Erik B. Skrevet 15. januar 2007 Skrevet 15. januar 2007 (endret) Hei, holder i disse dager på med siden til skoleballet til skolen jeg går på. Vi har funnet ut at jeg skal hoste filene, men de vil kjøpe et domene. Ballsiden ligger f.eks her: www.minside.no/skoleballet Går det da an å lage et domene som peker mot katalogen skoleballet? Og i så fall, vil URL'en bli korrekt? Slik at det blir f.eks www.skoeballsiden.com/index.php?side=blabla og ikke www.minside.no/skoleballet/index.php?side=blabla Altså slik at domenet som blir kjøpt bare fungerer på forsiden? Gi gjerne beskjed om dere ikke forstår hva jeg mener Takker for raske svar, da det begynner å nærme seg at siden må være klar. Endret 15. januar 2007 av erixz
Gjest Slettet+432 Skrevet 15. januar 2007 Skrevet 15. januar 2007 Ja det går fint an. Når du har kjøpt et domene har du forhåpentligvis tilgang til DNS innstillinger, siden du kun kjøper domenet og ikke webhotell. Der må du sette opp en CNAME record som peker mot www.minside.no/skoleballet.
Erik B. Skrevet 15. januar 2007 Forfatter Skrevet 15. januar 2007 Takker så mye for svar! Der må du sette opp en CNAME record som peker mot www.minside.no/skoleballet. Hva må gjøres for å få dette til da? Bruker bone som host vis det har noe å si. One heter det vel foresten nå.
Gjest Slettet+432 Skrevet 15. januar 2007 Skrevet 15. januar 2007 Hvis du har muligheten for å gjøre dette selv så finner du det i et eller annet kontrollpanel, under DNS eller noe sånt. Hvis ikke må du få one til å gjøre det for deg.
|FSK| Skrevet 16. januar 2007 Skrevet 16. januar 2007 Ja det går fint an. Når du har kjøpt et domene har du forhåpentligvis tilgang til DNS innstillinger, siden du kun kjøper domenet og ikke webhotell. Der må du sette opp en CNAME record som peker mot www.minside.no/skoleballet. 7728320[/snapback] Du kan ikke lage en CNAME-record som peker mot en bestemt URL. Du kan derimot sette opp vanlig forwarding fra en adresse til en annen..
Wattengård Skrevet 16. januar 2007 Skrevet 16. januar 2007 Som |FSK| sier så kan ikke en CNAME-record peke til annet enne et annet domene. Hvis du har tilgang til webserveroppsettet på serveren din så kan du lage en CNAME for www.skoleballet.com som peker til www.minserver.no. Deretter konfigurerer du serveren til å peke alle forespørsler til www.skoleballet.com til en egen underkatalog på webserveren din. Google "apache virtual host" (hvis du bruker apache) -C-
Left Blank Skrevet 18. januar 2007 Skrevet 18. januar 2007 en cname vil ikke beholde www.skoleballet.com addressen, www.minside.no vil vises i addresse feltet i browseren etter du har gatt til siden. det du ma gjore er a sette opp en A-Record til ip'en til servern som hoster websiden, sa lage en apache vhost pa servern.. Et annet forslag er deligere(?) DNS autoritet over domene til One hosten og sa be dem hoste domenet.
Wattengård Skrevet 18. januar 2007 Skrevet 18. januar 2007 Ahem... En CNAME record vil såvisst beholde addressen. Hvis du ikke redirecter til en undermappe på minside.no i rotkatalogen til skoleballet.com selvfølgelig. Hvis det ikke er satt opp en egen side for skoleballet.com så vil du få opp websiden til minside.no. Men fortsatt med www.skoleballet.com i adressefeltet. Et CNAME innslag er like mye verdt som et A innslag. Webserveren vil se at den blir aksessert med www.skoleballet.com, den vil ikke se at www.skoleballet.com er et alias (CNAME) til www.minside.no. Derfor vil www.skoleballet.com være sin egen side. Men igjen, du må ha tilgang til virtualhost oppsettet til minside.no serveren for å sette opp dette. -C-
Left Blank Skrevet 19. januar 2007 Skrevet 19. januar 2007 Ok, sa hvis cname peker til hoved domene sa kan man navigere undermapper med skoleballet.com fortsatt som domene? Ble usikker
Wattengård Skrevet 19. januar 2007 Skrevet 19. januar 2007 Jepp... Det kan bli litt pes hvis du har lagt inn noe på siden som forutsetter at domenet er minside.no men det er vel ikke noe spesiellt problem. De fleste forum har en slik instilling men jeg tror det er kun for å generere rette lenker. -C-
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå