Gå til innhold

toralfb

Medlemmer
  • Innlegg

    746
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

toralfb sine prestasjoner

365

Nettsamfunnsomdømme

  1. Zaptec forsøkte seg med abonnement, men etter hva jeg kjenner til er det avviklet. Tror ikke det er vanlig med løpende abonnement på ladebokser som installeres i frittstående boliger? I borettslag og sameier kan det være finansieringsmodeller som nedbetales med leie. I de tilfeller kan arbeidsgiver dekke arbeidstaker sine kostnader til leie av ladeboks.
  2. Husk du selv må være tilstede i samtalen. https://www.datatilsynet.no/personvern-pa-ulike-omrader/overvaking-og-sporing/lydopptak/
  3. TP Link har noen varianter som støtter WiFi og powerline i kombinasjon. Etter det jeg har forstått kan disse fungere godt. Men, det er ingen absolutt garanti for de vil fungere. https://www.tp-link.com/en/home-networking/deco/deco-px50/ https://www.tp-link.com/en/home-networking/deco/deco-p9/ En problemstilling med IT nett er det er ingen felles nøytralleder. Det kan gjøre rekkevidden dårligere.
  4. Opp igjennom årene er det gjort flere endringer i standarder for elektriske installasjoner. På 90 tallet var det mulig å sikre 1,5 mm2 med opptil 15A vern, endret til 10A. Det er krav om jordfeilautomat på alle husholdningskurser. Alle kontakter skal være jordet. Krav om overspenningsvern og en rekke andre krav. Målet er å unngå og minimere skader ved feil på utstyr, feil på installasjon og ved feil bruk. Krav om ladeboks har også samme mål, å unngå og minimere skader. Det er ikke noe krav til opplæring i bruk av elektrisk anlegg i husholdninger. Feil i utstyr og feil bruk må påregnes, og kravene har blitt satt med krav om ladeboks. Nyhetsbladet Elsikkerhet som DSB har utgitt i mange år gir en del informasjon endringene som har blitt gjort opp igjennom tiden. https://www.dsb.no/elsikkerhet/nyhetsbladet-elsikkerhet/
  5. Elektrikeren ønsket neppe å få skylden om noe skulle oppstå. Det var godkjent med 13A og 15A kombinert med 1,5 mm2 kabel. Men, det ble endret da det oppstod skader med varme kabler og isolasjon som reagerte med varme. Om kabel ikke alt er skadet kan det være mulig å bytte vern til 10A. Spørsmålet er om det er enkelt å avgjøre om kabel er skadet.. https://www.trainor.no/forum/forskrifter-og-normer-dsb/15-a-på-1-5-mm2 https://www.dsb.no/siteassets/rapporter-og-publikasjoner/informasjonsmateriell/elsikkerhet55-96.pdf
  6. Det var problemer igår: https://www.vg.no/nyheter/i/zAmQy5/dekningstroebbel-for-ice-kunder-vi-beklager Står ikke noe på https://www.ice.no/driftsmeldinger/ pr nå.
  7. Heldigvis har de fleste bilprodusentene garanti på 7-8-10 år på batteriet mot produksjonsfeil. Nå kan det oppstå skade som ikke omfattes av garanti, eksempelvis å kjøre ut fra veien kan skade batteriet. Men, dette vil dekkes av ordinær kasko. De fleste av disse utvidede kasko dekningene har en maks alder på bilen på 8-10 år og også et maks antall km. Oppsummert: Les vilkårene på egen forsikring og garanti bestemmelser fra bilprodusent.
  8. Ang truck lader er dette typisk hos bedrifter som har krav om internkontroll regelmessig. I boliger er det DLE som sjekker hvert 20 år. (Det har vært mye kontroller fra DLE siste tiden i området jeg bor, usikker om det er tilfeldigheter eller en økende fokus fra DLE.) Det bør ikke være noe problem å montere egen underfordeling i garasjen med nødvendige vern. Elektriker vil vurdere behovet for vern etter type kabel, og vern i sikringsskapet.
  9. Ordinære pengekrav foreldes normalt etter 3 år dersom kreditor ikke har forsøkt å kreve inn. Ved at det her er opptil 14 måneder er kravet ikke foreldet, de har rett til å kreve inn beløpet. Kan et selskap utenfor Norge motta hjelp fra et Norsk firma for å kreve inn beløpet? Det vil gjøre det enklere å følge norske regler og prosedyrer for inkasso.
  10. Her er en enkel sak, TP-link RE305, fungerer som en bro mellom WiFi og kablet nett: https://www.kjell.com/no/produkter/nettverk/tradlost-nettverk/repeater-for-nettverk/tp-link-re305-wifi-repeater-ac1200-p61644
  11. Usikker på om Google gavekort selges i Norge? Men, Paysafe kort selges i mange butikker. De skal også kunne benyttes mot Google Play. https://www.paysafecard.com/en-gb/news/how-to-pay-with-paysafecard-on-google-play/
  12. Kan vise til "Feil som viser seg de første to årene etter kjøpet, antas å være den næringsdrivende selgers ansvar."
  13. Hei Jeg ser bladkongen.no skriver Ekstra info: Gaveabonnement på dette bladet stopper automatisk når abonnementsperioden er over. Abonnement til deg selv løper frem til oppsigelse, men kan enkelt sies opp når du ønsker. Nå vet jeg ikke hvilken tekst som kom når du bestilte, men et bruker å være slik at en må si opp alle former for prøveabonnement, for at det ikke skal bli løpende abonnement.
  14. Kan legges til at risiko for at borettslag går konkurs er liten. De fleste er forsikret i Borettslagenes Sikringsordning AS (SBS) eller tilsvarende ordning. Da slipper andelseierne å bli ansvarlig for naboens manglende betaling av felleskostnader, og dermed fellesgjeld. https://www.nbbl.no/for-borettslag-og-sameier/borettslagenes-sikringsordning/ Det var et nylig eksempel på konkurs, men det var svært spesielt. 6 andeler kjøpt av en person eller firma, via stråmenn. Vilkårene til forsikringen var dermed brutt og det førte til konkurs. Finnes egen tråd om dette. Skal mye til for at dette oppstår, men å sjekke økonomi til borettslag en planlegger å kjøpe i vil alltid være fornuftig. Legg merke til, ved konkurs kan en ikke bli kastet ut, har rett til å leie andelen.
  15. Både Sector og Verisure tilbyr både utendørs og innendørs kamera der en kan sjekke video via app. Slik jeg tolker er dette egne kamera som bestilles separat og krever strømtilkobling. Eier tilbys ikke levende video via alarm sensor med kamera. Sensorene er batteridrevet, om det skal overføres levende video vil batteri gå raskt tomt. https://www.sectoralarm.no/produkter/overvakningskameraer/innendors-overvakningskamera/ https://www.verisure.no/overvakningskamera/arlo-pro-5-innendors-kamera Ja, dette er en enkel men sikker måte å sperre eventuell tilgang til kamera innebygget i sensor.
×
×
  • Opprett ny...