Gå til innhold

Smule8o

Medlemmer
  • Innlegg

    4 294
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    9

Smule8o vant dagen sist 17. januar

Smule8o hadde mest likt innhold!

Nylige profilbesøk

13 661 profilvisninger

Smule8o sine prestasjoner

9k

Nettsamfunnsomdømme

  1. "Samtidig som OpenAI må skrinlegge sin neste supermodell fordi den begynte å bedra sine egne skapere" - Kunsten å selge det at de har laget en ubrukelig modell som tar hallusinasjoner til et nytt nivå som gode nyheter.
  2. Kan umulig stemme. Har nemlig lest her i tråden at det foregår en global dugnad for å redusere forbruket
  3. Finnene gikk vel også på den klassiske smellen med å skulle bygge noe nytt og "custom", og i tillegg endret de vel på spesifikasjonene etter byggestart. En klassisk oppskrift på løpske kostnader. Emiratene bygde vel Koreansk hyllevare med stort hell
  4. Også kjernekraft har naturligvis nedetid. Mye pga elleville sikkerhetskrav. Det er bla derfor man bygger flere reaktorer. Standardiserig(masseproduksjon) og forenkling av regelverk vil nok bedre oppetiden. Men i forhold til vind og sol har kjernekraft en ganske høy oppetid. Solkraft er "nede" minst 50% av tiden, i praksis mer her på våre breddegrader. Er man seriøs om å erstatte alt vi bruker av fossiler med noe med lave utslipp så er det å i det hele tatt vurdere å ikke kjøre i gang tidenes utbygging av kjernekraft sabotasje
  5. Jeg har heller ikke lest en eneste påstand om at brenning av kull er gode greier her i tråden. Å påpeke at kull faktisk brennes er bare faktaopplysning. Heller ikke at noen benekter menneskeskapte klimaendringer. Tror kanskje du leser det du vil lese. Det å påpeke at de fantastiske "det er bare å" løsningene kanskje ikke er så fantastisk som det påstås er noe helt annet.
  6. Ja, enig så lenge de ikke sender strøm ut på nettet. Da er det mer som er reduksjon i forbruk å regne
  7. Varmebølger hjelper sikkert også på motivasjonen for å installere varmepumper
  8. Fornuftig. Kan være det er lønnsomhet i slike med Tyske ekstremt variable strømpriser. Hvor store batteri snakker vi?
  9. Man betaler ikke mange kr per kWh i Tyskland når sola skinner. Da er strømprisen ofte negativ, og store produsenter ned lang lavere kostnader per kWh går konkurs, som vist i linken jeg kommenterte.
  10. Forstår. Så lenge det er løst lokalt i hvert enkelt anlegg og de aldri leverer noe til nettet er det vel muligens håndterbart ja.
  11. Poenget er at dette blir et uhyre komplisert (og dermed kostbart) og sårbart system med minimanl nytteverdi. På store anlegg ja, 50.000 små grid forming invertere spredt rundtomrking blir noe helt annet å holde styr på. Meg bekjent er dette heller ikke rullet ut i stor skala enda?
  12. Når variasjonene oppstår lokalt langt nede i distrubosjonsnettet og forskjellige deler oppfører seg helt forskjellig kan ting bli veldig komplisert.Ett nabolag får plutselig solskinn og spenningen fyker til værs, plutselig kobler samtlige invertere ut samtidig, og et annet nabolag får plutselig samme solskinn osv. Dette skal FCR-tjenester som ligger "øverst" i hierarkiet prøve å kompensere for. Det viser seg kostbart nok å integrere store solcellefarmer på en god måte. Og alt dette for litt strømproduksjon når vi egentlig ikke har bruk for den
  13. Dette er rett og slett å koble fra last, noe som er langt enklere enn å styre generatorer (som solceller og batteri bak en inverter i praksis er). Så løsningen er som alltid "det er bare å"..
  14. Tenk hva som skjer om en haug generatorer kobler ut samtidig. Ref hva som skjedde i Spania for ikke så lenge siden. Dessuten er det mer enn bare spenning, frekvens er like kritisk. Og når generatorene ligger "langt nede" i distrubusjonsnettet bak flere trafoer så kompliserer det ting ytterligere
  15. Finnes det noen mekanisme for styring av tusenvis av små batteri og invertere? Eller er dette også en magisk "det er bare å" løsning?
×
×
  • Opprett ny...