Det er Statnett som får eventuelle flaskehalsinntekter. Høye strømpriser gir Statkraft masse penger til å investere/tape på etiske investeringer som russisk gullhandel. Eller velferd som enkelte kaller det
Men er det sansynlig at Statkraft har kompetanse til å vurdere risiko/avkastning innen handel av russisk gull? Og om de har det, hvorfor i alle dager har de det?
Men hvorfor i alle dager gir våre folkevalgte de dette mandated?
https://www.regjeringen.no/no/dep/nfd/org/etater-og-virksomheter-under-narings--og-fiskeridepartementet/selskaper/statkraft-sf/id2951811/
Spørsmålet er om den gjengse potensielle AP-velger bryr seg? Det er i så fall eneste vis dette kan få konsekvenser på.
Kred til Frp som prøvde å røske i dette når de fikk tildelt penger fra staten via Innovasjon Norge.
https://e24.no/energi-og-klima/i/Gy8zgm/reagerer-paa-morrow-hemmelighold
Men dessverre fikk de kun med seg Rødt
En kilde man skal ta med en klype salt, da te har svært heftige insentiv til å skryte opp sitt eget produkt.
Og innen ett spesifikt, i det store og hele ganske smalt, fagfelt. Tilfeldigvis fagfeltet til de samme som lagde produktet.
Vi har ingen seriøse indikasjoner som en gang er i næheten av å vise at dagens AI modeller kan gjøre det hypen tilsier. Faktisk finnes det knapt doumentasjon på at dagens "enkle" AI bruk fører til økt produktivitet i praksis.
Hittil (med subsidierte priser) har vi i alle fall ikke sett så mye til dette. Og ser ikke helt for meg at det kommer til å skje i massiv skala når prisen skal kraftig opp.
Og det er en bra ting.
Er vi pålagt å ha et låst nivå på drivstoffavgifter? Eller får vi kun lov til å øke de? Hva i EØS er det som eventuelt tilsier det? Dette henger ikke på greip, å har enda til gode å se en eneste overbevisende forklaring på dette.
Her står det nå akkurat det jeg sa! Grunnen til at vi ikke teller slogens oppdtak er at vi ikke teller skogens opptak.
Ja, og etterhvert som prisen øker (drastisk) vil ikke bruken ta av i samme grad som forespeilet.
Jeg har i alle fall aldri påstått at AI vil forsvinne. Bare at det ikke blir så betydningsfult så kjapt som dagens hype tilsier.