Når vi lar KI skrive stilelever, løse matteoppgaver eller formulere svar, fratar vi elevene den viktigste delen av læringsprosessen. Læring skjer gjennom aktivitet - ved å strekke hjernen, gjøre feil, prøve igjen og til slutt mestre. Forskere ved Universitetet i Oslo bekrefter at “ikke alle elever lærer noe av å bruke KI”, og det krever langt mer av både elev og lærer enn man skulle tro.
En lærer som bruker KI i klasserommet observerer at “elevene er mindre utholdende nå enn før; arbeidskondisen er ganske svak”. Dette bekymrer meg dypt. Skolearbeid handler ikke bare om å levere et ferdig produkt, men om å bygge mental styrke og arbeidsmoral som elevene trenger i videre utdanning og arbeidsliv.
Elever må lære seg å lage gode spørsmål for å få gode svar fra KI, og de må ha høy faglig bevissthet før de har noe utbytte av svarene. Uten denne bevisstheten blir de bare passive mottakere av informasjon de ikke forstår eller kan kritisk vurdere.
Når KI-en gjør tenkejobben, mister elevene muligheten til å utvikle kritisk tenkning. De lærer ikke å analysere, vurdere eller formulere egne tanker - ferdigheter som er helt avgjørende i et komplekst samfunn.
PS: /s