Ellen Viseth Skrevet 17. mars 2022 Skrevet 17. mars 2022 Statnett om hybridkabel: Havvinden vil i hovedsak flyte til Norge [Ekstra]
Andre Nyttårsdag Skrevet 18. mars 2022 Skrevet 18. mars 2022 I artikkelen fremstilles det som at havvind vil være eneste kraftkilden til kabelen, men det bør nevnes at i denne sammenheng betyr "hybrid" at det er mer enn en kraftkilde. Med andre ord at ledig kapasitet i kabelen kan brukes som en ordinær utlandsforbindelse, når det ikke produseres nok vindkraft til å utnytte kapasiteten i kabelen fult ut. 1
sk0yern Skrevet 18. mars 2022 Skrevet 18. mars 2022 Andre Nyttårsdag skrev (1 time siden): I artikkelen fremstilles det som at havvind vil være eneste kraftkilden til kabelen, men det bør nevnes at i denne sammenheng betyr "hybrid" at det er mer enn en kraftkilde. Med andre ord at ledig kapasitet i kabelen kan brukes som en ordinær utlandsforbindelse, når det ikke produseres nok vindkraft til å utnytte kapasiteten i kabelen fult ut. Nettopp! Det er akkurat slike ting media burde grave mer i, ikke bare sluke spinnet som media-gjengen fra Statnett serverer de.
MegaMann2 Skrevet 18. mars 2022 Skrevet 18. mars 2022 Statnett har null troverdighet i disse sakene om størmpriser. >Statnett: 10 prosent av de høye strømprisene skyldes nye utenlandskabler https://www.tu.no/artikler/statnett-10-prosent-av-de-hoye-stromprisene-skyldes-nye-utenlandskabler/518144 1
bo1e Skrevet 18. mars 2022 Skrevet 18. mars 2022 Kraft fra flytende havvind koster 10 ganger mer enn den norske vannkraften. Skal det liksom være en gulerot at kjempedyr havvindkraft forbeholdes norske forbrukere?
NERVI Skrevet 18. mars 2022 Skrevet 18. mars 2022 Hvis bransjen selv skal være eneste "kunnskapsleverandør" til de politiske myndighetene, så bør de i det minste få det frie akademiske miljøet til å foreta en "3.partskontroll" av slike studier. Ta gjerne en bunke av "analyser" som denne fra de to siste år, og publiser resultatene. Faktasjekket, peer reviewed bør være et minimum for myndighetenes besluttningsgrunnlag! Høringer er demokratisk bare så lenge kunnskapsgrunnlaget er etterettelig.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå