abene Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 En brite fikk nylig refundert kjøpesummen av Windows XP, da han ikke ønsket seg forhåndsinstallert Windows på en ny bærbar PC. Les mer
VikinGz Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Bra man kan få tilbake For maskiner som selges uten er det mindretall av. Men på dell kan du jo velge uten operativsystem, så hvorfor valgte han med da egentlig?
V-by Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 tøft. Syntes det er bra at Dell gjorde det så enkelt å raskt Men det skulle ha vert enklere å kjøpe en pc uten OS. Det er noe det mangler mye av!
Makky Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Ville dette funke i Norge, ved f.eks kjøp av bærbar av komplett og andre nettbutikker?
Mr_Jonez Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Det står i artikkelen at Dell ikke krevde tilbake cd`n med xp på. Dell sluttet vel for en tid tilbake å sende med operativsystemet på cd? Ligger vel bare på hd? Eller så er det jo glimrende at de som ikke ønsker windows kan velge det bort, og spare noen kroner......
ZyberZone Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Det står i artikkelen at Dell ikke krevde tilbake cd`n med xp på. Dell sluttet vel for en tid tilbake å sende med operativsystemet på cd? Ligger vel bare på hd? Eller så er det jo glimrende at de som ikke ønsker windows kan velge det bort, og spare noen kroner...... 7289287[/snapback] Alle PC'ene vi får, har ihvertfall med XP cd'r. Forøvrig er jo ikke dette noe nytt Vet om en som har gjort dette før her i Norge, og fikk tilbake pengene. Var dog ikke Dell, men en annen leverandør.
Kilko Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 (endret) Bra man kan få tilbake For maskiner som selges uten er det mindretall av. Men på dell kan du jo velge uten operativsystem, så hvorfor valgte han med da egentlig? 7289133[/snapback] Det går nok ikke an å bestille UTEN OS...her er et screenshot jeg har tatt: Det står riktignok "inkludert i prisen", men man betaler jo for det uansett mener jeg ihvertfall. Endret 15. november 2006 av Kilko
Smirnoff Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Har alltid lurt på hvorfor det står "ekte" Windows ditt og datt.
Samcki Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Hvorfor ikke høre med butikken først? Regner med det ikke er så enkelt her i Norge.
Jarmo Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Under første oppstart av PC-en valgte han Nei når han ble bedt om å godta lisensavtalen for Windows. I lisensavtalen for Windows XP Home står det visstnok i klartekst at brukere kan få refundert kjøpesummen av Windows dersom de velger det bort.
kindings Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Dersom det faktisk står i lisensavtalen, så burde det vel ikke være noe i veien for det, dog ville Dell gjort det enklere for seg selv dersom man kunne bestilt PC uten OS. Dvs nå spørs det vel litt hvor mange som bestiller PC fra Dell som ikke ønsker Windows, evnt i tillegg til Linux.
Makky Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Under første oppstart av PC-en valgte han Nei når han ble bedt om å godta lisensavtalen for Windows. I lisensavtalen for Windows XP Home står det visstnok i klartekst at brukere kan få refundert kjøpesummen av Windows dersom de velger det bort. 7289405[/snapback] Noen som har lest den norske lisensavtalen, og kan si noe om dette står her også? Jeg har ikke lest den
Wubbable Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Ville dette funke i Norge, ved f.eks kjøp av bærbar av komplett og andre nettbutikker? 7289285[/snapback] Hos komplett kan du jo bestille uten OS...
CAT0 Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Dette har blitt diskutert i EFN. Konklusjonen ble noe slik som > at det hva det var? hvor fordømt vanskelig er det å sende ut dem> maskinene til forhandler slik at dem ikke har noe os installert? også > kjører dem inn ett ferdiglaget image for windows når kunden bestiller > med windows? dem sender jo med en slik image fil i form av en recovery > cd uansett. at dem må fysisk skifte disk er jo direkte baklengs! den måten å produsere på forsvant for mange år siden. nå leveres harddiskene ferdiglagd fra (harddisk)-fabrikken i ganske mange tilfeller. forhandler ønsker ikke å åpne eskene, de skal bare pushes videre. men altså; på grunn av alle "medgiftene" blir Windowsinstallasjonen gratis for produsenten og dermed legges den på alle disker før maskinene sendes fra fabrikk. en maskintype, et varenummer. skal man ha en maskin uten OS må de lage en ny "maskintype" og det blir mere logistikk og dermed dyrere. når så de fleste uansett skal ha Windows så er saken klar. det selges maskiner uten OS også men det er som oftest servere (hvor de uansett ikke kan selge med adware og annen drit og OSet dermed koster dem penger.) Komplett selger en eske med innhold, ikke noe de setter sammen selv. derfor får du ikke Thinkpad uten OS fra dem. men der du setter sammen gir de deg mulighet til å ikke ville ha OS.
ZyberZone Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Bra man kan få tilbake For maskiner som selges uten er det mindretall av. Men på dell kan du jo velge uten operativsystem, så hvorfor valgte han med da egentlig? 7289133[/snapback] Det går nok ikke an å bestille UTEN OS...her er et screenshot jeg har tatt: Det står riktignok "inkludert i prisen", men man betaler jo for det uansett mener jeg ihvertfall. 7289322[/snapback] Ring - så får du det
WildEye Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Det kan trekkes paraleller til mobiltelefoner med og uten abonnement. Microsoft sponser pc produsentene med en vis sum per installasjon som selges. Jeg tror maskiner som selges uten medfølgende OS vil være dyrere, ikke billigere.
qualbeen Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 (endret) Det kan trekkes paraleller til mobiltelefoner med og uten abonnement. Microsoft sponser pc produsentene med en vis sum per installasjon som selges. Jeg tror maskiner som selges uten medfølgende OS vil være dyrere, ikke billigere. 7289503[/snapback] for butikken (ala komplett/dell) blir det kanskje mindre fortjeneste på å selge uten OS. Dette fordi microsoft sponser, samt at forbruker betaler litt for operativsystemet. For forbrukere som allerede har windows-lisens, eller ønsker å bruke et gratis operativsystem ville det mest sannsynlig blitt billigere å bestille en pc uten OS. Endret 15. november 2006 av qualbeen
Tordenflesk Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Dell krevde ikke tilbake installasjons-CD-en for Windows XP.Hva er så rart med det? CD-en er jo ikke verdt noen ting. Som kjent er det jo lisensen man betaler for, og den har han jo sagt nei til.
kindings Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Jeg har ikke lest den 7289422[/snapback] Hvem er det som gidder å lese den da? Hva skal du gjøre dersom du ikke er enig, la være å bruke Windows? Faktumet er at de fleste av oss ikke kan bruke Linux på heltid og da er det ikke ett reelt alternativ å si nei uansett, så hvorfor lese en avtale som man uansett sier ja til... Kanskje MS burde lagt til ett tredje alternativ; "accept with reservations" istedet for bare "accept" og "decline"
V-by Skrevet 15. november 2006 Skrevet 15. november 2006 Det står i artikkelen at Dell ikke krevde tilbake cd`n med xp på. Dell sluttet vel for en tid tilbake å sende med operativsystemet på cd? Ligger vel bare på hd? Eller så er det jo glimrende at de som ikke ønsker windows kan velge det bort, og spare noen kroner...... 7289287[/snapback] du får KUN med OS cd-en når du bestiller pc fra dell. Jeg hadde formatert pga virusgreier (ikke min pc) fant ikke driver til nettverkskortet, og fikk beskjed da jeg ringte dell at driverene lå på C: disken... Hvordan i svarte kan jeg finne driverene når jeg har formatert C: disken?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå