Gå til innhold

MegaMann2

Medlemmer
  • Innlegg

    1 161
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Profile Information

  • Kjønn
    Mann

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

MegaMann2 sine prestasjoner

880

Nettsamfunnsomdømme

5

Hjelpsomme svar

  1. >Fiber og satellitt-teknologi har etter mitt skjønn svært forskjellige bruksområder og grunnlag for etablering. Ja, satelitt kan aldri erstatte kjernenettverk basert på fiber. Det er heller ikke meningen. I kjernenettverket til starlink så er det masse fiber. Satellittene prater masse ned til jorda. Skal man stole på https://dishycentral.com/starlink-ground-station-locations så er det 129 slike i verden nå, og godt over 30 nye på vei. Hjem i stuene til folk derimot er det ikke behov for å tenke at dette er kritisk infrastruktu og at man må bygge med fiber likt som i kjernen. Det gjør man heller ikke. Langt større krav til redundans i kjernenettverk enn ut til hjemmene. Kjernenettverket til Starlink er i aller høyestre grad kritisk infrastruktur bygget akkurat på samme måte som de som leverer fiber helt ut til kunden gjør det.
  2. Dette er vel siste nytt:https://nkom.no/aktuelt/nkom-ber-om-innspill-til-hvordan-lyse-og-telias-overforing-av-frekvenser-kan-pavirke-mobilmarkedet
  3. Etter at Lyse bekreftet at Fiberhub-plattformen går på lufta 1. september – to måneder senere enn opprinnelig kommunisert – er tonen fra tilsynsmyndigheten tydelig. Nkom aksepterer forsinkelsen, men ikke flere. Fiberhub er en løsning der netteiere og leverandører av tjenester som internett og nett-TV møtes, og er nødvendig for åpning av nettene for konkurranse. – Vi er utålmodige, det er det ikke noen tvil om, sier fagsjef for marked og tjenester, Kenneth Olsen i Nkom, til Telecom Revy. Olsen bekrefter at Nkom nylig har hatt et møte med Lyse, der selskapet forklarte at forsinkelsen skyldes en endring i TM Forum-standarden som Fiberhub bygger på. En del av standarden ble ferdigstilt for sent, og den nye funksjonaliteten må testes før plattformen kan lanseres. Nkom har forståelse for at en standardendring må testes for å sikre et godt tilgangsprodukt. Men Olsen er tydelig på at myndigheten ikke vil akseptere at det stadig dukker opp nye grunner som forskyver tidsplanen.
  4. Smelteverk produserer i det minste noe fysisk som man enkelt kan sette verdi på og den norske stat kan kreve inn skatt av. Det er ekstremt vanskelig å kreve inn skatt av verdien som produseres i et datasenter. Det fysiske datasenteret produserer veldig liten verdi og her er det lite beskatning. Tjenesten som en annen aktør produserer i datasenteret har en enorm verdi, men disse selskapene (litt forenklet) er ikke registrert i Norge og skatter ikke her. De gjør internfakturering og putter overskuddet sitt i Irland. Datasentere gjør at enkelt kan unngå skatt, og Kripos er også bekymret for at det er alt for lett å hvitvaske penger med datasentere.
  5. Dette er ikke riktig. Denne norskutviklede dronen fra 2013 er ganske så liten. Den veier 18 gram med batteri! Når teknologien var så god i 2013 og de nyere generasjonene av denne er mye bedre. https://en.wikipedia.org/wiki/Teledyne_FLIR_Black_Hornet Mange av dronene som har kabel er for kommunikasjon, styring og ikke strøm. Det er for at dronen skal tåle jamming.
  6. Dette støttes 100%. Systemet må bygges for menneskene, selv om det er dyrere enn at menneskene skal tilpasse seg. De samme utfordringene rundt effekttopper i strømnettet har vi når det gjelder båndbredde på Internett og vårt drikkevann og avløpssystem - og mange andre plasser i samfunnet. Hvis man skal følge samme logikk som netteiere gjør - "Vi sparer penger dersom folk tilpasser seg" når det kommer til alt mulig rart, for eksempel vann og avløp og Internett så blir det alt for mange ting for folk å passe på. Det er ikke bra for samfunnet. Vi kan ikke ha det sånn at man skal innføre rushtidsavgift over alt på normale døgnrytmer og grunnleggende infrastruktur.
  7. https://e24.no/energi-og-klima/i/ExJQGA/sverige-stanser-kraftkabel-etter-eu-braak Kabelstopp i Sverige. EU vil ha 25% av flaskehalsinntektene. Det går ikke Svenskene med på.
  8. https://www.nettavisen.no/nyheter/statkraft-inntektene-nok-til-a-finansiere-norgespris-alene/s/5-95-3025824
  9. Trolig lite som stopper deg fra å bytte den. Mye info her: https://hack-gpon.org/
  10. Med mye mer effektkjøring av norsk vannkraft vil vi se at periodene med billig strøm vil bli dyrere. Kraftverkene vil prise vannet sitt høyere, siden de kan spare på det og selge det på pristopper i stede for å produsere vannet når det er billig. Effektutbyggingen vil gjøre at pristoppene reduseres, men prisbunnene vil samtidig øke.
  11. Om man konkluderer med at deltidsansatte har rett på overtid etter sin stillingsprosent gitt av EU sitt deltidsdirektiv, som allerede er Norsk lov så har ikke dette noe med tilbakevirkende kraft å gjøre. Det er allerede gjeldene lov nå, og økonomiske krav kan stilles 3 år bakover i tid. Da vikardirektivet kom i sin tid så så vi mye av det samme som nå. Innleide / Vikarer fikk da krav på likebehandling som faste ansatte. De bedriftene som ikke tilpasset seg dette og fortsatte som før endte opp med å få krav på seg 3 år bakover i tid på lønn, tillegg og goder som dekt mobiltelefon for eksempel.
  12. Gjetter: Ny leverandør som har vunnet anbudet for installasjonen (kamera og autopass detektorene), og de benytter annen hardware enn den som alt var montert?
  13. Kontrollspørsmål, tenker du at det også burde det være ekstraskatt på differansen mellom markedspris og de kundene som har langsiktige kraftavtaler under markedspris også ?
  14. Fra en som er i bransjen - ja de ferskeste AI modellene er svært bra, og i hvert fall til enkelte oppgaver gjør de det svært bra. Men de er ikke sååå bra som du får det til å høres ut som i påstanden din her:
×
×
  • Opprett ny...