville ha, brukt må man passe mer på at bilen har det du trenger.
mobile999 Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni Hollabaloo skrev (9 timer siden): Med "snart" så må man vel forstå innen noen få år. En dobling av bensinprisene vil bety at prisen går fra dagens omtrentlige 20 kr til 40 kr pr liter. Her er beskrivelse av hva vi sannsynligvis får: https://www.finansavisen.no/energi/2024/05/28/8135695/ny-eu-lov-kan-bety-40-kroner-literen?zephr_sso_ott=6O92JQ
Paxville Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni (endret) EU er et forbanna makkverk som skulle vært sprengt til helvette. Hvis Putin noengang sender Atom missiler, så håper jeg hovedkontoret til EU er første mål. Endret 7. juni av Paxville 2
Duriello Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni (endret) Paxville skrev (29 minutter siden): EU er et forbanna makkverk som skulle vært sprengt til helvette. For en gangs skyld er jeg enig. 😅 Men det får være opp til egne innbyggere. Putin kan legge seg ned for å dø! Endret 7. juni av Duriello
Hollabaloo Skrevet 7. juni Skrevet 7. juni mobile999 skrev (39 minutter siden): Her er beskrivelse av hva vi sannsynligvis får: https://www.finansavisen.no/energi/2024/05/28/8135695/ny-eu-lov-kan-bety-40-kroner-literen?zephr_sso_ott=6O92JQ Ja Norge har også blitt med i det nye klimakvotesystemet ETS2. Etter å ha lest artikkelen så fremstår det for meg som mye skal gå galt før det ender opp med en dobling av pris. 40 kr er en påstand fra "Svenska bränsleupproret", etter samtaler med drivstoffbransjen. Det er vel forøvrig samme sak som VG-artikkelen som @Duriello linket til, og der var tallene Senterpartiet opererte med som skrekktall en økning på ca 7 kr i 2030. Helt tydelig at bensinprisene kommer til å stige mer i årene fremover enn de har gjort de siste årene. Men å spre bastante påstander om prisene snart skal dobles, synes i hvertfall ikke jeg det er grunnlag for.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå